18.9 C
Kretinga
23 gegužės Ketvirtadienis
spot_img
spot_img

Kaip apsaugoti vaikus nuo kvaišalų?

Ar jau skaitėte?

Žiniasklaidoje pastaruoju daugėja skaudžių istorijų apie psichotropinių medžiagų pavartojusius ir nuo jų apsinuodijusius, neretu atveju – ir ligoninėje atsidūrusius paauglius. Vaikų, išbandžiusių įvairius kvaišalus, amžius jaunėja, o šios problemos mastai, rodos, auga nevaldomai.

- Reklama -

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijos dėstytoja, Respublikinio priklausomybių ligų centro Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vadovė dr. Giedrė Misiūnienė, analizuodama Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento statistiką, sako, kad platinamų, o ir sulaikomų narkotinių medžiagų kiekiai pastaruoju metu muša neregėtus rekordus. Situacija kelia didžiulę grėsmę visai Europai, tad Lietuva čia – ne išimtis.

Kokios prevencinės priemonės gali būti veiksmingos?

Iliustracinė nuotrauka iš socialinių tinklų.

Kaip rodo naujausi duomenys, besisvaiginančių paauglių Lietuvoje daugėja, jų amžius jaunėja. Daugėja ir psichotropinių medžiagų, kuriomis jie svaiginasi, įvairovė. Lietuvos savivaldybių, mokyklų, medicinos ir kitų įstaigų atstovai bando rasti būdus, kaip pasiekti jaunus žmones, kokios prevencinės priemonės gali būti veiksmingos.

„Šiuo metu mokyklose taikomos dviejų rūšių priemonės, siekiant pažaboti šią problemą – trumpalaikės ir ilgalaikės. Viena iš jų – elektroninių cigarečių detektoriai, kuriuos jau įsidiegė dalis šalies mokyklų. Kalbėti apie ilgalaikių priemonių, tokių kaip gyvenimo įgūdžių programos, per kurią su mokiniais kalbama apie narkotikų žalą, santykius šeimoje, klasėje, lytiškumą, sveikatą ir pan., efektyvumą šiandien kalbėti dar ankstoka, kadangi programa startavo tik 2023 m. rudenį.

Be jokios abejonės, kad kalbėti su vaikais apie kvaišalų keliamus pavojus ir rizikas, nerimo ir depresines būsenas, pagalbos galimybes, ką daryti ir kur kreiptis, kai jautiesi blogai, yra labai svarbu. Kol kas poveikio pamatuoti negalime, tačiau jau vien kalbėjimas apie tai yra sveikintinas. Drąsiai ir atvirai kalbėdami apie psichikos sveikatą keičiame stigmatizuojantį visuomenės požiūrį į šias problemas“, – įsitikinusi Respublikinio priklausomybių ligų centro Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vadovė.

Kokios yra veiksmingiausios prevencinės priemonės, skirtos psichoaktyvių medžiagų naudojimui jaunimo aplinkoje? Kaip galima padėti vaikui, o ir ką daryti mokytojams bei tėvams, kaip atrasti ryšį su vaiku? Kokias programas ar iniciatyvas galima įgyvendinti, siekiant sumažinti psichoaktyvių medžiagų naudojimą ir skatinti sveiką gyvenseną jaunimo tarpe? Apie tai VDU Švietimo akademijos dėstytoja dr. G. Misiūnienė kartu su kitais specialistais diskutuos vasario 26 d., pirmadienį, 14 val., VDU Švietimo akademijoje vyksiančioje diskusijoje „Psichoaktyvių medžiagų naudojimas jaunimo aplinkoje: iššūkiai ir galimi sprendimai“.

- Reklama -

Žaloja ir fiziškai, ir psichiškai

Respublikinio priklausomybių ligų centro Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vadovė dr. Giedrė Misiūnienė.

Dr. G. Misiūnienė pastebi svarbią ir pozityvią tendenciją: vis daugiau tėvų kreipiasi ir atvyksta konsultuotis dėl savo vaikų į psichikos sveikatos centrus. Kad tėvai taip aktyviai ir drąsiai keltų ir kalbėtų apie šias problemas, to niekada dar nėra buvę. Tai reikalauja drąsos, atvirumo ir rūpesčio – tai labai imponuoja.

„Už tai galime padėkoti ir mūsų šalies mokykloms, kurios vis drąsiau ir atviriau kviečia tėvus diskutuoti psichikos sveikatos temomis. Mokyklos organizuoja tėvams skirtus mokymus, nuotolinius susitikimus su specialistais, kviečia į mokyklą psichikos sveikatos specialistus ir psichologus. Dedamos didelės pastangos mažinti stigmą ir apie tai vis atviriau kalbėti. Matome, kad tėvai aktyviau įsitraukia, domisi, klausia, atsakingiau žiūri į kalbėjimąsi šiomis temomis su savo vaikais.

Tai, su kuo susiduriame šiandien, nėra lengvai sprendžiama problema. Jei šiandien turime daug informacijos apie alkoholio bei tabako žalą, simptomatiką ir būdus, kaip su tuo tvarkytis, tai pastaruoju metu vis daugiau vaikų išbando ir piktnaudžiauja susintetintomis medžiagos, kurių nesame iki galo ištyrę. Matome tik tai, kad šios medžiagos veikia itin destruktyviai – tai žaloja vaikus ir fiziškai, ir psichiškai, vaikai panyra į sunkias depresyvias būsenas“, – akcentuoja G. Misiūnienė.

Toks štai yra visos mūsų šeimos prioritetas

Paklausta, ką galėtų dar daugiau padaryti tėvai, siekdami apsaugoti savo vaikus nuo šių pavojų, Respublikinio priklausomybių ligų centro Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vadovė pabrėžia: visų pirma rodyti tinkamą pavyzdį.

Anot jos, tėvai neturėtų taikyti dvigubų standartų – aiškinti vaikams apie rūkymo žalą, kai tuo tarpu patys nepaleidžia iš rankų elektroninės cigaretės. Jei tėvai patys piktnaudžiauja psichotropinėmis medžiagos, ir vaikai tą mato namuose, tačiau vaikams jie kelia aukščiausius reikalavimus, kad jie negali vartoti to ar ano, vaikai tuo netikės.

„Jeigu tėvai aiškina, kad sveikata yra pati didžiausia vertybė ir prioritetas, tačiau namuose patys vartoja alkoholį ar rūko, vaikai nesupras, apie kokį prioritetą kalbama. Ar tikrai svarbiausia sveikata, ar čia tik tėvų tokia poza? Jeigu išties svarbiausia sveikata, tuomet visi darykime taip, kaip kalbame.

Kai diskusijų metu tėvai manęs klausia, ar reiktų vaikams pasakoti apie tai, ką jie patys išbandė vaikystėje, aš sakau, kad tai yra jų pačių pasirinkimas, kalbėti su vaikais apie tai ar ne. Bet esminis dalykas, apie ką kalbėti su vaikais būtina – tai yra jūsų šeimos prioritetai. Kokie laisvalaikio leidimo būdai, kokios vertybės ir koks elgesys yra jūsų šeimos prioritetas. Tik savo pavyzdžiu jauną žmogų paskatinsime ir auginsime“, – sako G. Misiūnienė.

Sėkmę gali nulemti vienas žmogus

Lietuvos regionuose, kaip ir visoje Europoje, o ir pasaulyje, statistika panaši – nuo 4 iki 12 proc. vaikų turi rizikingo ir eksperimentinio elgesio patirtis. Vieniems tai praeina savaime įveikus vieną ar kitą amžiaus tarpsnį, kitiems gi lieka ir gali išaugti į įvairias psichikos ligas, tapti ilgesniu gyvenimo būdo epizodu.

Anot specialistės, statistika neramina – vaikų, vartojančių kvaišalus, amžius jaunėja. Šiandien turime ir 11-12 metų mergaičių ir berniukų, kurie įvairias psichotropines medžiagas ne tik išbando, bet ir vartoja.

„Jaunėjantis tokių vaikų amžius yra didelė problema ir rūpestis pačiai valstybei. Tokio amžiaus vaikai dar nepriklauso paauglių kategorijai, taigi nėra galimybės su jais dirbti pagal raidą paauglių grupinėje psichoterapijoje. Tokios paslaugos 10-12 m. vaikams nėra teikiamos, nes tokių rūpesčių valstybė niekada neturėjo. Taigi ieškoti alternatyvų būtina“, – sako pašnekovė.

Dirbant su tokio amžiaus vaikais, ypatingas vaidmuo atitenka tėvams ir pedagogams. Sėkmė priklauso nuo to, ar vaiko gyvenime yra bent vienas žmogus, į kurį, iškilus problemoms, vaikas galėtų kreiptis. Jei šeimoje yra nesutarimų, nėra artimo ryšio nei su vienu iš tėvų, kritiškai svarbu, kad vaikas emocinę atramą galėtų rasti mokykloje – tokio vaidmens galėtų imtis vaiko mokytojas, klasės auklėtojas, socialinis pedagogas ar psichologas.

Vaikui svarbiausia yra asmeninis ryšys ir pasitikėjimas – galimybė kreiptis pagalbos, būti išgirstam, išklausytam, sulaukti tinkamos paramos. Jei vaikas neras užuovėjos nei šeimoje, nei mokykloje ar kitoje jam artimoje aplinkoje, jis išeis gatvę, kur galioja laukinės sąlygos ir taisyklės. Tikėtina, kad tokį vaiką įtrauks nusikalstama veikla, prievarta, išnaudojimas.

„Kai kalbame apie psichoaktyvias medžiagas, visų pirma turime kalbėti su vaiku apie sveikatą kaip prioritetą. Ar tai tikrai yra prioritetas mūsų šeimoje? Ką mes galime dėl to daryti? Tėvai gali užtikrinti tam tikras sąlygas ir taisykles namuose, tačiau kai vaikai peržengia namų slenkstį, vaikus gali apsaugoti tik jų kritinis mąstymas ir sąmoningumas, tuomet vaikai toms negandoms atsispirs.

Gatvėje bus visko, mes negalime to ignoruoti ir prieš tai užsimerkti. Gatvė niekada nebus saugi. Tad raginu visus kuo daugiau kalbėtis su vaikais, kad kvaišalai tai nėra medžiagos, nuo kurių linksminamasi. Tai medžiagos, kurios žaloja ir psichiką, ir sveikatą, ir tai duoda labai rimtų ir skaudžių pasekmių. Tai mūsų, suaugusiųjų, didysis darbas ir užduotis – kantriai aiškinti, šviesti, megzti ryšį ir būti šalia, o iškilus problemai – kuo skubiau susitelkti ir suteikti pagalbą“, – pataria G. Misiūnienė.

Nerijus Žeronas
Marketingo ir komunikacijos departamento Komunikacijos skyriaus rinkodaros projektų vadovas
Vytauto Didžiojo universitetas

spot_img

Šilutėje moteris pasipriešino policijos pareigūnams ir buvo sulaikyta

2024-05-22 apie 23.55 val. Šilutėje, Dariaus ir Girėno g., policijos pareigūnams sodinant į tarnybinio automobilio laikino sulaikymo kamerą sulaikytą už smurtą artimoje aplinkoje moterį, pastaroji aktyviais veiksmais pasipriešino Šilutės r. PK pareigūnui, gimusiam 1999...

Telšiuose moteris tapo telefoninio sukčiavimo auka

Gegužės 22 d. 9.00 val. Telšiuose, Laisvės g., į moters, gim. 1930 m., laidinį telefoną paskambinęs ir policijos pareigūnu prisistatęs asmuo, apgaulės būdu išviliojo 3500 Eur. Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariato informacija

Palangoje sulaikytas vyras su narkotikais paplūdimyje

Palangos paplūdimyje vėlai vakare buvo sulaikytas vyras, turėjęs nedidelį kiekį narkotinių medžiagų. Įtariamasis buvo nuvežtas į policijos komisariatą ir pradėtas ikiteisminis tyrimas. Policija pabrėžia, kad aktyviai kovos su narkotikų plitimu regione. Poilsiautojai buvo nustebinti šio...

Avarija sužeidė tris žmones Kretingoje

Kretingos miesto centre įvyko avarija, susidūrus dviem lengviesiems automobiliams. Įvykio metu nukentėjo trys žmonės, iš kurių vienas sunkiai sužeistas ir išvežtas į ligoninę. Policija aiškinasi avarijos priežastis ir kviečia liudininkus suteikti informaciją. Eismas buvo laikinai...

Garaže pavogti įrankiai Kęstučio gatvėje Kretingoje

Kretingos rajone, Kęstučio gatvėje, pastebėta, kad iš garažo dingo įvairūs statybiniai įrankiai. Pavogtų daiktų vertė siekia apie 1500 eurų. Policija renka duomenis ir prašo visuomenės pagalbos, jei kas nors pastebėjo įtartiną veiklą šioje teritorijoje. Nukentėjęs...

Buto vagystė Taikos prospekte Klaipėdoje

Klaipėdos Taikos prospekte įvykdyta vagystė, kurioje pavogta elektroninė technika, grynieji pinigai ir juvelyriniai dirbiniai. Nuostolis siekia apie 3000 eurų. Policija tiria įvykio aplinkybes ir ieško įtariamųjų. Gyventojams primenama apie būtiną saugumo priemonių stiprinimą. Daugiau naujienų skaitykite...

ORAI: Palangoje ir Šventojoje rytas bus saulėtas, dieną giedra ir šilta, o vakare laukia...

Palangoje ir Šventojoje rytas prasidės mažai debesuotu dangumi, temperatūrai kylant nuo 17 °C iki 24 °C, vėjui pučiant 5 m/s greičiu. Dienos metu orai bus giedri, vėjas išliks pastovus, temperatūra pasieks net 27 °C....

Gegužės 23-ioji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 23-ioji – Tarptautinė akušerijos fistulės diena. Gegužės dvidešimt trečioji, ketvirtadienis – 143-ioji metų diena (ketvirtoji 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 221 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Deziderijus, Gertaras, Gertarė, Gertas, Gertautas, Gertautė,...

Šiandienos horoskopas, gegužė 23 d. ketvirtadienis

Avinas: Šiandien laukia netikėtas džiaugsmas, būk atviras naujoms galimybėms. Šypsena ir teigiamas požiūris padės išspręsti bet kokius nesklandumus. Nepamiršk skirti laiko poilsiui. Santykiai su draugais sustiprės. Vakaras tinkamas savirefleksijai. Jautis: Dėmesys smulkmenoms šiandien atneš sėkmę....

Šviežumas be kompromisų: mėsos technologas patarė, kaip atskirti tikrai šviežią mėsą ir įvardijo svarbų...

Kokia yra puikių mėsainių, minkštutėlių šašlykų ir pasakiškai gardžių dešrelių paslaptis? Svarbiausias dalykas yra net ne receptas ar kepimo technika, bet mėsos kokybė, įsitikinęs  Gintaras Bačkovas. Jis jau daug metų dirba „Iki“ mėsos technologu...

Naudingi prizai – tiesiog už padėką: „Iki“ darbuotojai specialioje programėlėje pelnosi iš kolegų įvertinimų

Plėsdamas gausų įvairių papildomų naudų savo darbuotojams sąrašą, prekybos tinklas „Iki“ pristatė dar vieną naujovę. Jau mėnesį „Iki“ darbuotojai tik jiems skirtoje programėlėje kolegoms skiria padėkas už bendrovės vertybėmis grįstą elgseną, jungiasi į bendras...

ORAI: Palangoje ir Šventojoje diena bus giedra, temperatūra 14-24 °C, be kritulių

Palangoje ir Šventojoje bus giedra diena, nuo ryto temperatūra kils nuo 14 °C iki 24 °C. Vėjas pūs 4–6 m/s greičiu, o gūsiai sieks iki 18 m/s. Kritulių nenumatoma, slėgis išliks stabilus apie 1015–1017...

Gegužės 22-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 22-oji – Tarptautinė biologinės įvairovės diena. Gegužės dvidešimt antroji, trečiadienis – 142-oji metų diena (trečioji 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 222 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Alda, Aldas, Aldis, Aldona, Aldonas, Alena,...

Astrologinė prognozė gegužės 22-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Diena turėtų būti permaininga. Gali būti, kad iškils psichologinių arba finansinių problemų. Vakare ypač svarbu pasirinkti gerą kompaniją ir tinkamą laisvalaikio praleidimo būdą. JAUTIS. Diena bus prieštaringa. Tai, kas jus džiugins ar liūdins, gali...

Kitais metais dujų perdavimo paslaugų kainos didės net 7,4 proc.

Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ 2025 metams siūlo nustatyti kainas, sudarančias vidutinę 1,6 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) dujų perdavimo paslaugų kainą Lietuvos vartotojams, rašoma įmonės pranešime žiniasklaidai. Antradienį ateinančių metų dujų kainoms pritarė...

L. Kasčiūnas Palangoje susitiks B. Pistoriusu: aptars dvišalio bendradarbiavimo klausimus

Antradienį krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas susitiks su Vokietijos gynybos ministru Borisu Pistoriusu. Kaip pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM), Palangoje vyksiančio susitikimo metu ministrai planuoja aptarti Europos Sąjungos (ES) darbotvarkės temas bei artėjančio NATO viršūnių...

ORAI: Rytą Palangoje ir Šventojoje debesuota, vėliau giedra, popiet smarkus lietus, vakare vėl debesuota

Rytą Palangoje ir Šventojoje bus debesuota, temperatūra apie 15–17 °C, vėjas 3 m/s. Iki vidurdienio dangus išsigiedrys, oras sušils iki 23–25 °C, vėjas sustiprės iki 4 m/s. Popiet prasidės smarkus lietus, temperatūra nukris iki...

Gegužės 21-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 21-oji – Pasaulinė kultūrų puoselėjimo diena; Lietuvos tautinių bendrijų diena. Gegužės dvidešimt pirmoji, antradienis – 141-oji metų diena (antroji 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 223 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Ankantas, Atėnė,...

Astrologinė prognozė gegužės 21-ajai, antradieniui

AVINAS. Rūpės akcijų biržų informacija, finansų politika. Sugebėsite susikoncentruoti, įsiskverbti į esmę. Gali išryškėti jūsų finansinis talentas. Pasistenkite grąžinti ir susirankioti skolas. JAUTIS. Užuot kritikavus kitus, pravartu atsikratyti kai kurių savo ydų, netvarkos, suvokti silpnybes...

Teismas pradės nagrinėti bylą dėl grasinimų medikui

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje klaipėdiečiui V. K. pareikšti kaltinimai dėl grasinimo nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba žmogaus terorizavimo. Kaip pranešė Kauno apylinkės teismas, remiantis kaltinamojo akto...

Vyriausybė pasiskolino 50 mln. eurų

Pirmadienį įvykusiame Lietuvos Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione vidutinės palūkanos sudarė 3,553 proc. Per biržą pranešta, kad 50 mln. eurų pasiskolinti 5 metams ir beveik 7 mėnesiams. Numatoma, kad vertybiniai popieriai bus išpirkti 2029 m. gruodžio...

2026 m. vidutinė senatvės pensija gali siekti 755 eurus per mėnesį

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė tvirtina, kad išlaikant dabar turimą vidutinių pensijų augimo dydį, siekiama 50 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU) riba būtų pasiekta 2026 m., o ne 2030 m., kaip...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS