Nealkoholinio alaus, vyno bei kitų gėrimų gamyba turi ilgą istoriją, o jų ištakos siekia šimtmečius. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais, dėl besikeičiančių vartotojų pageidavimų, sveikatos sumetimų ir maisto bei gėrimų technologijų pažangos, nealkoholinių alternatyvų kūrimas labai suintensyvėjo. Anot prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, pastebima, kad ir tarp Lietuvos pirkėjų auga nealkoholinių gėrimų populiarumas: jų labiausiai mėgstamas nealkoholinis alus ir kokteiliai, o antroje vietoje – nealkoholinis vynas. Pasinaudoti puikia proga ir pasimėgauti kokteliais verta šį savaitgalį (spalio 26–29 d.) „Rimi“ parduotuvėse aktyvavus 50 proc. nuolaidų kuponą nealkoholinio alaus kokteiliui „Utenos Radler“. O paįvairinti jo skonį galima išmėginus koktelio receptą, kuris patiks visiems vakarėlio svečiams.
Kaip iš tikrųjų gaminami nealkoholiniai gėrimai?
Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijos vadovė Olga Suchočeva teigia, kad nors daugelis mėgsta rinktis nealkoholinius gėrimus, tokius kaip alus ar vynas, retas žino, kaip iš tikrųjų toks gėrimas yra išgaunamas. Anot ekspertės, pagrindinis tokio gėrimo gamybos komponentas – karštis, tad nereikėtų tikėti mitais, jog alkoholis pašalinamas cheminiais, sveikatai kenksmingais būdais.
„Nealkoholinis alus, vynas ir panašūs gėrimai gaminami taikant panašų procesą, kaip ir alkoholiniams gėrimams gaminti, tik papildomai pašalinant arba sumažinant alkoholio kiekį. Gaminant nealkoholinį alų, jis verdamas, fermentuojamas ir vėliau kaitinamas, kad alkoholis išgaruotų, tačiau išliktų skonis ir aromatas. Kai kuris alus gali būti maišomas su dalimi pradinio alaus, kad būtų atkurtas jo skonis. Nealkoholinio vyno gamybos etapai apima derliaus nuėmimą, fermentaciją ir dealkoholizavimą. Gaminant kitus nealkoholinius gėrimus, pavyzdžiui, spiritinius gėrimus be alkoholio ar kokteilius, daugiausia dėmesio skiriama įvairių vaisių sulčių, augalinių medžiagų ir kvapiųjų medžiagų maišymui, kad būtų atkartojamas alkoholinių gėrimų skonis ir aromatas. Šiais procesais sukuriami įvairūs nealkoholiniai gėrimai, kai kuriais atvejais su nedideliu alkoholio kiekiu, suteikiantys vartotojams tradicinių gėrimų patirtį be alkoholio poveikio“, – žiniomis dalijasi ekspertė.
Didėja vartotojų sąmoningumas
O. Suchočevos teigimu, pastaruoju metu nealkoholiniai alternatyvūs gėrimai dažnai parduodami labiau nei anksčiau dėl daugelio veiksnių: tai susiję tiek su noru palaikyti sveikesnį mitybos racioną, tiek su vis labiau populiarėjančiomis gyvenimo be alkoholio tendencijomis.
„Didėjant vartotojų sąmoningumui sveikatos atžvilgiu, atsiranda noras mažinti alkoholio vartojimą. Taip pat nealkoholinių gėrimų paklausą didina ir poreikis, kad vairuojantys asmenys išliktų blaivūs per socialinius renginius ir susibūrimus. Dar nealkoholinių alternatyvų rinką skatina vis labiau populiarėjančios gyvenimo be alkoholio tendencijos. Bendrai nealkoholiniai gėrimai skatina atsakingą alkoholio vartojimą ir yra tinkamas pasirinkimas vartotojams, siekiantiems ir skanaus malonumo, ir geros savijautos“, – įžvalgomis dalijasi O. Suchočeva.
Nealkoholiniai gėrimai suteikia platų pasirinkimų spektrą žmonėms, kurie nusprendžia nevartoti alkoholio arba nori sumažinti jo vartojimą. Ekspertė pažymi, kad jų vartojimas populiarėja dar ir dėl to, kad šie gėrimai turi mažiau kalorijų nei alkoholiniai: „Kadangi šiuose gėrimuose nėra alkoholio, juose gerokai sumažėja kalorijų. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad tikslus kalorijų skaičius gali skirtis priklausomai nuo šio prekės ženklo ir konkretaus produkto.“
„Be to, šių gėrimų alternatyvų yra begalė: nuo gaivių gazuotų gėrimų iki nealkoholinių aromatingų kokteilių, alaus bei vyno. Tokia įvairovė leidžia asmenims rinktis gėrimus, atitinkančius jų skonio pageidavimus“, – sako komercijos operacijų vadovė.
Pirmenybė – lietuviškai produkcijai
Atstovė pasakoja, kad pirkėjai pastaruoju metu vis dažniau renkasi nealkoholinį alų, vyną ir kitus gėrimus, ypač – švenčių bei šiltuoju laikotarpiu.
„Šiais metais nealkoholinių gėrimų pardavimai išaugo apie 10 proc. Ypač pastebimas šių produktų pardavimų augimas švenčių metu, taip pat kiek didesnė paklausa matyti šiltuoju laikotarpiu. Tarp pirkėjų populiarus importinis nealkoholinis alus, tačiau pirmenybė teikiama lietuviškam, taip pat – nealkoholiniams alaus kokteiliams, pavyzdžiui, „Utenos Radleris“, kurių perkamiausi skoniai – greipfrutų ir citrinų. Bendrai turime virš 130 nealkoholinių gėrimų rūšių, tad asortimentas yra labai platus: alus, alaus kokteiliai, tylūs ir putojantys vynai, kokteiliai. Šaltuoju laikotarpiu rekomenduojame išmėginti imbierinių gėrimų bei nealkoholinį karštą vyną – jų bus galima įsigyti prieš Kalėdas“, – pristato ekspertė.
Kviečiame paįvairinti nealkoholinį alaus kokteilį citrusinių vaisių gaiva.
RECEPTAS
Kokteilis su nealkoholiniu alumi
Kokteiliui reikės:
- 90 ml greipfrutų sulčių;
- 15 ml citrinos sulčių;
- 15 ml sirupo;
- 240 ml pasirinkto skonio nealkoholinio alaus kokteilio „Utenos Radler“;
- Citrinos arba greipfruto skiltelės papuošimui.
Gaminimo eiga:
Pripildykite 500 ml talpos stiklinę ledo, įpilkite greipfrutų sulčių, citrinos ir sirupo. Išmaišykite.
Atsargiai supilkite „Radlerį“ iki taurės viršaus ir išmaišykite.
Papuoškite citrina ar greipfruto griežinėliu ir mėgaukitės!
Skanaus!