12.9 C
Kretinga
3 birželio Šeštadienis
spot_img
spot_img

Rajono upėse – archajiški sutvėrimai

Ar jau skaitėte?

rps20150527_133536Gamta Kretingos rajone vis dar turi paslapčių. Visai neseniai paaiškėjo, kad Šventosios ir Blendžiavos upėse gyvena nauja žuvų rūšis ne tik rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Iki šiol manyta, jog mūsų šalies vandens telkiniuose gyvena trys nėgių rūšys. Dabar į gamtos vadovėlius teks įrašyti ir ketvirtąją – ukraininę nėgę.

- Reklama -

Šį atradimą padarė Kretingos rajono gyventojas, Gamtos tyrimų centro Vilniuje tyrėjas Robertas Staponkus, rinkdamas medžiagą bei informaciją savo disertacijai „Lietuvos apskritažiomenių biologija ir genetinės struktūros ypatumai“.

Tyrėjas tyrė nėgių buveines visoje Lietuvoje, tačiau Kretingos rajono upės pateikė jam netikėtą staigmeną.

Pasitelkė sudėtingus tyrimus

„Iki šiol manyta, kad Lietuvoje gyvena 3 nėgių rūšys – dažniausiai pasitaikanti upinė, retesnė mažoji ir reta jūrinė. Ukraininė nėgė dydžiu panaši į mažąją nėgę ir jas atskirti išoriškai būtų nelengva. Tai, kad Lietuvos upėse gyvena dar viena nėgių rūšis, atskleidė molekuliniai genetinės medžiagos tyrimai, tai yra, tiriant nėgių genome užkoduotą informaciją“, – „Švyturiui“ apie mokslinį atradimą pasakojo R. Staponkus.

Jis laboratorijoje tyrė ne vieną žuvį – molekuliniai tyrimai parodė, kad net trys nėgės priklauso naujai rūšiai. Vadinasi, tai – ne atsitiktinumas, upėse iš tiesų gyvena iki šiol neaptiktos nėgės.

- Reklama -

„Jei tik vienas individas būtų pasirodęs esąs ukraininė nėgė, būtų buvę galima kalbėti apie atsitiktinumą arba apie galimas klaidas laboratorinių tyrimų metu. Tačiau sugauti 3 individai. Nėgės sugautos Šventosios upėje ir Blendžiavos upelyje, kuris įteka į Salanto upę. Kol kas ši nėgių rūšis aptikta tik Kretingos rajone, norint išsamiau išsiaiškinti jų paplitimą, reikia daugiau tyrimų“, – sakė R. Staponkus.

Anot jo, ši nauja rūšis atrasta atsitiktinai – kadangi niekas nežinojo, kad Lietuvoje ji egzistuoja, niekas apie tai ir nekalbėjo. Kadangi ukraininė nėgė Lietuvoje nėra verslinė žuvis, didelio mokslinio intereso jos ieškoti Lietuvoje nebuvo. Vienintelis atvejis, kuomet užsiminta apie galimą ukraininės nėgės egzistavimą Lietuvoje, buvo 1965 metai. Tuomet mokslininkas P. I. Žukovas teigė, jog Nemuno baseino aukštupyje gali būti šių nėgių.

Šiandien R. Staponkus neatmeta galimybės, jog ukraininei nėgei veisiantis Šventosios upėje, žuvis gali būti paplitusi ir šiauriau esančiose Baltijos jūros upėse.

Archajiškas sutvėrimas

Kaip ukraininė nėgė atsidūrė Žemaitijos upėse, galima svarstyti teoriškai. Manoma, kad ukraininė nėgė į mūsų regioną atkeliavo iš Juodosios jūros regiono, susidarius palankioms sąlygoms Europos apledėjimo metu arba  tarp jų.

„Lietuvos teritorijoje ukraininė nėgė galėjo atsidurti prieš milijonus metų. Galų gale, rūšiai susiformuoti taip pat reikia milijonų metų. Nėgė yra labai archajiškas sutvėrimas. Žuvimi jo net negalima pavadinti – tai tarpinis variantas tarp primityvaus chordinio ir šiuolaikinio stuburinio. Apskritažiomenių, kuriems priklauso ir nėgės, grupė egzistuoja jau 500 milijonų metų. Kadangi sutvėrimas sugebėjo taip ilgai išlikti, jis geba prisitaikyti prie kintančių aplinkos sąlygų“, – kalbėjo R. Staponkus.

Šios archajiškos žuvys Lietuvoje yra saugomos pagal Berno konvenciją ir Europos Buveinių direktyvą. Už nelegalų ir ne tinkamu laiku atliktą nėgių gaudymą yra skiriamos baudos.

R. Staponkaus pastebėjimu, Lietuvoje nėgė nėra itin populiari žuvis. Ją paruošti reikia mokėti, gyvūnas turi savotišką kvapą, norinčius smaguriauti atgrasyti galėtų ir gyvatiška nėgės išvaizda. Nėges griežtai draudžiama gaudyti neršto metu – balandžio, gegužės mėnesiais. Tačiau būtent tada ir kyla pagundų jas gaudyti – neršdamos nėgės susispeičia būriais, nieko nebijo, tad pačiupti be specialių įrankių jas itin lengva.

„Už nelegaliai pagautą nėgę – vieną individą – gali būti skiriama apie 30-ies eurų bauda. Pasitaiko, kad neršto metu pagautų žuvų žmonės net nevalgo – gaudo jas kiaulėms šerti. Gaudant nėges neršto metu daroma žala gamta, o ir naudos iš tokios žuvies maža. Riebiausia ir skaniausia nėgė būna rudenį, neršto metu ji būna išeikvojusi energinius resursus, todėl ir mėsos kokybė prastesnė“, – teigė R. Staponkus.

Su meškerėmis nėgės yra nepagaunamos. Legaliai jas gaudantys verslininkai naudoja specialias gaudykles. Negerbiantys gamtos pasirenka paprastesnį būdą – iš vandens žuvis traukia rankomis.

„Gaudyti nėges nerštavietėje yra nedovanotina. Licencija yra nebrangi, rudenį žuvis galima gaudyti legaliai. Vis dėlto, jas reikia mokėti paruošti. Štai Latvijoje nėgė yra tikras delikatesas, 1 kilogramas kainuoja apie 20 eurų. Ruošiama žuvis specifiškai – išrūkoma ir marinuojama drebučiuose. Tokiu būdu dingsta nėgėms būdingas kartumas ir kvapas“, – sakė R. Staponkus.

Neršia tik kartą

Pasak R. Staponkaus, nėgių gyvenimas, dauginimasis, maitinimasis yra labai įdomus. Didžiąją gyvenimo dalį nėgė praleidžia lervos stadijoje. Tai trunka apie 5 metus – lerva neturi akių, maitinasi filtruodamos vandeniu plaukiančias organikos daleles. Tiesa, suaugusios upinės ir jūrinės nėgės parazituoja žuvis – prisisiurbia prie žuvies specialiu disku, turinčiu raginius dantis ir naudoja stiprų dantimis padengtą liežuvį, kuriuo pragraužia odą ir minta audiniais bei krauju.

Praėjus lervos stadijai, prasideda transformacija, kuriai įvykus nėgė iškeliauja į jūrą maitintis arba niekur nemigruoja ir ruošiasi nerštui gimtosiose upėse. Labai ilgą laiką lervos stadijos ir suaugusi nėgė buvo laikoma dviem skirtingomis rūšimis.

„Nėgės lerva vadinama vingiliu, nors žmonės paprastai vadina vijūnu. Vingilis ir suaugusi nėgė, kaip skirtingos to paties gyvūno gyvenimo stadijos pripažintos tik 1856 metais. Iki tol lervos ir nėgės laikytos skirtingais organizmais. Vingilių išskiriamos gleivės yra nuodingos, jos iš dalies padeda apsisaugoti nuo plėšrūnų“, – atskleidė R. Staponkus.

Kai vingilis transformuojasi į suaugusią nėgę, ateina laikas nerštui. Į vieną vietą susibūrusios nėgės kolektyviškai pradeda formuoti lizdą – savo apvaliomis burnomis prisisiurbia akmenis ir juos gabena pasroviui, upės dugne suformuodami nedidelį duburį. Kai lizdas parengtas, patinėliai pateles apsiveja savo kūnu, sudarydami tarsi kilpą. Slinkdami šia kūniška kilpa, patinėliai iš patelių išspaudžia ikrus ir juos apvaisina.

Ikrai nusėda į kruopščiai sukrautą lizdą, o nėgių – patelių bei patinėlių – laukia liūdnas likimas. Nėgės, kaip ir Šiaurės Amerikos lašišos, išneršusios žūva.

„Nėgės investuoja visą savo energiją į vienintelį pasidauginimą. Plaukdamos į nerštavietę, jos išnaudoja daug energetinių resursų. Išneršusios jos nebeturi jėgų grįžti atgal, todėl žūva, suteikdamos galimybę išsivystyti naujai kartai“, – pasakojo R. Staponkus.

 

spot_img

Horoskopai birželio 3 dienai

AVINASKonflikto išvengsite tik laikydamas liežuvį už dantų. Kažkieno nekompetencija badyte bado akis, bet kritika čia nieko nepadės. Turėkite prieš akis galutinį tikslą ir nesileiskite įklampinamas smulkmenose. JAUTISTikrai turėtumėte rasti laiko ir galimybių bent valandėlę pailsėti...

Šį savaitgalį Palangoje keičiasi eismas

Birželio 2–4 dienomis Palangai švenčiant kurorto festivalį „Myliu Palangą“ bei šį šventinį savaitgalį kurortui sulaukus daug svečių, laikinai keičiama eismo organizavimo schema mieste. Vairuotojai raginami atidžiai sekti kelio ženklus ir paisyti jų nurodymų. Nuo birželio...

Išgelbėta gyvybė Palangos mieste

Gegužės 9 d. 12 val. 01 min. buvo gautas pranešimas, kad dega namas adresu Kretingos g. 14, Palanga. Atvykus PGP atvira liepsna degė butas. Iki atvykimo namo pirmame aukšte patalpas turinti (kirpyklą) pilietė Vilma...

ORAI: Šiandien Palangoje ir Šventojoje saulėta, be lietaus, aukščiausia temperatūra 12 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje vietomis trumpas, daugiausia nedidelis lietus, galima perkūnija. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 12–17 laipsnių šilumos. Šeštadienį kai kur nedidelis trumpas lietus. Vėjas šiaurės vakarų, vakarų,...

Horoskopai birželio 2 dienai

AVINASTie, kam iš tiesų rūpi jūsų nuomonė, išgirs jus net jei kalbėsite tyliai. Tad nusiraminkite ir lipkite į tribūną. Jus išklausyti verta, ir protingi žmonės tai greit supras. JAUTISPagaliau suvoksite, kad sėdėdamas ir nieko neveikdamas...

Būk Zarasų profesinės mokyklos vadovu

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kviečia dalyvauti konkurse Zarasų profesinės mokyklos direktoriaus (-ės) pareigoms eiti. Birželio 5-oji – paskutinė diena neturintiesiems vadovavimo švietimo įstaigai kompetencijų vertinimo pateikti paraišką dalyvauti konkurse. Kompetencijų vertinimą turintys (-čios) pretendentai (-ės)...

Prasideda ir maudymosi sezonas, kuris tęsis iki rugsėjo 15 dienos

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras (HI SSC) informuoja, kad birželio 1 d. Lietuvoje prasideda maudymosi sezonas, kuris tęsis iki rugsėjo 15 d. Ne anksčiau kaip 10 dienų iki maudymosi sezono pradžios turi būti atliekami...

Neaiškūs bėrimai ant kūno? Vaistininkė pasakė, kokia liga už to gali slypėti

Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė nuo apelsinų, o gal nuo drabužio etiketės? Vaistininkė atsako, kokie bėrimai dažniausiai pasitaiko ir kaip juos galima...

Atkreipkite dėmesį: nuo birželio 1 d. Palangoje važinėti paspirtukais ir dviračiais galima ne visur

Jau ketvirtąją vasarą tam tikrose Palangos vietose draudžiama važiuoti elektriniais paspirtukais, dviračiais, velomobiliais bei riedžiais. Palangos savivaldybės administracija prašo poilsiautojų ir vietos gyventojų atkreipti dėmesį, kad nuo birželio 1 dienos visą vasarą draudžiama važiuoti elektriniais...

Kodėl į Lietuva grįžta žmonės?

Pirmą kartą nuo Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvoje stebima migracijos teigiamo balanso tendencija – jau trejus metus iš eilės Lietuvos piliečių grįžta daugiau, nei išvyksta. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2022 m. į šalį grįžo 14 352...

„Iki“ nestabdo – kainas iki 15 proc. mažina dar daugiau pieno produktų

Grietinė, sviestas, sūris, tepamas sūrelis – gausus skaičius šių kasdienio vartojimo produktų birželį „Iki“ parduotuvėse jau kainuoja daugiau nei dešimtadaliu pigiau. „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė sako, kad vos pamatęs galimybę, prekybos tinklas ėmėsi...

Artėja tėvo diena: patarimai, kaip šiemet nustebinti artimą žmogų

Vasara neišvengiamai artėja, o kartu su jos pradžia, birželio pirmąjį sekmadienį, pasitiksime ir tėvo dieną. Nors tėtis – vienas iš svarbiausių žmonių mūsų gyvenime, kartais pritrūksta idėjų ir įkvėpimo, kokia dovana šiemet pavyks jį...

ORAI: Šiandien vietomis trumpas lietus, aukščiausia temperatūra 20–25, pajūryje 17–19 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje vietomis trumpas lietus. Vėjas besikeičiančios krypties, 4–9 m/s, šiauriniuose ir vakariniuose rajonuose antroje dienos pusėje stiprės – šiaurės, šiaurės rytų, 8–13 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, pajūryje 17–19 laipsnių...

Horoskopai birželio 1 dienai

AVINASVėjas jums palankus, tad nedelsdamas pradėkite kelionę vaizduotėje ar tikrovėje. Jūsų sąmonė švari, o mintys aiškios. Pats laikas pagaliau priimti seniai atidėliotą sunkų sprendimą. JAUTISGalite patirti kažką nepaprasta, kas ilgam išmuš jus iš vėžių. Atidžiai...

„Iki“ mažina kainas kasdieniams produktams – ilgo galiojimo pienas ir grietinėlė kainuos iki 18...

Nuo šiol populiarūs ilgo galiojimo pieno produktai kainuos iki 18 proc. pigiau – prekybos tinklas „Iki“ mažina kainas UAT pienui ir grietinėlei. „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė sako, kad šis pokytis – nuolatinių pastangų...

Užburtas lėšų stygiaus ratas: kaip dar labiau nepakenkti savo finansiniam stabilumui?

Valstybės duomenų agentūros (VDA) atliktas Lietuvos gyventojų tyrimas rodo, kad praėjusiais metais net 16 proc. šalies gyventojų patyrė materialinį nepriteklių. Pinigų trūkumas – nemenka našta, apsunkinanti ne tik kasdienes gyvenimo situacijas, bet ir turimus...

Gailėsitės nepabandę anksčiau: ledai iš varškės – paprastai pagaminami, sveikesni ir pigesni

Varškė – populiarus lietuvių virtuvės produktas, iš kurio nuo seno gaminame tiek saldžius desertus, tiek pagrindinius patiekalus. Tačiau pastaruoju metu pasaulyje populiarėja dar vienas varškės skanėstas – smaližių širdis užkariauja varškės ledai. Jie sveikesni,...

Merų nuomonės dėl iniciatyvos tarybos nariams mokėti fiksuotus atlyginimus skirias

Lietuvos merų nuomonės dėl Seime brandinamos iniciatyvos reglamentuoti savivaldybės tarybos nariams skiriamą lėšų tvarką skiriasi. Nors merai sveikina pasiūlymą fiksuoti savivaldos politikų veiklai skiriamą atlygį, nuomonės dėl to, kiek per mėnesį savivaldybė turėtų skirti...

„Iki“ pataria, kaip apsipirkti yra ekonomiškiau – eiti į parduotuvę kartą per savaitę ar...

Būdai, kaip sumažinti išlaidas maisto produktams, – aktualumo neparandanti tema. Vienas dažniausiai girdimų laiko patikrintų vadinamų patarimų yra siūlymas į parduotuvę eiti rečiau, pavyzdžiui, kartą per savaitę. Visgi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos...

Laidotuvių tradicijos keičiasi: pasakoja atsisveikinimo namų vadovė

Atsisveikinti su mirusiuoju besirenkantys žmonės vis dažniau vietoj masyvių vainikų ir didžiulių glėbių gėlių renkasi dovanoti vieną gėlės žiedą ir voką su pinigais. Ši tradicija, kai pagarbą velioniui norima išreikšti ir finansine parama jo...

Taupiai, bet nekukliai: ką patiekti per grilio vakarėlį, kad abejingų neliktų?

Vasariški orai – puikus pretekstas užkurti kepsninę kad ir kasdien. Be to, grilinimas yra gera dingstis pasikviesti draugų ir kartu gerai praleisti laiką. Dažnai žmonės klysta manydami, kad įsimintiniems grilio vakarėliams reikia plačiai atverti...

ORAI: Trečiadienio dieną aukščiausia temperatūra 19–24, pajūryje 16–18 laipsnių šilumos

Trečiadienio dieną bus be lietaus. Vėjas vakarų, pietvakarių, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24, pajūryje 16–18 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio naktį be lietaus, dieną vietomis numatomas trumpas lietus. Vėjas besikeičiančios krypties, 5–10 m/s, antroje dienos pusėje šiaurės...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS