3.9 C
Kretinga
13 gruodžio Penktadienis
spot_img
spot_img

Psichologė pataria, ko negalima sakyti netektį išgyvenančiam žmogui

Ar jau skaitėte?

Lapkričio pradžioje minime Šiurpnaktį, Visų Šventųjų dieną ir Vėlines. Nors šios „šventės“ turi skirtingas tradicijas ir prasmę, visos yra susijusios su mirusiųjų paminėjimu ir pagarbos jiems išreiškimu. Artėjant lapkričiui, daugelis lietuvių lanko artimųjų kapus, juos tvarko, puošia, uždega žvakeles ir taip pamini išėjusius Anapilin. Psichologės Elnoros Jachjajevos teigimu, Vėlinės – tai proga pagerbti mirusiuosius, o kartu – galimybė susitaikyti su netektimi, apmąstyti gyvenimo trapumą ir branginti esamus ryšius.

- Reklama -

„Vėlinės primena mums, kad mirtis yra natūrali gyvenimo dalis, o gedėjimas – svarbus procesas, padedantis priimti šią tiesą“, – teigia psichologė E. Jachjajeva.

Gedulas – natūralus procesas

Žvakių uždegimas Vėlinių dieną simbolizuoja pagarbą išėjusiems ir primena gyvenimo trapumą.
Žvakių uždegimas Vėlinių dieną simbolizuoja pagarbą išėjusiems ir primena gyvenimo trapumą.

Pasak psichologės, sielvartas – gili emocinė reakcija į netektį. Tai gali būti ne tik artimo žmogaus mirtis, bet ir santykių pabaiga, atleidimas iš darbo, nevaisingumas, sunki liga, migracija. Gedulas, savo ruožtu, yra išorinis sielvarto išraiškos būdas, dažnai apimantis tam tikrus ritualinius veiksmus ar tradicijas. Ar reikia su netektimi susitaikyti, šypsotis ir gyventi toliau? Ar vis dėlto – išgedėti? Kuris elgesys yra teisingas?

E. Jachjajevos teigimu, gedulas ir sielvartas yra natūralūs procesai. Pavyzdžiui, žinoma psichiatrė, mirties tyrimų pradininkė Elisabeth Kübler-Ross išskyrė tokias penkias gedėjimo stadijas:

  • neigiame, sakydami „tai negali būti tiesa“;
  • pykstame „kodėl man, tai – neteisinga!“;
  • deramės, svarstome „jei tik būčiau padaręs kitaip…“;
  • apima depresija, gilus liūdesys ir beprasmybės jausmas;
  • susitaikome, priimame netektį ir naujo gyvenimo etapo pradžią.

Įdomu tai, kad šios stadijos nėra linijinės ir patiriamos tvarkingai viena po kitos – žmogus gali „šokinėti“ tarp jų, kartais net grįžti į ankstesnes stadijas. Kiekvieno asmens gedėjimo procesas yra unikalus ir individualus.

Netektį patiriantis žmogus gali prarasti apetitą, jausti nemigą, nerimą, panikos atakas, jį gali būti apėmęs beviltiškumas ir pyktis, liūdesys, gėda, dėmesio praradimas, kankinti egzistenciniai klausimai, tikėjimo praradimas. Galiausiai, gali atsirasti įvairios priklausomybės.

- Reklama -
READ  Artėjant Vėlinėms „Rimi“ parduotuvėse žvakių įsigysite pigiau: patarė, kokias geriausia rinktis

Ko nesakyti gedinčiam žmogui

Empatija ir atjauta gedinčiajam yra svarbi paramos dalis – kartais užtenka tiesiog būti šalia ir klausytis.
Empatija ir atjauta gedinčiajam yra svarbi paramos dalis – kartais užtenka tiesiog būti šalia ir klausytis.

Pasak Elnoros Jachjajevos, vienas labiausiai paplitusių įsitikinimų arba mitų – gedinčiam žmogui būtina kažką pasakyti ar padaryti, kad jam palengvėtų. Iš tiesų, anot psichologės, kartais geriausia pagalba yra tiesiog būti šalia ir klausytis bei girdėti.

Kitas paplitęs mitas – kad laikas gydo visas žaizdas. Nors laikas iš tiesų padeda, gedulas nėra liga, kurią reikia „išgydyti“. Tai individualus procesas, per kurį žmogus turi pereiti savo tempu. Ji pataria, ko nereikėtų sakyti gedinčiam žmogui.

  • Puolame taisyti padėtį ir sakome, kad: „niekas nevyksta be priežasties“, „bent jau baigėsi kančios“, „ačiū Dievui, nors nebesikankina“. Tai gali skambėti kaip bandymas sumenkinti netekties skausmą. Lyg turėtume negedėti, nes mirusiam žmogui nebeskauda.
  • Skubame duoti patarimus: „tau dabar reiktų daryti tą ir tą“, „nebeverk“, „tvarkykis palikimą“. Gedintis žmogus turi teisę jausti skausmą ir liūdesį.
  • Kartais guodžiame pagirdami „tu tokia stipri, stiprus“. Tuo tarpu žmogus gal tik dabar ima gedėti, nes iki tol buvo paniręs į laidojimo rūpesčius. Taip kalbėdami galime sukelti kitam kaltės jausmą dėl pavėluotų natūralių emocijų.
  • Bandome nuraminti: „Dievas suteikia tiek kančių, kiek gali panešti“, „galiausiai viskas bus gerai“. Tai gali skambėti kaip gedėjimo nuvertinimas.

Ne visuomet reikia nuvalyti ašaras

Psichologės teigimu, esame žmonės, mums būdingos emocijos, jautrumas, todėl sunku matyti šalia mūsų gedintį žmogų, kad ir kas jis būtų: artimas giminaitis, kolega darbe, draugas ar klientas. Kaip vis dėl to reaguoti į gedulą ir liūdesį? Ypač, jei pastebime, kad tai jau per ilgai tęsiasi. Ji mini tris svarbiausius dalykus: užuojautą, empatiją ir atjautą.

  • Reiktų sakyti „man labai gaila“. Taip užjaučiame žmogų ir neneigiame jo liūdesio, nesumenkiname jo jausmų.
  • Tardami „aš jaučiu tavo liūdesį, tarsi jis būtų mano paties“, rodome empatiją, būname kartu su gedinčiuoju. Kartais užtenka tiesiog tyliai pabūti kartu, apkabinti.
  • Kai sakome „aš matau tavo liūdesį ir rūpinsiuosi tavimi, kaip galiu tau padėti?“, rodome atjautą. Tokiu atveju atpažįstame ir suprantame kito žmogaus emocijas. Gali būti, kad gedinčiam reikės labai paprastos pagalbos, tarkime, pagaminti maisto ar padėti su kasdieniais darbais.
READ  Vėlinių simboliai: kokios žvakės ir gėlės dažniausiai puošia kapus?

Beje, pasak E. Jachjajevos, nereikia skubėti valyti ašarų – kartais reikia leisti žmogui išsiverkti. Svarbu leisti žmogui išsikalbėti be vertinimo ar patarimų.

Svarbu išgedėti, bet ne per ilgai

Vėlinių tradicija – uždegti žvakes ant artimųjų kapų, prisimenant jų gyvenimus ir pagerbiant jų atminimą.
Vėlinių tradicija – uždegti žvakes ant artimųjų kapų, prisimenant jų gyvenimus ir pagerbiant jų atminimą.

Psichologės teigimu, natūralu gedėti artimųjų pusę metų ar net metus. Tačiau, kartais tai užsitęsia ir gali tapti „užsitęsusiu gedulu“. Tai gali būti ženklas, kad žmogui reikia rimtesnės, galbūt ir psichologinės pagalbos. Užsitęsęs gedulas pasireiškia, kai jaučiamas nuolatinis mirusiojo ilgesys, nuolat mąstoma apie išėjusįjį, jaučiamas intensyvus emocinis skausmas, asmuo negeba prisitaikyti prie pasikeitusio naujo gyvenimo aplinkybių, naujos savo tapatybės. Tokį gedulą reiktų pastebėti ir žmogui pasiūlyti pagalbą – tai būtų: psichologas, socialinis darbuotojas, savipagalbos grupės.

Gedėjime labai svarbu rasti balansą tarp netekties ir reakcijos į netektį. Tinkamas būdas įveikti sielvartą – atrasti veiksmingas strategijas, kaip sugrįžti iš sielvarto į pasikeitusią tikrovę.

  1. Leiskite sau jausti. Visos emocijos yra normalios ir priimtinos. Reiktų pasidaryti emocijų „higieną“. Pavyzdžiui, atlikti savaitės refleksiją ir pasižiūrėti, ar leidžiame sau pykti, džiaugtis. Dažnai neleidžiame sau jausti emocijų. Ir tai susiję su mūsų patirtimis, atsineštomis iš vaikystės, šeimos, kultūros. Tokia refleksija yra susijusi su mąstymo keitimu. Galbūt mes neleidžiame sau jausti, nes tokios buvo mūsų šeimos tradicijos.
  2. Raskite būdų išreikšti savo jausmus. Gal tai bus žmonės, su kuriais jums malonu būti, kurie priims jus tokį, koks esate. Tai gali būti rašymas, piešimas, muzika ar kita terapinė veikla.
  3. Skirkite laiko sau. Rūpinkitės savo fizine savijauta. Miegas, mityba ir fizinis aktyvumas yra ypač svarbūs sunkiu laikotarpiu.
  4. Ieškokite paramos. Tai gali būti šeima, draugai, socialinis darbuotojas, savipagalbos grupės ar profesionali psichologinė pagalba.

Dar viena susitaikymo strategija – kurti prisiminimų ritualus. Daug tokių ritualų yra mūsų tradicijose. Pavyzdžiui, mirusių paminėjimo dieną uždegame žvakę, o per Kūčias paliekame lėkštę mirusiesiems, tikėdami, kad jų dvasios dalyvauja šventėje. Tokios dienos, kaip Vėlinės mums primena, kad mirtis yra neatsiejama gyvenimo dalis. Tačiau ši diena, pasak psichologės, taip pat moko mus branginti esamus ryšius ir kurti prasmingus prisiminimus. Juk gedulas yra ne tik apie netektį, bet ir apie meilę – kuri tęsiasi net ir tada, kai mylimas žmogus jau išėjęs.

READ  Žemo slėgio laukas šiandien lems drėgnus ir permainingus orus

Tekstą paruošė socialinių paslaugų srities darbuotojų Profesinių kompetencijų tobulinimo centras (PKTC). Šių metų spalį psichologė Elnora Jachjajeva skaitė paskaitą socialiniams darbuotojams, kaip atpažinti užsitęsusį sielvartą ir gedulą bei padėti klientams. Profesinių kompetencijų tobulinimo centras įkurtas Lietuvoje 2022 m. siekiant vystyti inovatyvias socialinių paslaugų teikimo praktikas. Centro funkcijas vykdo Lietuvos socialinių darbuotojų asociacija. Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Daugiau apie PKTC: facebook.com/pktcentras ir pktc.lt

Jūratė Tamašauskienė
Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos prezidentė, Profesinių kompetencijų tobulinimo centro vadovė

spot_img

Slapti pirkėjai vieną mažiausių mėsos kainų užfiksavo „Rimi“ 

Gruodžio mėnesį atliktas slapto pirkėjo ir rinkos tyrimų bendrovės „SeeNext“ tyrimas* nustatė, kad vienos mažiausių mėsos produktų kainų buvo prekybos tinkle „Rimi“. Tai – itin gera žinia norintiems sutaupyti ir ruošiant Kalėdų bei Naujųjų...

Idėjos dar nesuplanavusiems Naujųjų: šventinių kelionių scenarijai nuo romantiškosios Europos iki egzotiškųjų tropikų

Naujųjų metų šventė – puiki proga ištrūkti iš kasdienės rutinos, atsisakyti įprastų tradicijų ir pasinerti į netikėtas bei įdomias patirtis. Norintys pasitikti Naujuosius toliau nuo gausiai nukrauto stalo, renkasi keliauti po kultūriškai turtingą Europą,...

Astrologinė prognozė gruodžio 13-ai, penktadieniui

AVINAS. Šiandien noriai su visais bendrausite, žarstysite patarimus. Galite daug ką išsiaiškinti, aptarti. Tai turėtų išeiti į naudą. Vakare neatsisakysite užsukti į svečius arba pas save pakviesti pavakarojimui kaimyną, giminaitį. JAUTIS. Šiandien jus labiausiai trauks...

„Rimi“ plečia parduotuvių tinklą: modernus prekybos centras atvėrė duris Šiauliuose

Metams einant į pabaigą ir didžiosioms šventėms nenumaldomai artėjant, prekybos tinklas „Rimi“ tęsia savo plėtrą ir šiandien Šiauliuose atidarė 89-ąją tinklo parduotuvę. Adresu Statybininkų g. 23E įsikūrusi parduotuvė šiauliečiams padės dar patogiau apsipirkti ir...

„Rimi“ skelbia, kaip per šventes dirbs el. parduotuvė ir kur pavyks apsipirkti sausio 1...

Kaip ir ankstesniais metais, pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją, visos fizinės „Rimi“ parduotuvės nedirbs, o sausio 1-ąją, pritrūkus ingredientų šventiniams patiekalams, bus galima apsipirkti net 41-oje budinčioje parduotuvėje visoje Lietuvoje. Galės apsipirkti pirmąją metų dieną „Rimi...

Nomeda Marčėnaitė kviečia švęsti Kalėdas atsakingai ir tvariai

Menininkė Nomeda Marčėnaitė dalijasi mintimis apie šventines tradicijas, namų puošybą ir vartojimo kultūrą, ragindama susimąstyti apie tikrąją Kalėdų prasmę. Ji pripažįsta, kad šeimos tradicijos keičiasi, tačiau vertybės išlieka. „Mėgstu išsitraukti girliandas, senus žaisliukus, kurie...

Ypač laukta šventinė „Maisto fiesta“ – jau „Iki“: 40 proc. nuolaida – nuo pat...

Pasiruošti gausesnėms Kalėdoms pavyks ir arčiau namų, ir stipriai sutaupant. Į „Iki“ jau grįžo itin didelio pirkėjų aktyvumo sulaukianti akcija „Maisto fiesta“. 4 dienas „Iki“ parduotuvėse lojalūs pirkėjai gali patogiai, greitai ir su 40...

Brangiausia dovana – laikas kartu: švenčių proga su vaikais imbierinius sausainius kepė net krepšininkai

Artėjant gražiausioms metų šventėms prisimename bendrystės svarbą. Norėdamas ją įprasminti prekybos tinklas „Rimi“ į organizacijos „Gelbėkit vaikus“ globojamą vaikų dienos centrą sukvietė komandos „Wolves Twinsbet“ krepšininkus, kurie drauge su vaikais pirmą kartą kepė imbierinius...

Kaip mažiname darbo pajamų nelygybę Lietuvoje?

Per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje pastebimos dvi ryškios tendencijos: beveik kasmet didėja minimali alga ir mažėja darbo pajamų nelygybė. Šiais metais Lietuvos Banko, Finansų ministerijos ir VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto atliktas tyrimas atskleidžia...

Lietuvos gyventojų skolų žemėlapis: sumos ir kiekiai įvairiose savivaldybėse

Lietuvos antstolių rūmų iniciatyva pirmą kartą sudarytas skolų žemėlapis parodė, kad įsiskolinimo lygis atskirose savivaldybėse skiriasi kelis kartus. Iš žemėlapio matyti, kad mažiausiu pradelstų skolų bagažu išsiskiria tankiausiai apgyvendintos Lietuvos vietovės ir kurortai, o...

Išlikite atsargūs: telefoniniai sukčiai toliau apsimeta „Sodros“ darbuotojais

Gyventojai ir toliau sulaukia melagingų skambučių, kuriuose sukčiai apsimeta „Sodros“ darbuotojais. Siekdami išvilioti asmens duomenis jie pasitelkia įvairius scenarijus. Šie skambučiai nėra susiję su „Sodra“, todėl labai svarbu jokiu būdu neteikti asmeninės informacijos telefonu. Sukčiai...

Gaisras Patašinės kaime: liepsnojo garažas

Šiandien, 12:50 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų numeriu 112 gautas pranešimas apie gaisrą Marijampolės seniūnijoje, Patašinės kaime, Baraginės gatvėje. Pranešta, kad garažas liepsnoja atvira liepsna. Į įvykio vietą nedelsiant buvo išsiųstos Marijampolės priešgaisrinės...

Šalčininkų rajone ketinama plėsti mokyklų bei darželių tinklą

Naujų mokyklų ir darželių statyboms Vilniaus bei Šalčininkų rajonuose Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) ketina skirti 113 mln. eurų. Pažangos priemonėje numatyta, kad iki 2030-ųjų bus pastatytos naujos mokyklos Sudervės, Mickūnų ir Avižienių seniūnijose,...

Dėl muštynių Kauno centre teismui perduota dar viena baudžiamoji byla

Kauno apygardos prokuratūra Kauno apylinkės teismui dėl pernai įvykusių muštynių laikinosios sostinės centre perdavė dar vieną baudžiamąją bylą. Kaip pranešė prokuratūra, byloje kaltinimai dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir nesunkaus sveikatos sutrikdymo dėl chuliganiškų paskatų pareikšti...

Visagine iš buto pavogti aukso dirbiniai, kvepalai, kosmetika

Visagine iš buto savaitgalį pavogti aukso dirbiniai, kvepalai, kosmetika, pranešė policija. Anot Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato, laikotarpyje, nuo gruodžio 7 d. 11 val. iki gruodžio 8 d. 20.45 val., įsibrauta į moteriai (gim. 1960...

Šiauliuose neblaivus vyras peiliu moteriai įpjovė veidą

Šiauliuose sekmadienį neblaivus vyras peiliu moteriai įpjovė veidą, pranešė policija. Anot Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato, 19.12 val. Vytauto gatvėje, namuose, neblaivus (1,78 prom.) vyras (gim. 1980 m.) pastūmė į sieną bei peiliu įpjovė į...

Paskelbti Baltijos tvarumo lyderiai:  tarp nugalėtojų –Lietuvos atstovai

Lapkričio 27 d. ketvirtus metus iš eilės buvo paskelbti Baltijos tvarumo apdovanojimų nugalėtojai. Miestų plėtros kategorijoje pirmąją vietą pelnė Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo projektas – miesto bitininkystės paslauga „Urbanbee“, o „DPD Baltics“ laimėjo pagrindinį prizą transporto...

Be geros kraujotakos nėra geros atminties: kaip išsaugoti smegenų sveikatą?

Kraujotakos sistemos ligos yra viena pagrindinių mirties priežasčių Lietuvoje, nulemianti daugiau kaip pusę visų atvejų, skelbia Higienos institutas. Pasak Šiaulių „Kardiolitos klinikų“ Neurologijos centro gydytojo neurologo dr. Jokūbo Fišo, siekiant sumažinti jų tikimybę, svarbu...

Šiaulių rajone name įvykus sprogimui, nukentėjo du žmonės

Šiaulių rajone name sekmadienį įvykus sprogimui, nukentėjo vyras ir moteris, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). PAGD duomenimis, 17.16 val. pranešta apie gaisrą Smilgių kaime, Daugėlių gatvėje, esančiame gyvenamajame name. Atvykus ugniagesiams, gyvenamajame name buvo...

3 dažniausios nelaimės namuose: kaip turėtume elgtis kiekvienos jų atveju?

Nors namai įprastai siejasi su saugumo jausmu, skaičiuojama, kad maždaug trečdalis nelaimingų atsitikimų įvyksta būtent namuose. Dažniausiai žmonės susižeidžia parkritę, įsipjauna aštriais objektais, patiria nudegimus ar nusipliko verdančiu vandeniu. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Judita...

Vilniuje pėsčiųjų perėjoje partrenktas nepilnametis

Vilniuje pėsčiųjų perėjoje sekmadienį partrenktas nepilnametis, pranešė policija. Anot Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato, apie 17 val. 7 min. Tado Vrublevskio gatvės ir Gedimino prospekto sankryžoje automobilis „Toyota Prius“, vairuojamas vyro (gim. 1984 m.), kliudė...

Pataria ekspertas: kaip džiaugtis Kalėdomis neišauginant elektros sąskaitos?

Didžiosios metų šventės tiesiog neatsiejamos nuo žaliaskarės eglutės ir įvairiaspalvių girliandų bei papuošimų. Deja, bet toks kalėdinės nuotaikos kūrimas dažnai susijęs ir su elektros sąskaitos padidėjimu. Ekspertas pataria, kaip elgtis per šventes, kad sąskaita...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS