22.9 C
Kretinga
20 gegužės Pirmadienis
spot_img
spot_img

Nomeda Marčėnaitė: „Turėtume labai gerai pergalvoti savo kaupimo įpročius“

Ar jau skaitėte?

Žinomą menininkę ir laidų vedėją Nomedą Marčėnaitę tvarios gyvensenos išmokė gyvenimas gamtoje. Ekologiška elgsena itin derėjo ir su jos puoselėjamu individualumu. Šiandien N. Marčėnaitė sako repetuojanti kraustymąsi į naujus namus – jau dabar atsisako ir nereikalingų daiktų, ir netgi kai kurių savo meno kūrinių.

- Reklama -

Kas natūralu kaime, vis dar tebėra problema sostinėje

„Ilgai – apie 20 metų – gyvenau gamtoje, tiesiog miške. Iš pradžių neturėjome netgi vonios kambario, naudojomės lauko tualetu. Įsirengėme komposto duobę maisto atliekoms – su dangčiu, vėliau ir su tinkleliu, kad natūrali ventiliacija ir lietus padėtų atliekoms pūti natūraliai. Vėliau į tą vietą sodindavome medį. Į senamiestį persikrausčiau prieš dešimtmetį, bet čia netgi iki šios dienos neturime, kur dėti virtuvės atliekų. Nesunku būtų turėti namuose sandarų virtuvės atliekų kibirėlį, tačiau senamiestyje nebūtų kur jo ištuštinti. Todėl tiesiog stengiuosi maisto išmesti kuo mažiau – kuo daugiau jo išgelbėti“, – savo patirtimi dalijasi N. Marčėnaitė. 

Nomedą Marčėnaitė, gyvenusi gamtoje be patogumų, moko mus, kad ekologiška elgsena ir tvarus gyvenimas yra individualumo dalis ir kad svarbu peržiūrėti savo kaupimo įpročius, netgi atsisakant nereikalingų daiktų ir meno kūrinių.

Dabartinėje sodyboje ji su artimaisiais kūrena krosnį, pavasarį aplink obelis ir daržuose barsto pelenus. Panaši elgsena, N. Marčėnaitės manymu, yra visiškai natūrali gamtoje gyvenančiam žmogui. Ji taip pat priduria: jeigu mieste būtų įdiegta funkcionuojanti sistema, tai per tam tikrą laiką be didesnių pastangų taptume jos dalyviais – mūsų elgsena taptų įpročiu.

Tvarkyti atliekas bus tas pats, kas valytis dantis

Kalbėdama apie įpročio jėgą N. Marčėnaitė prisimena patirtį su jos dar nedideliais vaikais. Jie užaugo, kai prievolė automobilyje naudoti saugos diržus jau buvo nustatyta, kitokios patirties neturėjo. Sykį nutikus progai keliauti šeimos bičiulių automobiliu, kuriame nebuvo naudojami saugos diržai, vaikai sukėlė triukšmą – jiems tai atrodė nesaugu. „Jeigu vaikas užaugs aplinkoje, kurioje rūšiuojamos atliekos, jam net klausimo nekils, ką ir kaip rūšiuoti. Tvarkyti atliekas jam bus tas pats, kas išsivalyti dantis“, – teigia menininkė ir laidų vedėja.

Kaip pavyzdį ji mato pakuočių depozito sistemą, dėl kurios labai pašvarėjo gamta – tai ji mato, keliaudama su bičiuliais baidarėmis. Mainų ir dalijimosi programų, jos akimis vis daugėja, tai džiugina, tačiau mums esą reikėtų pasitelkti kantrybę auginant naujus įpročius.

„Žinoma, pasaulį reikia pradėti keisti nuo savęs. Suvokiu tai, susidurdama su tuo, ką vadinu žmogiškąja ekologija. Ką daryti su ta daugybe daiktų, kurių didžioji dalis kitiems nebegali būti perduodami? Manau, turėtume labai gerai pergalvoti savo kaupimo įpročius. Klauskime, ar tikrai to ar kito daikto mums reikia. Turėtume išmokti šį klausimą kelti dar būdami jauni. Nelabai seniai negailestingai išmečiau visą krūvą, netgi menų. Pagalvojau: jeigu jau man kyla klausimas, ar man tikrai to reikia, tai juo labiau tas klausimas bus sunkus mano vaikams“, – apie savo patirtį pasakoja N. Marčėnaitė.

- Reklama -

„Neužmušamų“ aulinukų istorija

Ji pripažįsta turinti daiktų, kurie tiesiog puošia jos pasaulį. Vis dėlto labai gerai apmąsto, ar dar reikėtų pirkti ką nors papildomai. Dabar repetuoja, kad kažkada kraustysis į naujus namus ir ta proga atsisveikins su daug tokių nereikalingų daiktų.

„Būtų gerai, kad gyvenimas neitų pro šalį, o gyvybė būtų palaikoma per švarą, per tam tikrą požiūrį, bet ne per naujų daiktų pirkimą. Man tai svarbu jau seniai. 1991 ar 1992 metais nusipirkau suvarstomus, vadinamuosius „kerzinius“ batus. Avėjau juos laukdamasi sūnaus, kuriam dabar 25-eri, ir netgi prieš keletą metų, filmuodama savo laidas. Turiu šiuos batus iki dabar, jie „neužmušami“, ir nematau reikalo juos išmesti“, – savo aulinukų istorija dalijasi N. Marčėnaitė.

Taisykle „šiemet madinga“ ji nesivadovauja. Menininkei svarbiau, ar daiktas tinka, ar dera prie individualios stilistikos. Kas metai besikeičianti mada, jos manymu, skatina vartojimą, tuo tarpu individualumas – asmeninės ekologijos dalis. Tad svarbu būtų ugdyti vaiką nuo mažens, kalbant jam apie asmeninį stilių, kuris taip dažnai nesikečia. „Individualumas man buvo svarbu visada“, – teigia menininkė.

Veidą puošia perskaitytos knygos

Viename iš interviu N. Marčėnaitė yra teigusi, kad „geriausias makiažo pagrindas – perskaitytos knygos“. Pastaruoju metu knygų vaidmuo jos gyvenime tapo komplikuotas: „Karas iš manęs apskritai buvo pavogęs ir knygų skaitymą, ir kitas veiklas. Gal tik prieš metus vėl pradėjau lipdyti. Patiriu, kad panašiai nutiko ne man vienai. Vis dėlto net šiuo baisiu karo laikotarpiu knygos yra labai svarbios, jų poreikį jaučia netgi tie, kurie kariauja fronte. O minėtą makiažo pagrindą atpažįstu sutikdama nepažįstamus žmones gatvėse – tai matyti iš veidų, iš akių, jau neminint apie tai, kad skaitytos knygos atsispindi žmogaus kalboje, jo žodyne, sakinio formulavime“.

Internetas, jos manymu, knygų nepakeičia. Internetas – greitos informacijos gavimo priemonė, ir tai visai kas kita. Menininkė naudojasi visomis naujausiomis technologijomis, įskaitant ir dirbtinį intelektą, net ir galimybe jam užduoti klausimus balsu, kai rankos užimtos. Ji netiki, kad virtualybė atims iš žmonių knygas. Platonas esą pasisakė, kad mokymasis turėtų vykti per gyvą dialogą, tai stiprina atmintį, o mokymasis iš knygų – tai tik žinių kaupimas. F. Nietzsche irgi teigė, kad knygos ir raštai gali sukelti žmonių atminties ir gebėjimo atsiminti praradimus. Vėliau buvo sakoma, kad atsiradus kinui numirs teatras, tada, kad kino nebeliks atsiradus televizijai, o galiausiai viską numarins internetas. Bet nei teatras, nei kinas nemirė, tad, manytina, nenumirs ir knygos.

Šiemet Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projekto „Atsakingas skaitytojas“ bičiule tapusi N. Marčėnaitė palankiai vertina praktiką, kai ekologiškos elgsenos virusas platinamas ir šalies bibliotekose. Pastarosios jį paskleidžia ir savo bendruomenėse – kviesdamos kartu su perskaitytomis knygomis į biblioteką nusinešti ir smulkius sugedusius, nebereikalingus elektronikos prietaisus, baterijų atliekas, registruotis nemokamam stambiosios elektronikos atliekų išvežimui iš namų.

Nuo 2015 m. vykdomas EPA projektas „Atsakingas skaitytojas“ šiemet mini 10 metų sukaktį. apie Savo sprendimą dalyvauti projekte bibliotekos kviečiamos balandžio 1–30 d. informuoti organizatorius el. paštu socprojektai@epa.lt. Konkurso taisykles ir registracijos formą galima rasti internetinėje svetainėje https://www.epa.lt/akcijos-ir-projektai/atsakingas-skaitytojas/ Su daugiausia elektronikos atliekų surinkusios bibliotekos skaitytojais susitiks ir savo įžvalgomis pasidalins menininkė, mylima laidų vedėja N. Marčėnaitė.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

spot_img

Vyriausybė pasiskolino 50 mln. eurų

Pirmadienį įvykusiame Lietuvos Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione vidutinės palūkanos sudarė 3,553 proc. Per biržą pranešta, kad 50 mln. eurų pasiskolinti 5 metams ir beveik 7 mėnesiams. Numatoma, kad vertybiniai popieriai bus išpirkti 2029 m. gruodžio...

2026 m. vidutinė senatvės pensija gali siekti 755 eurus per mėnesį

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė tvirtina, kad išlaikant dabar turimą vidutinių pensijų augimo dydį, siekiama 50 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU) riba būtų pasiekta 2026 m., o ne 2030 m., kaip...

Bankai įspėja klientus – sukčiai atvyksta į namus

Vienas iš Lietuvoje veikiančių banku perspėja klientus apie padažnėjusias atakas finansinių sukčių, apsimetančių banko arba kitų institucijų darbuotojais. Jie telefonu įtikina gyventojus apie neva kriminaliniais tikslais naudojamas žmonių banko sąskaitas, ir, išvilioję gyvenamosios vietos...

Vidmantas Janulevičius. Kelios pastabos dėl MMA: prisižaisime

Lietuvos bankas teigia, kad 2025 metais minimaliąją mėnesinę algą (MMA) galėtų augti iki 1070 eurų. Išgirdus tokius siūlymus, peršasi keistos analogijos. Nes 2023 metais ekonomika traukėsi 0,3 proc., tačiau MMA augo 10 proc., o...

Kauno rajone apvirtus automobiliui, ugniagesiai vadavo žmones

Kauno rajone sekmadienio naktį apvirto automobilis su trimis žmonėmis. Kaip skelbia Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, pranešimas apie Batniavos seniūnijoje, Možūriškių kaime, Jurbarko plente, įvykusią avariją buvo gautas 1.39 val. Pranešta, kad įvyko eismo įvykis, apsivertė lengvasis...

Ukmergės sankryžoje neblaivus vairuotojas sukėlė avariją

Ukmergėje neblaivus vairuotojas sukėlė avariją ir susidūrė su kitu automobiliu. Kaip pranešė policija, avarija įvyko sekmadienio vakarą, apie 21 val. 15 min., Vilniaus ir Linų gatvių sankryžoje. Automobilis „Volvo XC70“, vairuojamas neblaivaus (2,46 prom.) 55 metų...

Iš Raseinių kapinių išminuotojai išsivežė miną

Raseinių miesto kapinėse rasta minosvaidžio mina. Kaip pranešė Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, sekmadienį, 16.14 val., Sodų gatvėje, buvo įvestas saugumo užtikrinimo planas „Skydas“. Paaiškėjo, kad Raseinių miesto kapinėse, apie 50 metrų nuo koplytėlės, rastas į tujas...

Zarasų rajone sulaikytas galimai savo namą padegęs vyras

Zarasų rajone sekmadienį sulaikytas vyras, kuris galėjo padegti namą, pranešė policija. Anot policijos, apie 17 val. Baibių kaime apdegė gyvenamas namas. Įtariamasis padegimu galimai neblaivus (blaivumą pasitikrinti nesugebėjo) namo savininkas (gim. 1973 m.) uždarytas į...

Ariogaloje, šulinyje, rastas vyro kūnas

Raseinių rajone, šulinyje, sekmadienį rastas vyro kūnas, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). PAGD duomenimis, 11 val. 49 min. gautas vyriškio pranešimas, kad Ariogaloje, Maironio gatvėje, jo šulinyje, negyvas pažįstamas vyras. Ugniagesiams atvykus į įvykio...

Lyg iš savo daržo, bet be jokio vargo: šviežios gėrybės iš Lietuvos ūkių „Iki“...

Neturite laiko, noro ar erdvės rūpintis savu daržu? Norint mėgautis šviežutėlėmis gėrybėmis patiems vargti nebūtina – Lietuvos ūkiuose sunokusios daržovės ir prisirpę vaisiai į „Iki“ parduotuves atgabenami vos per vieną dieną. Pasak Gintarės Kitovės,...

Naujos vietinės rinkliavos už automobilių stovėjimą tvarkos Palangoje:

Nuo gegužės 15 d. Palangoje įsigaliojus naujoms parkavimo taisyklėms, vairuotojai smalsiai laukia detalių. Pateikiame aiškiai ir trumpai svarbiausius pakeitimus, kad būtų lengviau orientuotis naujoje tvarkoje. Metinė rinkliava: Tam tikrose teritorijose už parkavimą reikės mokėti visus metus. Nemokamas...

ORAI: Pirmadienio dieną Palangoje ir Šventojoje diena bus giedra, vakare debesuota, temperatūra nuo...

Palangoje ir Šventojoje ryte bus giedra, temperatūra svyruos nuo 14 iki 20 °C, vėjo greitis 1-2 m/s. Vidurdienį saulė šildys iki 25 °C, vėjas stiprės iki 3 m/s. Po pietų oras išliks giedras, tačiau...

Gegužės 20-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Kauno diena)

Gegužės 20-oji – Kauno diena; Pasaulinė metrologų diena; Mažojo futbolo diena; Pasaulinė bičių diena; Tarptautinė personalo profesionalų diena. Gegužės dvidešimtoji, pirmadienis – 140-oji metų diena (pirmoji 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 224...

Astrologinė prognozė gegužės 20-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Regis, vis labiau svajojate būti mylimi, populiarūs ir pan. Tokiu atveju stenkitės geriau suprasti save ir kitus žmones, būti objektyvūs, tolerantiški kitokiai nuomonei. JAUTIS. Regis, stengsitės atsakingai vykdyti profesines ir kitokias pareigas. Jums gali...

Palangos meras džiaugiasi greita Kontininkų gatvės rekonstrukcija

Palangos meras Šarūnas Vaitkus socialiniuose tinkluose dalijosi džiugiomis naujienomis Kunigiškių gyventojams: Kontininkų gatvės rekonstrukcija vyksta greičiau nei planuota. Nors buvo skelbta, kad pirmasis asfalto sluoksnis bus uždėtas tik birželio mėnesį, rangovai „Plungės lagūna“ sugebėjo...

2024-11-16 | Nemirtingi Queen Symphony su choru ir orkestru atvyksta į Palanga

Jau 2024 metų lapkritį projektas QUEEN SYMPHONY sugrįžta su ypatingais pasirodymais į Lietuvą! QUEEN – be jokių abejonių yra viena žymiausių visų laikų grupių. Parduota šimtai milijonų šios grupės albumų, ji yra pelniusi neįtikėtiną skaičių...

Tauragėje konflikto metu moteris peiliu sužalojo vyrą

Šeštadienio naktį po 1 val. Tremtinių kelio gatvėje esančiuose namuose moteris peiliu sužalojo vyrą. Kaip pranešė Tauragės apskrities policija, 1968 metais gimusi moteris buvo uždaryta į laikino sulaikymo patalpą. Tuo metu medikų apžiūrėtas 1967 metais gimęs...

Atšilus orams Klaipėda susilaukė skundų dėl motociklų sukelto triukšmo

Atšilus orams ir prasidėjus motociklų sezonui, dalis visuomenės neigiamai reaguoja į šių transporto priemonių keliamą garsą. Kaip Eltai pranešė Vilniaus ir Klaipėdos savivaldybės, šiais metais jau buvo sulaukta skundų dėl triukšmingų motociklų. Vilniaus miesto savivaldybės...

Į ligoninę paguldytas Kėdainių parke peiliu sužalotas vyras

Šeštadienio vakarą Kėdainiuose esančiame parke nenustatyti asmenys peiliu sužalojo neblaivų vyrą. Kaip pranešė Policijos departamentas, apie 21 val. vakaro 1990 metais gimęs vyras buvo užpultas Vytauto parke. Nukentėjusysis, suteikus medicinos pagalbą, gydosi namuose. Policija surinko medžiagą dėl...

Sostinės sankryžoje susidūrė automobilis ir motociklas – sužalotas vienas žmogus

Šeštadienio vakarą vienoje Vilniaus sankryžų susidūrus automobiliui ir motociklui, dėl patirtų sužalojimų medikų pagalbos prireikė motociklininkui. Kaip pranešė Vilniaus apskrities policija, eismo nelaimė Saltoniškių ir Sėlių gatvių sankryžoje įvyko apie 20 val. vakaro. Pirminiais duomenimis, automobilis...

Vilniuje apgadintas automobilis „BMW“: nuostolis siekia 4 tūkst. eurų

Šeštadienį Vilniuje stipriai apgadintas automobilis „BMW“. Kaip pranešė Vilniaus apskrities policija, apie 11 val. Savanorių prospekte pastebėta, kad išdaužti automobilio „BMW“ priekinis ir galinis stiklai, galiniai žibintai bei apgadinti durelių langų stiklai. Nuostolis siekia apie 4...

Kuršėnuose rastas mirusio vyro kūnas

Šeštadienio rytą Kuršėnuose rastas mirusio vyro kūnas. Kaip pranešė Šiaulių apskrities policija, 1966 metais gimusio kuršėniškio lavonas apie 8.32 val. rastas jo namuose Pergalės Rato gatvėje. Pirminiais duomenimis, kūnas be išorinių sužalojimų. Mirties priežastį aiškinasi policija. Kriminalai Lietuvoje:...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS