21.9 C
Kretinga
3 gegužės Penktadienis
spot_img
spot_img

Vaikas iš mokyklos parsineša nesuvalgytus užkandžius? V. Kurpienė pataria, ką daryti kitaip

Ar jau skaitėte?

Prasidėjus mokslo metams, tėvai vėl pradeda sukti galvą, ką įdėti į moksleivių priešpiečių dėžutes. Su lietuvišku prekybos tinklu „Maxima“ bendradarbiaujanti dietistė Vaida Kurpienė dalijasi praktiniais patarimais ir keliomis auksinėmis taisyklėmis, kaip suruošti tokius užkandžius, kad šie būti ir skanūs, ir sveiki, ir nereikalautų plačiai atverti piniginę.

- Reklama -

Apklausos duomenimis, daugiau nei pusė tėvų Lietuvoje vaikams į mokyklą įdeda ir maisto iš namų: 44 proc. užkandžius gamina patys, o kas penktoje šeimoje įdedama nupirktų jau pagamintų. Tokius rezultatus atskleidė liepą „Maxima“ užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta reprezentatyvi apklausa.

Dietistė Vaida Kurpienė.

„Sveikas maistas ir maistingi užkandžiai padeda jūsų vaikui mokytis, žaisti ir augti. Matydami tėvų apsipirkimo įpročius rūpinamės, kad parduotuvėse rastų visko, ko reikia, tiek namuose užkandžius gaminantys tėvai, tiek tie, kurie ieško jau paruoštų produktų. Platus priešpiečių dėžučių asortimentas leis jas lengvai išsirinkti pagal patogumą, kainą ar net spalvą, o vaikų racionui pritaikytų užkandžių įvairovė įtiks ir išrankiausiems moksleiviams“, – sako Ernesta Dapkienė, lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.

Kuriems vaikams reikia įdėti užkandžių?

Tėvams dažnai kyla klausimas – ar išties reikia vaikui įdėti maisto, jeigu jis mokykloje pietauja? V. Kurpienė pataria įvertinti kelis dalykus, visų pirma – ar vaikas pusryčiauja.

„Pirmosiomis mokslo metų savaitėmis vaiko miego ritmas būna sutrikęs. Neįpratę anksti keltis rytais jie mėgsta miegoti iki paskutinės minutės, kartais dėl to būna paaukojami ir pusryčiai. O jeigu nueinama miegoti per vėlai, tai net ir laiku atsikėlęs vaikas valgyti dar nenori – organizmas nėra pabudęs. Tuomet būtina įdėti maisto, kurį bus galima suvalgyti po pirmos pamokos“, – pasakoja dietistė.

Tėvams ji rekomenduoja susirašyti laikus, kada vaikas valgo namie, kada – mokykloje. Tuomet matysis, kiek ir kokio maisto įdėti. Svarbu įsidėmėti, kad vaiko skrandžio tūris yra gerokai mažesnis nei suaugusiojo, tad jeigu suaugusiam gali pakakti pavalgyti 3 kartus per dieną, vaikui to yra per maža – vienu ypu tiek nesuvalgoma, kiek reikia augančiam organizmui.

- Reklama -

„Vaikui maisto suvartojimas turi būti tolygiai paskirstytas dienoje, kas 2-4 valandas. Jeigu pirmokas pietauja praėjus porai valandų nuo pusryčių, o apie 12-13 val. keliauja namo – jam maisto dėti nereikia. Jei tarp valgymų susidaro didesnė nei 4 val. pertrauka ir reikia tik vieno užkandžio – gali pakakti vaisių ir daržovių. Tačiau jeigu laiko tarpas ilgesnis – reikėtų įdėti sotesnio ir kaloringesnio maisto“, – pagrindinius principus vardija V. Kurpienė.

Alternatyvos nesveikiems produktams

Visų pirma, pasak dietistės, priešpiečių dėžutėje turėtų atsirasti vaisių ir daržovių. Puikiai tinka obuoliai, kriaušės, slyvos bei kiti mėgstami vaisiai ir uogos. Svarbu, kad juos būtų patogu valgyti. Į tai atsižvelkite ir dėdami daržoves: rinkitės mažesnes (slyvinius ar vyšninius pomidorus, kuo mažesnius trumpavaisius agurkus ir pan.) arba didesnes supjaustykite pagaliukais.

„Morkas ir cukinijas galite pjaustyti – bus pigiau, bet galite ir įsigyti mažų morkyčių, vaikui tiks abu variantai. Mažai tėvų žino, kad vaikai puikiai valgo gūžinio kopūsto lapus bei pagaliukais pjaustytas kaliaropes. Kukurūzas su sviestu ir druska taip pat puikiai tiks“, – idėjomis dalijasi V. Kurpienė.

Jei vaikais būna mokykloje ilgiau, vien vaisių ir daržovių nepakaks. Pavyzdžiui, puikus kaloringas ir visą dieną negendantis produktas užkandai yra sūris. Alkį puikiai numalšins riešutai, jei jie leidžiami jūsų mokykloje. Taip pat galite įdėti avokadą, tik jį perpjovę suvožkite vėl.

Jeigu žinote vaiko silpnybę saldumynams, pakeiskite juos maloniai saldžiais džiovintais vaisiais (svarbu, kad šie nebūtų mirkyti cukraus sirupe). Tačiau jų nepadauginkite – dėkite tik tiek, kiek ir saldainių. Jų suvalgius per daug pradžioje plūstelės energija, o po 1,5-2 val. gali apimti mieguistumas.

Vietoj bulvių traškučių vaikams pasiūlykite sveikesnių, bet ne mažiau skanių alternatyvų: orkaitėje pagaminkite naminių bulvių, burokėlių ar cukinijų traškučių.

„Sotesniems patiekalams puikiai tiks naminis kotletukas, pupelių ar avinžirnių maltiniai. Vaikams patinka viskas, kas turi kekso formą – nuo omleto iki morkų apkepo“, – pastebi V. Kurpienė.

Jeigu nusprendžiate tepti sumuštinius, mitybos ekspertė siūlo rinktis viso grūdo bemielę ar avižinę duoną, o dešrą pakeisti namie orkaitėje kepta ir papjaustyta mėsa, kiaušiniais. Skanus, sveikas ir paprastas derinys yra ir duonos riekelė su sviestu, druska ir pomidoru, agurku ar ridikėliu. Tik pomidorus ir agurkus į dėžutę geriau dėti nepjaustytus šalia, nes kitaip sumuštinis permirks ir praras estetinę išvaizdą, kuri vaikams svarbi.

Vaikas įdėto maisto nesuvalgo? Atlikite eksperimentą

Kad ir kokį maistą įdėtumėte, V. Kurpienė pataria nepamiršti dviejų svarbių taisyklių. Visų pirma – įvertinti, ar nusineštas maistas nepraras savo formos, skonio arba paprasčiausiai neims gesti.

„Pagamintas maistas ilgiau galios ir išlaikys tinkamą vaizdą, jei jį sudėsime į tam skirtus mažus šaltkrepšiukus ar naudosime termosus. Jie kaip ir vėsą, taip išlaiko ir karštį. Jei maistą reikia laikyti vėsiai, įsigykite specialias šaldančias kapsules ir įdėkite į maistui skirtą šaltkrepšį“, – siūlo dietistė.

Jeigu pastebite, kad nors vaikas tuos pačius produktus namie valgo, tačiau iš mokyklos juos parsineša nepaliestus – apžiūrėkite, kokios būklės jie parkeliauja namo. Galbūt obuolio skiltelės parudavo, tad verčiau vaisių dėti nepjaustytą? Gal maistas ištižo, gal jį nepatogu valgyti iš dėžutės, o gal po kelių valandų šiltoje mokykloje tiesiog pradėjo rūgti?

„Padarykite eksperimentą – susiruoškite į pikniką parke su tokiu maistu, kurį vaikams dėtumėte į mokyklą. Po kelių valandų patys pabandykite suvalgyti maistą ir pamatysite, ar jis yra tinkamas moksleivio priešpiečių dėžutei“, – pataria V. Kurpienė.

Praktiniai patarimai, kaip sutaupyti

Antroji būtina priešpiečių dėžutės taisyklė – planuoti. Geriausia ir pačius vaikus įtraukti į procesą, nes užduotis suruošti užkandžius tuomet visokeriopai palengvės: vaikai bus labiau linkę suvalgyti tai, ką išsirinko, o tėvai sutaupys ir laiko, ir nervų, ir pinigų.

„Pavyzdžiui, atsivertę prekybos tinklo katalogą duokite vaikui parodyti, ką jis norėtų valgyti. Tik žinoma, duokite rinktis tik iš tų puslapių, kurie aktualūs jūsų atveju. Akcijų leidiniuose paprastai geresne kaina siūlomi sezoniniai produktai, tad pusė darbo jau padaroma už tėvus: toks maistas yra vertingesnis, jo kaina geresnė, o vaikui vis atsiranda įvairovė asortimente“, – rekomenduoja dietistė.

Dar vienas patarimas norintiems sutaupyti – sudarant pirkinių sąrašą pasižymėti ne tik produktus, bet ir jų kiekius. „Pavyzdžiui, jeigu vaikui į mokyklą įdėsite kelias slyvas, tačiau kiti šeimos nariai jų nemėgsta, tai ir pirkite tik kelias slyvas“, – sako mitybos ekspertė.

Sutaupyti ir laiko, ir pinigų padės ir įprotis savaitgalį susiplanuoti užkandžius visoms 5 dienoms mokykloje. Tuomet galėsite apsipirkti vieną kartą, o rytais bus mažiau chaoso.

Galiausiai V. Kurpienė pataria vienkartinius indelius bei maišelius vaikams pakeisti priešpiečių dėžutėmis – padėkos ir gamta, ir piniginė.

Ji pabrėžia, kad renkantis dėžutę reikėtų įvertinti, koks maistas bus į ją dedamas. Jeigu nepjaustytus vaisius – tuomet reikės aukštesnės, sandarumas tokiu atveju nebūtinas. Jeigu bus beriamos vaiko mėgiamos uogos – rinkitės mažesnę ir sandarią. Jeigu planuojate dėti namie pagamintą maistą – ieškokite hermetinės, tik atkreipkite dėmesį, ar vaikui bus lengva ją atsidaryti.

„Vienas iš pagrindinių sveikos mitybos principų yra planavimas. Tuomet išlaikoma ir maisto įvairovė, ir sutaupoma pinigų arba už tą pačią sumą galima įsigyti aukštesnės kokybės produktų. Geras planas – mažai nervų, nėra plano – daug nervų, laiko ir pinigų. Tad galite rinktis, kuris variantas jums labiau patinka“, – auksinę taisyklę įvardija V. Kurpienė.

Ernesta Dapkienė
„Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė

spot_img

Telšiuose pradėtas tyrimas dėl viešo tyčiojimosi, neapykantos skatinimo

Policija Telšiuose pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo viešo tyčiojimosi, neapykantos skatinimo socialiniame tinkle „Facebook“. Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, balandžio 27 d., 13 val. telšiškis, kurio asmens duomenys tikslinami, socialiniame tinkle „Facebook“, po pasidalintu...

Astrologinė prognozė gegužės 3-iajai, penktadieniui

AVINAS. Ši diena gali būti rami, o jūs – pasyvūs ir svajingi. Kita vertus, gali būti ir taip, kad stigs jėgų bei sveikatos rimtiems darbams arba turėsite rūpintis sergančiu artimuoju. JAUTIS. Regis, jums nestigs energijos,...

„Rimi“ dabar ananasai – pigiau: pagerins virškinimą ir sustiprins kaulus

Ananasai – vieni iš populiariausių tropinių vaisių pasaulyje, pastaraisiais dešimtmečiais atrandantys savo vietą ir lietuvių mitybos racione. Dar Kristupo Kolumbo į Europą atgabenti ananasai šiais laikais tampa dažno šventinio stalo puošmena. Be jų neįsivaizduojami...

Vagis blokavo prie darželio atvykusių tėvų mašinų užrakinimą, pasisavino pinigus

Šiaulių policija prie vaikų darželio sulaikė vyrą, kuris turėjo svetimų mašinų užrakinimą blokuojantį įrenginį. Manoma, kad tokiu būdu buvo apvogti keli tėvai, kurie savo vaikus atvežė į darželį. Negalėję užrakinti automobilio, jie jį paliko neužrakintą...

„Rimi“ įsigiję aliejaus pigiau pasiruoškite šių gardžių užpilų salotoms: štai, ko prireiks

Saulėgrąžų aliejus pasižymi itin švelniu skoniu, tad jis plačiai mėgstamas tiek profesionalių virėjų, tiek gaminančių pigesnius dienos patiekalus namuose. Be to, šis aliejus įvairiai pritaikomas nuo gardžių kepinių iki pikantiškų salotų užpilų. Gydytoja dietologė...

Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa

Įsibėgėjant 2024 metų vasaros atostogų rezervacijai, Palanga kviečia poilsiautojus mėgautis ne tik šilta Baltijos jūra, bet ir turiningu laisvalaikio praleidimu. Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa, todėl idealios sąlygos paplūdimio...

Šiandien, ketvirtadienis – paskutinė diena deklaruoti pajamas ir skirti 1,2 proc. paramai

Ketvirtadienis yra paskutinė diena, kai šalies gyventojai gali pateikti pajamų deklaracijas. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, šiuo metu pareigą jau atliko apie 69 proc. privalančiųjų deklaruoti gyventojų, o iš viso pajamų mokesčio deklaracijas pateikė daugiau...

Kuo Mamos diena arčiau, tuo „Iki“ – pigiau: tulpės – vos po 33 centus,...

Geriausia dovana mamai – dėmesys ir nuoširdūs žodžiai, bet juos tik sustiprina su meile iškeptas tortas ir gaivi pavasariškų tulpių puokštė. „Iki“ pasirūpino, kad dovanomis mylimai mamai kiekvienas pirkėjai galėtų pasirūpinti be vargo ir...

Palanga kitą savaitgalį kviečia pasinerti į tris dienas truksiančias gintarines linksmybes

Palangoje neilgai trukus pažirs gintaro lietus – iki tradiciniu tapusio renginio “Gintarinis savaitgalis” liko mažiau nei dvi savaitės. Organizatoriai žada – gegužės 10-12 dienomis didžiausiame šalies kurorte turės ką veikti visi – ir vyresnio...

ORAI: Šiandien Palangoje ir Šventojoje oras šiltėja iki 26 °C vidurdienio metu

Šiandien Palangoje ir Šventojoje oras šiltėja iki 26 °C vidurdienio metu, išlaikant giedrą dangų ir nedidelį vėjo greitį, kuris siekia 5 m/s su gūsiais iki 12 m/s. Vakare temperatūra palaipsniui mažės, išliekant sausam ir...

Gegužės 2-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 2-oji – Pasaulinė tuno diena. Gegužės antroji, ketvirtadienis – 122-oji metų diena (ketvirtoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 242 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Atanazas, Eidmantas, Eidmantė, Eidmina, Eidminas, Eidminė, Eidotas, Eidotė,...

Astrologinė prognozė gegužės 2-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti spręsti nelengvus finansinius rebusus, ruošti ataskaitas, susiduriant su keistais netikėtumais. Regis, pokalbiai su draugais, pažįstamais suteiks tvirtybės. Tik nepraraskite saiko vartodami svaigalus, nes grės problemos. JAUTIS. Darbe nesijausite užtikrintai dėl juntamos neteisybės...

Palangos gaisrinės išskubėjo į Vydmantų gyvenvietę

Šiandien 18.02 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Kretingos r., Vydmantų sen., Vydmantų k., Gintaro g. dega ūkinis pastatas. Į įvykio vietą išsiųstos Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo...

Palangos gyventojai turėtų suklusti – nuo gegužės 1 d. ilgėja dalies prekybos tinklų parduotuvių...

Nuo gegužės 1 dienos keičiasi dalies lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvių darbo laikas – pirmieji vėlesnėmis valandomis apsipirkti galės Kauno, Palangos ir Šalčininkų gyventojai. Šiais metais į šiltojo sezono darbo grafiką bus pereinama dviem...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti...

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Palangoje galėsite įgyti vertingų žinių ir praktinių patarimų, kaip išmintingai tvarkyti finansus

Rugsėjo 29 d. – spalio 4 d. Palangoje pirmąsyk organizuojamas festivalis „Senjorų savaitė“ pasiūlys įvairių sveikatinimo, sporto, pramoginių bei edukacinių užsiėmimų. Festivalio rėmėjas, vienas iš Lietuvoje veikiančių bankų, čia dalinsis žiniomis apie finansinį raštingumą,...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS