16.9 C
Kretinga
29 gegužės Trečiadienis
spot_img
spot_img

Patarimai investuoti pradedančiam jaunimui: naujas automobilis atsipirks tik su viena sąlyga

Ar jau skaitėte?

Pirmuosius žingsnius investavimo pasaulyje žengiantiems jaunuoliams kyla visai nekuklus klausimas – kaip investuojant be rizikos uždirbti kuo stambesnę sumą pinigų? Be to, finansų ekspertai pastebi, kad į investavimą jaunimas žvelgia plačiai – juos domina ir tai, kaip ir kada sugrįžta į studijas arba į naują automobilį suinvestuoti pinigai. Įsidarbinusiems tampa aktualus ir pensijos kaupimas.

- Reklama -

Nuo ko jaunuoliams pradėti mokytis investuoti ir apie kokias investavimo formas pagalvoti, pataria finansų ekspertės dr. Asta Klimavičienė ir Sigita Pranckėnaitė.

Investuoti pradėkite nuo klausimo sau

„Swedbank“ duomenimis, Lietuvoje aktyviau investavimu domėtis jaunimas pradeda sulaukęs 21 metų. Vidutinė suma, kurią per mėnesį skiria šios amžiaus grupės jaunuoliai, siekia apie 140 Eur.

Su jaunimu daug bendraujanti ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto dėstytoja A. Klimavičienė teigia, kad pirmaisiais investavimo žingsniais domimasi mokykloje. Moksleiviams rūpi, nuo ko pradėti, kiek lėšų skirti ir kaip ilgai investuoti. Tuomet jauniems žmonėms A. Klimavičienė užduoda klausimą – įsivaizduokite savo ateitį po 10 ar 15 metų, kokią svajonę ar tikslą tuo metu norėsite įgyvendinti?

„Trokštate pakeliauti ar pagyventi kokioje nors pasaulio šalyje, įgyti puikų išsilavinimą, nusipirkti naują automobilį? Kai žinai, kad po 10 metų nori turėti konkrečią sumą pinigų, kad galėtum įgyvendinti savo svajonę, tada gali sukurti planą, ką daryti, į ką, kokiomis sumomis ir kurį laikotarpį investuoti. Paskaičiuoji, kiek reikia uždirbti iš investicijų, kad sukauptum reikiamą sumą“, – sako finansų ekspertė.

Vis dėlto ne visi žmonės, juo labiau jaunuoliai, turi tolimą ir konkretų ateities tikslą. Tokiu atveju pradėti investuoti vis tiek verta, nes investicijos padės sukaupti pinigų. Neturint konkretaus tikslo, reikėtų galvoti, kiek gali sau leisti investuoti. Ekspertės teigimu, dabar yra daugybė įvairių investavimo priemonių, leidžiančių investuoti po 100 Eur, 50 Eur ir dar mažesnėmis sumomis.

- Reklama -

Ar atsipirks naujas automobilis?

Finansų ekspertė dr. Asta Klimavičienė.

Viena dažniausių investuoti pradedančių žmonių dilemų – į ką investuoti? A. Klimavičienė pastebi, kad jaunimą investavimo ir asmeninių finansų valdymo sritys domina plačiai. Pasitaiko diskusijų, ar investicija galima laikyti mokamas studijas universitete arba naują automobilį. Anot pašnekovės, investuojant visuomet reikia skaičiuoti tikėtiną investicijų grąžą. Sakykime, naujam automobiliui ir kokybiškoms studijoms universitete bus reikalinga panaši pinigų suma. Galimas daiktas, kad jaunam žmogui prireiks paskolos šiems dalykams įsigyti. Šiuo atveju valstybės remiama studijų paskola bus teikiama su lengvatomis.

„Investavimas į studijas labai greitai žmogui sukurs naudą. Įgytos žinios, gebėjimai, profesinis ekspertiškumas nenusidėvės kaip automobilis. Atvirkščiai – kompetencijų vertė augs ir suteiks galimybę gauti vis didesnes pajamas, net ir žinant, kad baigus studijas, reikės pradėti grąžinti studijų paskolą. Taigi studijos padės susikurti geresnę gyvenimo kokybę ateityje, ko negalime tikėtis iš naujo automobilio, kuris ilgainiui nusidėvės ir nuvertės“, – aiškina A. Klimavičienė ir priduria, kad investicija į naują automobilį atsipirktų tik tuo atveju, jeigu savininkas jį naudotų darbui, pavyzdžiui, įsidarbintų pavėžėju.

Investicija galima laikyti ir monetas ar pašto ženklus, kuriuos kaupiate, kad, atėjus laikui, galėtumėte parduoti. Literatūroje yra išskiriamos trys pagrindinės turto klasės, į kurias investuojama: obligacijos, akcijos ir alternatyvusis investavimas. Investuotojų asociacijos valdybos narė, ISM ekonomikos doktorantė Sigita Pranckėnaitė pataria jaunimui daugiau pasidomėti investavimu į akcijas. Tai laikoma rizikingesne investavimo forma, tačiau jaunuoliams prieš akis – ilgas investavimo laikotarpis, dėl to, anot finansų ekspertės, jie gali sau leisti prisiimti didesnę riziką.

„Tiems, kas pradeda žengti pirmuosius investavimo žingsnius, siūlyčiau pradėti investuoti į „Nasdaq“ Baltijos vertybinių popierių biržą įtrauktų įmonių akcijas, nes tai skatina pažinti savo šalies ir regiono ekonomiką. Remiantis Lietuvos investicijų indekso apžvalga, 1996–2021 m. laikotarpiu metinė akcijų grąža sudarė 9,5 proc.“, – pastebi S. Pranckėnaitė.

Ekspertė atkreipia dėmesį, kad šiandien tarp jaunimo populiaru investuoti ir į investicinius ETF fondus (angl. exchange-traded funds), kurių vienetais biržoje prekiaujama kiekvieną dieną. „Įprastai ETF yra pasyviai valdomi ir seka konkretų indeksą, sektorių, žaliavas ar kitą turtą. Investuojant į ETF vienetus, savo portfelį lengviau išskaidyti, nei tai būtų galima padaryti investuojant į pasirinktų įmonių akcijas“, – paaiškina S. Pranckėnaitė.

Ar apie pensiją galvoti jau mokykloje?

finansų ekspertė Sigita Pranckėnaitė.

Kaupti senatvės pensijai – tai taupyti ateičiai, kurios dažnas jaunas žmogus dar nė neįsivaizduoja. Tačiau tai – ilgalaikio investavimo dalis. Kuo ilgesnį laikotarpį žmogus kaups, tuo mažesnių mėnesinių sumų jam reikės, kad ateityje pavyktų sukaupti solidžią sumą.

Anot A. Klimavičienės, mokykloje rimtai galvoti apie pensiją nebūtina. Tačiau galima imti domėtis pensijų sistema ir pensijų pakopomis. Pradėjus dirbti ir atėjus laikui priimti sprendimus dėl kaupimo, tai padaryti bus paprasčiau.

Įsidarbinę jaunuoliai ima rimčiau domėtis pensijomis. „Mane įtraukė į II pakopą, ką daryti: likti ar išeiti?“ – vieną dažniausių klausimų pateikia A. Klimavičienė. Anot jos, automatinis įtraukimas į II pensijų fondo pakopą yra geras būdas paskatinti jaunus žmones taupyti. Į šią pakopą investuojamos sumos nėra didelės, be to, prisideda ir valstybė. Taip po truputį per ilgą laikotarpį susikaupia nemaža suma. Net ir investavimu nesidomintiems jaunuoliams tai yra būdas pasididinti valstybės pensiją ateityje.

„Dėl III pakopos pensijų jaunuolių klausimų sulaukiu rečiau, nes tokiu atveju paprastai jie renkasi investuoti savarankiškai ir nebūtinai į III pakopą“, – pastebi pašnekovė.

Investavimo pradžia visuomet reiškia mokymąsi, o tie, kas mokosi, – klysta. Finansų ekspertės įsitikinusios – svarbiausia pradėti ir išsirinkti savo tikslui pasiekti reikalingas investavimo priemones. Galiausiai reikia tinkamai pasirinkti, iš kokių šaltinių, internetinių portalų, grupių ar žmonių mokysitės investuoti. Sąžiningi investavimo specialistai niekuomet nežadės aukso kalnais kvepiančios grąžos, o ir neagituos investuoti tik į vieną konkretų finansinį produktą.

Monika Visockytė
Komunikacijos projektų vadovė
ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas

spot_img

Gegužės 29-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 29-oji – Tarptautinė Jungtinių Tautų taikos saugotojų diena; Pasaulinė išsėtinės sklerozės diena. Gegužės dvidešimt devintoji, trečiadienis – 149-oji metų diena (trečioji 22-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 215 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia...

Astrologinė prognozė gegužės 29-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Darbe jums gali stigti kolektyvo palaikymo, darnaus bendradarbiavimo vykdant dalykinę, projektinę veiklą. Arba pasijusite nepakankamai kompetentingi iškilus netikėtai problemai, pristatant mokslinį darbą ar kt. JAUTIS. Gali būti pareikalauta, kad imtumėtės didesnės atsakomybės, pademonstruotumėte kompetenciją...

Naujas elektromobilių įkrovimo parkas Palangoje

Palangos meras Šarūnas Vaitkus savo socialinių tinklų paskyroje su džiaugsmu pranešė apie naująją iniciatyvą, skirtą elektromobilių savininkams. Penktadienį, Taikos gatvėje 2, duris atvers naujas elektromobilių įkrovimo parkas, kuriame vienu metu galės krautis net 20...

ORAI: Palangoje ir Šventojoje šiandien saulėta, temperatūra kils iki 28°C

Šiandien Palangoje ir Šventojoje oras bus nuostabus, vyraus giedra. Temperatūra nuo ryto kyla nuo 18°C iki 28°C, o vėjas išliks švelnus, svyruojantis tarp 1-4 m/s. Kritulių nesitikima, o atmosferos slėgis išliks stabilus apie 1015-1019...

Gegužės 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO ( Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena)

Gegužės 28-oji – Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena. Gegužės dvidešimt aštuntoji, antradienis – 148-oji metų diena (antroji 22-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 216 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Donalda, Donaldas, Jogirda, Jogirdas, Jogys,...

Astrologinė prognozė gegužės 28-ajai, antradieniui

AVINAS. Jums norėsis bendrauti, kalbėti. Šiandien užmegzta nauja pažintis gali suteikti naują kryptį jūsų gebėjimams bei tikslams. Arba gali paaiškėti, ar turės eigą kažkoks jus dominantis projektas. JAUTIS. Galimas pasiūlymas, susijęs su kelione, konferencija. Tai...

TOP kraštai ieškantiems įsimintinų vasaros kelionių – patiks norintiems ir paplūdimių, ir patrauklių kainų

Vasaros Lietuvoje šiek tiek trumpesnės, nei dauguma norėtume, tad išnaudoti šiltąjį sezoną verta aktyviai ir turiningai. Tuos, kurie atostogų vis dar nesusiplanavo ir nerimauja nebespėsiantys gauti geriausių pasiūlymų, skubame nuraminti – iki pat gegužės...

Koks buvo Palangos savivaldybės gyventojų pasirinkimas Prezidento rinkimuose

2024 m. gegužės 26 d. Respublikos Prezidento rinkimų antrajame ture Palangos miesto savivaldybėje rinkėjai aktyviai dalyvavo balsavime. Išankstiniai duomenys, atnaujinti 2024 m. gegužės 27 d. 01:15, rodo, kad iš viso balsavime dalyvavo 10,352 rinkėjai...

Koks buvo Palangos savivaldybės gyventojų pasirinkimas Prezidento rinkimuose

2024 m. gegužės 26 d. Respublikos Prezidento rinkimų antrajame ture Palangos miesto savivaldybėje rinkėjai aktyviai dalyvavo balsavime. Išankstiniai duomenys, atnaujinti 2024 m. gegužės 27 d. 01:15, rodo, kad iš viso balsavime dalyvavo 10,352 rinkėjai...

ORAI: Palangoje ir Šventojoje pirmadienį orai bus giedri ir šilti

Palangoje ir Šventojoje šiandien orai bus giedri ir šilti. Nuo ankstyvo ryto temperatūra pakils nuo 18 °C iki 28 °C popietėje, o vėliau vakare nukris iki 20 °C. Vėjo greitis dienos metu sieks 2-4...

Gegužės 27-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės dvidešimt septintoji, pirmadienis – 147-oji metų diena (pirmoji 22-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 217 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Augustina, Augustinas, Genadas, Leonora, Sargautas, Sargautė, Virgauda, Virgaudas, Virgaudė, Žymantas, Žymantė; rytoj: Donalda,...

Astrologinė prognozė gegužės 27-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Būsite darbštūs, tačiau pajusite, kad jums kraunama vis daugiau įpareigojimų, o apie papildomą atlygį nekalbama. Jeigu dar tik mėginate įsidarbinti, gali prireikti rekomendacijų. JAUTIS. Aktualių naujienų galite tikėtis, jei turite finansinių ar akademinių skolų,...

Premjerė paskambino G. Nausėdai ir pasveikino su pergale prezidento rinkimuose

Premjerė Ingrida Šimonytė pripažinusi pralaimėjimą prezidento rinkimuose paskambino šalies vadovui Gitanui Nausėdai ir pasveikino jį su pergale. Prezidentas pokalbio metu dėkojo Vyriausybės vadovei už „išlaikytą diskusiją“ ir pareiškė, kad juodu dar „turės daug reikalų“. „Ačiū, Ingrida....

Prasideda kelio Smiltynė-Nida remonto darbai

Nuo šios savaitės prasideda ilgai laukti kelio Smiltynė-Nida remonto darbai, apimantys atkarpą nuo Alksnynės iki Juodkrantės (8,9 km – 18,9 km). Planuojama atlikti tris pagrindinius darbų etapus: Frezavimas Vandens pralaidų ir kelio bortų įrengimas Skaldos pagrindo ir...

Prasideda kelio Smiltynė-Nida remonto darbai

Nuo šios savaitės prasideda ilgai laukti kelio Smiltynė-Nida remonto darbai, apimantys atkarpą nuo Alksnynės iki Juodkrantės (8,9 km – 18,9 km). Planuojama atlikti tris pagrindinius darbų etapus: Frezavimas Vandens pralaidų ir kelio bortų įrengimas Skaldos pagrindo ir...

Prasideda kelio Smiltynė-Nida remonto darbai

Nuo šios savaitės prasideda ilgai laukti kelio Smiltynė-Nida remonto darbai, apimantys atkarpą nuo Alksnynės iki Juodkrantės (8,9 km – 18,9 km). Planuojama atlikti tris pagrindinius darbų etapus: Frezavimas Vandens pralaidų ir kelio bortų įrengimas Skaldos pagrindo ir...

Kas naujo šią vasarą Neringoje?

Pasauliniu mastu išsiskiriančiu kraštovaizdžiu garsėjanti Neringa sveikina vasarą ir kviečia į svečius užsukti visus, ieškančius išskirtinio poilsio galimybių. Šiais metais Neringoje – net kelios kurortinės naujovės. Naujoje vietoje kiekvieną atvykstantį sveikina Neringos garbės piliečio, menininko...

ORAI: Palangoje ir Šventojoje visą dieną giedra, 27 °C.

Palangoje ir Šventojoje šiandien bus puikus oras – visą dieną giedra. Ryte temperatūra kils nuo 19 °C iki 27 °C po pietų, vėjas švelnus, 3-4 m/s, su gūsiais iki 10 m/s. Kritulių nenumatoma, o...

Gegužės 26-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Diena be vejos pjovimo)

Gegužės 26-oji – Diena be vejos pjovimo. Gegužės dvidešimt šeštoji, sekmadienis – 146-oji metų diena (paskutinė 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 218 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Algimanta, Algimantas, Algimantė, Algmina, Algminas, Eduardas,...

Astrologinė prognozė gegužės 26-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Šiandien netrūks emocinės įtampos ir jūsų nusiteikimas nebus labai savaitgališkas. Galvoje suksis darbai, pareigos, atsakomybės. Vakare galimi draugiški susitikimai. Galite užmegzti pažintį. JAUTIS. Jausite dvasinį polėkį, būsite nusiteikę planuoti kelionę, naują veiklą. Galite susižavėti...

Priėmimas į aukštąsias mokyklas – jau birželio 1 d. Ką svarbu žinoti stojantiesiems?

Birželio 1 d. startuoja bendrasis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas. Stojančiųjų lauks 11 valstybinių ir 5 nevalstybiniai universitetai, 12 valstybinių ir 6 nevalstybinės kolegijos. Į valstybės finansuojamas vietas numatoma priimti tiek pat pirmakursių, kaip...

ORAI: Šiandien Palangoje saulėta ir šilta, vėliau debesuota – puikus oras pasivaikščiojimui!

Šiandien Palangoje ir Šventojoje oras bus puikus. Nuo 10:00 iki 17:00 valandos bus giedra, temperatūra sieks 22-26 °C, o vėjas bus lengvas, 2-3 m/s, su gūsiais iki 7 m/s. Nuo 18:00 valandos dangus taps...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS