14.9 C
Kretinga
28 kovo Ketvirtadienis
spot_img
spot_img

Vaistus geriate saujomis?

Ar jau skaitėte?

Vienas Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai įsigyja apie 26 vaistų pakuotes ir šis skaičius kasmet auga. 2019 m. šalyje buvo parduota beveik 78 mln., 2018 m. – apie 75 mln. vaistų pakuočių, rodo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vaistų suvartojimo ataskaita. Medikų teigimu, vaistai yra būtinas ir dažnai vienintelis įrankis, galintis kontroliuoti lėtines ligas, tačiau tablečių kiekis ne visada lemia gydymo sėkmę.

- Reklama -

Daugiausiai šalies gyventojai suvartoja vaistų, skirtų gydyti širdies ir kraujagyslių sistemos ligoms – šie preparatai sudaro 42 proc. visų suvartojamų vaistų. Antroje vietoje yra nervinę sistemą veikiantys vaistai (14 proc.). 

Aukštadvario pirminės priežiūros centro vadovė šeimos gydytoja Jurga Dūdienė sako, kad kai kurie pacientai, ypač sergantys lėtinėmis ligomis, vaistus išties vartoja saujomis. Medikei dažnai tenka vienu kartu išrašyti ir apie 10 receptų kompensuojamiesiems vaistams, ypač kai žmonės serga dviem ar daugiau ligų: arterine hipertenzija, širdies ar inkstų nepakankamumu, cukriniu diabetu ir plaučių ar sąnarių ligomis. 

„Susidaro gera sauja privalomų vaistų, be kurių šios ligos nebūtų kontroliuojamos. Reikia nepamiršti, kad žmonės gali vartoti ir daugiau nereceptinių vaistų bei maisto papildų, kuriuos jie įsigyja savo nuožiūra kaip bereceptinius preparatus, tad kasdienis medikamentų kiekis gali būti nesuvokiamo dydžio. Ir tai toli gražu nereiškia efektyvesnio gydymo. 

Kai kasdien reikia išgerti keliolika tablečių ir kapsulių, kartais tai daryti vengiama dėl psichologinių priežasčių arba pamirštama, o dėl to nukenčia ligos kontrolė. Todėl mokslininkai pasaulyje priėjo paprastą išvadą ir pagrindė ją tyrimais – kuo mažiau tablečių, tuo geresnis jų vartojamumas“, – sako J. Dūdienė. 

Mažesnės dozės – mažesnė šalutinio poveikio rizika 

- Reklama -

Pasak gydytojos, didelis vaistų kiekis nepriimtinas daugeliui pacientų. Vos užsiminus, kad jų liga nekontroliuojama taip gerai, kaip tikėtasi, tad reikės skirti papildomą vaistą, žmonės pradeda protestuoti. Jie reaguoja jautriai, nes gerdami daug vaistų jaučiasi sunkiais ligoniais. 

„Šis psichologinis barjeras kelia grėsmę ligos kontrolei. Iš praktikos pastebiu, kad jį įveikti padeda politabletės, kuriose sujungtos dvi ar daugiau skirtingų veikliųjų medžiagų, veikiančių net skirtingas ligas. Politabletė padeda pasiekti, kad visos veikliosios medžiagos būtų suvartotos, o lėtinė liga – kontroliuojama. Žmogus išgeria vieną tabletę ir jaučiasi geriau, kad nereikia gerti trijų ar keturių, be to, lengviau prisiminti, kad reikia išgerti vaistus, kai jų mažiau. Taip gerėja vaistų vartojamumas, o tuo pačiu mažėja tikimybė, kad dėl nepareigingo vaistų vartojimo atsiras ligos komplikacijų ar neigiamų pasekmių“, – aiškina J. Dūdienė.

Jos teigimu, yra labai daug skirtingų kombinacijų politablečių, tad jas nesudėtinga parinkti skiriant pacientams personalizuotą gydymą. Politabletės aktualiausios gydant astmą, lėtinę-obstrukcinę plaučių ligą, cukrinį diabetą, taip pat arterinę hipertenziją ir dislipidemiją. 

Jei apie aukštą kraujospūdį pacientui išduoda fiziniai negalavimai, tai padidėjusio cholesterolio kiekio žmogus nejaučia ir dėl to dažnai anksčiau ar vėliau nustoja laikytis paskirto gydymo režimo, kas padidina insulto ar miokardo infarkto riziką. Tuo tarpu politabletė, kurioje yra kraujospūdį reguliuojantis vaistas ir cholesterolio kiekį reguliuojantis statinas, padeda užtikrinti paskirto gydymo režimo laikymąsi, taip pat gali padėti apsaugoti nuo širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų.

J. Dūnienė sako, kad politabletės kuriamos taip, kad apsaugotų nuo galimo šalutinio poveikio. Kaip pavyzdį ji mini politabletes, į kurių sudėtį įeina nuskausminamieji priešuždegiminiai vaistai, kurie vartojami vieni gali pakenkti skrandžio gleivinei, ir vaistai, saugantys skrandžio gleivinę – taip pasiekiamas reikiamas gydomasis efektas ir kartu apsaugoma nuo galimų pašalinių reakcijų.

Be to, kai į vieną tabletę sujungiamos kelios skirtingos veikliosios medžiagos, jų dozės gali būti mažesnės nei atskirose tabletėse. „Klinikinių tyrimų metu yra įrodyta, kad vienoje tabletėje kombinuojant skirtingas organizmo sistemas veikiančius vaistus, jie vienas kitą veikia pastiprinančiai, tad efektui pasiekti pakanka mažesnių veikliųjų medžiagų dozių“, – tvirtina gydytoja. 

Išsprendžia vaistų suderinamumo klausimą

Pašnekovė sako, kad vaistai vieni kitus gali veikti slopinančiai arba kaip tik sustiprinti vienas kito poveikį. „Pacientai dažnai lankosi pas keletą gydytojų, kurių kiekvienas gydymą skiria iš savo srities. Paskutine šio proceso grandimi turėtų būti šeimos gydytojas, įvertinantis visų vaistų suderinamumą tarpusavyje. 

Tarkime, arterine hipertenzija sergančiam pacientui psichiatras paskiria vaistus nuo depresijos ir staiga tampa sudėtinga kontroliuoti iki tol puikiai valdytą kraujospūdį, keičiasi ir glikemijos būklė organizme, bei cholesterolio apykaita. Negalime pamiršti, kad konkrečią ligą gydantis medikamentas iš tiesų veikia visą organizmą, o šis poveikis ne visada gali būti laukiamas ir teigiamas. Tad gydant antidepresantais, neretai šeimos gydytojui tenka koreguoti ir kraujospūdžio bei cholesterolio apykaitos vaistų dozes, pasirenkant kombinacijas“, – tikina J. Dūdienė. 

Kai vartojamos atskiros tabletės, skiriant jas reikia atsižvelgti į kiekvienos galimą poveikį kitiems vaistams, o politabletės skyrimo atveju apie šalutinį poveikį galvoti nereikia, nes jose jungiami tik tarpusavyje derantys vaistai. 

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad dažnai koją sėkmingam gydymui pakiša ne tik atskirų vaistų nederėjimas tarpusavyje, bet ir maisto papildų bei nereceptinių vaistų vartojimas nepasitarus su medikais. Toks atsainumas, ypač sergant keletu lėtinių ligų, gali sukelti nemalonių padarinių. 

„Pavyzdžiui, pacientas serga lėtine širdies ir kraujagyslių liga, cukriniu diabetu bei skundžiasi sąnarių skausmais, kuriems malšinti vartoja nereceptinius nuskausminamuosius vaistus. Didelė tikimybė, kad po kurio laiko jam pasireikš kraujavimas iš dantenų, nosies ar net inkstų. Taip nutinka, nes nuskausminamieji vaistai sutrikdo kraujo krešėjimui skirto varfarino veikimą, jis pradeda veikti žymiai stipriau ir sukelia kraujavimą. Todėl sergant lėtinėmis ligomis ir vartojant gydytojo paskirtus vaistus, būtina pasitarti su specialistu net ir įsigyjant nereceptinį vaistą ar maisto papildą“, – pataria ji.

 

spot_img

„Olimpo“ vyriausiojo trenerio Sandžio Buškevico varžovai negąsdina

Palangos „Olimpas“ ir „Jurbarkas-Karys“ pradeda Nacionalinės krepšinio lygos (7bet-NKL) pusfinalio seriją. Patekdamas į pusfinalį „Olimpas“ pakartojo geriausią savo pirmtakų „Kuršių“ pasiekimą, jurbarkiečiai stipriausiame „7bet-NKL“ ketvertuke – pirmąkart. „Olimpas“ ketvirtfinalyje nukovė Joniškio „Delikatesą“, o „Jurbarkas-Karys“ kitoje...

Policija ieško Mažeikiuose dingusios nepilnametė

Ieškoma Mažeikiuose dingusi nepilnametė, pranešė policija. Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, kovo 7 d. iš namų Mažeikiuose išėjo ir negrįžta nepilnametė (gim. 2008 m.). Pareiškimas policijoje dėl dingusio asmens gautas kovo 27 d. Pradėta asmens paieška.  

Įvairiaspalvė Turkija: kodėl keliautojai ją renkasi būtent pavasario atostogoms?

Populiarumu su Turkijos kryptimi lietuvių keliautojų tarpe mažai kas galėtų pasirungti, tad svajojantiems apie turiningas  atostogas, stebinančius bei išskirtinę kokybę siūlančius  viešbučius ir tobulus orus verta nedelsti – sezonas į šią saulėtą šalį jau...

Sekmadienį pereisime prie vasaros laiko

    Šį sekmadienį Lietuvos gyventojai turės prisitaikyti prie vasaros laiko, pasukdami laikrodžius valanda į priekį. Tai atsitiks kovo 31-ąją naktį, trečią valandą. Iki spalio 26 d., kuris taip pat yra sekmadienis, Lietuva laikysis vasaros laiko,...

Kovo 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo dvidešimt aštuntoji, ketvirtadienis, (ketvirtoji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 277 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas, Rimkantė, Siksta, Sikstas, Vigailė; rytoj: Almantė, Bertoldas, Kleopatra, Manvydas, Sandra; poryt: Ferdinandas, Gvidonas, Meda,...

Astrologinė prognozė kovo 28-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Svarbios bus verslo, finansų problemos. Gali būti, kad teks aiškintis ir dalykinius, ir intymius santykius. Dėl norimos sėkmės teks koreguoti savo planus, požiūrį, eiti į kompromisus. JAUTIS. Diena gali pateikti iššūkių. Veltui mėginsite pakeisti...

Pakeitimai Vytauto g. 112A automobilių stovėjimo aikštelėje

  Kretingos miesto gyventojams ir svečiams svarbu žinoti, kad Vytauto gatvės 112A stovėjimo aikštelės ženklinimas buvo atnaujintas. Dabar čia galioja kelio ženklas Nr. 529, žymintis stovėjimą ribotą laiką, su papildoma lentele Nr. 828, nurodančia, kad...

Sostinėje žuvo iš daugiabučio balkono iškritusi moteris

Trečiadienį Vilniuje pranešta apie prie daugiabučio laiptinės rastą moters kūną, praneša „Delfi“. Portalo žiniomis, 15.23 val. policija gavo pranešimą, jog Vilniuje, P. Žadeikos gatvėje, rasta negyva moteris. Įtariama, jog ji iškrito iš daugiabutyje esančio balkono.  

Vilniuje dega automobilių sąvartynas: dėl padidėjusios taršos gyventojus ragina užsidaryti langus

Vilniuje užsidegė automobilių sąvartynas, Eltai patvirtino Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnyba (PAGD). Informuojama, kad gaisras kilo Panerių g. 56 esančiame sąvartyne. Įvykio vietoje matosi gausūs juodų dūmų debesys. PAGD teigimu, pranešimas apie gaisrą gautas 18 val....

Kaip rajono socialinės apsaugos skyrius skatina vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą

  Lietuvoje pastaraisiais metais vis labiau akcentuojamas tėvų vaidmuo auginant vaikus. Ypač tai aktualu šviesiant vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą, kuris, kaip rodo naujausios tendencijos, vis didėja. Nuo 2023 m. sausio 1 d. įgyvendinama naujoji...

Žiniasklaida: Darbo partijos būstinėje apsilankė teisėsauga

Antradienį Darbo partijos būstinėje lankėsi teisėsaugos pareigūnai ir atliko tam tikrus procesinius veiksmus, išsinešė šūsnį dokumentų, skelbia naujienų portalas „15min“. Nurodoma, kad tarptautinį tyrimą, kurio pagrindu pareigūnai ir lankėsi partijos būstinėje, atlieka Europos prokuratūra. Tai...

Ukmergės rajone Pabaisko miestelyje atvira liepsna dega namas

Šiandien 12.26 val. Bendrajame pagalbos centre skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Ukmergės r. sav., Pabaisko sen., Pabaisko mst., Vintaros g. atvira liepsna dega namas. Į įvykio vietą išsiųstos Vilniaus...

Klaipėdoje ugniagesiai gelbėjo medyje užstrigusį berniuką

Uostamiestyje ugniagesiai antradienį gelbėjo medyje užstrigusį berniuką, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). Anot PAGD, 15 val. 51 min. pranešta, kad Šiaulių gatvėje berniukui medyje įstrigo koja, reikalinga pagalba ją ištraukti. Paaiškėjo, kad vaikui koja...

„Rimi“ priėmė iššūkį – Velykų vaišėms apsipirksite už 20 eurų: visi šventinio stalo receptai...

Jei nenorite išlaidauti Velykoms, vaišių stalą galite pasiruošti vos už 20 eurų, tereikia iš anksto susiplanuoti, ką gaminsite, pasinaudoti siūlomomis akcijomis bei atkreipti dėmesį į galimybę įsigyti privačios etiketės prekes už itin patrauklią kainą....

Žinomas treneris: trys klaidos, kurias daro tėvai mokydami vaikus plaukti

„Didelę dalį iš „tėvų mokyklos“ į baseiną ateinančių vaikų plaukti tiesiog mokome iš naujo, „nuo nulio“. Tėčiai, mamos, seneliai ir kiti artimieji, net jei yra labai geri plaukikai, mokydami yra linkę daryti klaidų, kurios...

Paulius Jurkevičius: kodėl itališkas Velykų pyragas yra sparnuotas ir kitos colomba pasquale istorijos

Įsiklausykime kaip elegantiškai skamba šiedu itališki žodžiai: colomba pasquale! Italų kalba yra ne šiaip skambi, ji turi oficialų tarptautinės muzikos kalbos statusą. Ir vis tik colomba pasquale –anaiptol ne muzikinis terminas. Tai yra skonio...

Priedangų ir slėptuvių rebusas: kas ir kaip jas turi teisę įsirengti

Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų. Aplinkos ministras šių...

Putpelių kiaušiniai papuoš velykinių margučių pintinę: dabar „Rimi“ jų įsigysite pigiau

Ryškūs ir spalvingi margučiai – vienas svarbiausių Velykų stalo akcentų. Nors dažniausiai dažome vištų kiaušinius, tačiau margučių pintinę papuoš ir mažesni, dekoratyvūs ir spalvingi putpelių kiaušiniai. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienės teigia, kad putpelių...

Gargžduose, įtariama, padegtas automobilis „Mercedes“

Trečiadienio naktį ugniagesiai skubėjo gesinti Gargžduose, įtariama, padegto automobilio „Mercedes“. Kaip pranešė Policijos departamentas, gaisras automobilyje „Mercedes Benz CLS 280“ kilo apie 2.15 val. Jo metu transporto priemonė sudegė. Pirminė gaisro priežasties versija – padegimas. Nuostolis...

Vilniuje išdaužtas policijos komisariato langas, sulaikytas įtariamasis

Vilniaus senamiestyje išdaužtas policijos komisariato langas. Kaip pranešė Policijos departamentas, antradienį, apie 17 val. 15 min., Vilniuje, Pylimo gatvėje, pastebėta, kad išdaužtas Vilniaus miesto 3-ojo policijos komisariato pastato lango stiklas. Nuostolis nustatomas. 48 metų įtariamasis uždarytas į...

Pareigūnai sulaikė vyrą, ketinusį dronais į Pravieniškes tiekti narkotikus

Tirdami narkotikų platinimo bylą, Lietuvos kalėjimų tarnybos Kriminalinės žvalgybos skyriaus pareigūnai nustatė asmenį, kuris pilotavo droną ir taip į įkalinimo įstaigą bandė perduoti narkotikų. Paaiškėjo, kad jis ruošėsi tokiu būdo toliau tiekti narkotikus nuteistiesiems – per...

Vilniuje mįslingai dingo senolės rankinė su 3 tūkst. eurų

Viename iš sostinės butų neaiškiomis aplinkybėmis pavogta moteriai priklausiusi rankinė. Kaip pranešė Vilniaus apskrities policija, garbingo amžiaus senjorė, gimusi 1937 metais, antradienio rytą, apie 9.08 val. kreipėsi į policiją. Moteris pareigūnams pareiškė, kad iš Antakalnio gatvėje...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS