2.9 C
Kretinga
27 vasario Antradienis
spot_img
spot_img

Poros paieškos internete: pasitikrinkite, ar atpažintumėte apsimetėlį

Ar jau skaitėte?

Ieškoti naujo draugo ar ilgalaikio partnerio internete populiaru ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje, tačiau verta įsidėmėti, kad pažinčių svetaines ir programėles naudoja ne tik norintys bendrauti, bet ir siekiantys pasipelnyti ar kitaip pakenkti. Artėjant Įsimylėjėlių dienai vasario 14-ąją, kibernetinio saugumo ekspertas įspėja apie galimus pavojus.

- Reklama -

Internetinėse pažinčių platformose meilės ieškotojai dažniau patiria finansinius nuostolius nei būtų galima pamanyti. Pavyzdžiui, 2022 metais vien tik JAV dėl romantinių aferų nukentėjo apie 70 000 žmonių, kurių nuostoliai bendrai sudarė net 1,3 milijardo dolerių.

Visgi, remiantis įvairiais duomenimis, net apie 70 proc. internetines pažinčių platformas naudojusieji tvirtina, kad tokiu būdu jie rado sau porą. Tad IT sprendimų platinimo įmonės „Baltimax” vyresnysis kibernetinio saugumo inžinierius ir ESET interneto saugumo ekspertas Lukas Apynis pataria, kaip pasinaudoti internetinėmis pažinčių svetainėmis ar programėlėmis siekiant susipažinti su naujais žmonėmis, o gal net ir įsimylėti, bet nenukentėti.

Netikri profiliai

IT sprendimų platinimo įmonės „Baltimax” vyresnysis kibernetinio saugumo inžinierius ir ESET interneto saugumo ekspertas Lukas Apynis pataria, kaip pasinaudoti internetinėmis pažinčių svetainėmis ar programėlėmis siekiant susipažinti su naujais žmonėmis.

Viena populiariausių sukčiavimo taktikų internetinėse pažinčių platformose – netikri profiliai. Tokiais atvejais piktadariai naudoja vogtas nuotraukas ir išgalvoto asmens informaciją, kad priviliotų nieko neįtariančias aukas. „Šiuo metu išaugus dirbtinio intelekto populiarumui, pažinčių platformose gali padaugėti tikroviškai atrodančių žmonių sugeneruoti skaitmeniniai vaizdai“, – sako kibernetinio saugumo ekspertas L. Apynis.

Prisidengdami vogtomis ar netikromis tapatybėmis sukčiai potencialią auką gali suvilioti gražiomis nuotraukomis, rūpestingu dėmesiu ir atakuoti, kai to mažiausiai tikimasi. Pavyzdžiui, sukčius gali meluoti, jog pateko į bėdą, gali pasidalinti sukurta istorija, kad niekas kitas šiuo metu jam negali padėti, todėl prašo jūsų pagalbos.

„Tokią taktiką naudodami nusikaltėliai gali įdėti nemažai darbo, kad profilis atrodytų kuo tikresnis ir patrauklesnis. Be to, susirašinėjant jie gali panaudoti socialiniuose tinkluose apie jus surinktą informaciją, taip sukuriant bendrų interesų ir neva greitai gimusio artimo ryšio iliuziją“, – įspėja L. Apynis.

- Reklama -

Sukčiavimo atakos ir kenkėjiškų programų platinimas

Internetinės pažinčių platformos yra paprastai prieinamos kibernetiniams sukčiams vykdyti atakas ir platinti kenkėjiškas programas. Nusikaltėliai gali atsiųsti, iš pažiūros, nekaltas žinutes, kuriose gali būti pavojingos nuorodos ar prisegti priedai. Taip netyčia ir net apie tai nežinant išmaniajame įrenginyje gali būti įdiegta kenkėjiška programa, dėl kurios gali būti pažeisti asmeniniai duomenys, padidėja tapatybės vagysčių ar kredito kortelių sukčiavimo rizika.

Duomenų rinkimas šantažui

Internetinės pažinčių platformos saugo daugybę asmeninės informacijos, todėl jos yra patrauklios įsilaužėliams. „The Guardian“ žurnalistė išsiaiškino, kad apie ją per „Tinder“ profilį programėlė surinko apie 800 puslapių duomenų, įskaitant simpatijas, pomėgius, nuotraukas, draugus ir romantiškus pageidavimus. „Yra nuskambėjusių istorijų, kai tokia privati informacija tampa vieša, o už jos panaikinimą prašoma, pavyzdžiui, piniginės išpirkos“, – įspėja L. Apynis.

Grėsmės dėl vietos nustatymo

Daugelis pažinčių programėlių siūlo asmens vietos nustatymo funkciją, kad būtų galima susisiekti su netoliese esančiais viengungiais. Visgi ši paslauga gali būti ir pavojinga. „Nusikaltėliai gali naudoti vietos duomenis, kad galėtų sekti asmenis, todėl iškyla saugumo grėsmės ir realiame gyvenime“, – sako kibernetinio saugumo ekspertas.

Patarimai, kaip saugiai rasti meilę internete

Kibernetinio saugumo inžinierius L. Apynis pateikia 7 patarimus, kuriais reikėtų vadovautis siekiant rasti porą internetinėse pažinčių svetainėse ar programėlėse.

1. Paklauskite žmogaus, su kuriuo pradėjote susirašinėti, kaip jį būtų galima rasti socialiniuose tinkluose (paklausti vardo, pavardės ar kt.). Pokalbio metu užduokite specifinius klausimus, kurie galbūt padėtų patikrinti asmens tapatybę.

2. Jei naujas internetinis pašnekovas prašo jūsų pinigų, paslaugų ar vertingos informacijos, visada tai vertinkite kritiškai. Net jei bendraujate su tikru asmeniu, visgi jo ketinimai nebūtinai bus tik geri.

3. Ankstyvose susirašinėjimo stadijose neatidarinėkite bet kokių jums siunčiamų nuorodų. Net jei atrodo, kad gavote nepavojingą nuorodą į svetainę restorano, kuriame planuojate susitikti, būkite budrūs žinodami, kad sukčiai gali būti ir ypač kūrybiški, pavyzdžiui, sukūrę netikrą kenkėjišką svetainę.

4. Daugelis programų prašo prieigos prie kai kurių jūsų duomenų, tačiau svarbu žinoti, kokie duomenys yra renkami ir kaip jie naudojami. Jei programos kūrėjai neleidžia atsisakyti dalytis duomenimis su trečiosiomis šalimis, apsvarstykite galimybę apskritai nesinaudoti šia programa.

5. Pažinčių platformose neskelbkite jokios informacijos, kuri galėtų būti prieš jus panaudota. Apskritai, dalindamiesi informacija internete, būkite budrūs ir sau rūpestingi.

6. Nesidalinkite intymiomis savo nuotraukomis ar vaizdo įrašais su nepažįstamais žmonėmis, net jei jie pirmieji atsiuntė savąsias. Tai gali būti viena iš emocinio šantažo formų siekiant iš jūsų išvilioti intymią medžiagą, tačiau vėliau ji gali būti išplatinta ir panaudota prieš jus, gali būti prašoma išpirka, o net ir sumokėjus negalite būti tikri, kad nuotraukos nebebus naudojamos. Apskritai – geriau niekam neperduokite savo nuotraukų ar vaizdo įrašų, kurių patys nenorėtumėte paviešinti.

7. Jei nenorite atsisakyti vietos nustatymo funkcijos programėlėje, dėl saugumo patariama šią paslaugą išjungti, kai nesate aktyvūs.

Lukas Apynis
„Baltimax“ kibernetinio saugumo inžinierius, ESET specialistas

spot_img

Įsimintinas minėjimas Palangoje: Nepriklausomybės ir Fuzilierių diena

Lietuvos kariuomenės ir karinių oro pajėgų Uosto ir priekrantės gynybos tarnyba kviečia visus prisijungti prie Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos ir Fuzilierių dienos minėjimo renginio. Ši ypatinga proga bus paminėta kovo 1 d., kuomet nuo...

Šiauliuose automobilio vairuotojai nustatytas 4,32 prom. neblaivumas

Šiauliuose sekmadienį automobilį vairavusiam moteriai nustatytas 4,32 prom. neblaivumas, pranešė policija. Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, 12 val. 28 min. Tilžės gatvėje moteris (gim. 1982 m.) vairavo automobilį „LAND ROVER FREELANDER“ neblaivi (4,32 prom.)....

Lietuvos paštas įspėja apie naują sukčių taktiką – smalsumas kainuoja!

Lietuvos paštas atkreipia dėmesį į pastaruoju metu pradėtus vykdyti naujo tipo sukčiavimus. Jais siekiama išvilioti pinigus, pasitelkiant išperkamųjų siuntų siuntimą atsitiktiniams gyventojams. Išperkamoji siunta – tai siunta, už kurią siuntėjo nurodytą sumą siuntos gavėjas sumoka...

Darbostogos – nors ir pusei metų. Ar tai jums įmanoma?

Vis dažniau biurų darbuotojai renkasi pakeisti kasdienę aplinką ir keliauja darbostogų į šiltus kraštus. Nors laisvas darbo vietos pasirinkimas šiuolaikiniame versle jau nėra naujiena, daugybė įmonių vis dar skeptiškai į žiūri į tai, kad...

„Iki“ pristato naują išskirtinį prekės ženklą „Su meile IKI“: visi šviežutėliai gaminiai turi slaptą...

Šviežučiai kepiniai ir burnoje tirpstantys konditerijos gaminiai „Iki“ parduotuvėse įgavo naują veidą. Tinkle jau pasirodė naujas privatus prekės ženklas – „Su meile IKI“. Juo nuo šiol žymimi visi pačių darbuotojų paruošti ir iškepti saldėsiai,...

Darbo užmokestis 2023 m. pabaigoje augo 4,6 proc. Sužinokite kam padidėjo daugiausiai?

Vidutinis mėnesinis bruto (neatskaičius darbuotojo mokesčių) darbo užmokestis šalies ūkyje (be individualiųjų įmonių) 2023 m. ketvirtąjį ketvirtį sudarė 2 110,3 Eur ir, palyginti su 2023 m. trečiuoju ketvirčiu, išaugo 4,6 proc., praneša Valstybės duomenų...

„S. Pellegrino“ jau šeštąjį kartą skelbia jaunųjų virtuvės talentų paiešką

Jau šeštąjį kartą kulinarinis konkursas „S. Pellegrino Young Chef Academy 2024–25“ kviečia jaunuosius virėjus iš viso pasaulio mesti sau iššūkį, pademonstruoti savo nepaprastus gebėjimus ir sulaukti tarptautinio pripažinimo. O įkvėpimo varžytis su geriausiais galima...

Pernai sulaukta mažiau bankrotų, nors tikėtasi jų augimo. Kiek jų buvo mūsų savivaldybėje?

Pernai sulaukta mažiau bankrotų, nors tikėtasi jų augimo, skelbia „Verslo žinios“. Įmonių finansų ekspertai kaip pagrindinę priežastį įvardija tai, kad mažiau nemokumo bylų pernai inicijavo „Sodra“, o į bėdą patekusios įmonės dažniau skolų klausimus su...

ORAI: Neįtikėtina, bet šiandien galima perkūnija, kai kur truputį palis

Šiandien Lietuvoje kai kur truputį palis, galima perkūnija. Rytą vietomis rūkas. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šilumos. Antradienį daug kur palis. Vietomis rūkas. Vėjas rytų, pietryčių, naktį 3–8 m/s, dieną 5–10 m/s. Temperatūra naktį 1–6 laipsniai...

Vasario 26-oji: vardadieniai, dienos INFO

Vasario dvidešimt šeštoji, pirmadienis, (pirmoji 9-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 308 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Aleksandra, Aleksandras, Aleksas, Aleksė, Aleksius, Aleksys, Alė, Aurimė, Izabelė, Joginta, Jogintas, Jogintė, Sandra; rytoj: Gabija, Gabrielius, Ginvilas,...

Astrologinė prognozė vasario 26-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Iš ryto bus daug miglos galvoje, bet vėliau pavyks neblogai padirbėti. Jokiais greitais, dosniais pažadais tikėti neverta, nes šiandien daug kas pervertins savo galimybes. JAUTIS. Tikėtinos įvairios pagundos. Galite gauti pakvietimą į pobūvį, pasimatymą....

Vasario 26-oji: vardadieniai, dienos INFO

Vasario dvidešimt šeštoji, pirmadienis, (pirmoji 9-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 308 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Aleksandra, Aleksandras, Aleksas, Aleksė, Aleksius, Aleksys, Alė, Aurimė, Izabelė, Joginta, Jogintas, Jogintė, Sandra; rytoj: Gabija, Gabrielius, Ginvilas,...

Vasario 25-oji: vardadieniai, dienos INFO

Vasario dvidešimt penktoji, sekmadienis, (septintoji 8-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 309 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Dabinta, Egilas, Ekvitas, Notangas, Notangė, Rasa, Rasuolė, Regimantas, Viktas, Viktoras, Viktorinas; rytoj: Aleksandra, Aleksandras, Aleksas, Aleksė, Aleksius,...

Vasario 25-oji: vardadieniai, dienos INFO

Vasario dvidešimt penktoji, sekmadienis, (septintoji 8-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 309 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Dabinta, Egilas, Ekvitas, Notangas, Notangė, Rasa, Rasuolė, Regimantas, Viktas, Viktoras, Viktorinas; rytoj: Aleksandra, Aleksandras, Aleksas, Aleksė, Aleksius,...

Astrologinė prognozė vasario 25-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Galite nerimauti dėl ūkinės, buitinės netvarkos arba dėl sugadintos technikos. Žymiai svarbiau atkreipti dėmesį į savo bei šeimos narių emocinę ir sveikatos būklę. JAUTIS. Norėsis pramogų, lengvo pasipelnymo. Visgi nepajėgsite ilgai ištverti kitų žmonių...

Šviežių pavasario daržovių fiesta džiugina kainomis: „Iki“ siūlo sveiką ir nebrangią vakarienę vos per...

Lietuvai šią savaitę žadama šilumos banga, o pavasarinio šviežio derliaus daržovių jūra – jau „Iki“ parduotuvėse visoje šalyje. Nuo traškių ridikėlių ir morkyčių ryšulėlių iki gražuolių savojinių ar „Romanesco“ kopūstų – daržovių gausa garsėjantis...

Astrologinė prognozė kitai savaitei, vasario 26–kovo 3 dienoms

AVINAS Savaitės pradžioje jūsų ir aplinkinių nuomonės daug kur nesutaps. Nelengva bus suprasti, kas geriau, ir teisingai pasirinkti. Jokiais greitais, dosniais pažadais tikėti neverta, nes daug kas pervertins savo galimybes. Neskubėkite ir patys dalinti pažadų....

Lietuvių bendrovės kelias – nuo starto garaže iki siekio tapti pasaulinio lygio bendrove

Tvarumas, inovacijos ir, žinoma, daug darbo – ant šių kertinių akmenų pastatę savo verslą, du lietuviai garaže startavusią bendrovę sėkmingai užaugino iki lyderės Lietuvoje ir regione. Tačiau jie neslepia, kad sustoti neketina – planuoja...

ORAI: Šiandien nepastovūs orai: lietus, rūkas, vėjo gūsiai ir plikledis

Šiandien Lietuvoje daug kur palis, Rytų Lietuvoje vyraus nedidelis lietus. Rytą vietomis rūkas. Vėjas pietryčių, pietų, pereinantis į pietvakarių, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šilumos. Sekmadienio naktį žymesnio lietaus...

Astrologinė prognozė vasario 24-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Apdairiai spręskite praktines ir finansines problemas. Būtų geriau neįsitraukti į socialinių tinklų komentavimo skiltis. Domėkitės aktualia informacija, bet neprovokuokite neigiamų reakcijų. Saugokite sveikatą, tinkamai maitinkitės. JAUTIS. Norėsis papramogauti, susitikti su mylimu žmogumi. Taip pat...

Vasario 24-oji: vardadieniai, astrologija

Vasario 24-oji – Estijos Nepriklausomybės diena; Šv. Motiejus, Vieversio diena. Vasario dvidešimt ketvirtoji, šeštadienis, (šeštoji 8-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 310 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia: Elfrida, Elmaras, Elmyra, Gedkanta, Gedkantė, Gedmantas, Gedmantė,...

Astrologinė prognozė vasario 25-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Galite nerimauti dėl ūkinės, buitinės netvarkos arba dėl sugadintos technikos. Žymiai svarbiau atkreipti dėmesį į savo bei šeimos narių emocinę ir sveikatos būklę. JAUTIS. Norėsis pramogų, lengvo pasipelnymo. Visgi nepajėgsite ilgai ištverti kitų žmonių...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS