Išlaidos, kurias reikia įvertinti prieš statant ar perkant nuosavą namą

Kad ir kaip malonu ir smagu atrodo gyventi nuosavame name, niekas jums niekada nepapasakos apie didžiules pinigines bei laiko išlaidas, kurių reikia, norint išlaikyti bei tinkamai tą namą prižiūrėti. Vien išaugę komunaliniai mokesčiai per kelis mėnesius sudaro reikšmingą skirtumą, lyginant su butu, todėl negalima sakyti, kad gyventi nuosavame name yra vienareikšmiškai geriau nei bute. Nepaisant didelių namo privalumų, būtina pasverti ir neigiamas puses bei minusus, kurie atsiranda tapus savininkais. Šiame straipsnyje pristatome jums išlaidas, kurias būtina įvertinti ir apie kurias galbūt ne visi žino prieš statydami arba pirkdami nuosavą namą.

Komunaliniai mokesčiai

Apie komunalinius mokesčius jau užsiminėme. Reikia pradėti nuo to, kad namai beveik visada yra didesni už butus. Dėl šios priežasties čia sunaudojama daugiau elektros energijos, vandens ir šildymui skirto kuro ar dujų. Tačiau namai dažnai stovi užmiestyje, dėl ko išauga kitos išlaidos, tokios kaip šiukšlių išvežimas, kurjerių paslaugos ir kita. Vienkartinis skirtumas galbūt ir nebus didelis, tačiau per ilgesnį laikotarpį, pvz., pusmetį ar porą metų, skirtumas gali sudaryti sumą, lygiavertę tai, kurios užtektų savaitės trukmės šeimos atostogoms su „viskas įskaičiuota“.

Sistemų įvedimai

Gali būti, kad daugumą sistemų teks įsivesti patiems arba kreiptis į tuo užsiimančias įmones. Neretai, kada namas stovi toliau nuo miesto ar miestelio, reiks išsikasti gręžinį, tada reikalingas pasidaro ir hidroforas, siurblinė, nuotekų valymo įrenginys ir kita. Tiesa, hidroforas naudingas ir laistant sodą, bet pilnavertis vandentiekio, elektros, interneto bei kitų sistemų ir vamzdynų įrengimas kainuoja tūkstančius eurų bei trunka nemažai laiko.

Aplinkos tvarkymas

Tikrai didžiausias nuosavų namų turėtojų rūpestis yra aplinka ir jos tvarkymas. Veja ir žolė turi būti pjaunama reguliariai, medžius reikia nugenėti, piktžoles išrauti, gėles palaistyti, takelius bei praėjimus nušluoti, dulkes nuvalyti, šiukšles surinkti ir tai tik pradžia. Kartas nuo karto reikės ir tvorą perdažyti, ir kokią nors detalę ar baldą paremontuoti. Aplinkos tvarkymas užima daug laiko, o be to tam reikia gana nemažai pinigų, kad turėtumėte visą reikalingą įrangą. Dėl to didelių namų savininkai neretai renkasi samdyti aplinką tvarkančias bei namų priežiūra užsiimančias įmones, kad šios užsiimtų jų namų aplinkos tvarkymu.

Žiema

Miesto tvarkytojai kelių nepabarstys ir sniego nuo praėjimų nenušluos, tai tampa jūsų atsakomybe. Pavojingas sniego sankaupas nuo stogo bei varveklius taip pat reikės pašalinti patiems, nes kitaip gali būti nemalonūs incidentai. Žiemą gali užšalti jūsų vandentiekis ir ištikti kitos problemos. Svarbu suprasti, kad niekas už jus nieko netvarkys, todėl reikia įvertinti galimos nelaimės žiemą tikimybę.

Transportas

Jūsų transporto išlaidos tikrai padidės. Visų pirma, tai dėl to, jog namai dažniausiai statomi užmiestyje, o dauguma žmonių dirba mieste – teks daugiau važinėti. Dėl šios priežasties išaugs kuro sąnaudos arba teks daugiau ir dažniau naudotis taksi, pavėžėjų paslaugomis ir/arba viešuoju transportu. Pridėkime ir vaikus, kuriems reikia judėti į mokyklą, būrelius bei į miestą, pabūti su draugais ir turite tikrai ganėtinai nemažas transporto išlaidas.