Kretingiškiai benamiai kraustysis uostamiestin?

Aistas MENDEIKA >>

Sunkia kretingiškių benamių dalia susirūpinusi rajono valdžia nusprendė Kretingoje nesteigti nakvynės namų. Ketinama pasinaudoti jau esančiais uostamiestyje ir iš klaipėdiškių pirkti paslaugą. Vadinasi, norintys rasti prieglobstį nakvynės namuose benamiai tikriausiai bus gabenami į Klaipėdą.

Kretingos rajono savivaldybės administracija kvietė verslininkus užsiimti nakvynės namų verslu. Siūlyta steigti tokius namus, o savivaldybė ketino pirkti iš verslininkų tokią paslaugą. Tačiau neatsirado nė vieno žmogaus, panorusio užsidirbti suteikiant prieglobstį benamiams.

Pasak savivaldybės Administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko, nutarta ieškoti galimybių kretingiškius benamius apgyvendinti kituose miestuose, kuriuose jau yra nakvynės namai. Tartasi su Gargždų bei Klaipėdos specialistais. „Tikriausiai pasirinksime Klaipėdą, nes čia pasiūlyta palankesnė kaina“, – neseniai „Švyturiui“ sakė V. Domarkas.

Spaudoje pasirodžius informacijai apie ketinimus pasirūpinti benamiais, apgyvendinant juos nakvynės namuose, skaitytojai susidomėjo, kodėl rajono valdžia tik dabar prisiminė prieglobsčio neturinčius kretingiškius. Žmonės stebėjosi, kad dabar taip energingai ruošiamasi teikti nakvynės namų paslaugą, nors iki šiol daugelį metų to lyg ir nereikėjo, niekas nesiėmė jokių žygių, jog Kretingoje atsirastų nakvynės namai.

Dar labiau žmones stebina tai, kad tikriausiai kretingiškiams benamiams teks kraustytis į Klaipėdą ir ten ieškoti nakvynės. Pasak V. Domarko, namų neturintis žmogus turėtų ateiti į savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos skyrių ir išsakyti savo pageidavimą gauti nakvynės namų paslaugą.

Pasak skaitytojų, tikriausiai kiekvienas žmogus, išgirdęs kalbant apie benamius, pirmiausia įsivaizduoja nuo itin dažno stiklelio kilnojimo spalvingą veidą turintį žmogų, kuriam viskas nublanksta užuodus alkoholio kvapą. Taip pat ne paslaptis, jog pasitikėti tokį gyvenimo būdą pasirinkusiais piliečiais neįmanoma, nors ir labai gražiai apie savo ketinimus keistis jie kalbėtų. Suprantama, vienas kitas iš didelio būrio galbūt ir atsirastų, tačiau dauguma geriausiu atveju pasistengs tik žiemą kaip nors pratempti.

Labai sunku įsivaizduoti, kad koks nors benamis stengtųsi atkeliauti į Socialinės paramos ir sveikatos skyrių ir paprašytų prieglobsčio. Nebent spustelėtų sibirietiškas speigas arba staiga neliktų apleistų pastatų, skylių šiluminėse trasose, kur dabar dažniausiai nakvynę randa namų neturintys žmonės.

Rajono valdžia, atrodo, nusiteikusi labai optimistiškai. Teigiama, jog apie galimybę apsigyventi nakvynės namuose benamiai būtinai sužinos, jie bus raginami pasinaudoti paslauga, o informacijos tikrai netrūks. Esą ir dabar jie ateina dažniausiai į Kretingos ligoninės Priėmimo skyrių, kur visada būna priimti, sušildyti, nuprausti ir pamaitinti. Atrodo, jog tik šioje gydymo įstaigoje benamiai ir galės sužinoti, kad gali naktis praleisti šiltuose nakvynės namuose, nes vargu ar jie pirks laikraščius, kad ir kiek daug juose bus rašoma apie tokią galimybę.

Rajono savivaldybės Tarybos nariai dabar laukia kitos savaitės, kai jiems turėtų būti pateikta informacija apie kretingiškių benamių skaičių bei galimybes teikti nakvynės namų paslaugas. Socialinės apsaugos ir sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Augenija Juknevičienė teigė, jog pasirūpinti benamiais būtina, tačiau iki šiol niekas negalėjo pasakyti net apytikslio jų skaičiaus. Į mintį, jog kretingiškiai benamiai gali pasinaudoti Klaipėdos nakvynės namų teikiamomis paslaugomis, ji žiūrinti skeptiškai ir abejojanti, kad prieglobsčio neturintys žmonės ten važiuos. „Jei tikrai norime padėti namų neturintiems žmonėms, tą reikia daryti vietoje“, – sakė A. Juknevičienė.

Beje, jei rajono valdžiai vis dėlto pavyktų idėją kretingiškius benamius apgyvendinti Klaipėdoje paversti realybe, galbūt vienu šūviu būtų nušauti du zuikiai – benamiai galėtų šiltai peržiemoti, o Kretinga atsikratytų miesto tikrai nepuošiančiais gyventojais, nes vargu ar sprukę iš Klaipėdos nakvynės namų jie labai stengsis sugrįžti į savo miestą. Gal net priešingai – padėkos valdžiai už nemokamą kelionę uostamiestin…

REKLAMA
—————-
Medinės pirtys

Ankstesnis straipsnisAplankė misionierius Hermanas Šulcas
Kitas straipsnisKretingoje gyvenantis ukrainietis – už Ukrainą Europos Sąjungoje