Siekiant mažinti priklausomybę nuo elektros importo ir iki 2030-ųjų visiškai apsirūpinti vietine elektros energija iš atsinaujinančių šaltinių, Lietuva ieško investuotojo antrajam 700 MW galios jūrinio vėjo parkui vystyti – šiandien paskelbtas konkursas. Du bendros 1,4 GW galios parkai galėtų pagaminti apie 6 TWh žaliosios elektros energijos ir užtikrinti maždaug pusę dabartinio Lietuvos elektros energijos poreikio.
Konkurso laimėtoją, patikrinus jo atitiktį nacionalinio saugumo interesams, numatoma paskelbti kitų metų birželio mėn.
Energetikos ministras Dainius Kreivys pabrėžia, jog jūrinis vėjas ne tik išspręs vieną svarbiausių energetinio ir nacionalinio saugumo iššūkių – vietinės elektros generacijos trūkumą: „Dviejų planuojamų jūrinio vėjo parkų galia prilygsta nepastatytai Visagino atominei elektrinei, tad jūrinis vėjas uždengs paskutinę skylę generacijos trūkume, sąlygos milžinišką vietinės žalios energijos augimą ir vaidins lemiamą vaidmenį Lietuvai iš elektros importuotojos tampant elektrą eksportuojančia valstybe“. Pasak jo, tai svarbus įsipareigojimas Lietuvos energetiniam savarankiškumui ir saugumui, kuris taip pat atneš naudą ekonomikai ir vartotojams: jis žymi naujo etapo Lietuvos energetikos istorijoje pradžią, kai bus pradėta vystyti nauja – jūrinio vėjo – energijos rūšis Lietuvos energetikoje.
Žaliosios energijos svarba Lietuvos nepriklausomybei
Pagal konkurso sąlygas, kad vystytojas galės siūlyti vystyti parką tiek be valstybės paramos, tiek su ja, taip pat konkuruoti dėl prašomos paramos dydžio – visam arba tik daliai pagaminto elektros energijos kiekio. Konkurso laimėtojas taip pat turės skirti ne mažiau kaip 5 mln. eurų sumą aplinkos apsaugai Lietuvos jūrinėje teritorijoje bei kasmet skirti gamybos įmoką savivaldybių, besiribojančių su jūrine teritorija, bendruomenėms (1 eurą už 1 MWh pagamintos elektros energijos). Preliminariais vertinimais, per metus ši suma galėtų siekti maždaug 3 mln. eurų.
Parkui numatytos teritorijos plotas Baltijos jūroje siekia apie 136 km2. Nuo kranto jis bus nutolęs apie 30 kilometrų.
Rengiantis konkursui, Energetikos ministerija patvirtino inžinerinės infrastruktūros jūroje ir sausumoje vystymo plano koncepciją, tęsiami vystymo plano konkretizuotų sprendinių rengimo darbai, patvirtinta jūrinio vėjo elektrinių parko poveikio aplinkai vertinimo ataskaita, taip pat parkui numatytoje teritorijoje atlikti jūros dugno geofiziniai ir geotechniniai tyrimai, išmatuotas vėjo greitis ir kiti hidrometeorologiniai parametrai.
Lietuvai siekiant mažinti priklausomybę nuo elektros importo ir iki 2030-ųjų visiškai apsirūpinti vietine elektros energija iš atsinaujinančių šaltinių, Energetikos ministerija planuoja du bendros 1,4 GW galios jūrinio vėjo elektrinių parkus Lietuvos Baltijos jūroje. Per metus šie parkai galėtų pagaminti apie 6 TWh žaliosios elektros energijos – maždaug pusę dabartinio Lietuvos elektros energijos poreikio.
Lietuva sparčiai auginasi vietinę elektros generaciją – elektros gamyba per paskutiniuosius keletą metų augo nuo 30 iki beveik 70 proc., ir vien tik dėl atsinaujinančios energetikos plėtros.
Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos informacija