16.9 C
Kretinga
29 gegužės Trečiadienis
spot_img
spot_img

Giedrius Poska. Ką bendro turi Hamletas ir būsimas pensininkas

Ar jau skaitėte?

„Būti ar nebūti“ – vienas iš tų klausimų, kurį neretai užduoda žmogus, panašiai kaip Viljamo Šekspyro sukurtas personažas Hamletas, siekdamas išspręsti jį kamuojančią dilemą.

- Reklama -

Pastarasiais metais Lietuvoje didžioji dalis dirbančiųjų dažnai kelia hamletišką klausimą – kaupti papildomai pensijai ar ne. Ši tema ypač aktuali kiekvienų metų pradžioje. Tada „Sodra“ automatiškai įtraukia į antros pakopos pensijų kaupimą tuos, kurie iki šiol niekada nekaupė pensijai ar kuriems mažiau nei 40 metų.

Ne mažesnis sumišimas būna ir birželio 30 dieną, kada gyventojai, nenorintys papildomai kaupti pensijai, gali atsisakyti tą daryti. Jeigu neatsisakysite – būsite automatiškai įtraukti į II pakopą.

Taigi, ką reiškia II ir III pensijų kaupimo pakopos ir kaip jose vyksta taupymas.

Kiek pinigų galima sukaupti?

Giedrius Poska, „iFuture INVESTMENTS“ pardavimų grupės vadovas.

Pensijos kaupimas nėra populiariausia ar mėgstamiausia tema Lietuvoje, tačiau šios temos aktualumas kasmet vis auga. Pirmiausia dėl to, kad pensijų kaupimo dalyviais yra didžioji Lietuvos mokesčių mokėtojų dalis. O antra – „Sodros“ problema gilėja, būsimų pensininkų senatvės išmokos siekia vos 30–40 proc. buvusių pajamų, o demografinė padėtis leidžia spėti, kad ateityje šis santykis dar labiau suprastės. Problemos čia nesibaigia. Statistiškai – vėliausiai prisijungusių prie ES šalių gyventojai (taip pat ir Lietuvos) praktiškai neturi alternatyvių pajamų šaltinių senatvėje, išskyrus valstybinę pensiją.

Šiuo metu kaupiantis II pakopoje turėtų išeiti į pensiją su 50–60 proc. buvusių pajamų. Tad situacija jau šiek tiek geresnė. Kiek tai kainuoja dirbančiajam žmogui? Dažnai pykstama, kad nuskaičiuojami 3 proc. nuo atlyginimo, kad šių pinigų reikia jau dabar. Deja, pamirštama, kad šie 3 proc. nuskaičiuojami nuo bruto atlyginimo, tai reiškia, kad II pakopos sąskaitą pasieks ir tie pinigai, kuriuos darbdavys bet kuriuo atveju sumokėtų valstybei. O kur dar valstybės priedas, kuris skaičiuojamas nuo užpernykščių metų vidutinio statistinio lietuvio atlyginimo… Tai – beveik trys šimtai eurų per metus. Pridėjus investicinę grąžą, kuri lenkia pastarųjų 20 m. vidutinę infliaciją, gauname rezultatą, kuris mums pridės 20–30 proc. santykinių pajamų tada, kada galbūt mažiausiai norėsis taupyti.

- Reklama -

Kitas įrankis, kuris nepelnytai yra nepopuliarus Lietuvoje – III pakopa, kuris dažnai maišomas su investiciniu gyvybės draudimu, nors tai absoliučiai skirtingi produktai. III pakopa iš esmės yra tiesiog investicinė sąskaita, kuri neįpareigoja, tai nėra finansinis įsipareigojimas. Joje galima pasirinkti savo įmokų dydį, dažnumą, fondų rizikų lygį. III pakopoje nebūtina kaupti, kol bus pradėta mokėti valstybinė pensija, čia galime patys pasirinkti kada pinigus pasiimsime ir kiek jų pasiimsime. Kadangi tai – investicinis produktas, tai ir mokestinė aplinka visiškai kitokia nei investicinio gyvybės draudimo. Todėl daugeliu atveju šis produktas atneš norimą investicinį rezultatą greičiau.

Kaupiant antroje ir trečioje pakopoje tampa realu pensijoje tikėtis 70–90 proc. buvusių pajamų. O tai jau europietiškas santykis.

Verta užsiminti ir apie investicinį gyvybės draudimą, kurį, kaip kaupimo įrankį, renkasi apie 95% žmonių. Šis produktas tai du pasiūlymai viename. Paprastam vartotojui jis, pirmiausia, suteikia apsaugą nuo finansinių sunkumų nelaimės atvejus, o tik tada laikomas investavimo priemone. Dažnu atveju jis – brangesnis nei III pakopos pensijų fondas, tačiau, mano nuomone, šeimos pajamų gavėjui rinkoje tai – geriausias draudimo variantas. Šis kaupimo įrankis brangesnis dėl to, kad apdraustojo mirties atveju, šeima tikrai gautų išmoką. Fiksuota labai mažai atvejų kai gyvybės draudimo suma neišmokama (pvz., karas ar savižudybė per pirmus tris sutarties metus).

Mažai kas žino, bet po 10 metų tik dviejų turto klasių pelnas Lietuvoje yra neapmokestinamas. Tai – nekilnojamasis turtas bei investiciniai vienetai, sukaupti investiciniame gyvybės draudime. Šiuolaikiniai Lietuvoje esantys gyvybės draudimai tikrai gali pasiūlyti puikias investicines kryptis, į kurias galima investuoti vos nuo 30 eur./mėn. Į tas pačias kryptis investuojant savarankiškai pelnas visada bus apmokestinamas. Kaip žinia, beveik visi dirbantieji gali pasinaudoti GPM lengvata ir per III pakopą bei draudimą susigrąžinti iki 20 proc. nuo sumokėtų įmokų. Skamba kaip 20 proc. garantuotos palūkanos, kas šias investicijas daro dar patrauklesnėmis.

Pensijų kaupimu domisi vis jaunesni

Antra ir trečia pakopa domisi įvairaus amžiaus žmonės – tiek jauniausi darbo rinkos dalyviai, tiek žmonės, kuriems pensija jau ant nosies. Džiugina tai, kad jaunoji karta vis labiau domisi finansiniais įrankiais, tarp jų ir pensijų pakopomis. Tai leidžia sąmoningai priimti sprendimus, kurie turės įtakos finansinei ateičiai. Šioje srityje, kaip ir visose investicijose – labai svarbus laikas. Kuo ilgiau investuojame, tuo lengviau galime pasiekti finansinius tikslus ir gauti didesnę grąžą.

Jaunimui įdomu istorinės grąžos, užsienio šalių gerosios ir blogosios praktikos, kur investuoja fondai, kokios kitos papildomos naudos, mokestinės lengvatos. Vyresniesiems dažniausiai kyla kitokio pobūdžio klausimai – ar pinigai paveldimi, kas nutiktų, jei kompanijos bankrutuotų, kada verta stabdyti II pakopą, kad pasiimti pinigus vienu kartu, o ne dalimis.

Pakopinė sistema Lietuvoje gyvuoja nuo reformos 2004-aisiais. Per šį laikotarpį buvo ir daugiau reformų, o paskutinė įvyko 2019 m. Ji atnešė ne vieną sistemos patobulinimą, vienas iš jų – gyvenimo ciklo fondai. Iki 2019 m. dauguma kaupiančiųjų dalyvavo ne tiksliniuose fonduose pagal savo amžių. Dažnai jaunesnieji dalyviai kaupė pernelyg konservatyviuose fonduose, o vyresnieji per daug rizikinguose, nes nuo 2004 iki 2019 m. pradžios pensijų fondai buvo valdomi remiantis nekintančia investavimo strategija. Vieni investavo į obligacijas, kiti į akcijas, o treti į abi šias turto klases.

Gyvenimo ciklo fondų įvedimo tikslas – apsaugoti pensijų kaupimo sistemos dalyvius nuo galimų klaidų kaupiant netinkamos investavimo strategijos fonde. O kaupimo dalyviams nebereikia rūpintis investavimo strategijos keitimu. Dalyviai automatiškai įtraukiami į fondus, kurie subalansuoti jų amžiaus grupei. Visgi, jeigu kaupimo dalyvis mano, kad nori būti kitame fonde, ši galimybė jam taip pat palikta.

Jeigu bankrutuotų fondą valdanti pensijų kaupimo bendrovė – ne bėda

Dažnai išgirstu klausimą – kas nutiktų, jeigu bankrutuotų fondą valdanti pensijų kaupimo bendrovė. Jeigu taip nutiktų, yra galimybė pasirinkti kitą fondą norimoje bendrovėje. III pakopos fonde esantį turtą galima atsiimti bet kada. O pasikeisti į kitos bendrovės fondą galima ir nelaukiant bankrotų.

Kontrolės institucija Lietuvos bankas kas ketvirtį skelbia kaip sekasi visiems Lietuvoje esantiems II ir III pakopos fondams. Jeigu matote, kad jūsų fondas dirba prasčiau negu fondai, esantys kitoje kompanijoje, galite savo sutartį perkelti į norimą bendrovę. Užtenka kreiptis į naująją bendrovę. Nuo 2019 m. nebeliko prievolės tokius perėjimus tvirtinti notariškai. Visgi, rekomenduojama stebėti ilgalaikius rezultatus, o ne trumpalaikius ir tada priimti sprendimus. O kartą per porą metų pasitikrinti kaip sekasi jūsų pensijų krepšeliui ir tai palyginti su bendra rinkos situacija – tiesiog būtina finansinė higiena.

Visų šių sąlygų nereikia papildomai įtraukinėti į sutartį. Jos visos numatytos LR Pensijų kaupimo ir LR Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymuose. Todėl jei sutarties sąlygos prieštarautų šiems įstatymams – teisiškai jos negaliotų.

Geriausia – mokytis iš kitų šalių

Visi žinome stereotipą apie turtingą vokietį pensininką, kuris plaukioja po kruizus, keliauja po pasaulį ir puikiai leidžia savo gyvenimo rudenį. Ši istorija – ne iš piršto laužta. Vokiečiai iš valstybinės pensijos dengia dar mažesnę buvusių pajamų dalį negu Lietuvos pensininkai. Bet jų pakopinė sistema veikia jau nuo 1977 m. Tai reiškia, kad per šį laikotarpį visiškai pasikeitė visa dirbančiųjų karta, tad matome to rezultatus. Svarbu suprasti, kad pakopinė sistema, tai nėra kažkurios iš mūsų buvusių valdžių išsigalvojimas. Tai – geroji užsienio praktika, kuri pritaikyta Lietuvoje.

Sistemiškai Lietuvos pakopinė sistema panašiausia į Jungtinės Karalystės. Bet tas pats pakopinės sistemos principas su trijų pakopų elementais yra dažnas reiškinys ir kitose išsivysčiusiose šalyse. Beveik identišką sistemą turi Prancūzija, Šveicarija, Italija, Airija, Lenkija. Skandinavijos šalys – Švedija, Norvegija, Suomija turi labai panašią sistemą, bet antros pakopos analogas tvarkomas per vietines profsąjungas. Žiūrint į dar modernesnes valstybes, pavyzdžiui, Jungtinius Arabų Emyratus, tokios valstybinės įstaigos, kaip „Sodra“ išvis nėra. Vietiniai gyventojai savo pensija rūpinasi vien tik privačiuose fonduose. Manau, Lietuva gali pasiekti geriausią rezultatą ir mokydamasi iš skirtingų užsienio šalių ateities pensininkams suteikti orią senatvę.

Giedrius Poska, „iFuture INVESTMENTS“ pardavimų grupės vadovas

 

spot_img

Gegužės 29-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 29-oji – Tarptautinė Jungtinių Tautų taikos saugotojų diena; Pasaulinė išsėtinės sklerozės diena. Gegužės dvidešimt devintoji, trečiadienis – 149-oji metų diena (trečioji 22-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 215 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia...

Astrologinė prognozė gegužės 29-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Darbe jums gali stigti kolektyvo palaikymo, darnaus bendradarbiavimo vykdant dalykinę, projektinę veiklą. Arba pasijusite nepakankamai kompetentingi iškilus netikėtai problemai, pristatant mokslinį darbą ar kt. JAUTIS. Gali būti pareikalauta, kad imtumėtės didesnės atsakomybės, pademonstruotumėte kompetenciją...

Naujas elektromobilių įkrovimo parkas Palangoje

Palangos meras Šarūnas Vaitkus savo socialinių tinklų paskyroje su džiaugsmu pranešė apie naująją iniciatyvą, skirtą elektromobilių savininkams. Penktadienį, Taikos gatvėje 2, duris atvers naujas elektromobilių įkrovimo parkas, kuriame vienu metu galės krautis net 20...

ORAI: Palangoje ir Šventojoje šiandien saulėta, temperatūra kils iki 28°C

Šiandien Palangoje ir Šventojoje oras bus nuostabus, vyraus giedra. Temperatūra nuo ryto kyla nuo 18°C iki 28°C, o vėjas išliks švelnus, svyruojantis tarp 1-4 m/s. Kritulių nesitikima, o atmosferos slėgis išliks stabilus apie 1015-1019...

Gegužės 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO ( Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena)

Gegužės 28-oji – Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena. Gegužės dvidešimt aštuntoji, antradienis – 148-oji metų diena (antroji 22-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 216 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Donalda, Donaldas, Jogirda, Jogirdas, Jogys,...

Astrologinė prognozė gegužės 28-ajai, antradieniui

AVINAS. Jums norėsis bendrauti, kalbėti. Šiandien užmegzta nauja pažintis gali suteikti naują kryptį jūsų gebėjimams bei tikslams. Arba gali paaiškėti, ar turės eigą kažkoks jus dominantis projektas. JAUTIS. Galimas pasiūlymas, susijęs su kelione, konferencija. Tai...

TOP kraštai ieškantiems įsimintinų vasaros kelionių – patiks norintiems ir paplūdimių, ir patrauklių kainų

Vasaros Lietuvoje šiek tiek trumpesnės, nei dauguma norėtume, tad išnaudoti šiltąjį sezoną verta aktyviai ir turiningai. Tuos, kurie atostogų vis dar nesusiplanavo ir nerimauja nebespėsiantys gauti geriausių pasiūlymų, skubame nuraminti – iki pat gegužės...

Koks buvo Palangos savivaldybės gyventojų pasirinkimas Prezidento rinkimuose

2024 m. gegužės 26 d. Respublikos Prezidento rinkimų antrajame ture Palangos miesto savivaldybėje rinkėjai aktyviai dalyvavo balsavime. Išankstiniai duomenys, atnaujinti 2024 m. gegužės 27 d. 01:15, rodo, kad iš viso balsavime dalyvavo 10,352 rinkėjai...

Koks buvo Palangos savivaldybės gyventojų pasirinkimas Prezidento rinkimuose

2024 m. gegužės 26 d. Respublikos Prezidento rinkimų antrajame ture Palangos miesto savivaldybėje rinkėjai aktyviai dalyvavo balsavime. Išankstiniai duomenys, atnaujinti 2024 m. gegužės 27 d. 01:15, rodo, kad iš viso balsavime dalyvavo 10,352 rinkėjai...

ORAI: Palangoje ir Šventojoje pirmadienį orai bus giedri ir šilti

Palangoje ir Šventojoje šiandien orai bus giedri ir šilti. Nuo ankstyvo ryto temperatūra pakils nuo 18 °C iki 28 °C popietėje, o vėliau vakare nukris iki 20 °C. Vėjo greitis dienos metu sieks 2-4...

Gegužės 27-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės dvidešimt septintoji, pirmadienis – 147-oji metų diena (pirmoji 22-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 217 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Augustina, Augustinas, Genadas, Leonora, Sargautas, Sargautė, Virgauda, Virgaudas, Virgaudė, Žymantas, Žymantė; rytoj: Donalda,...

Astrologinė prognozė gegužės 27-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Būsite darbštūs, tačiau pajusite, kad jums kraunama vis daugiau įpareigojimų, o apie papildomą atlygį nekalbama. Jeigu dar tik mėginate įsidarbinti, gali prireikti rekomendacijų. JAUTIS. Aktualių naujienų galite tikėtis, jei turite finansinių ar akademinių skolų,...

Premjerė paskambino G. Nausėdai ir pasveikino su pergale prezidento rinkimuose

Premjerė Ingrida Šimonytė pripažinusi pralaimėjimą prezidento rinkimuose paskambino šalies vadovui Gitanui Nausėdai ir pasveikino jį su pergale. Prezidentas pokalbio metu dėkojo Vyriausybės vadovei už „išlaikytą diskusiją“ ir pareiškė, kad juodu dar „turės daug reikalų“. „Ačiū, Ingrida....

Prasideda kelio Smiltynė-Nida remonto darbai

Nuo šios savaitės prasideda ilgai laukti kelio Smiltynė-Nida remonto darbai, apimantys atkarpą nuo Alksnynės iki Juodkrantės (8,9 km – 18,9 km). Planuojama atlikti tris pagrindinius darbų etapus: Frezavimas Vandens pralaidų ir kelio bortų įrengimas Skaldos pagrindo ir...

Prasideda kelio Smiltynė-Nida remonto darbai

Nuo šios savaitės prasideda ilgai laukti kelio Smiltynė-Nida remonto darbai, apimantys atkarpą nuo Alksnynės iki Juodkrantės (8,9 km – 18,9 km). Planuojama atlikti tris pagrindinius darbų etapus: Frezavimas Vandens pralaidų ir kelio bortų įrengimas Skaldos pagrindo ir...

Prasideda kelio Smiltynė-Nida remonto darbai

Nuo šios savaitės prasideda ilgai laukti kelio Smiltynė-Nida remonto darbai, apimantys atkarpą nuo Alksnynės iki Juodkrantės (8,9 km – 18,9 km). Planuojama atlikti tris pagrindinius darbų etapus: Frezavimas Vandens pralaidų ir kelio bortų įrengimas Skaldos pagrindo ir...

Kas naujo šią vasarą Neringoje?

Pasauliniu mastu išsiskiriančiu kraštovaizdžiu garsėjanti Neringa sveikina vasarą ir kviečia į svečius užsukti visus, ieškančius išskirtinio poilsio galimybių. Šiais metais Neringoje – net kelios kurortinės naujovės. Naujoje vietoje kiekvieną atvykstantį sveikina Neringos garbės piliečio, menininko...

ORAI: Palangoje ir Šventojoje visą dieną giedra, 27 °C.

Palangoje ir Šventojoje šiandien bus puikus oras – visą dieną giedra. Ryte temperatūra kils nuo 19 °C iki 27 °C po pietų, vėjas švelnus, 3-4 m/s, su gūsiais iki 10 m/s. Kritulių nenumatoma, o...

Gegužės 26-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Diena be vejos pjovimo)

Gegužės 26-oji – Diena be vejos pjovimo. Gegužės dvidešimt šeštoji, sekmadienis – 146-oji metų diena (paskutinė 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 218 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Algimanta, Algimantas, Algimantė, Algmina, Algminas, Eduardas,...

Astrologinė prognozė gegužės 26-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Šiandien netrūks emocinės įtampos ir jūsų nusiteikimas nebus labai savaitgališkas. Galvoje suksis darbai, pareigos, atsakomybės. Vakare galimi draugiški susitikimai. Galite užmegzti pažintį. JAUTIS. Jausite dvasinį polėkį, būsite nusiteikę planuoti kelionę, naują veiklą. Galite susižavėti...

Priėmimas į aukštąsias mokyklas – jau birželio 1 d. Ką svarbu žinoti stojantiesiems?

Birželio 1 d. startuoja bendrasis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas. Stojančiųjų lauks 11 valstybinių ir 5 nevalstybiniai universitetai, 12 valstybinių ir 6 nevalstybinės kolegijos. Į valstybės finansuojamas vietas numatoma priimti tiek pat pirmakursių, kaip...

ORAI: Šiandien Palangoje saulėta ir šilta, vėliau debesuota – puikus oras pasivaikščiojimui!

Šiandien Palangoje ir Šventojoje oras bus puikus. Nuo 10:00 iki 17:00 valandos bus giedra, temperatūra sieks 22-26 °C, o vėjas bus lengvas, 2-3 m/s, su gūsiais iki 7 m/s. Nuo 18:00 valandos dangus taps...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS