Sveikatai stiprinti – bent vienas šaukštelis medaus

bitininkaiLaima STONKUVIENĖ |

Kretingos bitininkų draugijos nariai savaitgalį bičių laikytojus ir visus kretingiškius pakvietė į susitikimą, kurio metu suteikta galimybė daugiau sužinoti apie bičių produktus sveikatai stiprinti, jų įsigyti, paragauti įvairių rūšių medaus.

„Šio susiėjimo tikslas – supažindinti visuomenę su bičių produktais, medaus rūšimis, nes paprastai žmonės perka pas vieną bitininką ir tos pačios rūšies medų, kitų skonio nežino, – „Švyturiui“ sakė draugijos pirmininkas Augustas Latakas. – Čia turės galimybę paragauti ir kitokio, pavyzdžiui, grikių medaus. Žemaitijoje grikių medus gaminamas tik ketvirtus metus. Manau, aktualu visiems daugiau sužinoti ir apie bičių produktus, kurie stiprina sveikatą, tuo labiau, kad tą išgirs iš specialistų lūpų. Gaila tik, kad renginys sudomino daug mažiau kretingiškių nei tikėjomės“.

Apie sveikatą šaltuoju metų laiku stiprinančius bičių produktus kalbėjusi aukščiausios kategorijos gydytoja apiterapeutė profesorė Dalia Stasytytė-Bunevičienė apgailestavo, jog apiterapija kaip specialybė buvo panaikinta, Lietuvoje likę tik keli gydytojai apiterapeutai ir vienintelė įmonė „Medicata“, gaminanti per 50 pavadinimų bičių produktų.

„Bičių produktai – visa tai, kas atsiranda bičių avilyje. Apiterapija yra bičių produktų ir preparatų iš jų naudojimas sveikatai išsaugoti ir stiprinti. Europos ir Azijos liaudies medicinoje priskaičiuojami 27 bitininkystės produktai“, – taip pažintį su sveikatai stiprinti skirtais bičių produktais pradėjo gydytoja.

Anot jos, yra 7 pagrindiniai bičių produktai: medus, bičių pienelis, suneštos žiedadulkės, bičių duonelė, bičių pikis, bičių nuodai ir vaškas. Pagrindiniai bičių produktų poveikiai yra papildantis, priešuždegiminis, stiprinantis imunitetą, antitoksinis, antibiotinis, degeneracinis, turi antiradiacinį poveikį, pasižymi antistresiniu veikimu.

Bičių medus yra ypatingos rūšies maisto atsargos, kurias kaupia ir vartoja maistui medunešės bitės. Medus vartojamas nuo seniausių laikų, XX a. pradėtas vartoti kaip mitybos papildas. Medus yra svarbi pagyvenusių žmonių mitybos dalis. „Lietuvos gyventojai vartoja per mažai natūralaus bičių medaus, – teigė D. Stasytytė-Bunevičienė. – Medus yra ypatingas, nes jį organizmas įsisavina nepalikdamas jokių šalutinių medžiagų apykaitos produktų, medui įsisavinti nereikalingas insulinas, todėl jį gali vartoti ir diabetu sergantys žmonės. Rekomenduojama per dieną suvalgyti nors po šaukštelį medaus, esant galimybei, į medų pakeisti cukrų“.

Bičių medų sudaro vanduo, angliavandeniai, organinės ir mineralinės rūgštys, aminorūgštys, eteriniai aliejai, fermentai ir kt. Energetinė 100 gramų vertė – 300 kalorijų, paros dozė gali būti iki 150 gramų, sergant cukriniu diabetu – iki 30-40 gr. Sveikatai stiprinti svarbiausi yra: medus su koriais, medaus mišiniai, medaus tvarsčiai ir kompresai, pirties procedūros ir masažas su medumi, vandens procedūros su medumi. Medumi galima užgydyti ilgai gyjančias žaizdas, jis labai tinka, kai sausa oda.

Bičių pienelis – tai bičių darbininkių liaukų sekretas, kuriuo maitinami bičių darbininkių, tranų, bičių motinėlės vikšreliai ir suaugusių bičių motinėlė. Tai vienas iš nedaugelio gyvūninės kilmės produktų, reguliuojančių gyvūnų ir žmonių augimo procesus. Labai gerai stresą nuimanti priemonė. Bičių pienelis didina imuninės sistemos aktyvumą, skatina lytinį aktyvumą, mažina cholesterolio kiekį, aktyvina protinę veiklą. Pienelis vartojamas pirmoje dienos pusėje nevalgius ar praėjus valandai po valgio, padėjus po liežuviu. Šviežio, šaldyto pienelio dozė yra iki žirnio dydžio lašelis, pradėti nuo mažo kiekio. Vaikams galima duoti 2 kartus per dieną silpnesnes 25-50 miligramų tabletes ar mažesnį pienelio lašelį. Pienelis netinka aukštą kraujospūdį turintiems žmonėms.

Bičių žiedadulkės yra vyriškosios lytinės augalų ląstelės, kurias renka, apdoroja ir kaupia atsargoms medunešis bitės. Žiedadulkės stiprina imunitetą, skatina audinių atsistatymą, palengvina daugelio lėtinių uždegiminių ligų gydymą, pagreitina sveikimą po traumų, sunkių ligų, lėtina senėjimą, pagerina galvos smegenų veiklą, mažina streso sukeltus sveikatos sutrikimus. Labiausiai vertinamos mišrios žiedadulkės. Žiedadulkės yra ypač veiksminga imunoreguliacijos ir radiacinės apsaugos priemonė, dozė – 1-20 gramų. Nenaudoti viduriavimo metu ir po jo. Pradėti nuo vieno grūdelio didinant jų kiekį. Tuo metu, kai vartojamos žiedadulkės, geriau nevartoti koncentruotų ar dirbtinių tonizuojančių gėrimų, tarp jų – ir kavos.

Bičių duonelė – tai įvairiu metu suneštos žiedadulkės, sumaišytos su bičių seilėmis ir nektaru. Pasižymi antimikrobiniu, priešgrybeliniu veikimu, ypač rekomenduojama pagyvenusiems ir seniems asmenims, taip pat dirbantiems kompiuteriu, rūkantiems.

Bičių pikis (propolis) yra bičių surinktos ir apdorotos augalų išskiriamos dervingos medžiagos, kurias bitės naudoja avilyje. Tai vienas stipriausių natūralių antibiotikų. Stiprina imunitetą, širdies raumenis ir kraujagysles, turi antibiotinį, antistresinį poveikį. Tačiau tinkamai neparuoštas pikis yra didžiausias nuodas, pažeidžia kepenis, kasą ir inkstus. Pikis, pasak D. Stasytytės-Bunevičienės, yra vaistas, tačiau turi būti tinkamai paruoštas ir tinkamai vartojamas, o vartoti galima tikišoriškai, pavyzdžiui, nuospaudoms gydyti. Skystas propolio ekstraktas tinka traumoms, žaizdoms gydyti, dantenoms dezinfekuoti. Propolio kapsulės rekomenduojamos atstatant imuninę sistemą, promentolis – burnos ir viršutinių kvėpavimo takų ligų profilaktikai. Apromelis veikia gripo ir visus kitus virusus, propolio tepalas minkština, apsaugo odą nuo nepalankių išorinių veiksnių – drėgmės, šalčio, vėjo, spinduliuočių poveikio.

Bičių nuodai yra nuodingas pakitusių bičių lytinių liaukų sekretas, kurio svarbiausia paskirtis – apginti bičių šeimą nuo priešų. Labai geras vaistas nuo įgėlimų, alergijos. Į Lietuvą įvežami 1-2 pavadinimų bičių tepalai su bičių nuodais. Gydymas bičių įgėlimais Lietuvoje, skirtingai nei Vokietijoje, Rumunijoje, Baltarusijoje ir kt., oficialiai nepripažintas.

Bičių vaškas – jaunų bičių (5-15 dienų amžiaus). Naudojamas avilyje apsaugai nuo drėgmės, korių gamybai. Vaškas yra antras po medaus svarbiausias bitininkystės produktas. Jis naikina infekcijų sukėlėjus, minkština randus, yra daugelio kosmetikos gaminių pagrindinė sudedamoji dalis. Vaško kompresai palengvina neuralginius skausmus, kaulų lūžių gijimą, tinka nuo kosulio, esant sąnarių uždegimams, jaunatviniams spuogams šalinti.

D. Stasytytė-Bunevičienė pateikė ir Lietuvoje ne itin paplitusių gydymo bei gydymosi bičių produktais pavyzdžių – kitose šalyse gydymui naudojama ir tranų masė, vaško kandžių lervų ekstraktas, avilio terapija ir t. t. Gydytoja taip pat pasidalino keletu konkrečių bičių produktų paruošimo receptų. „Medus – unikali gamtos dovana, nepamirškite jo vartoti. Sveikatos visiems, santarvės ir ramybės“, – baigdama paskaitą, linkėjo profesorė.

Renginio dalyviams buvo surengta medaus degustacija, visi galėjo paragauti me tik medaus, bet ir bitininkų pagaminto midaus. „Bičių produktus, ypač propolį, itin turėtų vartoti per 40-metį persiritę vyrai. Bičių produktai labai gerai sveikatai, tik reikia žinoti normą. Atėjome čia, nes norime sužinoti apie bičių produktus dar daugiau nei žinome, gal galėsime vaistus padėti į šoną. Bičių produktai – daug geriau nei chemija ar tos pačios žolelės, ožkos ir triušiai jas tevalgo“, – juokėsi mielai įvairių rūšių medų degustavę Jonas Bertužis, Vaclovas Gricius ir Feliksas Kairys.

Apie gaminamus produktus, jų savybes norintieji galėjo pabendrauti su „Medicatos“ direktoriumi, gydytoju Sigitu Vasiliausku. Bitininkai bičių produktų: medaus, bičių duonelės ir kt, aukojo labdarai, kuri iškeliavo į Santariškių klinikas.

Geras masažas