Kaip namų sąlygomis nuimti stresą ir atsipalaiduoti?

Stresas kenkia mūsų sveikatai ir gerovei. Tai yra moksliškai įrodyti faktai ir jų pagrįsti daug kam nebereikia. Jeigu įdomu, kaip stresas veikia, galite pasižiūrėti šį filmuką anglų kalba iš TED talks. Iš to filmuko arba kitų šaltinių galite sužinoti, kad trumpai patiriamas stresas gali padėti iššaukti pačias geriausias organizmo ir žmogaus savybes. Visgi, kada stresas tampa nuolatine gyvenimo sudedamąja, tai jau yra pragaištingas ženklas. Stresas yra beveik visų sveikatos sutrikimų katalizatorius, todėl reikia stengtis išmokti jį suvaldyti. Kaip tą padaryti namų sąlygomis, dabar ir pabandysime papasakoti.

Prieš pradedant

Būtina paminėti, kad kiekvienas žmogus yra skirtingas. Mūsų vertybės, auklėjimas, aplinka bei kiti faktoriai lemia, kokiais esame. Vienas negali užmigti, kai darbas nepadarytas, o kitas ramiausiai parps, net, jeigu gresia netekti to darbo dėl vėlavimo. Taip ir streso valdymas – kiekvienam iš mūsų gali veikti skirtingi metodai. Svarbiausia yra rasti tai, kas veikia jums!

Ramesnis apšvietimas

Apšvietimas ir šviesa natūraliai sąveikauja su jūsų kūnu ir organizmu. Kada lauke švinta – jūs bundate ir dirbate. Kada lauke ar kambaryje yra tamsu – jūsų baterija išsikrauna ir jūs ilsitės. Dėl to namuose reikėtų įsitaisyti bent vieną ar kelias išmanias lemputes arba tokias, kurioms būtų galima reguliuoti apšvietimo rūšį ir stiprumą. JAV architektų instituto tyrimo atliktais duomenimis, inovatyvūs apšvietimo sprendimai (LED šviesos) prisideda prie geresnio miego, sveikesnio ir produktyvesnio smegenų darbo bei mažiau streso.

Patariame prieš miegą ir vėliau vakare rinktis kiek blausesnį apšvietimą, kad ruoštumėtės poilsiui.

Darbas su savo kūnu

Vienas iš efektyviausių būdų nuimti stresą yra sportas. Kada užsiimate fizine veikla ir varginate raumenis, paprasčiausiai negalite galvoti apie protinį darbą bei kitus vargus. Sportas yra savotiškas pabėgimas nuo kasdienės rutinos bei vargų. Geriausiai stresą valdyti padeda ne pačios sudėtingiausios sporto rūšys, bet tos, kuriose svarbu neskubėti ir suvaldyti savo kūną. Be abejo mes kalbame apie jogą. Valanda sau ir savo kūnui yra būtent tai, kas padės suvaldyti vidinius nerimo demonus.

Atsiribojimas nuo pašalinės informacijos

Kartais tiesiog norisi pailsėti nuo triukšmo, šurmulio ir kvailų komentarų. Vieną savaitgalio dieną arba po darbo visai išjunkite savo telefoną, būkite „nepasiekiami“. Toks poilsis nuo išorinių dirgiklių leis atsipalaiduoti, pabūti čia ir dabar.

Kvapai

Tikrai ne paslaptis, kad kvapai gali atpalaiduoti arba dirginti. Kada užuodžiame skanaus pyrago kvapą arba kokį nors cinamoną – atsipalaiduojame. Na, o kada nosį dirgina žuvies, kepto maisto (kai esame alkani) arba nemalonus prakaito kvapas – susikaupti yra sunku ar net neįmanoma. Stresą suvaldyti labai padeda aromatinės žvakės. Ne tik jų šviesa, bet ypatingai kvapas leidžia atsipalaiduoti ir sumažinti nerimą. Štai labiausiai atpalaiduojančių kvapų sąrašas:

  • Levanda;
  • Rožė;
  • Ramunėlės;
  • Sandalmedis;
  • Apelsinai;
  • Ylang ylang.
  • Vanduo (vonia, dušas ir t.t.)

Čia galite suderinti net keletą stresą mažinančių faktorių. Būdami vonioje arba duše: atsiribojate nuo išorinio pasaulio dirgiklių, sutelkiate dėmesį į save, mintis ir kūną bei, jeigu naudojate įvairias priemones, galite mėgautis nuostabiais aromatais.

Rankų darbas

Kaip ir fizinis aktyvumas, taip ir kitoks nei jūsų dieninis, darbas gali būti atgaiva ir apsauga nuo streso. Verkite karolius ar apyrankes, siūkite drabužius, tapykite ant drobės, braižykite brėžinius, mokykitės kortų triukų. Iš esmės tai prieš stresą padės kovoti tie užsiėmimai, kur reikės būti aktyviems ir dirbti rankomis.

Kofeino mažinimas

Didelis kofeino suvartojimas siejamas su padidėjusiu nerimu ir prastesniu streso valdymu. Priklausomai nuo jūsų organizmo, yra gana skirtingos kofeino dozės, kurias kūnas toleruos. Jeigu manote, kad išgėrus kavos arba dėl to, kad jos neišgeriate – tapote nervingais ar nerimastingais, apsvarstykite jo suvartojimo mažinimą. Kofeino yra ne tik kavoje, tačiau ir žalioje arbatoje, šokolade ir energetiniuose gėrimuose.