Šiukšlių mūšį kretingiškiai pralaimi

0
225

Aistas MENDEIKA

Teisme dėl šiukšlių priėmimo į Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) sąvartyną kainų kovojanti Kretingos rajono savivaldybė pralaimi, tačiau ieško galimybių, kad padidėjęs savivaldybės mokamas „vartų mokestis“ turėtų kuo mažiau įtakos komunalinių atliekų surinkimo ir išvežimo rinkliavos mokesčiui.

Dar vasarą KRATC-o nustatytas dvigubai padidėjęs „vartų mokestis“ turėjo būti taikomas nuo rugsėjo. Kretingos rajono bei Palangos miesto savivaldybės kreipėsi į teismą dėl vienašališko KRATC-o nutarimo vykdymo sustabdymo. Tačiau dabar, pasak mero Juozo Mažeikos, akivaizdu, jog teisminiuose ginčuose bus įmanoma laimėti tik šiek tiek laiko, bet esminė pergalė nepasiekiama. „Sukūrėme kūdikį, kuris dabar mums patiems diktuoja sąlygas“, – ketvirtadienį įvykusiame savivaldybės Strateginės plėtros tarybos posėdyje sakė jis.

KRATC-o valdyba, nusprendusi padidinti „vartų mokestį“, vasarą apie tai informavo visas Klaipėdos regiono savivaldybes. Mokesčio padidinimas motyvuojamas tuo, jog centras dalį atvežamų komunalinių atliekų pradėjo deginti neseniai įsikūrusioje bendrovėje „Fortum Klaipėda“. Toks „malonumas“, kurio imtasi pagal Europos Sąjungos reikalavimus, esą KRATC-ui labai brangiai kainuoja. Todėl, nenorėdamas patirti didelių nuostolių, KRATC-as esą priverstas didinti „vartų mokestį“. Savivaldybėms šį padidėjimą kompensuoti siūloma komunalinių atliekų surinkimo ir išvežimo rinkliavos mokesčio sąskaita. Kitaip tariant, KRATC-o nuomone, savivaldybėse „vartų mokesčio“ padidėjimą turėtų apmokėti gyventojai. Kretingos rajono vadovų bei savivaldybės Tarybos narių nuomone, didinti mokesčio gyventojams negalima, todėl buvo nutarta išeičių iš padėties ieškoti teisme.

Pasak mero J. Mažeikos, teisme laimėtas truputis laiko padės tik šiek tiek atitolinti šiukšlių rinkliavos mokesčio didinimą, tačiau iš esmės jis neišvengiamas. Dabar svarbu, kiek mokestis didės. Nepadėjo nei mero pokalbis su „Fortum Klaipėda“ vadovais, kuriems siūlyta sudaryti tiesioginę rūšiuotų atliekų tiekimo sutartį su savivaldybe. Anot mero, bendrovė jau yra sudariusi ilgalaikę sutartį su KRATC-u, kuri galioja 20 metų, ir nenori pyktis. Be to, savivaldybė nesugebėtų patenkinti įmonės poreikių, nes atgabentų per mažą kiekį atliekų. Mat dabar „Fortum Klaipėda“ išnaudoja tik nedidelę dalį savo pajėgumų. Deginti būtų galima ir, pavyzdžiui, Telšių regiono atliekas, tačiau to daryti neleidžia teisės aktai.

Meras J. Mažeika teigė, jog minties savivaldybėms kooperuotis ar ieškoti privačių įmonių, kurios rūšiuotų atliekas ir jas deginti gabentų į „Fortum Klaipėda“, bendrovės vadovai esą neatmetė. Tačiau tokia išeitis kol kas labai abejotina.

Strateginės plėtros tarybos nariai bei bendrovės „Kretingos komunalininkas“ direktorė Renata Surblytė įsitikinę, jog vienintelė išeitis, kad nereikėtų bent jau drastiškai didinti šiukšlių rinkliavos mokesčio, yra atliekų rūšiavimas. Mat tokiu atveju į KRATC-o sąvartyną reikėtų vežti mažesnius komunalinių atliekų kiekius ir todėl mažėtų „vartų mokestis“.

Apie tai, jog būtina skatinti gyventojus rūšiuoti atliekas, kalbėta jau ne kartą. Neseniai kretingiškiams komunalininkams teko finansiškai nukentėti, kai KRATC-o sąvartyne atgabentose atliekose buvo surasta itin daug žaliųjų atliekų. Tikinta, jog netrukus bent jau Kretingoje pasirodys konteineriai, kurie bus skirti lapams, žolei, medžių šakoms bei kitoms panašioms atliekoms. Tačiau dabar, anot „Kretingos komunalininko“ direktorės R. Surblytės, dar tik… „užsakyti lipdukai“, kuriais bus pažymėti tokie konteineriai.

Politikai rado ir vieną „kabliuką“, kuriuo esą būtų galima pasinaudoti ginčijantis su KRATC-u. Tai – stambiagabaritinių ir žaliųjų atliekų surinkimo aikštelės, kurių KRATC-as dar neįrengė. Pasak Tarybos nario Algimanto Šoblinsko, reikia siųsti oficialius raštus su priekaištais dėl įsipareigojumų nevykdymo.

Tokias aikšteles turi įrengti KRATC-as, o jas eksploatuoti savivaldybė. Tačiau iki šiol aikštelės dar neįrengtos ir nepateiktos jų eksploatacijos išlaidos. „Kretingos komunalininkas“ dabar žaliąsias atliekas gabena į įmonę „Kretingos vandenys“, kur jos kompostuojamos dumblui saugoti skirtose vietose.

Strateginės plėtros tarybos posėdyje bendrovės „Kretingos komunalininkas“ vadovai įpareigoti iki šių metų pabaigos pateikti konkrečius pasiūlymus, kaip mažinti į KRATC-o sąvartyną gabenamų komunalinių atliekų kiekius, kad dėl padidinto „vartų mokesčio“ kuo mažiau nukentėtų gyventojai.