Prie draudžiančio ženklo – įprasti pasiteisinimai ir pyktis

0
257

Laima STONKUVIENĖ

Šunų draudžiamose vietose vedžiojama mažiau, maišelius augintinių ekskrementams surinkti jau turi daugelis kretingiškių, tačiau pareigūnams teisinamasi taip pat kvailai ar net įžūliai, kaip ir visada. Prie tokios išvados galima prieiti po ketvirtadienio rytą aplinkosaugininkų surengto reido, kurio metu lankytasi vietose, kur gyventojai mėgsta vedžioti šunis, ir tikrinta, ar surenkamos jų paliekamos „krūvelės“.

Maišiuką užmiršo, nes skubėjo

Prevencinę priemonę Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Kretingos rajono agentūros vedėjas Ričardas Kašėta, vyresnysis specialistas Edmundas Mikaločius, savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vyr. specialistė, ekologė Jūratė Jokubavičienė bei Civilinės saugos ir sanitarijos skyriaus vyr. specialistė Zita Abelkienė pradėjo nuo miesto žvyrduobės. Tiems gyventojams, kurie, nepaisydami draudžiančio ženklo, atlikti gamtinių reikalų savo keturkojus atveda būtent čia, tą ankstų rytą pasisekė: iš tolo pamatę pareigūnus, jie ketinimo pasivaikščioti atsisakė ir labai greitai pasišalino.

Tuo tarpu prie vieno iš namų J. K. Chodkevičiaus gatvėje taksą vedžiojusiam Zigmui Šoparui susitikimo su pareigūnais išvengti nepavyko. „Staigiai užsinorėjo šunelis šlapintis, tai turėjau greitai vesti į lauką. Per tą skubėjimą ir maišelį užmiršau pasiimti, – nuoširdžiai dėstė takso šeimininkas, neslėpęs ir to, kad šuo neregistruotas. Įspėtas pažadėjo daugiau nevedžioti augintinio draudžiamoje vietoje, visada turėti maišelį jo ekskrementams surinkti ir dar kaimynams patarti, kad nerizikuotų vesti šunų ten, kur negalima.

Liepė verčiau „pijokų“ žiūrėti

O Pastauninko parke sutiktos moterys ne tik aršiai gynė savo augintinių teises, bet ir išbarė pareigūnus. „Mano Dipsis mažutis, vos tris kilogramus sveria, kiek jis čia to „kakučio“ padaro. Jūs geriau žiūrėkit ir tikrinkit tuos, kurie po parką veršio didumo šunis be antsnukių vedžioja, o šie tokias krūvas palieka, kad net baisu žiūrėti, – sustabdyta piktinosi Irena Striaukienė. – Aš viena gyvenu, šuniukas man kaip draugas, jis registruotas, skiepytas. Ir maišiuką, va, žiūrėkit, kaip priklauso, kišenėje turiu, ir ne vieną. Mes pavaikštome, pavaikštome, grynu oru pakvėpuojame, bet tikrai neteršiame“.

Paaiškinus, jog vedžioti augintinį parko teritorijoje draudžia ženklas, moteris paragino verčiau „pijokų“ žiūrėti, ką jie parke daro, kaip jį teršia. Ir nors pažadėjo po parką savojo Dipsio nebevedžioti, paėjusi kiek toliau vėl darė tą patį.

Piktai pareigūnus pasitiko ir Džekį pavaikščioti išvedusi Liuda Olšauskienė. „Mes į parką neiname. Ar čia parkas? Nebesuprasi, kur galima šunelius išvesti pasivaikščioti, kur ne“, – apmaudavo moteris išgirdusi priminimą, kad parke vedžioti šunis draudžiama, nors apie tai įspėjantis ženklas vos ne akis badė. Ji teigė už ženklo neinanti, maišiuką paveldėto šuniuko „kakučiams“ surinkti turinti, augintinis registruotas. Nenoromis suko atgal, tačiau, nors pareigūnai dar tebebuvo parke, su augintiniu ir toliau vaikščiojo draudžiamoje teritorijoje.

Palei lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ tvorą Sniegučiu pavadintą šuniuką vedžiojusi Asta sakė neseniai gyvenanti šiame mikrorajone, todėl dar nežinanti, kokiose vietose negalima šunų vedžioti. Nors šuniuką turi jau 7 metus, nežinojusi ir to, kad jį reikia registruoti.

Gresia 500 litų bauda

Parke tą rytą savo augintinius vedžiojo ir daugiau gyventojų, bet, išvydę pulkelį pareigūnų, visi jie pagreitino žingsnį ir suko į priešingą pusę, kad išvengtų nelabai malonaus susitikimo.

„Mūsų tikslas yra ne žūt būt nubausti, o priminti, kad visiems privalu laikytis nustatytų taisyklių. Jeigu žvyrduobėje, parko teritorijoje vedžioti augintinius draudžiama, vadinasi, draudžiama. Kad šiose vietose šunis vedžiojančių žmonių sumažėjo, faktas, tačiau gudresnių už kitus vis dar yra. Šį kartą visus tik įspėjome, tačiau kito reido metu pažeidėjų, ypač piktybiškai nesilaikančių taisyklių, laukia baudos, kurios tikrai nepradžiugins, bet gal privers susimąstyti“, – sakė R. Kašėta.

Akcija „Augintinis teršia – šeimininkas moka“ visoje Lietuvoje vyksta nuo balandžio pradžios. Ji skirta apsaugoti viešas erdves nuo taršos gyvūnų ekskrementais. Už patį mažiausią į aplinką išmestų nepavojingų atliekų, o į šią kategoriją patenka ir augintinių šunų ekskrementai, kiekį pažeidėjui gresia 500 litų bauda.

Informuoti apie pažeidimus galima paskambinus į Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentą tel. 8 686 48449, taip pat galima skambinti ir bendruoju pagalbos telefonu 112.

Vadovaujantis pernai gegužę nustatyta tvarka, Kretingoje vedžioti šunis galima Topolių mikrorajone prie vandens bokšto, prie Teresiečių vienuolyno, Teresiečių-Laisvės gatvių kampe ir kt. vietose, kur pastatyti specialūs tai žymintys ženklai. Vaikščioti su šunimis draudžiama miesto žvyrduobėje, Pastauninko parke, parkelyje prie M. Daujoto pagrindinės mokyklos, skverelyje prie savivaldybės, saloje prie miesto pirties ir kt.