Silkė – neatsiejama ne tik mūsų šventinių stalų dalis, bet ir gili tradicija, siejanti įvairias pasaulio kultūras. Žydiškos virtuvės šedevrai, kuriuose silkė užima ypatingą vietą, yra ne tik gardūs, bet ir turtingi istorijomis. Šią istoriją ir klasikiniais tapusius žydiškos silkės receptus 2024 m. spalio 23 d. 17 val. Jono Šliūpo muziejuje pristatys Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės kūrybinių projektų vadovė Dovilė Rūkaitė.
Silkė – maža žuvis, turinti didelę istoriją
Silkės istorija skaičiuoja daugiau nei tūkstantį metų, ir per visą šį laiką ji sugebėjo tapti neatsiejama įvairių tautų kulinarijos dalimi. Žydų bendruomenė ypač prisidėjo prie silkės populiarinimo, ne tik dėl komercijos, bet ir per savo virtuvės tradicijas. Žydai Europoje buvo žinomi kaip silkių pardavėjai, o jų kulinarinės paslaptys šią paprastą žuvį pavertė tikru delikatesu, kuris puošia daugybės namų stalus.
![](http://svyturio.info/wp-content/uploads/2024/10/silke-1.jpg)
Jono Šliūpo muziejuje pristatomas renginys „Žydiškos silkės kelias ir garsiausi receptai“ suteiks galimybę išgirsti šią įdomią istoriją tiesiogiai iš edukatorės Dovilės Rūkaitės, kuri dalinsis ne tik silkės kultūriniais aspektais, bet ir kvies pažinti garsiausius žydiškos virtuvės silkės receptus.
Garsiausi žydiškos silkės receptai
Žydai ne tik pardavinėjo silkę, bet ir išsaugojo vertingus receptus, kurie šiandien tapo klasika. Štai keli populiariausi patiekalai, kurie atgijo ne tik žydų virtuvėje, bet ir mūsų šventiniuose staluose:
- Silkė su svogūnais ir morkomis – tai paprastas, bet gardus receptas, kuriame actas, svogūnai ir morkos suteikia silkės file švelnų rūgštumą ir saldumą.
- Silkė su burokėliais (foršmakas) – tai šventinis patiekalas, kurį sudaro smulkinta silkė, burokėliai, kiaušiniai ir obuoliai, sujungti į vieną nepakartojamą skonį.
- Silkė „Unter falschem Fisch“ – keptas patiekalas, kurio išvaizda primena žuvį, bet yra pagamintas iš silkių filė, daržovių ir kiaušinių.
- Silkė grietinėlėje su obuoliais – kontrastingas saldžiarūgštis patiekalas, kuriame susijungia silkių sūrumas, grietinėlės švelnumas ir obuolių saldumas.
Nuo Šiaurės jūros iki Palangos: silkės kelias
Jono Šliūpo muziejuje neseniai atidaryta vieno eksponato paroda „Nuo Šiaurės jūros iki Kūčių stalo“ atskleidžia įdomų silkės kelionės kelią iki mūsų stalo. Parodoje eksponuojamas unikalus archeologinis radinys – XIX a. silkių rūšiavimo ir saugojimo kubilo dangtis su kamščiu. Šis radinys puikiai iliustruoja, kaip svarbi buvo silkė kasdieniniam gyvenimui ir kokiu sudėtingu keliu ji atkeliaudavo į mūsų stalus.
Žydai pirklių keliais vežė silkę į Europą, o žydės šeimininkės iš jos kūrė patiekalus, kurie tapo dalimi nematerialaus kulinarinio paveldo. Šie receptai ne tik išsilaikė per amžius, bet ir užkariavo daugybės tautų virtuves, įskaitant lietuvių šventinius stalus per Kūčias.
Kviečiame į žydiškos silkės pristatymą
Spalio 23 d. renginyje turėsite galimybę sužinoti ne tik daugiau apie žydišką silkę ir jos istoriją, bet ir paragauti kulinarinių šedevrų. Dovilė Rūkaitė – ne tik puiki kulinarė, bet ir žydų kultūros puoselėtoja, kurios veikla, įskaitant projektą „Beigelių krautuvėlė“, sugrąžino į Lietuvą seniai pamirštus skonius ir kvapus.
Kada? 2024 m. spalio 23 d. 17 val.
Kur? Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje (Vytauto g. 23A, Palanga)
Kaina? Nemokamai
Renginio trukmė: apie 1 val.
Tai unikali proga ne tik pažinti silkės kelią ir jos svarbą žydų bendruomenėje, bet ir atrasti naujus skonius, kurie galėtų papuošti ir jūsų šventinį stalą.
![](http://svyturio.info/wp-content/uploads/2024/10/silke-renginys-palanga.jpg)