4.9 C
Kretinga
9 gegužės Ketvirtadienis
spot_img
spot_img

7 mitai apie cholesterolį ir jo reguliavimą

Ar jau skaitėte?

Aukštas cholesterolis – bene dažniausias sveikatos sutrikimas, kamuojantis tiek jaunus, tiek vyresnio amžiaus žmones. Nepaisant to, visuomenėje vis dar sklando daugybė mitų, susijusių su cholesteroliu ir jo reguliavimu. Ar tikrai visas cholesterolis yra žalingas mūsų organizmui? Ar įmanoma sumažinti cholesterolio kiekį laikantis sveikos mitybos, o galbūt vaistai – vienintelė išeitis? Ar pasijutus geriau galima nutraukti vaistų nuo cholesterolio vartojimą? Į šiuos ir kitus klausimus atsako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorė, Kauno klinikų Kardiologijos klinikos kardiologė ir Konsultacijų ir diagnostikos skyriaus vadovė prof. Jurgita Plisienė.

- Reklama -

1. Visas cholesterolis yra blogas

Pasak gydytojos, cholesterolis mums reikalingas kaip vanduo, baltymai ar angliavandeniai. Organizmas naudoja jį kaip statybinę medžiagą visoms organizmo ląstelėms, iš jo gaminami steroidiniai ir lytiniai hormonai. Jis taip pat dalyvauja tulžies, reikalingos riebalams virškinti, ir vitamino D, reikalingo kaulams stiprinti, sintezėje. Tad jis būtinas normaliai organizmo veiklai, be to, įeina į ląstelių membranų sudėtį.

RPT.lt koliažas.

„Cholesterolis yra dviejų rūšių – tai didelio tankio cholesterolis (DTL), dar vadinamas geruoju, kuris iš kraujo pašalina vadinamąjį blogąjį cholesterolį, pernešdamas jį atgal į kepenis, kur jis suskaidomas ir pašalinamas iš organizmo. Didelio tankio cholesterolio naudinga turėti daugiau. Kita rūšis yra mažo tankio cholesterolis (MTL), vadinamas bloguoju, kurio padidėjimas siejamas su didesne širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Jis gali patekti į kraujagyslių sienelę, pažeisti jos vientisumą ir sukelti aterosklerozinių apnašų – plokštelių – susidarymą, o tai susiaurina arterijas. Šis plokštelių kaupimosi procesas vadinamas ateroskleroze. Tai gali sukelti rimtų problemų, priklausomai nuo to, kurios kraujagyslės labiau paveiktos – širdies, miego ar kojų arterijos. Todėl mažo tankio cholesterolio kiekis organizme turėtų būti mažesnis. Dar viena riebalų rūšis kraujyje – trigliceridai. Didelis jų kiekis paprastai reiškia, kad reguliariai suvalgote daugiau kalorijų, negu jų sudeginate. Per didelis trigliceridų kiekis gali padidinti širdies ligų riziką“, – teigia prof. J. Plisienė.

Gydytoja priduria, kad labai svarbus gerojo ir blogojo cholesterolio santykis – jei žmogus yra sveikas, net ir šiek tiek padidėjęs cholesterolio kiekis nesukels didelių problemų. Tačiau kuo didesnę riziką žmogus turi susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, tuo jo cholesterolis turi būti mažesnis. „Jeigu pacientas jau serga kuria nors širdies ir kraujagyslių liga, tai reiškia, kad jo kraujagyslių vidinė sienelė turi mikropažeidimų. Tokiu atveju net ir normalus cholesterolio kiekis gali prilipti prie tų pažeistų kraujagyslių, jas užkimšti ir sukelti įvairių komplikacijų. Tad visada reikia laikytis šios taisyklės – kuo didesnė kardiovaskulinė rizika, tuo mažesnis cholesterolis“, – aiškina profesorė.

Jos teigimu, atliekant kraujo tyrimus labai svarbu atsižvelgti į tai, ar mažo tankio cholesterolio kiekis yra normalus.

2. Padidėjusį blogojo cholesterolio kiekį daugiausia lemia gyvenimo būdas, ne genetika

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorė, Kauno klinikų Kardiologijos klinikos kardiologė ir Konsultacijų ir diagnostikos skyriaus vadovė prof. Jurgita Plisienė.

Gydytojos teigimu, rizikos veiksniai gali būti tiek paveldėti, tiek įgyti. „Jeigu jūsų šeimoje yra buvę, pavyzdžiui, staigių mirčių, infarktų arba širdies ir kraujagyslių ligų esant jauno amžiaus, taip pat dislipidemijos atvejų, į tai būtina atsižvelgti, nes genetika yra labai svarbus veiksnys. Tokiu atveju vien padidėjęs cholesterolis gali būti rimta bėda, todėl reikia pradėti jį gydyti jauno amžiaus, nes tokiems pacientams yra didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Tačiau visuomet svarbu atsižvelgti į visumą, įvertinti visus rizikos veiksnius, visą paciento anamnezę, negalima vertinti tik vieno kriterijaus“, – sako ji.

- Reklama -

Svarbus ir amžius – kuo žmogus vyresnis, tuo didesnė rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. „Jaunos moterys turi daugiau hormonų estrogenų, saugančių jas nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Todėl kardiovaskulinėmis ligomis jos dažniausiai suserga vėliau, kai organizme natūraliai sumažėja šių hormonų. O vyrai, atvirkščiai, dažniau serga jauno amžiaus“, – pasakoja specialistė.

3. Norint kontroliuoti cholesterolio kiekį kraujyje, reikia vengti daug cholesterolio turinčių maisto produktų

Pasak prof. J. Plisienės, didžiausią cholesterolio kiekį (apie 80 proc.) pagamina pats organizmas, o su maistu jo gauname tik apie 20 proc. „Tad net jeigu tobulai susitvarkysime mitybą, mažo tankio cholesterolio kiekį galėsime pakoreguoti tik apie 20–30 proc., nes likusią jo dalį gamina mūsų organizmas. Tačiau tai nereiškia, jog nereikia kreipti dėmesio į mitybą – kartais užtenka sumažinti cholesterolio kiekį 20–30 proc., kad smarkiai sumažėtų kardiovaskulinių įvykių rizika“, – tvirtina gydytoja.

Ji teigia, kad, cholesterolio kiekį sumažinus 1 mmo/l, o padidėjusį kraujospūdį sumažinus bent 10 mmHg, širdies ir kraujagyslių ligų rizika gali sumažėti iki 80 proc.

4. Fiziniai pratimai gali padidinti cholesterolio kiekį

Reguliari fizinė veikla turi priešingą poveikį – ji didina gerojo, didelio tankio cholesterolio kiekį, o šis mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. „Moksliniais tyrimais įrodyta, kad fizinis aktyvumas bent 3 kartus per savaitę po 45 minutes gali užtikrinti gerą sveikatą. Jeigu mažai judame, rūkome, vartojame nemažai alkoholio, yra padidėjęs svoris, aukštas kraujospūdis, cukrinis diabetas, rizikuojame susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Fizinis aktyvumas yra būtina kiekvieno žmogaus kasdienybės dalis“, – atkreipia dėmesį gydytoja.

5. Vaistai – vienintelis veiksmingas būdas sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje

Padidėjusį blogojo cholesterolio kiekį daugiausia lemia gyvenimo būdas, ne genetika.

Kiekvienas atvejis, pasak profesorės, yra individualus. Jeigu žmogus sveikas, cholesterolio kiekį kraujyje galima mažinti ir kitais būdais. Tačiau tokiu atveju, jeigu pacientas jau yra patyręs infarktą, insultą, širdies operaciją, yra nustatyti kraujagyslių susiaurėjimai arba periferinių arterijų liga, vaistai nuo cholesterolio – statinai – yra būtini.

„Tai nėra vien tik mano nuomonė, tai faktas, įrodytas tyrimais ir patvirtintas visų pasaulio ekspertų. Jeigu žmogus jau yra patyręs kardiovaskulinių įvykių arba serga širdies ir kraujagyslių ligomis, vien sveika mityba nepadės, statinus būtina vartoti tam, kad blogojo cholesterolio kiekis būtų sumažintas iki mažiau negu 1,4 mmol/l. Be to, reikia suprasti, kad vaistai skiriami ne be reikalo, viskas daroma dėl paciento gerovės – kad jis ilgiau gyventų, kad neištiktų pakartotinių įvykių. Blogąjį cholesterolį galima mažinti statinais, o jeigu tai nepavyksta, galima pridėti ir ezetimibą. Tačiau net ir tuo atveju, jeigu vartojami vaistai nuo cholesterolio, reikia paisyti sveikos mitybos principų – vengti sočiųjų gyvūninės kilmės riebalų, hidrintų riebalų ir cukraus. Tai yra trys didžiausi mūsų priešai. O augalinės kilmės riebalai, pavyzdžiui, alyvuogių aliejus ir šių riebalų turintys produktai, tokie kaip avokadai, kaip tik turi didžiulę naudą širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai“, – pabrėžia ji.

Organizmui labai naudinga ir Viduržemio jūros regiono mityba, kurios pagrindą sudaro daržovės, vaisiai, riešutai, sėklos, ankštinės daržovės, ypač tyras alyvuogių aliejus, žuvis, fermentuoti pieno produktai ir labai nedidelis kiekis mėsos.

6. Vaistai nuo cholesterolio gali sugadinti kepenis, sukelti raumenų skausmus ir demenciją

Reguliari fizinė veikla turi priešingą poveikį – ji didina gerojo, didelio tankio cholesterolio kiekį, o šis mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje.

Prof. J. Plisienė teigia, kad vaistai nuo cholesterolio yra kur kas labiau ištirti nei dauguma kitų vaistų.

„Nepaisant to, žmonės labai baiminasi šalutinio šių vaistų poveikio. Žinoma, pašalinis poveikis gali pasireikšti, tačiau tai būna išskirtinai retai. 2019 m. Amerikoje buvo atliktas labai įdomus SAMSON tyrimas, kuris parodė, kad net 90 proc. šalutinio poveikio atvejų pasireiškia ne dėl vaiste esančių medžiagų, o dėl pacientų įsitikinimo, kad vaisto vartojimas sukels šalutinį poveikį. Tyrimo metu vieni pacientai vartojo statinus, o kiti – placebo tabletes, neturinčias jokio poveikio sveikatai. Tačiau tiek vieni, tiek kiti patyrė šalutinių reakcijų. Tai buvo pavadinta „nocebo“ efektu“, – sako ji.

Pasak specialistės, kai kurie žmonės įsitikinę, kad statinai gadina kepenis, sukelia raumenų skausmus ir netgi demenciją. „Tačiau yra atvirkščiai – vaistai nuo cholesterolio kaip tik apsaugo nuo demencijos ir Alzheimerio ligos. Apskritai dar nė karto nėra tekę reanimacijose matyti pacientų, kurie ten būtų atsidūrę dėl, pavyzdžiui, ūmaus kepenų nepakankamumo, sukelto vaistų nuo cholesterolio. Reanimacijos pilnos pacientų, patyrusių infarktą“, – pabrėžia gydytoja.

7. Statinus reikia vartoti tol, kol sumažėja blogojo cholesterolio kiekis kraujyje

Profesorė ragina jokiu būdu nenutraukti vaistų vartojimo nepasitarus su gydytoju. „Statinai nėra antibiotikai, kuriuos reikia vartoti tol, kol infekcija ar bakterijos yra sunaikinamos. Statinai veikia tol, kol žmogus juos vartoja. Jeigu jie nutraukiami, blogojo cholesterolio kiekis kraujyje grįžta į pradines ribas. Tad jokiu būdu negalima statinų vartoti taip, kaip norisi, pavyzdžiui, vieną kartą per savaitę arba kas antrą dieną. Juos privaloma vartoti būtent taip, kaip nurodė gydytojas. Net jeigu vartojant cholesterolio kiekis sumažėjo, negalima nutraukti vaistų“, – teigia gydytoja.

Prof. J. Plisienė įsitikinusi – jeigu kasdien po mažą žingsnelį darysime ką nors dėl geresnės sveikatos, tada nereikės ir vaistų arba jų reikės mažiau ir vėliau. „Linkiu jau šiandien pradėti gyventi sveikiau ir sąmoningiau, keisti mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius. O jeigu jau atsiranda ligų, labai linkiu pasitikėti šiuolaikine medicina, gydytojais ir jų paskirtu gydymu, taip pat nepamiršti tinkamų gyvenimo būdo įpročių“, – ragina profesorė.

spot_img

Astrologinė prognozė gegužės 9-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Patirsite daug įspūdžių, jei būsite įvykių sūkuryje, viskuo domėsitės, aktyviai bendrausite. Gali būti, kad teks duoti ar imti interviu, arba kitaip viešai išreikšti tam tikrą savo nuomonę. JAUTIS. Šiandien jums labiausiai norėsis paprastų žemiškų...

Palangos meras Šarūnas Vaitkus tarp kandidatų į europarlamentarus

Palangos meras Šarūnas Vaitkus yra tarp kandidatų būsimuose Europos Parlamento rinkimuose. Visi kandidatų duomenys, įskaitant jų išsilavinimą, pajamas ir turto deklaracijas, yra prieinami Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) svetainėje, suteikiant galimybę visuomenei susipažinti su jais...

Palangoje – Lietuvos jaunučių bokso čempionatas

Gegužės 8-11 dienomis Palangos sporto centro arenoje (Sporto g. 3, Palanga) vyks Lietuvos jaunučių (gim. 2010–2011 m.) bokso čempionatas, kuriame dalyvaus daugiau nei šimtas šalies boksininkų. Trečiadienį (gegužės 8 d.) nuo 14 val. ir ketvirtadienį...

Kultūros ministerijos posėdyje bus aptariami Palangai aktualūs klausimai

Gegužės 13 d. vyks nuotolinis Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos penktosios nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdis, kuriame bus aptariami Palangai aktualūs klausimai. Posėdyje planuojama svarstyti keletą svarbių projektų, susijusių su Palangos žydų kapinių...

„Rimi“ įsigykite pistacijų pigiau: šis sveikatai palankus užkandis tiks „Eurovizijos“ vakarėliui (receptas)

Riešutus dažniau prisimename žiemą, tačiau tai puikus užkandis visais metų laikais. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad riešutai turi daug naudingų medžiagų, o juose esantys augaliniai steroliai mažina blogojo...

Andriaus Kaniavos autorinių dainų koncertas Palangoje

Artėja išskirtinis vakaras Palangos muzikos mylėtojams – gegužės 10-ąją, Muzikos klube "Vandenis", esančiame Birutės alėjoje 47, vyks Andriaus Kaniavos autorinių dainų koncertas. Šiuo metu, kai daugelyje scenų girdime tribiutus ir koverius, autentiškas kūrėjo balsas...

Savivaldybių TOP penketuke, pagal švietimo rodiklius Palanga trečia

Žurnalas „Reitingai“ vienuoliktą kartą parengė institucinį visų šalies gimnazijų reitingą bei nustatė, kurios šalies savivaldybės pirmauja pagal abiturientų pasiekimus. Gimnazijų reitingas Žurnalas „Reitingai“ pažymi, kad vertinant gimnazijas, tradiciškai buvo atskirtos mokyklos, kurios mokinius atsirenka ir kurios...

Atnaujinta krepšinio aikštele Saulėtekio gatvėje

Palangos gyventojai ir svečiai netrukus galės mėgautis neseniai atnaujinta krepšinio aikštele Saulėtekio gatvėje 14a. Šią naujieną Palangos sporto centras paskelbė savo socialinių tinklų paskyroje. Darbai baigti, ir liko tik pasirašyti perdavimo aktą, po kurio aikštelė oficialiai...

Palanga švęs Lietuvos narystės ES ir NATO 20-metį. Kultūros ir mokymosi renginiai

2024 m. gegužėje Palangoje vyks iškilmingi renginiai, skirti paminėti Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES) ir NATO dvidešimtmetį. Ši sukaktis suteiks puikią progą įvertinti, kokią įtaką narystė turėjo Lietuvai, jos politikai, ekonomikai ir visuomenės gyvenimui. Europos...

„Iki“ klientų valdybos narių grilio atradimai: kas labiausiai nustebino?

Didelio susidomėjimo sulaukusi naujoji „Iki“ iniciatyva – „Iki“ klientų valdyba – įgauna pagreitį. Susirinkę į pirmąjį posėdį, dešimt jos narių ne tik aptarė būsimą veiklą, bet ir nuveikė pirmąjį darbą, kurio rezultatai bus naudingi...

Šeštadienį – Palangos ekstremalaus sporto aikštyno atidarymas (aikštyno video pristatymas)

Šeštadienį, gegužės 11 d., 12 val. visi, mėgstantys aktyviai leisti laisvalaikį, kviečiami į Palangos ekstremalaus sporto aikštyno atidarymą. Aikštynas įrengtas šalia Sporto arenos, Sporto g. 3. Atidarymo renginį papuoš parodomieji ekstremalaus sporto važiavimai, o gerą...

Muziejų naktį Palangoje išskirtinai pamatysite retus eksponatus visiškai nemokamai

Gegužės 18 d., šeštadienio vakarą, nuo 20 iki 23 val., Palangos gintaro muziejus kviečia lankytojus į ypatingą vakarinį renginį, kuris įvyks Europos muziejų nakties metu. Tai puiki proga ne tik susipažinti su muziejaus eksponatais...

ORAI: Pajūryje iki savaitgalio laukia saulėtos ir vėsios dienos, tinkamos pasivaikščiojimams

Šiandien Palangoje ir Šventojoje diena prasidės giedra, temperatūra kils iki 12 °C, o vėjas sustiprės iki 11 m/s gūsių. Vakarop debesuotumas padidės, temperatūra laipsniškai kris iki 9 °C, bet lietaus nebus, slėgis išliks stabilus. Rytoj...

Gegužės 8-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Šv. Stanislovas, Cibulinis)

Gegužės 8-oji – Tarptautinė raudonojo kryžiaus diena; Šv. Stanislovas, Cibulinis; Lietuvos muitinės įkūrimo diena; Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo diena; Pasaulinė orientavimosi sporto diena. Gegužės aštuntoji, trečiadienis – 128-oji metų diena (trečioji 19-osios metų savaitės...

Astrologinė prognozė gegužės 8-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Pasižymėsite komercine uosle, todėl pravartu pagalvoti, ką norėtumėte nusipirkti ar parduoti ir pan. Būkite pakantesni artimųjų bei vaikų nuomonei ir savitiems jų interesams. JAUTIS. Bus nemažai įvairiausių emocijų, jaudulio. Aplinkiniai gali reikšti pretenzijas arba...

Apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas teikianti įmonė įtariama nuslėpusi 280 tūkst. eurų, nelegaliai įdarbinusi ukrainiečius

Klaipėdos apskrityje veikiančios apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas teikiančios bendrovės direktorius įtariamas į apskaitą neįtraukęs ne mažiau kaip 280 000 eurų grynųjų pinigų, gautų už suteiktas paslaugas. Galimi nusikaltimai buvo padaryti 2022-2024 m. Neįtraukus pinigų į...

Palanga ir toliau atnaujiną miesto mokymo įstaigų stadionus

Palanga, pirmyn žengianti miesto atnaujinimų kryptimi, džiaugiasi naujais projektiniais darbais, kurie bus įgyvendinti miesto mokyklose. Šarūnas Vaitkus, miesto atstovas, socialiniuose tinkluose pranešė apie svarbius pokyčius, kurie įvyks „Palangos senosios gimnazijos“ ir „Baltijos“ pagrindinės mokyklos...

Palangos kurortas žengia žingsnį link ekologiškesnio transporto

Palangos miesto savivaldybė imasi ambicingų veiksmų, siekdama tapti draugiškesne aplinkai kurortine vieta. Naujausias žingsnis šioje kryptyje – elektrinių automobilių įkrovimo stotelių diegimas, kuris jau susilaukė didelio visuomenės dėmesio. Palangos savivaldybės meras Šarūnas Vaitkus socialiniuose tinkluose...

„oho!“ gamintoja didina ankštinių užkandžių gamybą, nusitaikė į sveikuolius

Lietuviško kapitalo „oho!“ sausų pusryčių ir traškučių gamintojas „Naujasis Nevėžis“ didina ankštinių užkandžių gamybą. Netrukus pasiūlys naujus lęšių traškučius, kuriuose sumažintas druskos, riebalų bei cukraus kiekis. Anot bendrovės vadovo Gedimino Krutulio, augantis susidomėjimas ankštiniais, sveikesniais...

Gegužės 8 dieną bus laikinai nutrauktas centralizuotas vandens tiekimas (5 patarimai gyventojams, jog išvengti...

UAB "Palangos vandenys" informuoja, kad dėl naujų tinklų prijungimo darbų gegužės 8 d. nuo 9 val. iki 16.30 val. bus nutrauktas centralizuotas vandens tiekimas Daukanto g. 25. Palangos krašto informacinis portalas „Palangos.info“ gyventojams pateikia keletą...

Kaip poilsiauti Palangoje ir Šventojoje, jog keturkojai nekeltų streso?

  Prasidėjus vasaros sezonui, Palangos miesto savivaldybė primena atvykstantiems poilsiautojams ir vietos gyventojams svarbias gyvūnų laikymo taisykles. Šiltuoju metų laiku pajūris sulaukia ne tik poilsiautojų, bet ir jų augintinių, todėl yra būtina žinoti ir laikytis...

Paulinos Mongirdaitės fotografijos amžiaus paslaptys Palangoje

Trečiadienį, gegužės 8 d., 17 val., Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje atidaroma išskirtinė vieno eksponato paroda „Moteris su kamera XIX a. pab. - XX a. pr.“, kurioje pristatomas retai matomas fotografės Paulinos Mongirdaitės 1903...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS