Šimtametė senolė sulaukė puokštės komplimentų

100metuRasa GEDVILAITĖ |

Pažvelgus į 100-mečio sulaukusią Stasę Daiginienę, nepasakytum, jog jai gali būti tiek daug metų. Senolė – itin energinga, smagiai nusiteikusi, guvi, trokštanti kuo daugiau sužinoti, išbandyti, nuolat besišypsanti. Nors S. Daiginienei, kurią į Kretingos miesto seniūniją atlydėjo dukra Danutė Baužienė ir anūkės Daiva Šlakaitienė bei Vita Baužytė, šimtas metų sukako pernai gruodžio 3 dieną, galimybė ją pasveikinti oficialiai atsirado tik dabar. O norinčių pasveikinti, pasidžiaugti sulaukus tokio gražaus amžiaus ir palinkėti dar daugiau gyvenimo metų susirinko gausus būrys.

Sveikintojai negailėjo šimtametei komplimentų, kiekvienas išsakė susižavėjimo kupinus žodžius, kad tokio amžiaus senolė taip puikiai atrodo, tokia stipri ir sąmoninga. „Kai jūs įėjote pro duris, man net seilė ištįso. Jūs labai panaši į mano mamą, tad nustebau pamatęs, – kreipėsi į jubiliatę rajono meras Juozas Mažeika. – Dievulis jus sergsti, veda ilgą gyvenimo kelią, dėl to labai džiugu. Jeigu tik tokių šimtamečių kaip jūs – taip puikiai atrodančių ir tokios geros fizinės būklės – rajone turėtumėme daugiau, būtų kur kas smagiau“.

Merui senolė papasakojo, jog nebuvęs lengvas jos gyvenimas. Sunkiai dirbusi, pas ūkininką tarnavusi 23 metus. Sveikata nebe tokia jau ir stipri. „Turbūt tie, kurie sunkiai dirbo jaunystėje, ir nugyvena po šimtą metų. O dėl sveikatos, tai galiu pasakyti, kad yra toks posakis: traškantis medis ilgai traška“, – šypsojosi meras, sveikindamas itin stiprią močiutę. Prie mero sveikinimų prisidėjo ir miesto seniūnas Stanislovas Juknevičius, sveikatai stiprinti padovanojęs stiklainėlį medaus.

„Man labai džiugu, kad yra pas mus tokių senolių, kaip jūs. O jei leidžia Dievulis jums gyventi, vadinasi, esate labai reikalinga, – šimtametę sveikino ir Seimo narė Jolita Vaickienė. – Meras sakė, kad jūs jam primenate mamą, o man – mano močiutę. Mes taip ir norime įsivaizduoti savo močiutes, mamas tokias, kaip jūs – besišypsančias, stiprias. Tad būkite tokia, kokia esate, būkite labai reikalinga“.

Pasidžiaugusi gražia sukaktimi, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (SoDra) Kretingos skyriaus vedėja Danutė Kalinkienė dar pasiteiravo jubiliatės, kokia gi toji jaunystės paslaptis. Į šį klausimą, beje, sudėtinga atsakyti.

Kaip papasakojo senolės anūkė D. Šlakaitienė, močiutė gimusi Lieplaukėje (Telšių rajone), būtent Telšių ir Plungės rajonuose visa giminė ir gyvenanti. „Iš dešimties vaikų močiutė viena belikusi. Ji ir buvo, beje, iš vyriausiųjų“, – pasakojo anūkė.

Viena gyvenusi močiutė vienkiemyje netruko suprasti, kad bus pernelyg sudėtinga jai verstis, tad panoro kraustytis kitur. Išsirinko Kretingą, mat jai patikęs miestas, čia esanti bažnyčia. Arčiau jos persikraustė ir artimieji. Dukra Danutė gyvena Skuodo rajone, pas ją senolė kartais ir leidžianti laiką – ne visada ten būnanti, norinti ir savo namuose pabūti.

O kaip senolė užsiminė, nelengva jai jaunystė buvo. Pas ūkininką tarnavo nuo mažumės, o betarnaudama užtęsė ir santuoką. Ištekėjo vėliau už tokio pat samdinio, kaip ir ji pati, tačiau spėjo užauginti du sūnus ir dukrą. Vėliau, kai tarnystės metai baigėsi, vyras dirbo ūkyje, o ji – pavienė darbininkė. Dabar džiaugiasi 5 anūkais ir 7 proanūkiais.

„Močiutė – kaip angelas, aš ją taip ir vadinu. Ji meldžiasi nuo ryto iki vakaro, už kiekvieną atskirai prakalba ilgus žemaitiškus poterius“, – pasakojo anūkė Daiva. O paklausta, ar išties močiutė tokia stipri, kaip atrodo, patikino, jog tikrai taip. „Paskutiniu metu tik tokia pavargusi atrodo. O per gyvenimą išvis pas jokius gydytojus nevaikščiojo, jos paciento kortelėje įrašyta tik tai, kad, būdama 98 metų, susidėjo dantis ir dar ranką buvo susilaužiusi, – pasakojo D. Šlakaitienė. – O charakteris jos tiesiog puikus – taikus, nekonfliktiškas. Močiutė – labai šviesi. Jai viskas įdomu, pamato kokį naujesnį daiktą, nori jį išbandyti. Pavyzdžiui, moka naudotis mobiliuoju telefonu. Ji labai imli, greitai mokosi, o pamačiusi proanūkę fotografuojant planšetiniu kompiuteriu, pasakė, kad irgi norėtų tokio fotoaparato“. Beje, šimtametė puikiai jaučiasi prieš objektyvą, jai, kaip pavyko išsiaiškinti, fotografuotis labai patinka.

Dantų linija implantavimas