Vydmantai įžengė į 761-uosius metus

0
218

Rasa GEDVILAITĖ

Vydmantiškiai savaitgalį atšventė Vydmantų 760 metų jubiliejų. Gausiu susirinkusiu būriu džiaugėsi ne tik šventės organizatoriai, bet ir patys gyventojai. „Seniai bematėme tiek vydmantiškių vienoje vietoje“, – sakė jie. „Neieškosime šiandien perlų, mes kiekvienas esame kaip gintaras, o visi kartu – kaip vėrinys“, – taip renginį pradėjo jo vedėja Kretingos rajono kultūros centro Vydmantų skyriaus meno vadovė Aurelija Galdikienė.

Anot jos, kaip kasmet aruoduose skaičiuojamas derlius, taip Vydmantai šiemet suskaičiavo savąjį – aruode jau 760-tasis grūdas. Jubiliejinę sukaktį kartu su vydmantiškiais šventė Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas, Tarybos nariai Almantas Skruibys, Darius Petreikis, Kultūros skyriaus vedėja Reimunda Ruškuvienė, Kultūros centro meno skyriaus vedėja-etnokultūros specialistė Diana Brazdeikienė, kunigas Romas Starkutis, Kretingos seniūnas Antanas Gedminas.

Ant scenos vienas kitą keitė meno kolektyvai, pasiruošę pradžiuginti savo pasirodymais: muzikantai, šokėjai, dainininkai, paruošti Vydmantų skyriuje, Vydmantų vidurinėje mokykloje, lopšelyje-darželyje. Susirinkusieji klausėsi tradicijas išlaikiusio ansamblio „Žemčiūga“, kuris atliko ir Vydmantų himną.

Visi atlikėjai įrodė, jog savo gimtąjį kraštą – Vydmantus – myli ir dainomis, ir žodžiais, ir darbais.

„Šiemet buvo paskelbtas konkursas „Fotografuoju Vydmantus“. Fotografai įamžino jubiliejų pasitinkančių Vydmantų veidą. Aktyviausiems fotografams norime padėkoti“, – sakė Kretingos rajono kultūros centro Vydmantų skyriaus vedėja Jolanta Japertienė, į sceną pakviesdama Eugeniją Zagorskienę, Birutę Trakimienę, Kristiną ir Andrių Rimkus, Nijolę Gustienę, Nijolę Grudzinskienę, Ritą Dikšaitę, Romutę Girskienę, Ziną Viskontienę, Virginiją Japertaitę, Juliją Jonutytę.

Jubiliejaus proga išleistas ir Vydmantams skirtas lankstinukas, kuris, pasak J. Japertienės, bus puiki reprezentacinė dovana.

Tai, ką vydmantiškiai žino apie žemaičių vėliavą, padėjo išsiaiškinti viktorina. Teisingus atsakymus pateikusieji buvo apdovanoti puodeliais su išskirtiniu Vydmantų ženklu – atrastos segės su gyvuliniais galais iš senų laikų įspaudu, kuriuos kūrė tautodailininkas Aloyzas Pocius.

Be dovanų neliko ir Vydmantų bendruomenės pirmininkė Augustina Urbienė. „Smagu matyti tokį vieningą vydmantiškių būrį. Džiaugiuosi tais, kurie mane palaiko, džiaugiuosi ir tais, kurie apkalba, nes tai tik stiprina“, – šypsojosi pirmininkė.

Sveikinimų vydmantiškiams negailėjo ir atvykę svečiai.

Šiemet tokią istorinę gyvavimo datą minėjo ne tik Vydmantai, bet ir dar kelios Kretingos rajono gyvenvietės. Kaip pažymi istorikai, 1253 metų rašytiniuose šaltiniuose išryškėja kiek kitoks Vydmantų gyvenvietės pavadinimas. Raštuose minimi ne Vydmantai, o Dviristis. 1259 metais ta pati vietovė vadinama Duwirstene. Abu šiuos pavadinimus kalbininkai sieja su Virkštininkais, kurių šiandien nebėra.

Virkštininkų kaimas buvo svarbus, jis turėjo apjungti aplinkinius kaimus. Tuometėje Virkštininkų žemėje, manoma, tikriausiai buvo kelios bendruomenės, kurios jungėsi į vieną teritorinį vienetą, jis ir minimas 1253 metais.