13.9 C
Kretinga
4 birželio Sekmadienis
spot_img
spot_img

Vienas išsiugdytas įprotis jus gali padaryti laimingesniais

Ar jau skaitėte?

Ekspertai patvirtina, kad vien pasidaliję kukliu turtu su kitu ar gerai išsimiegoję galite šypsotis daugiau nei turtingiausias pasaulio žmogus. Psichoterapeutė-psichologė Genovaitė Petronienė ir vienos iš Lietuvos veikiančių vaistinių tinkų vaistinės vedėja Inga Norkienė pažėrė gausybę lengvų, mokslu grįstų receptų sustiprinti laimės jausmą. Negana to, pateikė konkrečių priežasčių, kodėl 2023 m. Pasaulio laimės indekse atsidūrėme pirmajame dvidešimtuke.

- Reklama -

Be šio įpročio nesijausite laimingi net gyvendami laimingai

Psichologai laimę vertina kaip sudėtinį reiškinį ir linkę naudoti konkretesnį apibrėžimą – gyvenimo kokybės ir pasitenkinimo juo. Šis, anot G. Petronienės, susideda iš teigiamų emocijų buvimo ir neigiamų nebuvimo visose srityse: nuo darbo, ryšio su artimaisiais, draugais, kolegomis iki fizinės ir psichinės sveikatos, prasmingos egzistencijos jausmo ir netgi finansinio stabilumo.

Paklausta, kas veda į tiesiausią kelią laimės link, G. Petronienė akcentuoja – tyrimais įrodyta, kad bene lengviausia ją atrasti palaikant kokybišką, artimą, šiltą ryšį su tais, kurie priima jus tokį, koks esate. Visgi būnant platesnės visuomenės dalimi ir gyvenant ne tik dėl savęs tam tikros dvasinės vertybės neabejotinai padeda jaustis laimingesniems.

„Dar vienas būdas daugiau šypsotis – palaikyti relaksacijos ir iššūkių balansą, atliepiantį asmenybę. Jei vieniems daugiau laimės teikia laisvadieniai ar atostogos, kiti be optimalios įtampos, galimybės nuolat kažką veikti, mokytis naujų dalykų, stumti save iš komforto zonos ima nuobodžiauti ir liūdėti“, – paaiškina G. Petronienė.

Net ir gyvenant labai laimingą – jūsų charakteriui tinkantį ar gerų dalykų pilną – gyvenimą įmanoma laimės nejausti ja nesimėgaujant. Šiais laikais tai ypač liečia tuos, kurie linkę susikoncentruoti į objektyvius rezultatus ir pasiekimus, pavyzdžiui, karjerą.

„Pasimokyti šio įpročio galima iš vaikų arba įsimylėjėlių, kurie atradę antrąją pusę „skanauja“ kiekvieną akimirką drauge. Praktikuokite tai stabtelėdami ir su šeimos nariais pasidalydami pozityviausiai nuteikusiais dienos, savaitės momentais ar sugrįždami į juos dar šiek tiek pabūti individualiai“, – pataria G. Petronienė.

- Reklama -

Visgi universalaus laimės recepto, anot pašnekovės, nėra. Kaip ir gyvenimo kokybė nėra tik aritmetinis vidurkis, mat žmogus žmogui nelygus – vienuoliui vidinis pasaulis veikiausiai bus aukštesnėje vietoje nei materialinis pagrindas, kurį susikurti stengsis vieniša mama, norinti užtikrinti vaikų ateitį.

„Susikurkite savąją laimę apsistoję ties asmeniniu pasitenkinimo gyvenimu indeksu. Nuosekliai apgalvokite, kurios prioritetinės sritys sveikos, ir maksimaliai jas puoselėkite. Atitinkamai tobulinkite nelygumus, dėl kurių jaučiatės mažiau laimingi“, – apibendrina G. Petronienė.

Laimė gydo ne tik kūną, miegas – tarp prioritetų

Budinčios vaistinės vedėja Inga Norkienė akcentuoja, kad nuo laimės pojūčio neatsiejami žmogaus fiziologiniai poreikiai – kokybišką tolesnį gyvenimą užtikrinančios garsiosios psichologo Maslow piramidės pagrindas.

„Tokių jo dedamųjų kaip maisto ir vandens trūkumas europiečiams šiame amžiuje gal ir nebegresia, tačiau miego „badas ir troškulys“ kamuoja ne vieną. Prastai ilsintis, nuolat ir per daug stresuojant susiduriama su psichoemocinės sveikatos pokyčiais, o jie turi įtakos ir fizinei.

Pavyzdžiui, didesnis streso hormono kortizolio kiekis tiesiogiai provokuoja tokių lėtinių ligų kaip hipertenzija ar cukrinis diabetas vystymąsi. Neišsimiegojęs žmogus stipriau reaguoja į neigiamus dirgiklius, sunkiau subalansuoja elgesį stresinėse situacijose, todėl išnaudoja tam daugiau energijos“, – aiškina vaistininkė.

Įdomu tai, kad būtent miegant organizme viskas atsinaujina ir smegenys veikia aktyviausiai – tam, kad apdorotų per dieną sukauptą informaciją, sietų naujus ryšius, atkurtų situacijas. Tam, pasak I. Norkienės, irgi reikia daug energinių resursų.

„Žinoma, visavertis maistas kūnui ir sielai taip pat reikalingas. Ne veltui sakoma, kad jaučiamės taip, ką valgome, ir darome tai tam, kad gyventume, o ne gyventume turėdami tikslą tik pasotinti skrandį“, – primena specialistė.

Laimės rodiklį, savivertę kelia ir psichinę sveikatą gerina ir subalansuotas fizinis krūvis. Tinkamai pasirūpinus panašiais baziniais dalykais kartu su geresne nuotaika sustiprėja saugumo jausmas – dar vienas minėtosios poreikių piramidės aspektas, atsiranda poreikis jausti gilesnį socialinį ryšį.

„Galiausiai be pagarbos sau ir savo kūnui, bendravimo, mėgstamos darbinės ar kūrybinės veiklos, rūpesčio kitais, laiko gryname ore ir kitų mažų džiaugsmų svarbu jaustis laimingu šiuo metu, o ne vėliau. Gyvenkite čia ir dabar, o ne užkopę dar vieną karjeros laiptelį, pasistatę namą ar užauginę vaikus“, – rekomenduoja budinčios vaistinės vedėja.

Pasaulio laimės indeksas: kodėl lietuviai taip aukštai?

Atsigręždamos į naujausią statistiką G. Petronienė ir I. Norkienė pamini, kad Lietuvos šoktelėjimą iš 38 vietos į 34 dar 2022 m. Pasaulio laimės indekse paskatino pandemijos atlaisvinimo pabaiga – susigrąžinę artimą ryšį ir socialumą pasijautėme užtikrinčiau vertindami asmeninius pasitenkinimo gyvenimu indeksus.

„Karo faktą daugelis irgi išgyveno itin jautriai, tačiau ilgainiui atradome prasmę susitelkdami visokeriopai kaimynų paramai. Nors du ar trys nerimo ir streso mėnesiai atėmė atitinkamą kiekį šviesių emocijų, paskui tai transformavosi į gilesnę altruizmo sugeneruotą laimę“, – aiškina psichoterapeutė-psichologė.

Vaistininkė priduria pasidalydama veiksmingu triuku, kuomet pabloginus žmogaus būklę jos sugrąžinimas suprantamas kaip pagerėjimas: „Tiek po karantino, tiek po įvykių Ukrainoje sugrįžome į savotišką pradinį tašką ir pasijutome laimingesni, įvertinę tai, ką turime.“

I. Norkienė įsitikinusi, kad stabiliai augantį tautiečių laimės jausmą keičia ir požiūris. Po Nepriklausomybės atkūrimo subrendusi nauja karta jau sugeba pasirūpinti ne tik savimi, bet ir greta esančiais – realizuoja save skirdami brangiausią laiko resursą savanorystei, įsitraukia į visokeriopos paramos socialines iniciatyvas.

„Dalinimasis ne tik tiesiogiai susijęs su pasitenkinimu gyvenimu, bet ir stiprina visuomenę vertybiškai. Su kolegomis vaistininkais vis dažniau pastebime situacijų, kuomet senjoras negali nusipirkti rekomenduojamo vaisto ar maisto papildo ir jaunesni pirkėjai pradžiugina pasisiūlę sumokėti. Tikėtina, kad gražų gestą matęs kitas klientas gavęs progą pasielgs panašiai“, – užkrečiamos laimės aspektą pabrėžia vaistininkė.

Tokia pažanga, anot jos, leidžia tikėti, kad artimiausioje perspektyvoje kasmet sudaromame pasauliniame laimės indekse būsime vis aukščiau. Siekti ambicijos galima remiantis gerosiomis laimingiausiųjų šalių praktikomis. Pavyzdžiui, švedai turi tradicinį paprotį „fika“ – kasdien paskiria laiko kavos ir deserto su kolegomis, draugais ar artimaisiais pauzei ir susitelkia vien į socialinį ryšį.

„Šiuolaikinių žmonių maksimalizmas pamirštant ne tik mėgautis darbo procesu, bet ir daryti pertraukas dinamiškoje dienotvarkėje veda į perdegimą – šių laikų rykštę. Stabtelėjus ne tik nurimsta mintys ir kūnas, bet ir produktyvumas auga“, – atkreipia dėmesį specialistė ir kviečia daugiau laimės paslapčių iš viso pasaulio atrasti šiuo metu vykstančiame vaistinių projekte emocinei sveikatai gerinti.

spot_img

Horoskopai birželio 4 dienai

AVINASPabandykite įrodyti savo pranašumą. Jums ims sektis geriau, jei sugebėsite įsitvirtinti kolektyve. Bent jau šiandien jums pirmas impulsas yra pats geriausias. JAUTISAr ir vėl ketinate parsinešti darbo į namus? Prisiminkite galų gale, kad dar turite...

ORAI: Šeštadienio dieną Palangoje ir Šventojoje be lietaus, saulėta, aukščiausia temperatūra 14 laipsnių šilumos

Šeštadienio dieną vietomis trumpas, daugiausia nedidelis lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 14–19 laipsnių šilumos. Sekmadienio dieną vietomis trumpi lietūs. Vėjas naktį pietvakarių, vakarų, 6–11 m/s, dieną vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 m/s. Temperatūra...

Horoskopai birželio 3 dienai

AVINASKonflikto išvengsite tik laikydamas liežuvį už dantų. Kažkieno nekompetencija badyte bado akis, bet kritika čia nieko nepadės. Turėkite prieš akis galutinį tikslą ir nesileiskite įklampinamas smulkmenose. JAUTISTikrai turėtumėte rasti laiko ir galimybių bent valandėlę pailsėti...

Šį savaitgalį Palangoje keičiasi eismas

Birželio 2–4 dienomis Palangai švenčiant kurorto festivalį „Myliu Palangą“ bei šį šventinį savaitgalį kurortui sulaukus daug svečių, laikinai keičiama eismo organizavimo schema mieste. Vairuotojai raginami atidžiai sekti kelio ženklus ir paisyti jų nurodymų. Nuo birželio...

Išgelbėta gyvybė Palangos mieste

Gegužės 9 d. 12 val. 01 min. buvo gautas pranešimas, kad dega namas adresu Kretingos g. 14, Palanga. Atvykus PGP atvira liepsna degė butas. Iki atvykimo namo pirmame aukšte patalpas turinti (kirpyklą) pilietė Vilma...

ORAI: Šiandien Palangoje ir Šventojoje saulėta, be lietaus, aukščiausia temperatūra 12 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje vietomis trumpas, daugiausia nedidelis lietus, galima perkūnija. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 12–17 laipsnių šilumos. Šeštadienį kai kur nedidelis trumpas lietus. Vėjas šiaurės vakarų, vakarų,...

Horoskopai birželio 2 dienai

AVINASTie, kam iš tiesų rūpi jūsų nuomonė, išgirs jus net jei kalbėsite tyliai. Tad nusiraminkite ir lipkite į tribūną. Jus išklausyti verta, ir protingi žmonės tai greit supras. JAUTISPagaliau suvoksite, kad sėdėdamas ir nieko neveikdamas...

Būk Zarasų profesinės mokyklos vadovu

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kviečia dalyvauti konkurse Zarasų profesinės mokyklos direktoriaus (-ės) pareigoms eiti. Birželio 5-oji – paskutinė diena neturintiesiems vadovavimo švietimo įstaigai kompetencijų vertinimo pateikti paraišką dalyvauti konkurse. Kompetencijų vertinimą turintys (-čios) pretendentai (-ės)...

Prasideda ir maudymosi sezonas, kuris tęsis iki rugsėjo 15 dienos

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras (HI SSC) informuoja, kad birželio 1 d. Lietuvoje prasideda maudymosi sezonas, kuris tęsis iki rugsėjo 15 d. Ne anksčiau kaip 10 dienų iki maudymosi sezono pradžios turi būti atliekami...

Neaiškūs bėrimai ant kūno? Vaistininkė pasakė, kokia liga už to gali slypėti

Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė nuo apelsinų, o gal nuo drabužio etiketės? Vaistininkė atsako, kokie bėrimai dažniausiai pasitaiko ir kaip juos galima...

Atkreipkite dėmesį: nuo birželio 1 d. Palangoje važinėti paspirtukais ir dviračiais galima ne visur

Jau ketvirtąją vasarą tam tikrose Palangos vietose draudžiama važiuoti elektriniais paspirtukais, dviračiais, velomobiliais bei riedžiais. Palangos savivaldybės administracija prašo poilsiautojų ir vietos gyventojų atkreipti dėmesį, kad nuo birželio 1 dienos visą vasarą draudžiama važiuoti elektriniais...

Kodėl į Lietuva grįžta žmonės?

Pirmą kartą nuo Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvoje stebima migracijos teigiamo balanso tendencija – jau trejus metus iš eilės Lietuvos piliečių grįžta daugiau, nei išvyksta. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2022 m. į šalį grįžo 14 352...

„Iki“ nestabdo – kainas iki 15 proc. mažina dar daugiau pieno produktų

Grietinė, sviestas, sūris, tepamas sūrelis – gausus skaičius šių kasdienio vartojimo produktų birželį „Iki“ parduotuvėse jau kainuoja daugiau nei dešimtadaliu pigiau. „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė sako, kad vos pamatęs galimybę, prekybos tinklas ėmėsi...

Artėja tėvo diena: patarimai, kaip šiemet nustebinti artimą žmogų

Vasara neišvengiamai artėja, o kartu su jos pradžia, birželio pirmąjį sekmadienį, pasitiksime ir tėvo dieną. Nors tėtis – vienas iš svarbiausių žmonių mūsų gyvenime, kartais pritrūksta idėjų ir įkvėpimo, kokia dovana šiemet pavyks jį...

ORAI: Šiandien vietomis trumpas lietus, aukščiausia temperatūra 20–25, pajūryje 17–19 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje vietomis trumpas lietus. Vėjas besikeičiančios krypties, 4–9 m/s, šiauriniuose ir vakariniuose rajonuose antroje dienos pusėje stiprės – šiaurės, šiaurės rytų, 8–13 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, pajūryje 17–19 laipsnių...

Horoskopai birželio 1 dienai

AVINASVėjas jums palankus, tad nedelsdamas pradėkite kelionę vaizduotėje ar tikrovėje. Jūsų sąmonė švari, o mintys aiškios. Pats laikas pagaliau priimti seniai atidėliotą sunkų sprendimą. JAUTISGalite patirti kažką nepaprasta, kas ilgam išmuš jus iš vėžių. Atidžiai...

„Iki“ mažina kainas kasdieniams produktams – ilgo galiojimo pienas ir grietinėlė kainuos iki 18...

Nuo šiol populiarūs ilgo galiojimo pieno produktai kainuos iki 18 proc. pigiau – prekybos tinklas „Iki“ mažina kainas UAT pienui ir grietinėlei. „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė sako, kad šis pokytis – nuolatinių pastangų...

Užburtas lėšų stygiaus ratas: kaip dar labiau nepakenkti savo finansiniam stabilumui?

Valstybės duomenų agentūros (VDA) atliktas Lietuvos gyventojų tyrimas rodo, kad praėjusiais metais net 16 proc. šalies gyventojų patyrė materialinį nepriteklių. Pinigų trūkumas – nemenka našta, apsunkinanti ne tik kasdienes gyvenimo situacijas, bet ir turimus...

Gailėsitės nepabandę anksčiau: ledai iš varškės – paprastai pagaminami, sveikesni ir pigesni

Varškė – populiarus lietuvių virtuvės produktas, iš kurio nuo seno gaminame tiek saldžius desertus, tiek pagrindinius patiekalus. Tačiau pastaruoju metu pasaulyje populiarėja dar vienas varškės skanėstas – smaližių širdis užkariauja varškės ledai. Jie sveikesni,...

Merų nuomonės dėl iniciatyvos tarybos nariams mokėti fiksuotus atlyginimus skirias

Lietuvos merų nuomonės dėl Seime brandinamos iniciatyvos reglamentuoti savivaldybės tarybos nariams skiriamą lėšų tvarką skiriasi. Nors merai sveikina pasiūlymą fiksuoti savivaldos politikų veiklai skiriamą atlygį, nuomonės dėl to, kiek per mėnesį savivaldybė turėtų skirti...

„Iki“ pataria, kaip apsipirkti yra ekonomiškiau – eiti į parduotuvę kartą per savaitę ar...

Būdai, kaip sumažinti išlaidas maisto produktams, – aktualumo neparandanti tema. Vienas dažniausiai girdimų laiko patikrintų vadinamų patarimų yra siūlymas į parduotuvę eiti rečiau, pavyzdžiui, kartą per savaitę. Visgi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos...

Laidotuvių tradicijos keičiasi: pasakoja atsisveikinimo namų vadovė

Atsisveikinti su mirusiuoju besirenkantys žmonės vis dažniau vietoj masyvių vainikų ir didžiulių glėbių gėlių renkasi dovanoti vieną gėlės žiedą ir voką su pinigais. Ši tradicija, kai pagarbą velioniui norima išreikšti ir finansine parama jo...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS