14.9 C
Kretinga
26 gegužės Sekmadienis
spot_img
spot_img

Kultūros ministerijos per dvejus veiklos metus nuveikti darbai

Ar jau skaitėte?

Svarbiausi Kultūros ministerijos per dvejus veiklos metus nuveikti darbai aprėpia tiek strateginius, į ilgalaikę perspektyvą orientuotus veiksmus, tiek sprendimus, kuriančius jau dabar apčiuopiamus pokyčius. Trumpai juos pristatome.

- Reklama -

Didesnės finansinės injekcijos:

 • Nuosekliai didinome lėšas kultūros ir meno darbuotojų atlyginimams: 2022 m. – papildomai 14,579 mln. EUR, 2023 m. – 34,062 mln. EUR.
 • Parama sektoriui pandemijos ir karo Ukrainoje metu: pagalba sprendžiant padidėjusias elektros ir šildymo kainas, užtikrinimas, kad subsidijos tiktų kultūros sektoriui, taikoma 9 proc. PVM lengvata visų rūšių meno ir kultūros įstaigų, meno ir kultūros renginių lankymui, el. knygoms ir el. neperiodiniams informaciniams leidiniams.
 • Kultūros ir kūrybinėms industrijoms paskirstyta 15 mln. EUR REACT-EU finansavimo lėšų. Kitų metų pabaigoje bus skelbiami 30 mln. EUR ES investicijų priemonės kvietimai.

Proveržis paveldo srityje:

 • Dvigubai didesnis Paveldotvarkos programos finansavimas (8,3 mln. EUR kasmet), užtikrinta projekto „FIXUS Mobilis“ tąsa.
 • Išjudinome iš aklavietės pareigą UNESCO: pasirašyta sutartis su Vilniaus savivaldybe dėl Vilniaus istorinės dalies valdymo plano rengimo, pradėtas rengti Kernavės archeologinės vietovės valdymo planas.
 • Sutvarkyti nuslinkę Kernavės piliakalniai.
 • Parengtos Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų aktualizavimo studijos, pradėtas išpirkimo procesas, kuriamas Nacionalinis architektūros institutas, pasirašytas Ketinimų protokolas su Klaipėdos savivaldybe.
 • Paruoštas siūlymas Vyriausybei ir priimtas sprendimas Kultūros paveldo centrą ir jo funkcijas integruoti į Kultūros paveldo departamentą, Kultūros infrastruktūros centrą.

Mažiau sovietmečio reliktų:

 • Ministerijos iniciatyva sovietiniai reliktai gali būti išbraukiami iš paveldo objektų sąrašų.
 • Atvertas kelias nukelti sovietinės ideologijos ir agresijos simbolius iš miestų ir miestelių centrų. Savivaldybės įgalintos vietoje ieškoti sprendimų dėl tokių reliktų likimo.

Ilgai laukti įstatymų pokyčiai:

 • Parengtos kultūros sektorių reglamentuojančių įstatymų naujos redakcijos (Dainų švenčių, Kultūros centrų, Muziejų, Profesionaliojo scenos meno, Bibliotekų, Lietuvos kultūros tarybos įstatymai). Jas sieja bendri principai: mažinti biurokratiją, įvesti aiškesnę finansavimo sistemą, įtraukti NVO, skatinti įvairių formų bendradarbiavimą, suvienodinti vadovų kadencijų modelius ir betarpiškai tartis su sektoriumi.
 • Atnaujintas Lietuvos kultūros tarybos finansavimo modelis atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo sprendimą. Pakeistas Regioninių kultūros tarybų reglamentavimas užtikrinant didesnį atvirumą, skaidrumą, objektyvumą.
 • Pradėta rengti Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo nauja redakcija bei naujas Kultūros pagrindų įstatymas.
 • Paruošti Mecenatystės įstatymo pakeitimai, kurie ženkliau skatintų gerųjų pavyzdžių ir praktikų sklaidą visuomenėje, didintų apdovanojamųjų mecenatų kiekį, filantropijos skatinimo ir kultūros finansavimo diversifikavimo iniciatyvos.
 • Aiškesnė nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiųjų planų rengimo, tvirtinimo ir koregavimo tvarka. (Ji užtikrins sklandesnį ir greitesnį kultūros paveldo vietovių ir objektų tvarkymo planų rengimą, sudarys geresnes sąlygas šių nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugai ir darnios veiklos jų teritorijose ir apsaugos zonose planavimui bei vykdymui.)

Naujos iniciatyvos:

- Reklama -
 • Pasirašytas susitarimas su 27 savivaldybėmis ir Aplinkos ministerija dėl „Procento kultūrai“. Tai bendras įsipareigojimas naujos statybos ar rekonstruojamuose visuomeniniuose pastatuose įvertinti galimybę numatyti lėšų specialiai šiems pastatams skirtiems meno ar dizaino kūriniams sukurti ar įsigyti.
 • Reformuojamas teatras „Meno fortas“, sukoncentruojant E. Nekrošiaus palikimą Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje.
 • Buvęs Lietuvos rusų dramos teatras tapo Vilniaus senuoju teatru.
 • Pradėtas įgyvendinti E-kultūros projektas („Naujos kartos Lietuva“).

Daugiau šiuolaikiškų kultūros ir atminties erdvių:

 • Baigiamas statyti Stasio Eidrigevičiaus menų centras, baigiama Klaipėdos muzikinio teatro rekonstrukcija, Saulės mūšio memorialas.
 • Rekonstruojamas istorinis Vilniaus geto bibliotekos pastatas, kuriame įsikurs Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto muziejus.
 • Suplanuotas papildomas finansavimas Sapiegų rūmų tvarkybai.

Aktyvi pagalba Ukrainai:

 • Stipendijos Ukrainos menininkams ir kultūros darbuotojams, bendradarbiavimo projektai, darbo ir apgyvendinimo pasiūlymai, nemokamos kultūros paslaugos atvykusiems, dedikuota Ukrainos kultūrai ES programa „Kūrybiška Europa“.
 • Aktyvios iniciatyvos tarptautiniuose formatuose šalinti Rusiją iš pirmininkavimo Pasaulio paveldo komitetui, taip pat – blokuoti rusiškus TV kanalus ES teritorijoje.

Švaresnė ir atsparesnė informacinė erdvė:

 • Paruoštas naujas žiniasklaidos rėmimo modelis kuriant naują Medijų rėmimo fondą.
 • Iš Vyriausybės rezervo gautas papildomas finansavimas žiniasklaidai tautinių mažumų kalbomis bei informacijos saugumo iniciatyvoms.
 • Perkelta Autorių teisių direktyva, daugiau pagarbos autorių teisėms. Pirmą kartą Lietuva pagal piratavimo mastus nukrito į trečią vietą.

Aktyvi kultūrinė diplomatija:

 • Pasiekta, kad 2024 metais vyks Lietuvos kultūros sezonas Prancūzijoje.
 • Pertvarkytas Lietuvos kultūros institutas: sustiprintas jo vaidmuo didinant nacionalinės kultūros sklaidą užsienyje, keičiasi kultūros atašė statusas.
 • Įsteigta kultūros atašė pareigybė Japonijoje, panaikinta Kaliningrado kultūros atašė pareigybė.
 • Sėkmingai įgyvendinta „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programa.
 • Lietuvoje ir užsienyje sėkmingai įgyvendinta „Jonas Mekas – 100!“ programa.

Daugiau dėmesio vaikams ir regionų gyventojams:

 • Nuosekli Kultūros paso paslaugų plėtra: 2021 m. suteiktos 20 434 Kultūros paso paslaugos, jų rinkinį sudaro 3200 paslaugų. Paslaugomis naudojasi ir 7 lituanistinio švietimo įstaigose Lenkijoje bei Latvijoje. Kultūros paso informacinės sistemos blokų grandinės pagrindu sukūrimas.
 • Pradėti vykdyti muziejų kolekcijų mobilumo projektai, skiriamos lėšos nacionalinėms bei valstybinėms profesionaliojo scenos meno įstaigoms – koncertams ir spektakliams rodyti Lietuvos regionuose, siekiant juose mažinti kultūrinę atskirtį.

Viktorija Vitkauskaitė
Kultūros ministro atstovė spaudai

spot_img

ORAI: Palangoje ir Šventojoje visą dieną giedra, 27 °C.

Palangoje ir Šventojoje šiandien bus puikus oras – visą dieną giedra. Ryte temperatūra kils nuo 19 °C iki 27 °C po pietų, vėjas švelnus, 3-4 m/s, su gūsiais iki 10 m/s. Kritulių nenumatoma, o...

Gegužės 26-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Diena be vejos pjovimo)

Gegužės 26-oji – Diena be vejos pjovimo. Gegužės dvidešimt šeštoji, sekmadienis – 146-oji metų diena (paskutinė 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 218 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Algimanta, Algimantas, Algimantė, Algmina, Algminas, Eduardas,...

Astrologinė prognozė gegužės 26-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Šiandien netrūks emocinės įtampos ir jūsų nusiteikimas nebus labai savaitgališkas. Galvoje suksis darbai, pareigos, atsakomybės. Vakare galimi draugiški susitikimai. Galite užmegzti pažintį. JAUTIS. Jausite dvasinį polėkį, būsite nusiteikę planuoti kelionę, naują veiklą. Galite susižavėti...

Priėmimas į aukštąsias mokyklas – jau birželio 1 d. Ką svarbu žinoti stojantiesiems?

Birželio 1 d. startuoja bendrasis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas. Stojančiųjų lauks 11 valstybinių ir 5 nevalstybiniai universitetai, 12 valstybinių ir 6 nevalstybinės kolegijos. Į valstybės finansuojamas vietas numatoma priimti tiek pat pirmakursių, kaip...

ORAI: Šiandien Palangoje saulėta ir šilta, vėliau debesuota – puikus oras pasivaikščiojimui!

Šiandien Palangoje ir Šventojoje oras bus puikus. Nuo 10:00 iki 17:00 valandos bus giedra, temperatūra sieks 22-26 °C, o vėjas bus lengvas, 2-3 m/s, su gūsiais iki 7 m/s. Nuo 18:00 valandos dangus taps...

Gegužės 25-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Automechanikų ir autoelektrikų profesinė diena)

Gegužės 25-oji – Tarptautinė Afrikos diena; Tarptautinė dingusių vaikų diena; Automechanikų ir autoelektrikų profesinė diena. Gegužės dvidešimt penktoji, šeštadienis – 145-oji metų diena (šeštoji 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 219 dienų. Savo vardadienius...

Astrologinė prognozė gegužės 25-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Gali būti, kad jums teks bendrauti su mažai pažįstamais ar visiškai nepažįstamais žmonėmis. Turbūt jaudins, intriguos kai kurių asmenų rodomas ypatingas dėmesys. JAUTIS. Būsite nusiteikę mėgautis gyvenimo malonumais, patogumais ir nelabai skaičiuosite, kiek pinigų...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, gegužės 27–birželio 2 dienai. AVINAS Savaitės pradžioje būsite darbštūs, tačiau pajusite, kad darbo daugėja, o apie papildomą atlygį nekalbama. Jei mėginate įsidarbinti, gali prireikti rekomendacijų. Arba prireiks rimtos kompetencijos iškilus netikėtai problemai,...

Pasinaudoję šiomis „Rimi“ nuolaidomis, grilio vakarėlį surengsite pigiau: skonių receptorius nustebins šie deriniai

Kiauliena yra viena universaliausių mėsų, naudojamų viso pasaulio grilio virtuvėse: nuo tradicinių kepsnių JAV pietuose, kinų kulinarijos „Char Siu“ gabalėlių iki vokiškų „Bratwurst“ dešrelių. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad kiauliena yra ne...

Išskirtinė padėka iš krašto apsaugos ministro Lauryno Kaščiūno palangiškiams

Palangiškiams atiteko išskirtinė padėka iš krašto apsaugos ministro Lauryno Kaščiūno už bendradarbiavimą ir nuoširdžią pagalbą organizuojant Baltijos valstybių ir Šiaurės grupės gynybos ministrų susitikimą Palangoje. Šis renginys ne tik stiprino tarptautinį bendradarbiavimą, bet ir...

ORAI: Penktadienio dieną Palangoje ir Šventojoje oras keisis nuo debesuoto iki giedro

Palangoje ir Šventojoje orai ryte bus debesuoti, su temperatūra pakilsiančia nuo 19 °C iki 25 °C ir vėju, kuris sieks iki 5 m/s su gūsiais iki 10 m/s. Po pietų oras prasigiedrys, temperatūra pakils...

Gegužės 24-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės dvidešimt ketvirtoji, penktadienis – 144-oji metų diena (penktoji 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 220 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia: Gerardas, Joana, Vena, Veneranda, Venė, Ventūra, Vilimantas, Vilimantė, Vincenta, Vincentas; rytoj: Almanta, Almantas,...

Astrologinė prognozė gegužės 24-ajai, penktadieniui

AVINAS. Šiandien mąstysite plačiau, objektyviau. Jus domins toli vykstantys įvykiai, renginiai. Galbūt vyksite į varžybas, pažintinę išvyką ar kt. Jeigu aktualu mokytis, ruoštis studijų atsiskaitymams, teks rasti tam laiko. JAUTIS. Galite išleisti per daug pinigų,...

Gegužės 23-ioji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 23-ioji – Tarptautinė akušerijos fistulės diena. Gegužės dvidešimt trečioji, ketvirtadienis – 143-ioji metų diena (ketvirtoji 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 221 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Deziderijus, Gertaras, Gertarė, Gertas, Gertautas, Gertautė,...

Astrologinė prognozė gegužės 23-iajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Aktyvi, įvykių kupina diena. Galite sulaukti įvairių pasiūlymų. Galbūt teks bendrauti su įtakingais veikėjais, bankininkais, kreditoriais, užsieniečiais. Dėl kelionės arba kelionėje tikėtini trikdžiai. JAUTIS. Neveskite iš pusiausvyros asmenų, nuo kurių priklauso jūsų perspektyvos. Apdairiau elkitės...

Kelionė į Aušvicą gimnazistus paskatino nugrimzti į gilius apmąstymus

Šio mėnesio 16-19 dienomis su kitais gimnazistais ir mokytojais – Rasa Abelkiene, Vitaly Kirilov ir Vijute Mickuviene – vykom į Lenkiją. Mūsų tikslas buvo susipažinti su vienu gražiausių šalies miestų – Krokuva, praleisti dieną...

Naujoji Palangos kurorto muziejaus taryba pradėjo darbą

Vakar dienos popietę įvyko pirmasis 2024–2027 metų kadencijos Palangos kurorto muziejaus tarybos posėdis. Posėdžio metu buvo išrinkti tarybos vadovai ir aptarti svarbūs muziejaus veiklos klausimai bei ateities perspektyvos. Naujasis vadovas ir jo pavaduotojas Tarybos pirmininku tapo...

Myliu Palangą 2024 / DIDŽIOJI PROGRAMA

Penktadienis 05.31 Jūratės ir Kastyčio skveras 20:40 val. Kurorto festivalio „Myliu Palangą“ atidarymas 21:00 val. Luko Pilkausko su grupe koncertas 22:00 val. Profesionalios šiuolaikinio šokio trupės „UlnA“ pasirodymas 22:15 val. Rūtos Mur koncertas 23:20 val. „Zumba Night Party“. Organizuoja fizinio...

Žemaitijos sostinės šventė „Telšė linGOun“ (PROGRAMA)

Žemaitijos sostinės šventė „Telšė linGOun“ vyks 2024 m. birželio 6-9 dienomis. Štai pilna programa: Birželio 6 d. (ketvirtadienis) 14:00 val. – Šlovės sienos „Troupiančios Telšių žmonės“ atidengimas HARMONY pastate (Birutės g. 1). 16:00 val. – Ekskursija „Jei...

Žemaitijos sostinės šventė „Telšė linGOun“ (PROGRAMA)

Žemaitijos sostinės šventė „Telšė linGOun“ vyks 2024 m. birželio 6-9 dienomis. Štai pilna programa: Birželio 6 d. (ketvirtadienis) 14:00 val. – Šlovės sienos „Troupiančios Telšių žmonės“ atidengimas HARMONY pastate (Birutės g. 1). 16:00 val. – Ekskursija „Jei...

Gaivu, trašku, o „Iki“ – dar ir pigu: metas mėgautis lietuviškais agurkais, o su...

Tam, kas pirmasis sugalvojo ant supjaustytų agurkų uždėti šaukštą grietinės ir viską paskaninti druska, pipirais bei žalumynais, tikriausiai kiekvienas lietuvis paskirtų aukščiausią šalies apdovanojimą. Šioms salotoms pasigaminti daug nereikia. Raktas į puikią sėkmę yra...

Šilutėje moteris pasipriešino policijos pareigūnams ir buvo sulaikyta

2024-05-22 apie 23.55 val. Šilutėje, Dariaus ir Girėno g., policijos pareigūnams sodinant į tarnybinio automobilio laikino sulaikymo kamerą sulaikytą už smurtą artimoje aplinkoje moterį, pastaroji aktyviais veiksmais pasipriešino Šilutės r. PK pareigūnui, gimusiam 1999...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS