19.9 C
Kretinga
17 gegužės Penktadienis
spot_img
spot_img

Ūkininkų siaubas – bulvių ligos: kas gali sunaikinti ištisą derlių

Ar jau skaitėte?

Artėjant aktyviausiam bulvių kasimo laikotarpiui, ekspertai primena, kad yra galimybė susidurti su karantininiais kenkėjais bei ligomis, kurios gali sunaikinti derlių. Tokiu atveju pasekmės yra juntamos ne vienerius metus, todėl jau dabar dalinamasi patarimais, į ką atkreipti dėmesį ir ko žūt būt nedaryti.

- Reklama -

Ligos neturi sienų

Pastaruosius penkerius metus Lietuvoje vienas augintojas vidutiniškai deklaruoja po 10,8 ha maistinių bulvių pasėlių. Natūralu, jog daržoves auginantys ūkininkai kiekvienais metais tikisi ir atitinkamo sveikų bulvių derliaus. Lietuvos statistikos departamentas skelbia, kad vidutiniškai iš vieno hektaro gaunama apie 13 tonų bulvių derliaus.

Bulvių derlius.

Deja, dažnam ūkininkui tenka susidurti su šią daržovę puolančiais kenkėjais ir ligomis. Puikiai žinomi kenkėjai, kaip kad kolorado vabalas, bulvių maras, bulvių sausligė ir kiti, su kuriais būtina kovoti. O Lietuvoje daugiausiai žalos darantys karantininiai kenkėjai yra būtent bulvių žiedinis puvinys ir Auksiniai bulviniai nematodai.

Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) direktorius Sergejus Fedotovas teigia, jog karantininių kenkėjų plitimas labiausiai paveikia bulvių augintojų sektorių. Šių kenkėjų sukeltos ligos gali padaryti žalos ne tik pavieniam augintojui, bet ir atnešti didelių nuostolių ūkininkams visoje Lietuvoje.

„Dažnu atveju tokie kenkėjai, ypač ligos, ankstyvoje stadijoje yra nepastebimi, o ir valstybių sienos šiems žaladariams negalioja. Šiems kenkėjams išplitus pasėliuose, gali būti sunaikinta iki 80 proc. derliaus“, – komentuoja S. Fedotovas.

Kaip užsikrečiama

Augalininkystės tarnybos direktoriaus teigimu, žmonės dažnai nepakankamai įvertina galimą riziką, susijusią su augalų gabenimu.

- Reklama -

„Iš pirmo žvilgsnio nekenksmingais veiksmais, kaip iš kelionių parsivežami nepažįstami augalai. Tačiau su jais netyčia galima parsivežti ir kenkėjus bei ligas, ypač tas, kurios Lietuvoje dar nenustatytos. Toks lengvabūdiškas požiūris gali turėti skaudžių pasekmių bei sukelti didelę žalą šalies ekonomikai bei ekosistemai“, – pastebi Augalininkystės tarnybos direktorius.

Jis ragina nepamiršti, kad šiuos kenkėjus įmanoma sustabdyti, tačiau kiekvienas žmogus privalo prisidėti savo pastangomis. Jokiu būdu negalima sodinti tokių bulvių, kurios yra įsigytos iš nesąžiningų ir neatliekančių tinkamos savo pasėlių priežiūros pardavėjų. Taip pat tų bulvių, kurios yra pirktos užsienyje ir skirtos maistui. Pastarąsias bulves galima valgyti, tačiau ne sodinti.

Direktorius sako, kad kenkėjai gali paveikti ne tik bulves, bet ir kitas daržoves, pavyzdžiui pomidorus, baklažanus ar kt. Juos aptikus, taikomos visos įmanomos fitosanitarinės priemonės, kad kenkėjai neišplistų ne tik tame ūkyje, bet ir nekeltų rizikos aplinkinių augintojų produkcijai. Todėl svarbu atlikti užaugintų bulvių laboratorinius tyrimus, siekiant laiku apriboti ligų ir kenkėjų plitimą.

„Dažniausiai bulvės bulvių žiediniu puviniu užkrečiamos sąlyčio su užkrėstais bulvių gumbais metu. Tai gali atsitikti, kai augintojai įsigyja nesertifikuotą bulvių sėklą turguje ar pagal skelbimus. Augalininkystės tarnybos specialistai siekia, kad tokių bulvių prekyboje nebūtų, tačiau kol atsiras perkančių neaiškios kilmės, nesertifikuotas ir nepatikrintas dėl ligų bei kenkėjų „sėklines bulves“, tol bus ir tokių prekiautojų. Kitas būdas užkratui patekti į ūkį yra naudojant tą pačią nedezinfekuotą žemės ūkio techniką ar sandėlį“, – sako S. Fedotovas.

Kaip atpažinti

Vadovas pasakoja, kad bulvių žiedinio puvinio požymiai gali būti panašūs į kitų ligų sukeliamus požymius, klimato poveikio sukeliamus simptomus ar maisto medžiagų trūkumą. Tačiau visgi, pastebėjus tam tikrus požymius bulvių augaluose ar stiebagumbiuose rekomenduojame nedelsiant kreiptis į Augalininkystės tarnybos specialistus.

„Lapai praranda blizgesį, darosi blyškūs, audinys tarp gyslų pagelsta, vėliau susidaro nekrozės pažeistų dėmių. Lapo kraštai susisuka ar užsilenkia, atrodo lyg nusvilę. Lengviausiai atpažįstamas galimo užkrato požymis, jei išilgai perpjovus užkrėstą bulvių gumbą pastebima, jog spalva gumbo vandens induose iš pradžių pagelsta, vėliau paruduoja, o švelniai paspaudus gumbą ištrykšta kreminės spalvos grūdėta masė.

Bulvių žiedinio puvinio bakterijos net dvejus metus gali išlikti ant žemės ūkio įrankių bei įrangos, saugyklų sienų, bulvių maišų ir kitų paviršių. Liga nėra kenksminga žmogui, tačiau ribotai paplitusi ES teritorijoje. Todėl, siekiant stabdyti karantininio kenkėjo plitimą į naujas teritorijas, būtina taikyti griežtas fitosanitarijos priemones, kurių viena – užkrėstų bulvių sunaikinimas. Būtina imtis griežtų priemonių, norint užkirsti kelią karantininių ligų plitimui bulvių augintojų ūkiuose. Čia itin svarbų vaidmenį atlieka #PlantHealth4Life daugiametė kampanija, parengta EFSA, Europos Komisijos ir ES partnerių“, – teigia Sergejus Fedotovas.

Prevencija ir patarimai

„Saugodami augalus, saugome gyvybę“ – taip skamba kampanijos #PlantHealth4Life žinutė. Specialiai kampanijai sukurtoje interneto svetainėje pateikiami patarimai, padėsiantys prisidėti prie augalų sveikatos.

Keliaujančius už ES ribų, kviečiama susilaikyti nuo sėklų ar kitos augalo dalies gabenimo namo. Priešingu atveju, bagaže į Lietuvą galimai gabenami ir nauji kenkėjai. Perkantiems augalus internetu iš ES nepriklausančių šalių, rekomenduojama patikrinti, ar jie turi fitosanitarinį (augalų sveikatos) sertifikatą.

Taip pat rekomenduojama:

  • Pastebėjus minėtų ligos požymių, nedelsiant pranešti Augalininkystės tarnybai. Šios Tarnybos laboratorijoje atliekami tyrimai ir nustatoma, ar bulvės ar kiti augalai yra užkrėsti.
  • Viena iš efektyviausių prevencinių priemonių – sodinti sertifikuotas sėklines bulves, siekiant apsaugoti laukus nuo bulvių žiedinio puvinio užkrato ir kitų karantininių bulvių kenkėjų. Atkreiptinas dėmesys, kad visos parduodamų sertifikuotų sėklinių bulvių pakuotės yra paženklintos etiketėmis-augalo pasais.
  • Kuo anksčiau prieš bulvių sodinimą kreiptis į Augalininkystės tarnybą dėl savo ūkyje užaugintos ūkinės sėklos patikrinimo, jei sodinsite nesertifikuotas sėklines bulves. Tokiu būdu galėsite įsitikinti, ar turima ūkio bulvių sėkla yra neužkrėsta karantininiais kenkėjais.
  • Nesidalyti žemės ūkio technika. Jeigu to išvengti nepavyksta, rekomenduojame kaskart prieš naudojimą kruopščiai ją nuvalyti ir būtinai dezinfekuoti.
spot_img

Vilniuje, prie policijos komisariato, apvirto automobilis

Sostinėje penktadienį prie Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) apvirto automobilis. Avarija įvyko Naujamiesčio mikrorajone, Taraso Ševčenkos gatvėje, netoli Vilniaus AVPK. Lengvasis automobilis apvirto ant stogo. Dėl avarijos uždarytas eismas T. Ševčenkos gatve.

2030 metais elektra Lietuvoje vidutiniškai turėtų kainuoti iki 6 centų už kilovatvalandę

Lietuvai iki 2030 metų pasigaminant visą reikalingą elektros energijos kiekį iš šalies viduje esančių atsinaujinančios energijos šaltinių, elektra gyventojams, neįskaitant skirstymo ir perdavimo tarifų, kainuotų vidutiniškai 55 eurus už megavatvalandę (MWh) arba maždaug 5–6...

Ignalinos rajone prie tvenkinio rastas jaunuolio kūnas

Ignalinos rajone prie tvenkinio rastas 20-mečio jaunuolio kūnas. Kaip pranešė Utenos apskrities policija, ketvirtadienio vakarą, apie 18.03 val., Naujojo Daugėliškio seniūnijoje, Naujoje Daugėliškio kaime, prie tvenkinio rastas mirusio vyro kūnas be išorinių matomų smurto žymių. Pradėtas...

Kretingoje buvo pažeistas dujų vamzdis: išvesti gyventojai ir sustabdytas eismas

Kretingoje dėl pažeisto dujų vamzdžio iš namo buvo išvesti 8 gyventojai, gatvėje sustabdytas eismas. Kaip pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, ketvirtadienį, 13.37 val., gautas pranešimas, kad Palangos gatvėje, lauke vykdant darbus, buvo pažeistas dujų...

Klaipėdoje iš Danės upės ištrauktas vyro kūnas

Klaipėdoje iš Danės upės ištrauktas 87 metų vyro kūnas. Kaip pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, ketvirtadienį, 11.11 val., buvo gautas pranešimas, kad Žolynų gatvėje, upėje po vandeniu yra vyro kūnas. Jis buvo už 1,5...

Klaipėdoje iš Danės upės ištrauktas vyro kūnas

Klaipėdoje iš Danės upės ištrauktas 87 metų vyro kūnas. Kaip pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, ketvirtadienį, 11.11 val., buvo gautas pranešimas, kad Žolynų gatvėje, upėje po vandeniu yra vyro kūnas. Jis buvo už 1,5...

Lietuvoje tūkstančiai keturkojų neturi namų

18,5 tūkst. augintinių Lietuvoje neturi namų – toks rodiklis atskleidžiamas tarptautinės korporacijos „Mars“ atliktame tyrime „Beglobių gyvūnų augintinių situacija pasaulyje“ („State of Pet Homelessness Project“), į kurį „Mars Lietuvos“ iniciatyva buvo įtraukti ir Lietuvos...

Klaipėdoje iš degančio buto ugniagesiai išnešė moterį

Klaipėdoje kilus gaisrui bute, ugniagesiai iš gaisravietės išnešė moterį. Kaip pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, vėlų ketvirtadienio vakarą, 23.41 val., gautas pranešimas, kad H. Manto gatvėje dega daugiabučio gyvenamojo namo butas. Atvykus ugniagesiams, iš penktame...

Panevėžyje ir Šiauliuose pradėti tyrimai dėl smurto prieš nepilnamečius

Panevėžyje ir Šiauliuose ketvirtadienį pradėti tyrimai dėl smurto prieš nepilnamečius, pranešė policija. Kaip pranešė Panevėžio apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, gegužės 5 d. Panevėžyje, Žibučių gatvėje, moteris (gim. 1986 m.) sukėlė fizinį skausmą mažametei (gim. 2014...

Kupiškio rajone nukritęs parasparnis buvo savadarbis, skelbia policija

Ketvirtadienio vakarą Kupiškio rajone esančio Lukonių kaimo laukuose nukritęs parasparnis buvo savadarbis. Kaip skelbia Policijos departamentas, nelaimė įvyko atliekant manevrą. Savadarbį parasparnį pilotavo 44 metų vyras. Sąmonės nepraradęs nukentėjusysis paguldytas į Panevėžio ligoninę. Manoma, kad jis...

Klaipėdos rajone, daugiabučio kieme, rastas vyro kūnas

Klaipėdos rajone, daugiabučio kieme, ketvirtadienį rastas vyro kūnas, pranešė policija.   Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, apie 17 val. 5 min. Sudmantų kaime, daugiabučio namo kieme, ant žolės rastas mirusio vyro (gim. 1948 m.) kūnas...

Gyventojai toliau dalija pinigus sukčiams: į nusikaltėlių rankas pateko daugiau nei 39 tūkst. eurų

Gyventojai toliau dosniai dalija pinigus sukčiams – ketvirtadienį policija gavo dar kelis pranešimus apie dėl sukčių prarastas nemažas pinigų sumas. Apie 12 val. 50 min. į Klaipėdos apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi 68 metų moteris. Ji pranešė,...

Senolė tikina neatgaunanti giminėms duotų pasaugoti daugiau nei 110 tūkst. eurų

Senolė kreipėsi į policiją dėl artimiesiems neva pasaugoti duotų ir negrąžintų daugiau nei 110 tūkst. eurų. Kaip pranešė Policijos departamentas, ketvirtadienį, apie 8 val. 29 min., į Marijampolės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi 84 metų moteris. Ji...

ORAI: Savaitgalį Palangoje ir Šventojoje diena bus giedra ir šilta

Penktadienis, gegužės 17 d. Palangoje ir Šventojoje penktadienį bus giedra su nedideliu debesuotumu vakare. Ryte temperatūra kils nuo 13 °C iki 24 °C, vėjas silpnas, nuo 2 iki 3 m/s su gūsiais iki 7-8 m/s....

Senolė tikina neatgaunanti giminėms duotų pasaugoti daugiau nei 110 tūkst. eurų

Senolė kreipėsi į policiją dėl artimiesiems neva pasaugoti duotų ir negrąžintų daugiau nei 110 tūkst. eurų. Kaip pranešė Policijos departamentas, ketvirtadienį, apie 8 val. 29 min., į Marijampolės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi 84 metų moteris. Ji...

Gegužės 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Vaiko diena)

Gegužės 17-oji – Pasaulinė informacinės visuomenės diena; Tarptautinė diena prieš homofobiją; Pasaulinė orientavimosi sporto diena; Vaiko diena. Gegužės septynioliktoji, penktadienis – 137-oji metų diena (penktoji 20-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 227 dienos. Savo...

Astrologinė prognozė gegužės 17-ajai, penktadieniui

AVINAS. Tikėtini dalykiniai, ūkiniai rūpesčiai, kils nerimas dėl sveikatos. Su aplinkiniais vertėtų atvirai apsvarstyti klausimus, kurie neduoda ramybės. Nieko baisaus, jei sulauksite kritikos, nepritarimo. Net ir tokiu atveju jūsų suvokimas prasiplės. JAUTIS. Jeigu norite finansinio...

Skelbiamas naujas Lietuvos „influencerių“ reitingas

Nuomonės formuotojų įtraukimas į rinkodaros kampanijas Lietuvos rinkoje vis dar aktualus daugeliui prekių ženklų, kuriems svarbus ne tik socialinių tinklų įžymybių sekėjų skaičius, bet ir jų reputacija. Tokias išvadas leidžia daryti jau penktą kartą...

Palangoje patikrintos vaikų smėlio žaidimų aikštelės

Gegužės 13 dieną, Palangos mieste buvo atlikti kruopštūs vaikų žaidimų aikštelių parazitologiniai tyrimai, kurie paliko tik geriausius įspūdžius tėvams ir globėjams. Smėlio mėginių tyrimai iš viso dešimties skirtingų aikštelių, įskaitant Druskininkų g. 9 ir...

Arbūzas „Iki“ kainuoja centus: viena pigi gudrybė – ir kiekvienas arbūzo kąsnis bus visuomet...

Šviežias, kvepiantis, kone varvantis nuo sulčių arbūzas – skaniausias desertas atšilus orams. Pasak Gintarės Kitovės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, pastarosiomis savaitėmis naujo derliaus arbūzai ypač traukia pirkėjų akį, o jais šį savaitgalį bus...

Kviečiami visi dalyvauti Maltiečių organizuojamose Maltoje šv. Mišiose Palangoje

Gegužės 18 d., 12 valandą, Maltiečiai kviečia Palangos bendruomenės narius bei visus piligrimus susiburti prie Palangos Lurdo grotos šventei, kurioje vyks Maltoje mišios. Tai bus puiki proga susijungti su vienatvėje gyvenančiais asmenimis, pademonstruoti bendrystę...

Klaipėdos rajone pro langą iškrito ir susižalojo vaikas

Klaipėdos rajone pro namo langą iškrito ir susižalojo 4 metų vaikas. Kaip pranešė Policijos departamentas, nelaimė įvyko trečiadienį, apie 13 val. 40 min., namuose. Per langą iškrito ir susižalojo mažametis, gimęs 2020 metais. Vaikas paguldytas į ligoninę...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS