Netrukus po to, kai 2023 m. gruodžio mėnesį Marijampolės savivaldybėje esančiame ūkyje buvo nustatytas itin patogeniško paukščių gripo (LPPG) židinys, importo ribojimus lietuviškai produkcijai pritaikė mažiausiai 5 šalys. Gerokai įsibėgėjusioms deryboms dėl kiaušinių produktų ir paukštienos eksporto į Taivaną LPPG protrūkis taip pat buvo lemtingas. Atsakinga institucija informavo VMVT, kad išbraukė Lietuvą iš laisvų nuo LPPG šalių sąrašo. Tai reiškia, kad ši rinka Lietuvai artimiausiu metu šiems produktams nebus prieinama. Vienintelę kiaušinių produktų rūšį Taivanas suteikia leidimą importuoti neturint laivo LPPG ir Niukaslo ligos statuso – kiaušinių milteliai. Šis produktas yra išskirtinis tuo, kad yra apdorojamas labai aukštoje temperatūroje.
„Nors užkrato židinys likviduotas, vidutiniu laikotarpiu Lietuvos verslas dėl to turės didelių netekčių. VMVT specialistai padarė didelį darbą rengiant informaciją ir dokumentus, tad Taivanas prieš kelias savaites Lietuvai suteikė ilgai lauktą šalies, neapimtos Niukaslo ligos, statusą. Tai būtų reiškę, kad Lietuvos gamintojams būtų suteiktas leidimas eksportuoti į Taivaną termiškai neapdorotus kiaušinių gaminius ir pradėti derybas dėl leidimo eksportuoti paukštieną. Šiandien visi procesai sustojo. Vėl kreiptis į Taivano atsakingą instituciją galėsime tik praėjus 30 d. po to, kai bus visiškai likviduotos pastarojo protrūkio pasekmės ir jei nebus nustatyta naujų paukščių gripo atvejų“, – kalbėjo VMVT direktorė Audronė Mikalauskienė.
Lietuviškos paukštienos importo draudimus iš ribojamų zonų aplink LPPG židinį pritaikė Kirgizija, Honkongas, Japonija. Kazachstanas uždraudė termiškai neapdorotų paukštienos produktų iš Lietuvos importą.
Pasak VMVT vadovės Audronės Mikalauskienės, kiekviena ribojimus taikanti šalis, turi skirtingus laikotarpius, kiek draudimai bus taikomi ir kiek laiko tų šalių atsakingos institucijos vertins VMVT pateiktą informaciją. Pavyzdžiui 2023 m. kovo mėn. nustačius LPPG protrūkį Alytaus apskrityje esančiame nekomerciniame ūkyje, Japonija atlikusi VMVT pateiktos informacijos vertinimą, tik šių metų sausio 25 d., atšaukė apribojimus paukštienos ir kiaušinių bei jų gaminių eksportui iš Alytaus apskrities.
„Xiaomi“ pristatė naujausią išmaniųjų telefonų seriją „Redmi Note 13“: pirmi įspūdžiai pateisino lūkesčius
Žvelgiant iš eksporto į trečiąsias šalis perspektyvos, kelis mėnesius iki židinio nustatymo paukštienos eksporto apimtys buvo netgi didesnės nei 2022 metais. 2023 m. spalio ir lapkričio mėnesiais lietuviškos paukštienos eksportuota daugiau nei įprastai. Eksporto mažėjimas, gali būti susijęs ir su sezoniškumu bei kitomis priežastimis (žr. Pav. 1), tačiau, palyginti su ankstesniais laikotarpiais, apimčių mažėjimas gruodį sutampa su LPPG židinio nustatymo ir produkcijos atšaukimo iš rinkos laikotarpiu.
Kiti ribojimų zonoje esantys ūkiai, buvo patikrinti VMVT specialistų bei įvertinti kaip atitinkantys biosaugos reikalavimus. Praėjus Europos Komisijos nustatytam laikotarpiui, VMVT priėmė sprendimą panaikinti ribojimų zonas ir jose taikomas priemones, todėl nuo sausio 23 d. gali būti atnaujintas gyvų paukščių ir paukščių produktų vežimas iš ūkių, patekusių į Marijampolės sav. teritorijas aplink LPPG protrūkio vietą ribojimo zonas, į ES šalis.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos informacija