Kretingoje gyvenantis ukrainietis – už Ukrainą Europos Sąjungoje

Rasa GEDVILAITĖ

Jau keletą savaičių Ukrainą krečia neramumai – lapkričio 21 dieną Ukrainos valdžia nusprendė pristabdyti pasirengimo Asociacijos sutarties su ES pasirašymui procesą. Dėl tokio Ukrainos valdžios sprendimo Kijeve ir kituose Ukrainos bei kitų šalių miestuose prasidėjo masiniai protestai, trunkantys iki dabar. Su Ukraina, protestuojančiais gyventojais visa širdimi yra ir Kretingoje su šeima jau seniai gyvenantis ukrainietis Yaroslav Tkhir.

„Net nereikia klausti, kurioje aš pusėje, juk aš gyvenu Europos Sąjungoje, vadinasi, esu už tai, kad visa Ukraina suartėtų su Europa, pasirašytų laisvosios prekybos sutartį. Vidumi esu ukrainietis, tokiu būsiu visada, tad negaliu likti abejingas ir dabartiniams įvykiams Ukrainoje. Nieko labiau nenorėčiau, kaip to, kad mano tėvai galėtų laisvai atvažiuoti pas mus, kad vyktų laisva prekyba“, – savo nuomonę išsakė Y. Tkhir.

Kaip papasakojo pašnekovas, istorijos vingiuose Ukraina buvo dalinama į Rytų ir Vakarų, pastaroji atiteko Lenkijai, o kita – Rusijai. „Mano šeima kilusi iš Vakarų Ukrainos, Lvovo srities, todėl mes esame europietiškų pažiūrų, visada tokie buvome. Mes – tik už tai, kad Ukrainai atsivertų didesnės galimybės, už aukščiausią civilizaciją, kurią ir gali pasiūlyti Europa. O kokią kultūrą atnešė Rusija? Kultūrą pagerti ir pabaliavoti“, – kalbėjo Y. Tkhir.

Žiniasklaidoje skelbiama, jog Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus praėjusio mėnesio sprendimas atsisakyti pasirašyti integracijos sutartį su ES, Rusijai spaudžiant prisijungti prie jos kuriamos prekybos zonos, išprovokavo jau tris savaites trunkančius protestus. Tačiau demonstrantams užėmus sostinės Kijevo centrą, V. Janukovyčius susvyravo. ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton ketvirtadienį po susitikimo su V. Janukovyčiumi teigė, jog prezidentas jai sakė, kad pasirašys Asociacijos sutartį.

Europos Sąjunga (ES) ketvirtadienį paskelbė, kad padėtų Ukrainai įgyvendinti Asociacijos sutartį, dėl kurios derėjosi, ir pasisiūlė padėti jai gauti paskolą iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF). Plėtros ir kaimynystės politikos komisaras Stefanas Fuele po susitikimo su Ukrainos vicepremjeru Serhijumi Arbuzovu sakė, kad kai tik bus tvirtas Ukrainos įsipareigojimas pasirašyti paktą, ES padės parengti „kelio gaires“ jo įgyvendinimui. Tai apimtų derybas siekiant „nuodugniai išstudijuoti visus klausimus, susijusius su susitarimo įgyvendinimu“, sakė S. Fuele.

Ketvirtadienį Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kurioje pasmerkė Rusijos spaudimą Ukrainai ir paragino Europos Sąjungos vadovybę imtis atsakomųjų priemonių, praneša „RIA Novosti“.

„EP dar kartą griežtai smerkia Rusijos daromą nepriimtiną politinį ir ekonominį spaudimą Ukrainai ir grasinimus imtis prieš ją prekybos sankcijų, ragina ES ir šalis-nares parengti ir vykdyti adekvataus atsakymo į Rusijos priemones prieš partnerius Rytuose politiką”, – sakoma dokumente.

Ukraina toliau ruošiasi pasirašyti su ES Asociacijos ir laisvosios prekybos sutartį, siekdama palankesnių žemės ūkio produkcijos eksporto sąlygų ir 20 milijardų eurų kredito. Tai ketvirtadienį per susitikimą su Ukrainos agroverslo atstovais pareiškė šalies premjeras Mykola Azarovas.

Pasak Kretingoje gyvenančio ukrainiečio, tokie žingsniai, kalbos primena politinį žaidimą tam, kad nuramintų visus žmones. „Duoti 20 milijardų eurų – niekas jų neduos, nelabai įmanoma. Nebent tokiu atveju, kai Europa galėtų pati kontroliuoti visą situaciją, – įsitikinęs Y. Tkhir. – O kad viskas baigsis gerai, dabar dar sunku patikėti. Pamenu oranžinę revoliuciją, kai atėjo keletas žmonių, ir dabar panaši situacija. Reikia veikti masiškai, kitaip rezultato nebus. Privaloma revoliucija „su krūviu“, griežtai su represijom“.

Kaip papasakojo Y. Tkhir, jis kiekvieną dieną bendrauja su Ukrainoje gyvenančiais tėvais, broliu, sužino visas naujienas iš jų, taip pat stebi žinias, skaito naujienas.

Ukrainos opozicija ir Regionų partijos valdoma vyriausybė ruošiasi šį savaitgalį surengti masines savo rėmėjų akcijas ir panašu, kad kol šis galynėjimasis tęsis – rimtų derybų prie apskritojo stalo nebus.

Atšilus orams opozicijos rėmėjai Kijevo nepriklausomybės aikštėje atstatė barikadas, nuvalė aptirpusį sniegą ir toliau ruošiasi mitinguoti, kol nenuvers V. Janukovičiaus ir jo vyriausybės.

Opozicija sekmadienį Kijeve planuoja surengti tradicinę Ukrainietišką veče ir kviečia į ją atvykti žmones iš visų regionų. Labiausiai tokį raginimą palaiko vakarų Ukrainos gyventojai, kurie jau išvažiavo į Kijevą.

Reklama: http://pripuciamareklama.lt/lt/prekybines-palapines.

Ankstesnis straipsnisKretingiškiai benamiai kraustysis uostamiestin?
Kitas straipsnisKarjera kretingiškį grąžino į… Kretingą