12.9 C
Kretinga
2 gegužės Ketvirtadienis
spot_img
spot_img

Viena klaida, ir grybus galėsit išmesti – ko nedaryti ruošiant jų atsargas

Ar jau skaitėte?

Auštantis ruduo jau dovanoja gausų miško gėrybių derlių – grybų kepuraitės pamažu užkloja ne tik samanas giriose, bet ir parduotuvių lentynas, kur gyventojai grybauti užsuka kone dar dažniau. Norintys sutaupyti grybus ne tik gaminsis vakarienei, bet ir ruoš jų atsargas žiemai. Visgi, prekybos tinklo „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė primena taisykles, kaip tą daryti tinkamai – kitaip teks atsisveikinti su aromatingomis gėrybėmis.

- Reklama -

„Nors dalis lietuvių patys veržiasi į miškus grybauti, kita dalis žvelgia paprasčiau ir grybauti susitinka prie grybų lentynų parduotuvėse. Pastebime, kad vasarą ir rudenį gerokai ūgteli šviežių grybų paklausa. Patys populiariausi yra universalieji pievagrybiai, tačiau matome, kad ir „Portabela“ grybus atranda vis daugiau žmonių – ne tik vegetarai, veganai, o ir tiesiog norintys maitintis sveikiau ar ieškantys nebrangių naujų idėjų virtuvėje. Populiarumu tebesimėgauja ir voveraitės – tikriausiai dėl to, kad jų sezonas vasarą vėlavo beveik mėnesį, pirkėjai iki šiol negali jų atsivalgyti“, – pastebi Vaida Budrienė, „Iki“ komunikacijos vadovė.

Teisingai išdžiovinti – trunka, bet nėra sunku

Grybai.

J. Sabaitienės teigimu, net ir parduotuvėje pirktus nebrangius grybus žmonės mėgsta ne tik skanauti iškart, bet ir atsidėti žiemai. Anot jos, grybų džiovinimas yra vienas geriausių būdų prailginti jų galiojimo laiką, išsaugoti šviežumą, skonį ir maistinę vertę.

„Iš tikrųjų grybų džiovinimas nėra pati komplikuočiausia užduotis, bet nėra sunku kuriame nors žingsnyje paslysti. Padarius klaidų, jie gali greitai supelyti, apsikrėsti maistinėmis kandimis arba prarasti spalvą bei kvapnų aromatą“, – įspėja žinovė ir pataria, kaip daryti tą teisingai.

Neplaukite. Grybus reikia nuvalyti kuo kruopščiau – šepetėliu, šluotele arba šiek tiek drėgnu skudurėliu. Tačiau rekomenduojama jų neplauti prieš džiovinimą. Jie be reikalo sukaups daugiau drėgmės, kurios juk ir norima atsikratyti džiovinimo metu.

Supjaustykite. Galioja elementari taisyklė – kuo storesni griežinėliai, tuo ilgiau grybai džiūsta. Tačiau griežinėliai negali būti ir per ploni – grybams džiūstant mažėja jų tūris, todėl jei jie bus per ploni, lūš ir trupės. Rekomenduojama džiovinti maždaug 5 mm storio griežinėlius.

- Reklama -

Jeigu džiovinate ant siūlo. Tai tradicinis būdas, kuriam vis dar ištikimi dalis grybautojų. Jo laikantis, supjaustyti grybai suveriami siūlu arba plona virvele ir pakabinami lauke ar namuose. Reikėtų vengti drėgnų vietų ir apsišarvuoti kantrybe – gerai neišdžiovinti grybai suges.

Jeigu džiovinate suguldytus. Džiovinimas išdėliojus grybus ant padėklo, popieriaus, laikraščio ar marlės yra šiek tiek komplikuotesnis. Plokščiai išdžiovintus grybus reikėtų reguliariai apversti, o vieta turėtų būti saulėta, sausa ir ventiliuojama. Šiam metodui prireiks dar daugiau laiko.

Jeigu džiovinate orkaitėje. Šiuolaikinės orkaitės turi specialią maisto džiovinimui skirtą programą. Jei jos nėra, grybus dėkite ant kepimo popieriumi išklotų skardų ir šaukite į jau iki 50 laipsnių įkaitintą orkaitę. Nepamirškite palikti dureles šiek tiek praviras ir karts nuo karto grybus apversti.

Neskubėkite. Po džiovinimo grybus reikia atvėsinti – tai svarbu, nes jei į stiklainį ar kitą tarą įdėsite šiltus grybus, jie garuos ir vėliau sudrėks.

Patikrinkite. Labai svarbu įsitikinti, kad grybai yra gerai išdžiovinti. Štai išbandytas testas: pabandykite kelis iš jų sulaužyti, kad pamatytumėte, koks jų atsparumas. Jie turėtų lūžti tik smarkiai sulenkti. Nepakankamai išdžiovinti bus trapūs, o per daug išdžiovinti – labai trapūs.

Pravers triukas su ryžiais ir lauro lapais

Kad net ir žiemą galėtumėte mėgautis aromatingais grybais, svarbu ne tik tinkamas sudžiovinimas. Ne mažiau svarbu ir teisingas džiovintų grybų laikymas, pažymi J. Sabaitienė.

„Juos galite dėti į stiklainius, stiklinius indus arba popierinius, medžiaginius maišelius. Polietileniniai maišeliai džiovintiems grybams laikyti netinka, nes juose gėrybės gali supelyti. Venkite ir plastikinių dėžučių, nes tokia pakuotė visam laikui įgis intensyvų džiovintų grybų aromatą. Žinoma, galite „paaukoti“ plastikinę dėžutę – grybų laikymui ji taip pat tiks. Tik svarbu nepamiršti, kad ir kokią tarą pasirinktumėte, ji turėtų bent šiek tiek vėdintis“, – pasakoja pašnekovė ir primena:

  • pasirinkite švarų, geriausia – sterilizuotą stiklainį ir įsitikinkite, kad jis taip pat yra sausas;
  • grybus tankiai supakuokite. Geriausia, jei jie padalyti į mažesnius gabalėlius – taip sumažinsite grybus supančio oro kiekį. Kitaip jie gali greičiau oksiduosis ir prarasti aromatą;
  • stiklainį su džiovintais grybais laikykite atokiau nuo drėgmės, sausoje ir tamsioje vietoje;
  • ideali džiovintų grybų laikymo temperatūra yra kambario arba šiek tiek žemesnė;
  • retkarčiais patikrinkite, ar stiklainyje su grybais nėra drėgmės, kandžių arba pelėsio požymių.

„Į stiklainį su džiovintais grybais verta įdėti keletą ryžių grūdelių, kurie sugeria drėgmę ir neleidžia atsirasti pelėsiui. O kad išvengtumėte kandžių atsiradimo, į virtuvės spintelę įdėkite keletą lauro lapų. Šį prieskonį taip pat verta įdėti ir į indą su grybais“, – atskleidžia „Iki“ darbuotoja.

Geri išdžiovinti ir tinkamai laikomi grybai gali išstovėti mažiausiai metus, tačiau kai kurie šaltiniai nurodo, kad net ir iki 2-3 metų. Pasak J. Sabaitienės, gerai išdžiovinti grybai nesugenda, tačiau laikui bėgant gali prarasti savo savybes – jie gali suminkštėti, išblukti, netekti aromato.

Arba užsimarinuokite: keli slapti ingredientai skonį sustiprins

Tiems, kurių nevilioja džiovinimas, „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė siūlo grybų prisimarinuoti – procesas bus trumpesnis, o žiemą jie irgi taps gardžiu mitybos raciono papildymu.

Reikės: 2 kg nedidelių grybų, 3 puodelių vandens, ¾ puodelio 10% spirito acto, 3 šaukštų cukraus, 1 vidutinio dydžio morkos, 2 didelių lauro lapų arba 4 mažų, 8 kvapiųjų pipirų žirnelių, 8 juodųjų pipirų žirnelių, 1 šaukšto garstyčių sėklų, 3 šaukštų druskos grybų virimui.

„Jeigu ieškote įdomesnių skonių, įmaišykite ir gabalėlį krieno šaknies. Ji grybams suteiks šiek tiek aštrumo ir aromato. Geriausia krienus supjaustyti lazdelėmis ir į kiekvieną stiklainį įdėti po 2-3 jų Krienus į grybus reikia įdėti prieš pilant marinatą, o paskui pasterizuoti kaip įprasta. Tarp aštrių marinatų mėgėjų populiarus priedas yra čili pipirai – tačiau reikėtų būti atsargiems ir nepersistengti. Paprastai vienam stiklainiui pakanka 2-3 griežinėlių aštriosios paprikos. Į marinuotus grybus taip pat verta įdėti skiltelę česnako“, – pataria G. Urbonavičiūtė.

Gaminame:

  1.  Į puodą pilkite vandenį ir dėkite cukrų, lauro lapus, pipirus ir garstyčių sėklas. Sūrymą kelias minutes pavirkite, sumažinkite ugnį ir į jį supilkite actą. Po minutės marinatą išjunkite.
  2. Peržiūrėkite visus grybus, kad visi būtų sveiki. Beje, marinavimui skaniausi mažiausi grybai. Juos nuvalykite, mažus palikite sveikus, didesnius supjaustykite gabalėliais.
  3. Sudėkite į puodą su pasūdytu verdančiu vandeniu ir virkite ant silpnos ugnies 5-7 minutes. Tada nukoškite per rėtį.
  4.  uplaukite, nulupkite ir supjaustykite morkas griežinėliais. Į švarius ir sterilizuotus stiklainius įdėkite keletą griežinėlių. Ant viršaus dėkite grybus maždaug iki 3/4 stiklainio talpos. Užpildykite jį marinatu. Jis turi visiškai apsemti grybus.
  5. Iš karto sandariai uždarykite stiklainius, valandai apverskite aukštyn kojomis, o tuomet pasterizuokite: 20 min. pašaukite į iki 110 laipsnių įkaitintą orkaitę arba įdėkite juos į platų puodą medvilniniu audiniu ant dugno ir verdančiu vandeniu bei virkite 20 min.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

spot_img

Gegužės 2-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 2-oji – Pasaulinė tuno diena. Gegužės antroji, ketvirtadienis – 122-oji metų diena (ketvirtoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 242 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Atanazas, Eidmantas, Eidmantė, Eidmina, Eidminas, Eidminė, Eidotas, Eidotė,...

Astrologinė prognozė gegužės 2-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti spręsti nelengvus finansinius rebusus, ruošti ataskaitas, susiduriant su keistais netikėtumais. Regis, pokalbiai su draugais, pažįstamais suteiks tvirtybės. Tik nepraraskite saiko vartodami svaigalus, nes grės problemos. JAUTIS. Darbe nesijausite užtikrintai dėl juntamos neteisybės...

Palangos gaisrinės išskubėjo į Vydmantų gyvenvietę

Šiandien 18.02 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Kretingos r., Vydmantų sen., Vydmantų k., Gintaro g. dega ūkinis pastatas. Į įvykio vietą išsiųstos Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo...

Palangos gyventojai turėtų suklusti – nuo gegužės 1 d. ilgėja dalies prekybos tinklų parduotuvių...

Nuo gegužės 1 dienos keičiasi dalies lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvių darbo laikas – pirmieji vėlesnėmis valandomis apsipirkti galės Kauno, Palangos ir Šalčininkų gyventojai. Šiais metais į šiltojo sezono darbo grafiką bus pereinama dviem...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti...

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Palangoje galėsite įgyti vertingų žinių ir praktinių patarimų, kaip išmintingai tvarkyti finansus

Rugsėjo 29 d. – spalio 4 d. Palangoje pirmąsyk organizuojamas festivalis „Senjorų savaitė“ pasiūlys įvairių sveikatinimo, sporto, pramoginių bei edukacinių užsiėmimų. Festivalio rėmėjas, vienas iš Lietuvoje veikiančių bankų, čia dalinsis žiniomis apie finansinį raštingumą,...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis...

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi ne tik organizmui, bet ir piniginei – jiems nereikia įmantrių...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir suteikia išskirtines asmeninio augimo galimybes. Nuotoliniai susitikimai su žinomais įvairių...

Net perpus pigiau ir tik 15 minučių darbo: „Iki“ siūlo išsikepti pasakiškai skanių BBQ...

Vieniems ketvirtadienis – mažasis savaitgalis, o „Iki“ pirkėjams tai ir didžiųjų akcijų pradžia. Naudingomis akcijomis garsėjančiame tinkle „Iki“ jau prasidėjo įvairios savaitgalinės nuolaidos. Kad ir ką ketinate gaminti, rasite geros kainos pasiūlymų – nuolaidos...

Amžinas klausimas grilintojams: kiauliena ar vištiena? „Iki“ rasite visko – pristatytas naujienų kupinas „Grill...

Kas jums arčiau širdies – kiaulienos šašlykas ar vištienos blauzdelės? Verta išbandyti ir apsispręsti iš naujo, nes „Iki“ parduotuvėse jau pasirodė aukšta kokybe pasižyminčios „Grill Party“ linijos naujienos, skirtos kuo patogesniam maisto ruošimui ant...

„Iki“ parduotuvėse – spalvingos pavasarinės naujienos: nuo madingųjų „bowls“ iki dar neragautų sumuštinių

Pavasariškai gaiviais, tačiau sočiais pietumis ar vakariene visai paprasta pasirūpinti virtuvėje nesugaišus nė minutės. „Iki“ parduotuvėse jau prasidėjo naujasis kulinarijos sezonas, įkvėptas žalios spalvos ir sveikos mitybos tendencijų. Tarp pavasarinių žvaigždžių – įvairūs spalvingų...

IKI kolektyvas komandinę dvasią stiprina uždaruose laisvalaikio klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...

Skonis bus kaip morkų pyrago, bet valgyti galėsite be sąžinės graužaties: skani ir pigi...

Ką dar naujo sugalvoti pusryčiams, kai norisi gardžiai, sveikai ir nebrangiai? Atsigręžkite į morkas, kurios balandžio 4-ąją mini Tarptautinę savo dieną. Jos – viena mėgstamiausių daržovių šalyje, simpatijas pelnanti ne tik dėl geros kainos,...

Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių

Šių metų tikslas – kvapnus ir sultingas pomidorų derlius? Nieko nelaukite – būtent kovas laikomas geriausiu metu pradėti pomidorų daiginimo darbus ir taip sutaupyti. Patiems pasisėjus sėklų, atšilus orams nereikės pirkti pomidorų daigų. Kad...

Šviežio derliaus kopūstas tas pats, patiekalai – kasdien skirtingi: 3 naujos receptų idėjos, kurios...

Švieži kopūstai yra viena mėgstamiausių naujo pavasarinio derliaus daržovių. Gardžiai juos paruošti galima vos su keliais priedais, juose gausu maistingų medžiagų, o viso patiekalo kaina neapsunkins ir piniginės. O dar geriau – reikės visai...

„Rimi“ įsigiję lašišos pigiau, Mamos dieną atšvęskite terasoje: su šiais patarimais ją iškepsite tobulai

Tik spėjome apsidžiaugti atgimusia gamta, kai netikėtai vyšnių žiedus nuklojo sniegas. Bet žiemos grimasos pavasario neišgąsdino ir grįžus šiltiems orams vėl terasoje galime užkurti kepsnines. Artėjant vienai gražiausių pavasario švenčių – Mamos dienai –...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS