2.9 C
Kretinga
22 kovo Trečiadienis
spot_img
spot_img

Kultūros ministerijos per dvejus veiklos metus nuveikti darbai

Ar jau skaitėte?

Svarbiausi Kultūros ministerijos per dvejus veiklos metus nuveikti darbai aprėpia tiek strateginius, į ilgalaikę perspektyvą orientuotus veiksmus, tiek sprendimus, kuriančius jau dabar apčiuopiamus pokyčius. Trumpai juos pristatome.

- Reklama -

Didesnės finansinės injekcijos:

 • Nuosekliai didinome lėšas kultūros ir meno darbuotojų atlyginimams: 2022 m. – papildomai 14,579 mln. EUR, 2023 m. – 34,062 mln. EUR.
 • Parama sektoriui pandemijos ir karo Ukrainoje metu: pagalba sprendžiant padidėjusias elektros ir šildymo kainas, užtikrinimas, kad subsidijos tiktų kultūros sektoriui, taikoma 9 proc. PVM lengvata visų rūšių meno ir kultūros įstaigų, meno ir kultūros renginių lankymui, el. knygoms ir el. neperiodiniams informaciniams leidiniams.
 • Kultūros ir kūrybinėms industrijoms paskirstyta 15 mln. EUR REACT-EU finansavimo lėšų. Kitų metų pabaigoje bus skelbiami 30 mln. EUR ES investicijų priemonės kvietimai.

Proveržis paveldo srityje:

 • Dvigubai didesnis Paveldotvarkos programos finansavimas (8,3 mln. EUR kasmet), užtikrinta projekto „FIXUS Mobilis“ tąsa.
 • Išjudinome iš aklavietės pareigą UNESCO: pasirašyta sutartis su Vilniaus savivaldybe dėl Vilniaus istorinės dalies valdymo plano rengimo, pradėtas rengti Kernavės archeologinės vietovės valdymo planas.
 • Sutvarkyti nuslinkę Kernavės piliakalniai.
 • Parengtos Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų aktualizavimo studijos, pradėtas išpirkimo procesas, kuriamas Nacionalinis architektūros institutas, pasirašytas Ketinimų protokolas su Klaipėdos savivaldybe.
 • Paruoštas siūlymas Vyriausybei ir priimtas sprendimas Kultūros paveldo centrą ir jo funkcijas integruoti į Kultūros paveldo departamentą, Kultūros infrastruktūros centrą.

Mažiau sovietmečio reliktų:

 • Ministerijos iniciatyva sovietiniai reliktai gali būti išbraukiami iš paveldo objektų sąrašų.
 • Atvertas kelias nukelti sovietinės ideologijos ir agresijos simbolius iš miestų ir miestelių centrų. Savivaldybės įgalintos vietoje ieškoti sprendimų dėl tokių reliktų likimo.

Ilgai laukti įstatymų pokyčiai:

 • Parengtos kultūros sektorių reglamentuojančių įstatymų naujos redakcijos (Dainų švenčių, Kultūros centrų, Muziejų, Profesionaliojo scenos meno, Bibliotekų, Lietuvos kultūros tarybos įstatymai). Jas sieja bendri principai: mažinti biurokratiją, įvesti aiškesnę finansavimo sistemą, įtraukti NVO, skatinti įvairių formų bendradarbiavimą, suvienodinti vadovų kadencijų modelius ir betarpiškai tartis su sektoriumi.
 • Atnaujintas Lietuvos kultūros tarybos finansavimo modelis atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo sprendimą. Pakeistas Regioninių kultūros tarybų reglamentavimas užtikrinant didesnį atvirumą, skaidrumą, objektyvumą.
 • Pradėta rengti Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo nauja redakcija bei naujas Kultūros pagrindų įstatymas.
 • Paruošti Mecenatystės įstatymo pakeitimai, kurie ženkliau skatintų gerųjų pavyzdžių ir praktikų sklaidą visuomenėje, didintų apdovanojamųjų mecenatų kiekį, filantropijos skatinimo ir kultūros finansavimo diversifikavimo iniciatyvos.
 • Aiškesnė nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiųjų planų rengimo, tvirtinimo ir koregavimo tvarka. (Ji užtikrins sklandesnį ir greitesnį kultūros paveldo vietovių ir objektų tvarkymo planų rengimą, sudarys geresnes sąlygas šių nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugai ir darnios veiklos jų teritorijose ir apsaugos zonose planavimui bei vykdymui.)

Naujos iniciatyvos:

 • Pasirašytas susitarimas su 27 savivaldybėmis ir Aplinkos ministerija dėl „Procento kultūrai“. Tai bendras įsipareigojimas naujos statybos ar rekonstruojamuose visuomeniniuose pastatuose įvertinti galimybę numatyti lėšų specialiai šiems pastatams skirtiems meno ar dizaino kūriniams sukurti ar įsigyti.
 • Reformuojamas teatras „Meno fortas“, sukoncentruojant E. Nekrošiaus palikimą Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje.
 • Buvęs Lietuvos rusų dramos teatras tapo Vilniaus senuoju teatru.
 • Pradėtas įgyvendinti E-kultūros projektas („Naujos kartos Lietuva“).
- Reklama -

Daugiau šiuolaikiškų kultūros ir atminties erdvių:

 • Baigiamas statyti Stasio Eidrigevičiaus menų centras, baigiama Klaipėdos muzikinio teatro rekonstrukcija, Saulės mūšio memorialas.
 • Rekonstruojamas istorinis Vilniaus geto bibliotekos pastatas, kuriame įsikurs Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto muziejus.
 • Suplanuotas papildomas finansavimas Sapiegų rūmų tvarkybai.

Aktyvi pagalba Ukrainai:

 • Stipendijos Ukrainos menininkams ir kultūros darbuotojams, bendradarbiavimo projektai, darbo ir apgyvendinimo pasiūlymai, nemokamos kultūros paslaugos atvykusiems, dedikuota Ukrainos kultūrai ES programa „Kūrybiška Europa“.
 • Aktyvios iniciatyvos tarptautiniuose formatuose šalinti Rusiją iš pirmininkavimo Pasaulio paveldo komitetui, taip pat – blokuoti rusiškus TV kanalus ES teritorijoje.

Švaresnė ir atsparesnė informacinė erdvė:

 • Paruoštas naujas žiniasklaidos rėmimo modelis kuriant naują Medijų rėmimo fondą.
 • Iš Vyriausybės rezervo gautas papildomas finansavimas žiniasklaidai tautinių mažumų kalbomis bei informacijos saugumo iniciatyvoms.
 • Perkelta Autorių teisių direktyva, daugiau pagarbos autorių teisėms. Pirmą kartą Lietuva pagal piratavimo mastus nukrito į trečią vietą.

Aktyvi kultūrinė diplomatija:

 • Pasiekta, kad 2024 metais vyks Lietuvos kultūros sezonas Prancūzijoje.
 • Pertvarkytas Lietuvos kultūros institutas: sustiprintas jo vaidmuo didinant nacionalinės kultūros sklaidą užsienyje, keičiasi kultūros atašė statusas.
 • Įsteigta kultūros atašė pareigybė Japonijoje, panaikinta Kaliningrado kultūros atašė pareigybė.
 • Sėkmingai įgyvendinta „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programa.
 • Lietuvoje ir užsienyje sėkmingai įgyvendinta „Jonas Mekas – 100!“ programa.

Daugiau dėmesio vaikams ir regionų gyventojams:

 • Nuosekli Kultūros paso paslaugų plėtra: 2021 m. suteiktos 20 434 Kultūros paso paslaugos, jų rinkinį sudaro 3200 paslaugų. Paslaugomis naudojasi ir 7 lituanistinio švietimo įstaigose Lenkijoje bei Latvijoje. Kultūros paso informacinės sistemos blokų grandinės pagrindu sukūrimas.
 • Pradėti vykdyti muziejų kolekcijų mobilumo projektai, skiriamos lėšos nacionalinėms bei valstybinėms profesionaliojo scenos meno įstaigoms – koncertams ir spektakliams rodyti Lietuvos regionuose, siekiant juose mažinti kultūrinę atskirtį.

Viktorija Vitkauskaitė
Kultūros ministro atstovė spaudai

spot_img

Horoskopai kovo 22 dienai

AVINASNeatidėliokite šiandienos darbų tik todėl, kad jums jie nemalonūs - rytoj bus dar blogiau. Deja, ši diena pažymėta karštligiškos, nervingos ir žymia dalimi nevaisingos veiklos ženklu. Netinka pradėti naujus darbus. JAUTISTiek daug laiko skiriate savo...

Kas patenka į „Iki“ kepinių TOP‘us? Įvardijo, kada juos pirkti apsimoka labiausiai 

Itin plataus parduotuvių tinklo „Iki“ vietoje kepamų kepinių populiarumo sąrašo viršūnėje jau ilgą  laiką karaliauja kruasanai, nedaug nuo jų atsilieka spurgos. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad kruasanas jau kurį laiką...

Šylant orams – patarimai, kaip poilsį gamtoje paversti patogesniu

Šylant orams vis daugiau žmonių laisvą laiką po darbų leidžia gamtoje. Iš spintos ištraukiamos lauko kepsninės, apsirengiama lengvesniais drabužiais ir pasiruošiama ilgai lauktai iškylai. Norint, kad laikas praleistas gryname ore būtų ne tik saugus...

Teismas atmetė visus skundus dėl rinkimų I turo

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) atmetė visus 4 skundus, pateiktus po savivaldybių tarybų ir merų rinkimų I turo ir  paliko galioti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) kovo 10 d. sprendimą Sp-64 dėl rezultatų patvirtinimo savivaldybėse,...

Miego ypatumai ir jo kokybę užtikrinantys veiksniai

Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti miego funkcijos ypatumai atskleidė visapusišką miego naudą. Nėra nei vienos organizmo sistemos, kurios miegas neveiktų teigiamai. Nors kartais sakoma, kad...

ORAI: Dieną nedidelis lietus. Temperatūra 5–10 laipsnių šilumos

Antradienį vakariniuose rajonuose kai kur rūkas. Dieną vietomis nedidelis lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 5–10 m/s. Temperatūra naktį 2–6, dieną 5–10 laipsnių šilumos. Trečiadienio naktį vakariniame šalies pakraštyje palis, dieną daugelyje rajonų lietus. Naktį kai kur...

Horoskopai kovo 21 dienai

AVINASPer savo nepastovumą ir blaškymąsi sudarote didelių problemų kolegoms - jiems tai didžiausias kantrybės išbandymas. Naujasis tūkstantmetis jums jau akivaizdžiai yra atėjęs ir, matyt, tai kelia nepaaiškinamą nerimą. Susiraskite panašių į save. Jūs neturite...

ORAI: Sekmadienio dieną be žymesnio lietaus. Aukščiausia temperatūra 8–13 laipsnių šilumos

Sekmadienio dieną be žymesnio lietaus. Vėjas pietryčių, pietų, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 8–13 laipsnių šilumos. Pirmadienio naktį žymesnio lietaus nenumatoma, dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Temperatūra naktį 0–5 laipsniai šilumos, dieną šils iki...

Horoskopai kovo 19 dienai

AVINASNeįsitraukite šiandien į problemas, jūs turite stengtis išlaikyti puikią koncentraciją. Šiandien jums gali tekti priimti svarbius sprendimus, todėl prieiks ir šviesios galvos. JAUTISGalite visiškai dėl nieko nesirūpinti. Jūsų draugas yra pasiruošęs padėti, jei jus užkluptų...

Kovo 19 d. rinkėjai gali balsuoti tik savo savivaldybėje esančiose rinkimų apylinkėse

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad pakartotinio balsavimo metu balsuoti už savivaldybių merus rinkėjai gali tik savivaldybės, kur jie yra deklaravę gyvenamąją vietą, ribose. Rinkėjai, kurie turi keletą nekilnojamojo turto objektų skirtingose savivaldybėse, rinkimuose gali...

ORAI: Šiandien Lietuvoje bus be kritulių. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje bus be kritulių. Pietryčių vėjo gūsiai kai kur vakarinėje šalies pusėje sieks 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsnių šilumos. Sekmadienį vietomis palis, vyraus nedidelis lietus. Temperatūra naktį 0–5 laipsniai šilumos, dieną šils iki...

Horoskopai kovo 18 dienai

AVINASJūsų kolegos turi ypatingų profesinių ambicijų. Neturėkite vilčių, kad jie pasidalys su jumis savo sumanymais. Kita vertus, stenkitės nesukelti kitiems abejonių dėl savo siekių tikslingumo. Nesivelkite į tuščius ginčus. JAUTISJūsų gyvenimo ritmas šiek tiek sutrikęs....

Patarė kaip smulkiajam verslui reaguoti į vėl pakilusias palūkanas: planuoti, derėtis ir nepanikuoti

Vakar Europos centriniam bankui (ECB) vėl pakėlus bazinę palūkanų normą 0,5%, dar labiau išaugo smulkaus verslo pažeidžiamumas ir bankrotų tikimybė. Nors ECB sprendimo efektas realiame vartojime Lietuvą pasieks tik per kelias savaites ar mėnesius,...

Bijome to, ko nesuprantame: psichiatrė paaiškino, kas yra intelekto ir psichosocialinė negalia

Nors stigma ir mažėja, vis dar baiminamės žmonių su intelekto ar psichikos sutrikimais. Visuomenės laisvinimasis iš vyraujančių išankstinių nuostatų, kurios skatina šiuos sutrikimus turinčius asmenis matyti kaip pavojų keliančius žmones, vyksta pernelyg lėtai –...

II rinkimų ture iš anksto savivaldybėse balsavo beveik 89 tūkstančių rinkėjų 

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad per tris išankstinio balsavimo dienas iš viso balsavo beveik 98 tūkstančiai rinkėjų.  VRK duomenimis, tai yra beveik 6,3 procento nuo bendro visų Lietuvoje balsuojančių rinkėjų skaičiaus.  Aktyviausi kol kas Lazdijų...

Lietuva vienijasi gerumui – šiandien prasideda „Maisto banko“ akcija

Jau šiandien visoje Lietuvoje prasideda 34-oji „Maisto banko“ akcija. Jos metu tūkstančiai savanorių kvies parduotuvių lankytojus nupirkti maisto produktų, kurie bus perduoti sunkiau gyvenantiems Lietuvos žmonėms. Tikslinama, jog pavasarinėje „Maisto banko“ akcijoje dalyvaus ir...

ORAI: Šiandien nelis. Vėjas pietų, pietryčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 4–9 laipsniai šilumos

Šiandien nelis. Vėjas pietų, pietryčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 4–9 laipsniai šilumos. Šeštadienį kritulių nenumatoma. Temperatūra naktį nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos, dieną 5–10 laipsnių šilumos. Sekmadienio naktį vietomis trumpi, nedideli krituliai, dieną...

Horoskopai kovo 17 dienai

AVINASVisa, kas kasdieniška, šiandien jums bus itin nuobodu. Jums reikia kažko ypatingo palaikyti gerai nuotaikai. Kita vertus, jei nemėginsite prasiblaškyti pats, niekas jums nepadės. JAUTISDėl savo santūrumo esate mėgstamas ar bent jau gerbiamas pašnekovas ir...

Teismui perduotos dvi bylos dėl galimų automobilių ir ūkinių pastatų padegimų Kretingoje bei Kretingos...

Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokuroras teismui perdavė dvi Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnų tirtas baudžiamąsias bylas dėl svetimo turto sunaikinimo visuotinai pavojingu būdu (pagal LR BK 187 str. 2 d.). Į teisiamųjų suolą sės padegimais...

Įsigykite daugiau už mažiau: „Iki“ siūlo 5 sprendimus, kaip tai padaryti

Nusipirkti daugiau ir sutaupyti? Skamba kaip prieštaravimas, tačiau tai tikrai įmanoma, jei tik šiek tiek pakeisite savo apsipirkimo įpročius. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“  komunikacijos vadovės, sumaniai apsipirkti ir neriboti savo poreikių galima...

Kodėl prastėja atmintis? Vaistininkas įvardijo priežastis ir gresiančias pasekmes

Jeigu dažnai pamirštate, ką buvote suplanavę ar kur ėjote, jums sunku susikaupti, susikoncentruoti ir prisiminti prieš kelias dienas įvykusius reikšmingus įvykius – tai organizmo siunčiamas signalas apie suprastėjusią atmintį. Vaistininkas Mintautas Kamandulis aiškina, dėl...

ORAI: Šiandien daug kur trumpi, daugiausia nedideli krituliai. Temperatūra 4–8 laipsniai šilumos.

Šiandien daug kur trumpi, daugiausia nedideli krituliai. Temperatūra 4–8 laipsniai šilumos. Penktadienį be žymesnių kritulių. Naktį ir rytą kai kur plikledis, rūkas. Temperatūra naktį 2–7 laipsniai šalčio, dieną 4–9 laipsniai šilumos. Šeštadienį kritulių nenumatoma. Temperatūra naktį...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS