16.9 C
Kretinga
29 gegužės Trečiadienis
spot_img
spot_img

Nomeda Marčėnaitė: „Turėtume labai gerai pergalvoti savo kaupimo įpročius“

Ar jau skaitėte?

Žinomą menininkę ir laidų vedėją Nomedą Marčėnaitę tvarios gyvensenos išmokė gyvenimas gamtoje. Ekologiška elgsena itin derėjo ir su jos puoselėjamu individualumu. Šiandien N. Marčėnaitė sako repetuojanti kraustymąsi į naujus namus – jau dabar atsisako ir nereikalingų daiktų, ir netgi kai kurių savo meno kūrinių.

- Reklama -

Kas natūralu kaime, vis dar tebėra problema sostinėje

„Ilgai – apie 20 metų – gyvenau gamtoje, tiesiog miške. Iš pradžių neturėjome netgi vonios kambario, naudojomės lauko tualetu. Įsirengėme komposto duobę maisto atliekoms – su dangčiu, vėliau ir su tinkleliu, kad natūrali ventiliacija ir lietus padėtų atliekoms pūti natūraliai. Vėliau į tą vietą sodindavome medį. Į senamiestį persikrausčiau prieš dešimtmetį, bet čia netgi iki šios dienos neturime, kur dėti virtuvės atliekų. Nesunku būtų turėti namuose sandarų virtuvės atliekų kibirėlį, tačiau senamiestyje nebūtų kur jo ištuštinti. Todėl tiesiog stengiuosi maisto išmesti kuo mažiau – kuo daugiau jo išgelbėti“, – savo patirtimi dalijasi N. Marčėnaitė. 

Nomedą Marčėnaitė, gyvenusi gamtoje be patogumų, moko mus, kad ekologiška elgsena ir tvarus gyvenimas yra individualumo dalis ir kad svarbu peržiūrėti savo kaupimo įpročius, netgi atsisakant nereikalingų daiktų ir meno kūrinių.

Dabartinėje sodyboje ji su artimaisiais kūrena krosnį, pavasarį aplink obelis ir daržuose barsto pelenus. Panaši elgsena, N. Marčėnaitės manymu, yra visiškai natūrali gamtoje gyvenančiam žmogui. Ji taip pat priduria: jeigu mieste būtų įdiegta funkcionuojanti sistema, tai per tam tikrą laiką be didesnių pastangų taptume jos dalyviais – mūsų elgsena taptų įpročiu.

Tvarkyti atliekas bus tas pats, kas valytis dantis

Kalbėdama apie įpročio jėgą N. Marčėnaitė prisimena patirtį su jos dar nedideliais vaikais. Jie užaugo, kai prievolė automobilyje naudoti saugos diržus jau buvo nustatyta, kitokios patirties neturėjo. Sykį nutikus progai keliauti šeimos bičiulių automobiliu, kuriame nebuvo naudojami saugos diržai, vaikai sukėlė triukšmą – jiems tai atrodė nesaugu. „Jeigu vaikas užaugs aplinkoje, kurioje rūšiuojamos atliekos, jam net klausimo nekils, ką ir kaip rūšiuoti. Tvarkyti atliekas jam bus tas pats, kas išsivalyti dantis“, – teigia menininkė ir laidų vedėja.

Kaip pavyzdį ji mato pakuočių depozito sistemą, dėl kurios labai pašvarėjo gamta – tai ji mato, keliaudama su bičiuliais baidarėmis. Mainų ir dalijimosi programų, jos akimis vis daugėja, tai džiugina, tačiau mums esą reikėtų pasitelkti kantrybę auginant naujus įpročius.

„Žinoma, pasaulį reikia pradėti keisti nuo savęs. Suvokiu tai, susidurdama su tuo, ką vadinu žmogiškąja ekologija. Ką daryti su ta daugybe daiktų, kurių didžioji dalis kitiems nebegali būti perduodami? Manau, turėtume labai gerai pergalvoti savo kaupimo įpročius. Klauskime, ar tikrai to ar kito daikto mums reikia. Turėtume išmokti šį klausimą kelti dar būdami jauni. Nelabai seniai negailestingai išmečiau visą krūvą, netgi menų. Pagalvojau: jeigu jau man kyla klausimas, ar man tikrai to reikia, tai juo labiau tas klausimas bus sunkus mano vaikams“, – apie savo patirtį pasakoja N. Marčėnaitė.

- Reklama -

„Neužmušamų“ aulinukų istorija

Ji pripažįsta turinti daiktų, kurie tiesiog puošia jos pasaulį. Vis dėlto labai gerai apmąsto, ar dar reikėtų pirkti ką nors papildomai. Dabar repetuoja, kad kažkada kraustysis į naujus namus ir ta proga atsisveikins su daug tokių nereikalingų daiktų.

„Būtų gerai, kad gyvenimas neitų pro šalį, o gyvybė būtų palaikoma per švarą, per tam tikrą požiūrį, bet ne per naujų daiktų pirkimą. Man tai svarbu jau seniai. 1991 ar 1992 metais nusipirkau suvarstomus, vadinamuosius „kerzinius“ batus. Avėjau juos laukdamasi sūnaus, kuriam dabar 25-eri, ir netgi prieš keletą metų, filmuodama savo laidas. Turiu šiuos batus iki dabar, jie „neužmušami“, ir nematau reikalo juos išmesti“, – savo aulinukų istorija dalijasi N. Marčėnaitė.

Taisykle „šiemet madinga“ ji nesivadovauja. Menininkei svarbiau, ar daiktas tinka, ar dera prie individualios stilistikos. Kas metai besikeičianti mada, jos manymu, skatina vartojimą, tuo tarpu individualumas – asmeninės ekologijos dalis. Tad svarbu būtų ugdyti vaiką nuo mažens, kalbant jam apie asmeninį stilių, kuris taip dažnai nesikečia. „Individualumas man buvo svarbu visada“, – teigia menininkė.

Veidą puošia perskaitytos knygos

Viename iš interviu N. Marčėnaitė yra teigusi, kad „geriausias makiažo pagrindas – perskaitytos knygos“. Pastaruoju metu knygų vaidmuo jos gyvenime tapo komplikuotas: „Karas iš manęs apskritai buvo pavogęs ir knygų skaitymą, ir kitas veiklas. Gal tik prieš metus vėl pradėjau lipdyti. Patiriu, kad panašiai nutiko ne man vienai. Vis dėlto net šiuo baisiu karo laikotarpiu knygos yra labai svarbios, jų poreikį jaučia netgi tie, kurie kariauja fronte. O minėtą makiažo pagrindą atpažįstu sutikdama nepažįstamus žmones gatvėse – tai matyti iš veidų, iš akių, jau neminint apie tai, kad skaitytos knygos atsispindi žmogaus kalboje, jo žodyne, sakinio formulavime“.

Internetas, jos manymu, knygų nepakeičia. Internetas – greitos informacijos gavimo priemonė, ir tai visai kas kita. Menininkė naudojasi visomis naujausiomis technologijomis, įskaitant ir dirbtinį intelektą, net ir galimybe jam užduoti klausimus balsu, kai rankos užimtos. Ji netiki, kad virtualybė atims iš žmonių knygas. Platonas esą pasisakė, kad mokymasis turėtų vykti per gyvą dialogą, tai stiprina atmintį, o mokymasis iš knygų – tai tik žinių kaupimas. F. Nietzsche irgi teigė, kad knygos ir raštai gali sukelti žmonių atminties ir gebėjimo atsiminti praradimus. Vėliau buvo sakoma, kad atsiradus kinui numirs teatras, tada, kad kino nebeliks atsiradus televizijai, o galiausiai viską numarins internetas. Bet nei teatras, nei kinas nemirė, tad, manytina, nenumirs ir knygos.

Šiemet Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projekto „Atsakingas skaitytojas“ bičiule tapusi N. Marčėnaitė palankiai vertina praktiką, kai ekologiškos elgsenos virusas platinamas ir šalies bibliotekose. Pastarosios jį paskleidžia ir savo bendruomenėse – kviesdamos kartu su perskaitytomis knygomis į biblioteką nusinešti ir smulkius sugedusius, nebereikalingus elektronikos prietaisus, baterijų atliekas, registruotis nemokamam stambiosios elektronikos atliekų išvežimui iš namų.

Nuo 2015 m. vykdomas EPA projektas „Atsakingas skaitytojas“ šiemet mini 10 metų sukaktį. apie Savo sprendimą dalyvauti projekte bibliotekos kviečiamos balandžio 1–30 d. informuoti organizatorius el. paštu socprojektai@epa.lt. Konkurso taisykles ir registracijos formą galima rasti internetinėje svetainėje https://www.epa.lt/akcijos-ir-projektai/atsakingas-skaitytojas/ Su daugiausia elektronikos atliekų surinkusios bibliotekos skaitytojais susitiks ir savo įžvalgomis pasidalins menininkė, mylima laidų vedėja N. Marčėnaitė.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

spot_img

Gegužės 29-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 29-oji – Tarptautinė Jungtinių Tautų taikos saugotojų diena; Pasaulinė išsėtinės sklerozės diena. Gegužės dvidešimt devintoji, trečiadienis – 149-oji metų diena (trečioji 22-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 215 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia...

Astrologinė prognozė gegužės 29-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Darbe jums gali stigti kolektyvo palaikymo, darnaus bendradarbiavimo vykdant dalykinę, projektinę veiklą. Arba pasijusite nepakankamai kompetentingi iškilus netikėtai problemai, pristatant mokslinį darbą ar kt. JAUTIS. Gali būti pareikalauta, kad imtumėtės didesnės atsakomybės, pademonstruotumėte kompetenciją...

Naujas elektromobilių įkrovimo parkas Palangoje

Palangos meras Šarūnas Vaitkus savo socialinių tinklų paskyroje su džiaugsmu pranešė apie naująją iniciatyvą, skirtą elektromobilių savininkams. Penktadienį, Taikos gatvėje 2, duris atvers naujas elektromobilių įkrovimo parkas, kuriame vienu metu galės krautis net 20...

ORAI: Palangoje ir Šventojoje šiandien saulėta, temperatūra kils iki 28°C

Šiandien Palangoje ir Šventojoje oras bus nuostabus, vyraus giedra. Temperatūra nuo ryto kyla nuo 18°C iki 28°C, o vėjas išliks švelnus, svyruojantis tarp 1-4 m/s. Kritulių nesitikima, o atmosferos slėgis išliks stabilus apie 1015-1019...

Gegužės 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO ( Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena)

Gegužės 28-oji – Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena. Gegužės dvidešimt aštuntoji, antradienis – 148-oji metų diena (antroji 22-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 216 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Donalda, Donaldas, Jogirda, Jogirdas, Jogys,...

Astrologinė prognozė gegužės 28-ajai, antradieniui

AVINAS. Jums norėsis bendrauti, kalbėti. Šiandien užmegzta nauja pažintis gali suteikti naują kryptį jūsų gebėjimams bei tikslams. Arba gali paaiškėti, ar turės eigą kažkoks jus dominantis projektas. JAUTIS. Galimas pasiūlymas, susijęs su kelione, konferencija. Tai...

TOP kraštai ieškantiems įsimintinų vasaros kelionių – patiks norintiems ir paplūdimių, ir patrauklių kainų

Vasaros Lietuvoje šiek tiek trumpesnės, nei dauguma norėtume, tad išnaudoti šiltąjį sezoną verta aktyviai ir turiningai. Tuos, kurie atostogų vis dar nesusiplanavo ir nerimauja nebespėsiantys gauti geriausių pasiūlymų, skubame nuraminti – iki pat gegužės...

Koks buvo Palangos savivaldybės gyventojų pasirinkimas Prezidento rinkimuose

2024 m. gegužės 26 d. Respublikos Prezidento rinkimų antrajame ture Palangos miesto savivaldybėje rinkėjai aktyviai dalyvavo balsavime. Išankstiniai duomenys, atnaujinti 2024 m. gegužės 27 d. 01:15, rodo, kad iš viso balsavime dalyvavo 10,352 rinkėjai...

Koks buvo Palangos savivaldybės gyventojų pasirinkimas Prezidento rinkimuose

2024 m. gegužės 26 d. Respublikos Prezidento rinkimų antrajame ture Palangos miesto savivaldybėje rinkėjai aktyviai dalyvavo balsavime. Išankstiniai duomenys, atnaujinti 2024 m. gegužės 27 d. 01:15, rodo, kad iš viso balsavime dalyvavo 10,352 rinkėjai...

ORAI: Palangoje ir Šventojoje pirmadienį orai bus giedri ir šilti

Palangoje ir Šventojoje šiandien orai bus giedri ir šilti. Nuo ankstyvo ryto temperatūra pakils nuo 18 °C iki 28 °C popietėje, o vėliau vakare nukris iki 20 °C. Vėjo greitis dienos metu sieks 2-4...

Gegužės 27-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės dvidešimt septintoji, pirmadienis – 147-oji metų diena (pirmoji 22-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 217 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Augustina, Augustinas, Genadas, Leonora, Sargautas, Sargautė, Virgauda, Virgaudas, Virgaudė, Žymantas, Žymantė; rytoj: Donalda,...

Astrologinė prognozė gegužės 27-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Būsite darbštūs, tačiau pajusite, kad jums kraunama vis daugiau įpareigojimų, o apie papildomą atlygį nekalbama. Jeigu dar tik mėginate įsidarbinti, gali prireikti rekomendacijų. JAUTIS. Aktualių naujienų galite tikėtis, jei turite finansinių ar akademinių skolų,...

Premjerė paskambino G. Nausėdai ir pasveikino su pergale prezidento rinkimuose

Premjerė Ingrida Šimonytė pripažinusi pralaimėjimą prezidento rinkimuose paskambino šalies vadovui Gitanui Nausėdai ir pasveikino jį su pergale. Prezidentas pokalbio metu dėkojo Vyriausybės vadovei už „išlaikytą diskusiją“ ir pareiškė, kad juodu dar „turės daug reikalų“. „Ačiū, Ingrida....

Prasideda kelio Smiltynė-Nida remonto darbai

Nuo šios savaitės prasideda ilgai laukti kelio Smiltynė-Nida remonto darbai, apimantys atkarpą nuo Alksnynės iki Juodkrantės (8,9 km – 18,9 km). Planuojama atlikti tris pagrindinius darbų etapus: Frezavimas Vandens pralaidų ir kelio bortų įrengimas Skaldos pagrindo ir...

Prasideda kelio Smiltynė-Nida remonto darbai

Nuo šios savaitės prasideda ilgai laukti kelio Smiltynė-Nida remonto darbai, apimantys atkarpą nuo Alksnynės iki Juodkrantės (8,9 km – 18,9 km). Planuojama atlikti tris pagrindinius darbų etapus: Frezavimas Vandens pralaidų ir kelio bortų įrengimas Skaldos pagrindo ir...

Prasideda kelio Smiltynė-Nida remonto darbai

Nuo šios savaitės prasideda ilgai laukti kelio Smiltynė-Nida remonto darbai, apimantys atkarpą nuo Alksnynės iki Juodkrantės (8,9 km – 18,9 km). Planuojama atlikti tris pagrindinius darbų etapus: Frezavimas Vandens pralaidų ir kelio bortų įrengimas Skaldos pagrindo ir...

Kas naujo šią vasarą Neringoje?

Pasauliniu mastu išsiskiriančiu kraštovaizdžiu garsėjanti Neringa sveikina vasarą ir kviečia į svečius užsukti visus, ieškančius išskirtinio poilsio galimybių. Šiais metais Neringoje – net kelios kurortinės naujovės. Naujoje vietoje kiekvieną atvykstantį sveikina Neringos garbės piliečio, menininko...

ORAI: Palangoje ir Šventojoje visą dieną giedra, 27 °C.

Palangoje ir Šventojoje šiandien bus puikus oras – visą dieną giedra. Ryte temperatūra kils nuo 19 °C iki 27 °C po pietų, vėjas švelnus, 3-4 m/s, su gūsiais iki 10 m/s. Kritulių nenumatoma, o...

Gegužės 26-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Diena be vejos pjovimo)

Gegužės 26-oji – Diena be vejos pjovimo. Gegužės dvidešimt šeštoji, sekmadienis – 146-oji metų diena (paskutinė 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 218 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Algimanta, Algimantas, Algimantė, Algmina, Algminas, Eduardas,...

Astrologinė prognozė gegužės 26-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Šiandien netrūks emocinės įtampos ir jūsų nusiteikimas nebus labai savaitgališkas. Galvoje suksis darbai, pareigos, atsakomybės. Vakare galimi draugiški susitikimai. Galite užmegzti pažintį. JAUTIS. Jausite dvasinį polėkį, būsite nusiteikę planuoti kelionę, naują veiklą. Galite susižavėti...

Priėmimas į aukštąsias mokyklas – jau birželio 1 d. Ką svarbu žinoti stojantiesiems?

Birželio 1 d. startuoja bendrasis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas. Stojančiųjų lauks 11 valstybinių ir 5 nevalstybiniai universitetai, 12 valstybinių ir 6 nevalstybinės kolegijos. Į valstybės finansuojamas vietas numatoma priimti tiek pat pirmakursių, kaip...

ORAI: Šiandien Palangoje saulėta ir šilta, vėliau debesuota – puikus oras pasivaikščiojimui!

Šiandien Palangoje ir Šventojoje oras bus puikus. Nuo 10:00 iki 17:00 valandos bus giedra, temperatūra sieks 22-26 °C, o vėjas bus lengvas, 2-3 m/s, su gūsiais iki 7 m/s. Nuo 18:00 valandos dangus taps...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS