15.9 C
Kretinga
20 gegužės Pirmadienis
spot_img
spot_img

Prof. Rimvydas Laužikas apie Užgavėnių tradicijas: „Vietoje blynų anksčiau ragautas šiupinys su kiaulių uodega ir vėdarai“

Ar jau skaitėte?

Užgavėnės – tai tarsi pirmas žingsnis pavasario link, kai po tamsios žiemos norisi jas švęsti skanaujant gardžius patiekalus. Nors jos mums neatsiejamos nuo pačių įvairiausių blynų, gastronominio paveldo tyrinėtojas, profesorius Rimvydas Laužikas pastebi, kad kadaise jie nebuvo svarbiausias šios šventės patiekalas. Valgiai skyrėsi priklausomai nuo regiono, bet visur ant stalo atsirasdavo įvairių mėsos ir miltų patiekalų, kurie tikrai nebuvo liesi. „Žiemos išvarymo šventės gastronominis bruožas anksčiau buvo gausaus, riebaus, mėsiško maisto valgymas. Ir ne vien Užgavėnių dieną, bet ir kelias dienas prieš ją. Pati šventė taip pat skyrėsi savo personažais, bet iki mūsų laikų atkeliavo trys tradicijos – Persirengėlių eisena, Morės deginimas ir Lašininio bei Kanapinio kovos“, – pasakoja R. Laužikas.

- Reklama -

Nuo žąsų iki kiaulių uodegų

Gastronominio paveldo tyrinėtojas pastebi, kad senosios Užgavėnės buvo visuotinė šventė, minėta tiek valstiečio pirkioje, tiek valdovo rūmuose. „Jos tarsi sujungė skirtingus visuomenės sluoksnius, o kažkuria prasme – net įvairiose šalyse bei skirtingais laikotarpiais gyvenusius žmones. Juk ir šiais laikais, prieš Užgavėnes bei šią dieną, karnavalų banga ritasi nuo Rio de Žaneiro iki Lietuvos miestų ar miestelių. Užgavėnių siautulys baigiasi Pelenų diena, o ji yra pirmoji, pradedanti gavėnią – 40 dienų pasninką prieš Velykas. Tad prieš tai buvo gausiai ir riebiai valgoma – net iki 12 kartų per dieną“, – pasakoja profesorius.

Rimvydas Laužikas.

Tai, kokia mėsa bus ant šeimos stalo, priklausė nuo šeimininkų turtinės padėties: „Valstietiškuose namuose tai buvo kumpiai, dešros, riebiai troškinti kopūstai, vėdarai, riebi putra, šaltiena. Turtingesniuose namuose mėsos buvo galima rasti ne ką mažiau, bet ji kitokia, prabangesnė. Pavyzdžiui, 1711 metais Vilniaus jėzuitų kolegijoje prieš pačias Užgavėnes ant stalo buvo patiekta jautiena, veršiena baltame padaže, ryžiai, keptos žąsys.“

Vienas iš seniausių Užgavėnių valgių – šiupinys, kuris iki šiol dar verdamas kai kur Žemaitijoje. Jis gamintas iš kruopų (dažniausiai, miežinių), žirnių arba pupų, miltų, lašinių, įvairių prieskonių. Mažojoje Lietuvoje į šiupinį jau dėta ir bulvių. Svarbus Užgavėnių šiupinio „priedas“ – kiaulės (kai kur – gaidžio) uodega, o Mažojoje Lietuvoje – rūkyta kiaulės galva. Tad blynai yra tik vienas iš Užgavėnių valgių ir, ko gero, ne pats seniausias.

Blynų „giminaičiai“ – pampuškos, kleckai, žagarėliai

Kone kiekviena šeima per Užgavėnes kepa savo pamėgtus blynus: vieniems tai lietiniai su saldžiais ar sūriais įdarais, kitiems – mieliniai ar vaflinės širdelės. Pasak prof. Rimvydo Laužiko, blynai, kaip pagrindinis besibaigiančios žiemos šventės patiekalas, mūsų gastronominėje kultūroje visuotinai įsitvirtino tik po 1990 metų: „Miestuose, ypač Vilniuje ir Vilniaus regione, per Užgavėnes dar kepamos spurgos bei žagarėliai, būdingi ir šių laikų lenkiškam šventės stalui.“

Tai, kokie blynai bus ant Užgavėnių stalo, senesniais laikais priklausė nuo namų turtingumo. Jie galėjo būti kepami kaip lietiniai arba kaip papločiai. Pagal miltus – ruginiai, kvietiniai, žirniniai, grikiniai. Pagal tešlos paruošimo būdą: raugintos, neraugintos, mielėmis kildintos tešlos, o pagal miltų kokybę – razavų (pilno grūdo) ar pikliuotų miltų.

- Reklama -

„Vėlesniais laikais kepti ir bulviniai blynai. Jie visi turėjo būti riebūs, persigėrę kiaulės taukais. Sąlyčio su vokiška kultūra regionuose (Šiaurės Lietuvoje, Mažojoje Lietuvoje, miestuose ir aplink juos) dar žinomos pampuškos. Žodžio kilmė – vokiška (nuo „pfannkuchen“), tai reikštų „keptas keptuvėje“. Lietuviškos pampuškos gamintos iš raugintų kvietinių miltų tešlos. Iš jos buvo formuojamos apvalios bandelės ir kepamos verdančiuose taukuose“, – pasakoja prof. R. Laužikas.

Žemaitijoje ir Aukštaitijoje – skirtingi Užgavėnių akcentai

Užgavėnės nuo seno buvo švenčiamos visoje Lietuvoje, šiek tiek skyrėsi tik šventės tradicijos ir ant stalo garuojantys valgiai. Tarkime, pietų Lietuvoje keptos babkos, rytų Lietuvoje Užgavėnėms valgyti virtiniai bei virti, pienu užbalinti lokšiniai. Jie buvo valgomi vakare, kaip paskutinis Užgavėnių patiekalas. Mažojoje Lietuvoje kai kur per Užgavėnes rasime patiekalų, būdingų Kūčių vakarui: kisielių, pailgus aguoninius bei miltinius kleckus.

Užgavėnių blynai su manų kruopomis.

„Klaipėdos regione Užgavėnėms kepti rageliai, mielinės kvietinių miltų tešlos pampuškos. Jos buvo fomuojamos rankomis, pilnavidurės ar žiedo formos, dažniausiai be jokio įdaro, kai kada – įdarytos uogiene ar marmaladu. Rytiniame Prūsijos pakraštyje ties Suvalkija taip pat keptos pampuškos, rečiau – spurgos. Šios spurgos kepamos riebaluose iš skystesnės, mielėmis kildintos tešlos, kuri semiama ir į karštus riebalus krečiama šaukštu. Visoje Prūsijoje per šventes, taip pat ir Užgavėnes, buvo populiarūs žagarėliai“, – vardija R. Laužikas.

Žodžius apie šiupinį, kaip būdingą Užgavėnėms patiekalą, Motiejus Valančius įdėjo net į Palangos Juzės, viešėjusio pas ūkininką Skapiškio parapijoje, lūpas: „Svilienė iškepė blincius, valgėm, paskiaus davė šiupinį, ir tą perėmėm.“ XX amžiaus pradžioje jis per Užgavėnes daugiau valgytas vakarinėje Lietuvos dalyje, Mažojoje Lietuvoje, o blynai ir papločiai buvo populiarūs visame krašte, pasakoja profesorius.

„Skirtingi buvo ir šventės personažai: Žemaitijoje vežiota Morė ar Kotrė, lydima „įvairiausio plauko juokdarių bei štukorių“, ties Kupiškiu – Gavėnas, kitur – Lašininis kovodavo su Kanapiniu. Suvalkijoje buvo važinėjamasi rogėmis, daugelis mini laistymąsi vandeniu. Tiesa, per praėjusius 100 metų daugelis papročių pasikeitė. Tam didelės įtakos turėjo sovietinė okupacija ir pasikeitęs žmonių gyvenimo būdas. Šiais laikais vis tik dominuoja žemaitiškos Užgavėnės. Ko gero, tam daugiausia įtakos turėjo jų teatrališkumas, karnavalinis pobūdis, kurį pakankamai lengva perimti, perkelti į šiuolaikinę miesto kultūrą“, – pastebi R. Laužikas.

Lietuviai daugiau miltinių patiekalų gaminasi patys

Pasak „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, miltus lietuviai daugiausia naudoja įvairių kepinių gamybai. Nors pastaraisiais metais parduotuvių lentynose daugėja skirtingų miltų rūšių, tačiau pirkėjai dažniausiai renkasi aukščiausios rūšies kvietinius miltus ir įsigyja didesnio tūrio pakuotes.

„Labiausiai perkami yra kvietiniai miltai, kurių nuo viso miltų asortimento parduodame apie 65 procentus. Likusią dalį sudaro kitos miltų rūšys, iš kurių pirkėjai dažniausiai renkasi kukurūzų, migdolų, kokosų arba grikių miltus. Dalis jų išbando ir avinžirnių, burnočio sėklų bei lęšių miltus. Savo asortimente siūlome nemažai „Rimi“ prekės ženklo produktų, tinkančių glitimo netoleruojantiems, sveikesnių miltų alternatyvų ar tiesiog naujų ir įdomesnių skonių ieškantiems pirkėjams“, – sako O. Suchočeva.

Aukščiausios rūšies miltai yra šviesesni ir įvairiems kepiniams suteikia daugiau purumo. Tiesa, svarbu miltus laikyti tinkamai, kad namuose jų neužpultų kenkėjai. „Miltus geriausia laikyti sausoje, vėsioje, gerai vėdinamoje vietoje, originalioje pakuotėje arba sandariame indelyje. Geriausia juos sunaudoti iki tinkamumo vartoti termino pabaigos“, – sako komercijos operacijų vadovė.

Ji pastebi, kad taupymo tikslais pirkėjai įprato daugiau gaminti namuose, o krepšeliuose dažniau atsiduria ilgo galiojimo produktai: „Tokios ilgo galiojimo prekės kaip miltai, makaronai, aliejus, įvairūs konservuoti ar šaldyti produktai išlieka geras pasirinkimas norintiems sutapyti, nes juos galima įsigyti akcijų bei asmeninių nuolaidų metu, o suvartoti per ilgesnį laikotarpį.

Prof. Rimvydas Laužikas siūlo išsikepti Užgavėnių blynų pagal senovinį receptą.

Užgavėnių blynai su manų kruopomis

Blynams reikės:

  • 0,5 stiklinės manų kruopų;
  • 1,5 stiklinės pieno;
  • 3 kiaušinių;
  • 2 šaukštų cukraus;
  • žiupsnio druskos;
  • žiupsnio vanilinio cukraus.

Kaip gaminti:

1. Piene išvirkite gana tirštą manų košę iš pusės stiklinės manų kruopų ir pusantros stiklinės pieno.

2. Kai pravės, įberkite žiupsnelį druskos, įdėkite 3 kiaušinių trynius, ištrintus su 2 šaukštais cukraus, ir sudėkite kiaušinių baltymų putą.

3. Keptuvėje įkaitinkite taukus ar aliejų ir kepkite mažus blynelius.

4. Iškepus pabarstykite vaniliniu cukrumi.

Skanaus!

Živilė Karevaitė

spot_img

2024-11-16 | Nemirtingi Queen Symphony su choru ir orkestru atvyksta į Palanga

Jau 2024 metų lapkritį projektas QUEEN SYMPHONY sugrįžta su ypatingais pasirodymais į Lietuvą! QUEEN – be jokių abejonių yra viena žymiausių visų laikų grupių. Parduota šimtai milijonų šios grupės albumų, ji yra pelniusi neįtikėtiną skaičių...

Tauragėje konflikto metu moteris peiliu sužalojo vyrą

Šeštadienio naktį po 1 val. Tremtinių kelio gatvėje esančiuose namuose moteris peiliu sužalojo vyrą. Kaip pranešė Tauragės apskrities policija, 1968 metais gimusi moteris buvo uždaryta į laikino sulaikymo patalpą. Tuo metu medikų apžiūrėtas 1967 metais gimęs...

Atšilus orams Klaipėda susilaukė skundų dėl motociklų sukelto triukšmo

Atšilus orams ir prasidėjus motociklų sezonui, dalis visuomenės neigiamai reaguoja į šių transporto priemonių keliamą garsą. Kaip Eltai pranešė Vilniaus ir Klaipėdos savivaldybės, šiais metais jau buvo sulaukta skundų dėl triukšmingų motociklų. Vilniaus miesto savivaldybės...

Į ligoninę paguldytas Kėdainių parke peiliu sužalotas vyras

Šeštadienio vakarą Kėdainiuose esančiame parke nenustatyti asmenys peiliu sužalojo neblaivų vyrą. Kaip pranešė Policijos departamentas, apie 21 val. vakaro 1990 metais gimęs vyras buvo užpultas Vytauto parke. Nukentėjusysis, suteikus medicinos pagalbą, gydosi namuose. Policija surinko medžiagą dėl...

Sostinės sankryžoje susidūrė automobilis ir motociklas – sužalotas vienas žmogus

Šeštadienio vakarą vienoje Vilniaus sankryžų susidūrus automobiliui ir motociklui, dėl patirtų sužalojimų medikų pagalbos prireikė motociklininkui. Kaip pranešė Vilniaus apskrities policija, eismo nelaimė Saltoniškių ir Sėlių gatvių sankryžoje įvyko apie 20 val. vakaro. Pirminiais duomenimis, automobilis...

Vilniuje apgadintas automobilis „BMW“: nuostolis siekia 4 tūkst. eurų

Šeštadienį Vilniuje stipriai apgadintas automobilis „BMW“. Kaip pranešė Vilniaus apskrities policija, apie 11 val. Savanorių prospekte pastebėta, kad išdaužti automobilio „BMW“ priekinis ir galinis stiklai, galiniai žibintai bei apgadinti durelių langų stiklai. Nuostolis siekia apie 4...

Kuršėnuose rastas mirusio vyro kūnas

Šeštadienio rytą Kuršėnuose rastas mirusio vyro kūnas. Kaip pranešė Šiaulių apskrities policija, 1966 metais gimusio kuršėniškio lavonas apie 8.32 val. rastas jo namuose Pergalės Rato gatvėje. Pirminiais duomenimis, kūnas be išorinių sužalojimų. Mirties priežastį aiškinasi policija. Kriminalai Lietuvoje:...

Ukmergės rajone nuo kelio nuvažiavo ir apvirto motociklas: medikų pagalbos prireikė keleivei

Šeštadienį per pietus Ukmergės rajone nuo kelio nuvažiavus ir apvirtus motociklui nukentėjo motociklo keleivė, pranešė Vilniaus apskrities policija. Pasak teisėsaugos, nelaimė įvyko apie 13.09 val. Pabaisko seniūnijoje, kelio Lokėnai–Vepriai–Praniukai 23,55 kilometre. Pirminiais duomenimis, motociklas „Yamaha xv1900“,...

Į Šiaulių ligoninę pristatyta alkoholiu apsinuodijusi nepilnametė

Šeštadienio rytą į Šiaulių ligoninę buvo paguldyta galimai alkoholiu apsinuodijusi paauglė. Kaip pranešė Policijos departamentas, 2008 metais gimusi mergina dėl apsinuodijimo į ligoninę buvo pristatyta ir paguldyta apie 10 val. ryto. Įvykio aplinkybes aiškinasi policija.   Kriminalai Lietuvoje:...

Banko darbuotojais prisistatę asmenys iš tauragiškės išviliojo 32,1 tūkst. eurų

Tauragėje banko darbuotojais prisistatę asmenys iš moters išviliojo 32,1 tūkst. eurų. Kaip pranešė Policijos departamentas, šeštadienį apie 13.11 val. į Tauragės apskrities policiją kreipėsi 1963 metais gimusi moteris. Pasak jos, gegužės 15–17 d. Tauragėje, Oranžerijos g.,...

Vilniuje iš tarptautinio maršruto autobuso pavogta rankinė: nuostolis siekia 15,3 tūkst. eurų

Šeštadienio paryčiais sostinėje iš tarptautinio maršruto autobuso pavogus rankinę, padaryta nuostolio už 15,3 tūkst. eurų. Kaip pranešė Vilniaus apskrities policija, nuo 3.38 val. iki 4.10 val. Pylimo gatvėje pastebėta, kad tarptautinio maršruto autobuse buvo pavogta...

Kaune iš moters sukčiai pasisavino 15 tūkst. eurų

Penktadienį iš moters sukčiai išviliojo 15 tūkst. eurų. Kaip sekmadienį pranešė Policijos departamentas, šeštadienį į Kauno policiją kreipėsi 1956 metais gimusi moteris. Ji teigė, kad penktadienį jai apie 17 val. į mobilųjį telefoną paskambino žmogus...

Vilniaus ligoninėje mirė mažametis

Šeštadienį Vilniaus ligoninėje mirė reanimuojamas mažametis. Kaip sekmadienį pranešė Policijos departamentas, 2024 metais gimęs vaikas apie 17 val. buvo atvežtas į Vilniaus ligoninę iš Šalčininkų. Pirminiais duomenimis, mažametis buvo atvežtas dėl pablogėjusios sveikatos, tačiau reanimuojamas mirė. Policija...

Sezoną pradeda Klaipėdos vandens autobusas

Sekmadienį uostamiestyje sezoną pradeda vandens autobuso maršrutas Nr. L1. Kaip skelbiama Klaipėdos keleivinio transporto (KKT) pranešime, šiais metais startas gerokai ankstesnis nei pernai: 2023-iaisiais sezonas pradėtas birželio 16 dieną, iš viso plaukė 8935 keleiviai. Pažymėtina, kad...

Per avariją Raseinių rajone žuvo keleivis

Raseinių rajone į medį trenkėsi automobilis, per avariją žuvo keleivis. Kaip pranešė Policijos departamentas, eismo nelaimė įvyko šeštadienio vakarą, apie 21 val. 42 min., Burgaičių kaime. Nesuvaldytas automobilis „Toyota Corolla Verso“ nuvažiavo nuo kelio ir trenkėsi...

Vilkaviškio rajone avarijoje žuvo motociklininkas

Šeštadienio vakarą Vilkaviškio rajone avarijoje žuvo motociklininkas. Kaip praneša Policijos departamentas, gegužės 18 d. apie 19 val. 40 min. Mažųjų Būdežerių kaime, Pūstapėdžių gatvėje, susidūrė automobilis „Subaru Forester“ ir motociklas „Kawasaki ZX 600“. Eismo įvykio metų...

ORAI: Šiandien Palangoje ir Šventojoje bus giedra visą dieną

Šiandien Palangoje ir Šventojoje bus giedra visą dieną. Ryte temperatūra pradės nuo 19°C ir palaipsniui kils iki 24°C vidurdienį, po pietų ir vakare vėl kris iki 17°C. Vėjas bus silpnas, nuo 2 iki 5...

Gegužės 19-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO, Sekminės

Gegužės 19-oji – Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena; Tarptautinė mirusiųjų nuo AIDS atminimo diena; Sekminės. Gegužės devynioliktoji, sekmadienis – 139-oji metų diena (paskutinė 20-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 225 dienos. Savo...

Astrologinė prognozė gegužės 19-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Tikriausiai susitiksite su jus seniai dominančiu asmeniu. Gali nustebinti išryškėję jo ar kitų žmonių motyvai, tikslai. Galbūt teks aiškintis dėl įsipareigojimų ar nepateisintų iliuzijų. JAUTIS. Pravartu pasirūpinti sveikata, grožiu, nekasdienine higiena, peržiūrėti garderobą ir...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, gegužės 20–26 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje nepriekaištingai darbuositės ir mokysitės. Galbūt kelsite profesinę kvalifikaciją, vyksite į konferenciją ar pan. Gali išryškėti jūsų finansinis ar komercinis talentas. Noriai megsite pažintis, reikšitės socialiniuose tinkluose....

Palangoje Baltijos ir Šiaurės šalių grupės gynybos ministrai aptars saugumo klausimus

Kitą savaitę Palangoje įvyks Baltijos šalių ir Šiaurės grupės gynybos ministrų bei gynybos politikos direktorių susitikimai. Valstybių atstovai aptars aktualius saugumo ir gynybos klausimus bei paramą Ukrainai. Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas Palangos kultūros centre...

Kaip apsiauti vairuojant: geriau basomis nei su šlepetėmis

Eismo nelaimės dažnai įvyksta dėl prastų oro sąlygų, prie vairo sėdinčio asmens neatidumo ar transporto priemonės techninio gedimo, tačiau eismo įvykio priežastimi gali tapti ir netinkamai pasirinkta vairuotojo avalynė. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad vairuotojo...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS