21.9 C
Kretinga
1 gegužės Trečiadienis
spot_img
spot_img

Koronaviruso užkrečiamumo painiava: nepavojingi sergantys ir pavojingi nesergantys?

Ar jau skaitėte?

Viena iš mažiausiai aiškinamų, tačiau pastaruoju metu daug klausimų visuomenėje sukeliančių temų – koronaviruso užkrečiamumo laikotarpis. Įrodymais pagrįstos medicinos grupė, dirbanti projekte „Laikykitės, – medikai“, aiškina, kuris virusinės infekcijos laikotarpis yra pats pavojingiausias, kodėl net praėjus porai mėnesių po ligos PGR testas rodo teigiamą rezultatą ir kiek laiko po pasveikimo vis dar galite jausti Covid-19 simptomus.

- Reklama -
Nuotrauka Markus Spiske iš Pexels.

Visą virusinės infekcijos laiką supaprastintai galima padalinti į tris periodus – inkubacinį, klinikinės infekcijos ir sveikimo.

Inkubacinio periodo metu vyksta viruso prisikabinimas prie kvėpavimo takų ląstelės, patekimas į ją, dauginimasis ir plitimas į kitas ląsteles. Tačiau užsikrėtęs asmuo kol kas simptomų nejaučia. SARS-CoV-2 sukeltos infekcijos inkubacinis periodas yra iki 14 dienų (mediana – 5 dienos) nuo kontakto su sergančiu žmogumi. Svarbu paminėti, kad inkubacinio laikotarpio pabaigoje, kai žmogus dar nieko nejaučia, virusas iš jo kvėpavimo takų jau sklinda į aplinką ir gali užkrėsti kitus.

Klinikinės infekcijos periodo metu virusas toliau aktyviai dauginasi kvėpavimo takų ląstelėse, gali išplisti ir į kitus organus. Tai sukelia audinių pažeidimą ir imuninės sistemos reakciją, kas kartu pasireiškia klinikiniais simptomais. Šiuo laikotarpiu virusą asmuo kvėpuodamas, kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas platina aplinkoje. Šis periodas gali užsitęsti atsiradus ligos komplikacijoms. Tačiau ilgainiui gyvo viruso sklaida nuslopsta, nors simptomai dar gali tęstis.

Trečiojo, sveikimo periodo laikotarpiu kvėpavimo takuose vis dar gali būti randama viruso genetinės medžiagos, tačiau aktyvi viruso sklaida nevyksta, o infekcijos simptomai pacientui slopsta. Vis dėlto, liekamieji reiškiniai, tokie kaip kosulys, silpnumo jausmas ir pan., gali tęsti dar labai ilgai.

„Inkubacinio periodo pabaigoje yra trumpas, bet epidemiologine prasme labai pavojingas laikotarpis, kai žmogaus kvėpavimo takuose išsiskiria pakankamas viruso kiekis, kad galėtų užkrėsti kitus, tačiau pats nešiotojas simptomų dar nejaučia, – sako Dr. Miglė Tomkuvienė, VU Gyvybės mokslų centro biochemikė. – Mokslinės literatūros duomenimis, SARS-CoV-2 atveju šis laikotarpis trunka apie 1-3 dienas. Yra duomenų, kad dėl ikisimptominio šio viruso platinimo galimai užsikrečiama net 12,6% visų užsikrėtimo atvejų.“

- Reklama -

Šiuo metu yra jau nemažai žinoma apie tai, kiek laiko SARS-CoV-2 užsikrėtęs žmogus gali užkrėsti aplinkinius. Lapkričio 19 dieną publikuota „The Lancet Microbe“ sisteminė apžvalga ir metaanalizė, kurioje nagrinėta, kaip ilgai SARS-CoV-2 virusą nešiojantis ar COVID-19 sergantis asmuo savo kvėpavimo takuose turi gyvo viruso.

Dr. Miglė Tomkuvienė pasakoja, jog viruso gyvybingumas buvo tikrinamas pasėliu – ar gali iš paciento ėminio išskirtas virusas toliau daugintis laboratorijoje auginamose ląstelėse. Jei taip, vadinasi, tokio paciento ląstelėse dar gaminasi infektyvios viruso dalelės ir šis žmogus gali užkrėsti kitus. Išanalizavus 79 studijas, įtraukusias 5340 SARS-CoV-2 virusu užsikrėtusių asmenų, nustatyta, kad nei vienas jų neišskyrė užkrėsti galinčio viruso ilgiau nei 9 dienas nuo simptomų pradžios. Reikia pabrėžti, kad čia kalbame apie lengvą ar vidutinę Covid-19 ligos formą.

„Įdomu, kad net ir pasveikus nuo COVID-19 infekcijos, nedideli viruso genetinės medžiagos kiekiai žmogaus kvėpavimo takuose gali būti aptinkami PGR testu dar ilgai – net 8 savaites po pasveikimo. Tai tarsi viruso paliktas pėdsakas“, – atkreipia dėmesį Ugnė Ringelevičiūtė, VUL SK Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro vyresnioji gydytoja rezidentė.

Remiantis šiais duomenimis, izoliacijos taisyklėse sakoma, kad pacientams, sergantiems lengva Covid-19 forma, izoliacija gali būti nutraukta praėjus 10 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios, jei ligos simptomai išnyko ir per pastarąsias 24 val. nepasireiškė karščiavimas. Pakartotinių PGR testų daryti nereikia.

U. Ringelevičiūtė pabrėžia, jog rečiau, nors ir neprireikia hospitalizacijos, tokie simptomai kaip karščiavimas gali užtrukti ilgiau. Esant tokiai sunkesnei ligos eigai, galimai išlieka minimali tikimybė užkrėsti aplinkinius. Todėl izoliacijos taisyklėse tokiu atveju sakoma: jei ligos simptomai išnyko po dešimtos susirgimo dienos, izoliacija gali būti nutraukta po simptomų išnykimo praėjus ne mažiau kaip 3 dienoms. Bet kuriuo atveju dėl izoliacijos nutraukimo sprendžia šeimos gydytojas.

Ilgiau virusą gali išskirti sunkiai sergantys, imunosupresuoti ir vyresni asmenys. Viena kinų studija, publikuota „The Lancet Infectious Diseases“, parodė, jog sunkiai sergančių asmenų kvėpavimo takuose išskiriamas reikšmingai didesnis viruso kiekis ir jis išliko ilgesnį laiką nei lengvai sergančių asmenų grupėje. Pacientams, kuriems prireikė hospitalizacijos, infektyvus virusas buvo išskirtas vidutiniškai 8 dienas, maksimaliai – 20 dienų. Vienoje amerikiečių ir britų publikacijoje aprašoma, jog kraujo liga serganti imunosupresuota pacientė, serganti besimptome SARS-CoV-2 ligos forma, gyvą virusą išskyrė iki 70 dienų nuo susirgimo pradžios, tačiau tokie atvejai yra kazuistiniai ir praktikoje sutinkami ypatingai retai.

Vis dėlto, net ir įveikus aktyvios infekcijos periodą, tam tikri simptomai kaip kosulys, uoslės ir skonio praradimas ar išreikštas bendras silpnumas gali išlikti ilgesnį laiką.

„Tai – liekamieji ligos reiškiniai, kai pažeistos struktūros (plaučių audinys, nosiaryklės epiteliocitai ir pan.) nėra atsistačiusios. Persirgęs asmuo viruso nebeplatina, nors liekamuosius reiškinius gali jausti pakankamai ilgai. Sunkiai persirgę pacientai, kuriems išsivysto plaučių fibrozė, dusulį ir kosulį gali jausti ir visą likusį gyvenimą“, – sako U. Ringelevičiūtė.

Ankstyvos studijos rodė, kad besimptomių asmenų dalis gali siekti net iki 81%, tačiau neseniai publikuotos metaanalizės duomenimis, galima besimptomių asmenų dalis yra tik apie 17% (skirtingose studijose 4-41%). Visi kiti, kurie buvo skaičiuojami kaip besimptominiai platintojai, pasirodė esą ikisimptominiai, t.y. po viruso perdavimo kažkam kitam, patys vėliau pajuto simptomus. Besimptomiai viruso nešiotojai gali užkrėsti kitus rečiau nei sergantieji. Nėra tiksliai žinoma, kiek laiko besimptomiai asmenys gali išskirti kitą asmenį užkrėsti galintį virusą. Kai besimptomiam pacientui kvėpavimo takuose PGR metodu nustatome SARS-CoV-2 virusą, nežinome, ar asmeniui simptomai nepasireikš artimiausiu metu. Bet kokiu atveju, reikalinga izoliacija. Izoliacijos taisyklėse sakoma, kad pacientams, sergantiems besimptome COVID-19 forma, izoliacija gali būti nutraukta praėjus 10 d. po Sars-Cov-2 nustatymo PGR metodu – kai pirmą kartą nosiaryklės mėginyje buvo aptiktas virusas.

Daugiau informacijos

Norėdami skatinti duomenų ir tyrimų atvirumo atsakingo viešinimo kultūrą, autoriai pateikia nuorodą, kurioje skelbs šiame tekste aptiktas esmines klaidas, pataisymus arba informuos apie pasikeitusią nuomonę ar interpretaciją. Vieša nuoroda į šio pranešimo GoogleDoc Errata dokumentą: https://bit.ly/3fUFWeZ . Ten pat rasite ir naudotų mokslinių šaltinių sąrašą.

 

spot_img

Palangos gyventojai turėtų suklusti – nuo gegužės 1 d. ilgėja dalies prekybos tinklų parduotuvių...

Nuo gegužės 1 dienos keičiasi dalies lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvių darbo laikas – pirmieji vėlesnėmis valandomis apsipirkti galės Kauno, Palangos ir Šalčininkų gyventojai. Šiais metais į šiltojo sezono darbo grafiką bus pereinama dviem...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti...

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Palangoje galėsite įgyti vertingų žinių ir praktinių patarimų, kaip išmintingai tvarkyti finansus

Rugsėjo 29 d. – spalio 4 d. Palangoje pirmąsyk organizuojamas festivalis „Senjorų savaitė“ pasiūlys įvairių sveikatinimo, sporto, pramoginių bei edukacinių užsiėmimų. Festivalio rėmėjas, vienas iš Lietuvoje veikiančių bankų, čia dalinsis žiniomis apie finansinį raštingumą,...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis...

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi ne tik organizmui, bet ir piniginei – jiems nereikia įmantrių...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir suteikia išskirtines asmeninio augimo galimybes. Nuotoliniai susitikimai su žinomais įvairių...

Net perpus pigiau ir tik 15 minučių darbo: „Iki“ siūlo išsikepti pasakiškai skanių BBQ...

Vieniems ketvirtadienis – mažasis savaitgalis, o „Iki“ pirkėjams tai ir didžiųjų akcijų pradžia. Naudingomis akcijomis garsėjančiame tinkle „Iki“ jau prasidėjo įvairios savaitgalinės nuolaidos. Kad ir ką ketinate gaminti, rasite geros kainos pasiūlymų – nuolaidos...

Amžinas klausimas grilintojams: kiauliena ar vištiena? „Iki“ rasite visko – pristatytas naujienų kupinas „Grill...

Kas jums arčiau širdies – kiaulienos šašlykas ar vištienos blauzdelės? Verta išbandyti ir apsispręsti iš naujo, nes „Iki“ parduotuvėse jau pasirodė aukšta kokybe pasižyminčios „Grill Party“ linijos naujienos, skirtos kuo patogesniam maisto ruošimui ant...

„Iki“ parduotuvėse – spalvingos pavasarinės naujienos: nuo madingųjų „bowls“ iki dar neragautų sumuštinių

Pavasariškai gaiviais, tačiau sočiais pietumis ar vakariene visai paprasta pasirūpinti virtuvėje nesugaišus nė minutės. „Iki“ parduotuvėse jau prasidėjo naujasis kulinarijos sezonas, įkvėptas žalios spalvos ir sveikos mitybos tendencijų. Tarp pavasarinių žvaigždžių – įvairūs spalvingų...

IKI kolektyvas komandinę dvasią stiprina uždaruose laisvalaikio klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...

Skonis bus kaip morkų pyrago, bet valgyti galėsite be sąžinės graužaties: skani ir pigi...

Ką dar naujo sugalvoti pusryčiams, kai norisi gardžiai, sveikai ir nebrangiai? Atsigręžkite į morkas, kurios balandžio 4-ąją mini Tarptautinę savo dieną. Jos – viena mėgstamiausių daržovių šalyje, simpatijas pelnanti ne tik dėl geros kainos,...

Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių

Šių metų tikslas – kvapnus ir sultingas pomidorų derlius? Nieko nelaukite – būtent kovas laikomas geriausiu metu pradėti pomidorų daiginimo darbus ir taip sutaupyti. Patiems pasisėjus sėklų, atšilus orams nereikės pirkti pomidorų daigų. Kad...

Šviežio derliaus kopūstas tas pats, patiekalai – kasdien skirtingi: 3 naujos receptų idėjos, kurios...

Švieži kopūstai yra viena mėgstamiausių naujo pavasarinio derliaus daržovių. Gardžiai juos paruošti galima vos su keliais priedais, juose gausu maistingų medžiagų, o viso patiekalo kaina neapsunkins ir piniginės. O dar geriau – reikės visai...

„Rimi“ įsigiję lašišos pigiau, Mamos dieną atšvęskite terasoje: su šiais patarimais ją iškepsite tobulai

Tik spėjome apsidžiaugti atgimusia gamta, kai netikėtai vyšnių žiedus nuklojo sniegas. Bet žiemos grimasos pavasario neišgąsdino ir grįžus šiltiems orams vėl terasoje galime užkurti kepsnines. Artėjant vienai gražiausių pavasario švenčių – Mamos dienai –...

Fenomenalusis sūris: 6 patarimai, kaip maskarponę panaudoti ne tik saldumynams, bet ir pikantiškiems patiekalams

Kai pagalvojate apie maskarponę, tikriausiai prieš akis iškyla tokie desertai kaip tiramisu, tačiau šis skanėstas gali pagelbėti sukurti ir aibę kitų kulinarinių šedeverų. Gimęs žaliuosiuose Lombardijos slėniuose, jis yra sodrus ir aksominis, labai universalus,...

„Rimi“ įsigiję lašišos pigiau, Mamos dieną atšvęskite terasyoje: su šiais patarimais ją iškepsite tobulai

Tik spėjome apsidžiaugti atgimusia gamta, kai netikėtai vyšnių žiedus nuklojo sniegas. Bet žiemos grimasos pavasario neišgąsdino ir grįžus šiltiems orams vėl terasoje galime užkurti kepsnines. Artėjant vienai gražiausių pavasario švenčių – Mamos dienai –...

„Iki“ pataria“, ką valgyti balandį: TOP 5 gėrybės ir dar neragauti lengvai paruošiami patiekalai...

Gamtoje dar tik prasideda atbudimas, tačiau parduotuvėse vis gausėjanti daržovių ir vaisių spalvų gama jau signalizuoja įsibėgėjantį pavasarį. Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė pastebi ir besikeičiantį pirkinių krepšelio turinį. Pirkėjus išnaudoti besiplečiančią...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS