19.9 C
Kretinga
2 gegužės Ketvirtadienis
spot_img
spot_img

Ūkininkų siaubas – bulvių ligos: kas gali sunaikinti ištisą derlių

Ar jau skaitėte?

Artėjant aktyviausiam bulvių kasimo laikotarpiui, ekspertai primena, kad yra galimybė susidurti su karantininiais kenkėjais bei ligomis, kurios gali sunaikinti derlių. Tokiu atveju pasekmės yra juntamos ne vienerius metus, todėl jau dabar dalinamasi patarimais, į ką atkreipti dėmesį ir ko žūt būt nedaryti.

- Reklama -

Ligos neturi sienų

Pastaruosius penkerius metus Lietuvoje vienas augintojas vidutiniškai deklaruoja po 10,8 ha maistinių bulvių pasėlių. Natūralu, jog daržoves auginantys ūkininkai kiekvienais metais tikisi ir atitinkamo sveikų bulvių derliaus. Lietuvos statistikos departamentas skelbia, kad vidutiniškai iš vieno hektaro gaunama apie 13 tonų bulvių derliaus.

Bulvių derlius.

Deja, dažnam ūkininkui tenka susidurti su šią daržovę puolančiais kenkėjais ir ligomis. Puikiai žinomi kenkėjai, kaip kad kolorado vabalas, bulvių maras, bulvių sausligė ir kiti, su kuriais būtina kovoti. O Lietuvoje daugiausiai žalos darantys karantininiai kenkėjai yra būtent bulvių žiedinis puvinys ir Auksiniai bulviniai nematodai.

Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) direktorius Sergejus Fedotovas teigia, jog karantininių kenkėjų plitimas labiausiai paveikia bulvių augintojų sektorių. Šių kenkėjų sukeltos ligos gali padaryti žalos ne tik pavieniam augintojui, bet ir atnešti didelių nuostolių ūkininkams visoje Lietuvoje.

„Dažnu atveju tokie kenkėjai, ypač ligos, ankstyvoje stadijoje yra nepastebimi, o ir valstybių sienos šiems žaladariams negalioja. Šiems kenkėjams išplitus pasėliuose, gali būti sunaikinta iki 80 proc. derliaus“, – komentuoja S. Fedotovas.

Kaip užsikrečiama

Augalininkystės tarnybos direktoriaus teigimu, žmonės dažnai nepakankamai įvertina galimą riziką, susijusią su augalų gabenimu.

- Reklama -

„Iš pirmo žvilgsnio nekenksmingais veiksmais, kaip iš kelionių parsivežami nepažįstami augalai. Tačiau su jais netyčia galima parsivežti ir kenkėjus bei ligas, ypač tas, kurios Lietuvoje dar nenustatytos. Toks lengvabūdiškas požiūris gali turėti skaudžių pasekmių bei sukelti didelę žalą šalies ekonomikai bei ekosistemai“, – pastebi Augalininkystės tarnybos direktorius.

Jis ragina nepamiršti, kad šiuos kenkėjus įmanoma sustabdyti, tačiau kiekvienas žmogus privalo prisidėti savo pastangomis. Jokiu būdu negalima sodinti tokių bulvių, kurios yra įsigytos iš nesąžiningų ir neatliekančių tinkamos savo pasėlių priežiūros pardavėjų. Taip pat tų bulvių, kurios yra pirktos užsienyje ir skirtos maistui. Pastarąsias bulves galima valgyti, tačiau ne sodinti.

Direktorius sako, kad kenkėjai gali paveikti ne tik bulves, bet ir kitas daržoves, pavyzdžiui pomidorus, baklažanus ar kt. Juos aptikus, taikomos visos įmanomos fitosanitarinės priemonės, kad kenkėjai neišplistų ne tik tame ūkyje, bet ir nekeltų rizikos aplinkinių augintojų produkcijai. Todėl svarbu atlikti užaugintų bulvių laboratorinius tyrimus, siekiant laiku apriboti ligų ir kenkėjų plitimą.

„Dažniausiai bulvės bulvių žiediniu puviniu užkrečiamos sąlyčio su užkrėstais bulvių gumbais metu. Tai gali atsitikti, kai augintojai įsigyja nesertifikuotą bulvių sėklą turguje ar pagal skelbimus. Augalininkystės tarnybos specialistai siekia, kad tokių bulvių prekyboje nebūtų, tačiau kol atsiras perkančių neaiškios kilmės, nesertifikuotas ir nepatikrintas dėl ligų bei kenkėjų „sėklines bulves“, tol bus ir tokių prekiautojų. Kitas būdas užkratui patekti į ūkį yra naudojant tą pačią nedezinfekuotą žemės ūkio techniką ar sandėlį“, – sako S. Fedotovas.

Kaip atpažinti

Vadovas pasakoja, kad bulvių žiedinio puvinio požymiai gali būti panašūs į kitų ligų sukeliamus požymius, klimato poveikio sukeliamus simptomus ar maisto medžiagų trūkumą. Tačiau visgi, pastebėjus tam tikrus požymius bulvių augaluose ar stiebagumbiuose rekomenduojame nedelsiant kreiptis į Augalininkystės tarnybos specialistus.

„Lapai praranda blizgesį, darosi blyškūs, audinys tarp gyslų pagelsta, vėliau susidaro nekrozės pažeistų dėmių. Lapo kraštai susisuka ar užsilenkia, atrodo lyg nusvilę. Lengviausiai atpažįstamas galimo užkrato požymis, jei išilgai perpjovus užkrėstą bulvių gumbą pastebima, jog spalva gumbo vandens induose iš pradžių pagelsta, vėliau paruduoja, o švelniai paspaudus gumbą ištrykšta kreminės spalvos grūdėta masė.

Bulvių žiedinio puvinio bakterijos net dvejus metus gali išlikti ant žemės ūkio įrankių bei įrangos, saugyklų sienų, bulvių maišų ir kitų paviršių. Liga nėra kenksminga žmogui, tačiau ribotai paplitusi ES teritorijoje. Todėl, siekiant stabdyti karantininio kenkėjo plitimą į naujas teritorijas, būtina taikyti griežtas fitosanitarijos priemones, kurių viena – užkrėstų bulvių sunaikinimas. Būtina imtis griežtų priemonių, norint užkirsti kelią karantininių ligų plitimui bulvių augintojų ūkiuose. Čia itin svarbų vaidmenį atlieka #PlantHealth4Life daugiametė kampanija, parengta EFSA, Europos Komisijos ir ES partnerių“, – teigia Sergejus Fedotovas.

Prevencija ir patarimai

„Saugodami augalus, saugome gyvybę“ – taip skamba kampanijos #PlantHealth4Life žinutė. Specialiai kampanijai sukurtoje interneto svetainėje pateikiami patarimai, padėsiantys prisidėti prie augalų sveikatos.

Keliaujančius už ES ribų, kviečiama susilaikyti nuo sėklų ar kitos augalo dalies gabenimo namo. Priešingu atveju, bagaže į Lietuvą galimai gabenami ir nauji kenkėjai. Perkantiems augalus internetu iš ES nepriklausančių šalių, rekomenduojama patikrinti, ar jie turi fitosanitarinį (augalų sveikatos) sertifikatą.

Taip pat rekomenduojama:

  • Pastebėjus minėtų ligos požymių, nedelsiant pranešti Augalininkystės tarnybai. Šios Tarnybos laboratorijoje atliekami tyrimai ir nustatoma, ar bulvės ar kiti augalai yra užkrėsti.
  • Viena iš efektyviausių prevencinių priemonių – sodinti sertifikuotas sėklines bulves, siekiant apsaugoti laukus nuo bulvių žiedinio puvinio užkrato ir kitų karantininių bulvių kenkėjų. Atkreiptinas dėmesys, kad visos parduodamų sertifikuotų sėklinių bulvių pakuotės yra paženklintos etiketėmis-augalo pasais.
  • Kuo anksčiau prieš bulvių sodinimą kreiptis į Augalininkystės tarnybą dėl savo ūkyje užaugintos ūkinės sėklos patikrinimo, jei sodinsite nesertifikuotas sėklines bulves. Tokiu būdu galėsite įsitikinti, ar turima ūkio bulvių sėkla yra neužkrėsta karantininiais kenkėjais.
  • Nesidalyti žemės ūkio technika. Jeigu to išvengti nepavyksta, rekomenduojame kaskart prieš naudojimą kruopščiai ją nuvalyti ir būtinai dezinfekuoti.
spot_img

Vagis blokavo prie darželio atvykusių tėvų mašinų užrakinimą, pasisavino pinigus

Šiaulių policija prie vaikų darželio sulaikė vyrą, kuris turėjo svetimų mašinų užrakinimą blokuojantį įrenginį. Manoma, kad tokiu būdu buvo apvogti keli tėvai, kurie savo vaikus atvežė į darželį. Negalėję užrakinti automobilio, jie jį paliko neužrakintą...

„Rimi“ įsigiję aliejaus pigiau pasiruoškite šių gardžių užpilų salotoms: štai, ko prireiks

Saulėgrąžų aliejus pasižymi itin švelniu skoniu, tad jis plačiai mėgstamas tiek profesionalių virėjų, tiek gaminančių pigesnius dienos patiekalus namuose. Be to, šis aliejus įvairiai pritaikomas nuo gardžių kepinių iki pikantiškų salotų užpilų. Gydytoja dietologė...

Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa

Įsibėgėjant 2024 metų vasaros atostogų rezervacijai, Palanga kviečia poilsiautojus mėgautis ne tik šilta Baltijos jūra, bet ir turiningu laisvalaikio praleidimu. Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa, todėl idealios sąlygos paplūdimio...

Šiandien, ketvirtadienis – paskutinė diena deklaruoti pajamas ir skirti 1,2 proc. paramai

Ketvirtadienis yra paskutinė diena, kai šalies gyventojai gali pateikti pajamų deklaracijas. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, šiuo metu pareigą jau atliko apie 69 proc. privalančiųjų deklaruoti gyventojų, o iš viso pajamų mokesčio deklaracijas pateikė daugiau...

Kuo Mamos diena arčiau, tuo „Iki“ – pigiau: tulpės – vos po 33 centus,...

Geriausia dovana mamai – dėmesys ir nuoširdūs žodžiai, bet juos tik sustiprina su meile iškeptas tortas ir gaivi pavasariškų tulpių puokštė. „Iki“ pasirūpino, kad dovanomis mylimai mamai kiekvienas pirkėjai galėtų pasirūpinti be vargo ir...

Palanga kitą savaitgalį kviečia pasinerti į tris dienas truksiančias gintarines linksmybes

Palangoje neilgai trukus pažirs gintaro lietus – iki tradiciniu tapusio renginio “Gintarinis savaitgalis” liko mažiau nei dvi savaitės. Organizatoriai žada – gegužės 10-12 dienomis didžiausiame šalies kurorte turės ką veikti visi – ir vyresnio...

ORAI: Šiandien Palangoje ir Šventojoje oras šiltėja iki 26 °C vidurdienio metu

Šiandien Palangoje ir Šventojoje oras šiltėja iki 26 °C vidurdienio metu, išlaikant giedrą dangų ir nedidelį vėjo greitį, kuris siekia 5 m/s su gūsiais iki 12 m/s. Vakare temperatūra palaipsniui mažės, išliekant sausam ir...

Gegužės 2-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 2-oji – Pasaulinė tuno diena. Gegužės antroji, ketvirtadienis – 122-oji metų diena (ketvirtoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 242 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Atanazas, Eidmantas, Eidmantė, Eidmina, Eidminas, Eidminė, Eidotas, Eidotė,...

Astrologinė prognozė gegužės 2-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti spręsti nelengvus finansinius rebusus, ruošti ataskaitas, susiduriant su keistais netikėtumais. Regis, pokalbiai su draugais, pažįstamais suteiks tvirtybės. Tik nepraraskite saiko vartodami svaigalus, nes grės problemos. JAUTIS. Darbe nesijausite užtikrintai dėl juntamos neteisybės...

Palangos gaisrinės išskubėjo į Vydmantų gyvenvietę

Šiandien 18.02 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Kretingos r., Vydmantų sen., Vydmantų k., Gintaro g. dega ūkinis pastatas. Į įvykio vietą išsiųstos Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo...

Palangos gyventojai turėtų suklusti – nuo gegužės 1 d. ilgėja dalies prekybos tinklų parduotuvių...

Nuo gegužės 1 dienos keičiasi dalies lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvių darbo laikas – pirmieji vėlesnėmis valandomis apsipirkti galės Kauno, Palangos ir Šalčininkų gyventojai. Šiais metais į šiltojo sezono darbo grafiką bus pereinama dviem...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti...

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Palangoje galėsite įgyti vertingų žinių ir praktinių patarimų, kaip išmintingai tvarkyti finansus

Rugsėjo 29 d. – spalio 4 d. Palangoje pirmąsyk organizuojamas festivalis „Senjorų savaitė“ pasiūlys įvairių sveikatinimo, sporto, pramoginių bei edukacinių užsiėmimų. Festivalio rėmėjas, vienas iš Lietuvoje veikiančių bankų, čia dalinsis žiniomis apie finansinį raštingumą,...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis...

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi ne tik organizmui, bet ir piniginei – jiems nereikia įmantrių...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir suteikia išskirtines asmeninio augimo galimybes. Nuotoliniai susitikimai su žinomais įvairių...

Net perpus pigiau ir tik 15 minučių darbo: „Iki“ siūlo išsikepti pasakiškai skanių BBQ...

Vieniems ketvirtadienis – mažasis savaitgalis, o „Iki“ pirkėjams tai ir didžiųjų akcijų pradžia. Naudingomis akcijomis garsėjančiame tinkle „Iki“ jau prasidėjo įvairios savaitgalinės nuolaidos. Kad ir ką ketinate gaminti, rasite geros kainos pasiūlymų – nuolaidos...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS