Neleistinas tvoras teks pašalinti

Laima STONKUVIENĖ

Rajono aplinkosaugininkai, vykdydami akciją „Tvora“, trečiadienį išsirengė į dar vieną nelegalių tvorų medžioklę. Šįkart aplankytos Akmenos upės, Kretingos, Darbėnų ir Laukžemės tvenkinių pakrantės. Visur rasta tvorų, pastatytų vandens apsaugos juostoje.

Užtvėrė dėl saugumo

„Vandens telkinio apsaugos juostoje tvoros negali būti tveriamos. Juosta dažniausiai būna 5 metrus nuo vandens telkinio. Jei šlaitas ryškus – tai nuo šlaito ribos“, – vietas, kur neturėtų būti tvorų, akcentavo Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos Kretingos rajono agentūros vedėjas Ričardas Kašėta.

Tą jis kartu su agentūros vyresniuoju specialistu Edmundu Mikaločiumi turėjo priminti visiems gyventojams, kurie priėjimus prie vandens telkinių yra užtvėrę tvora.

Įstatymą pažeidę kretingiškiai vieningai tvirtino tvoras užtvėrę dėl saugumo, kad prašalaičiai nevaikščiotų, „iškadų“ nepridarytų, be to, juostos, kurias privalu palikti, žmogaus neprižiūrimos, užaugs žolėmis iki kelių. „Norėjome, kad ir saugiau, ir gražiau būtų. Tačiau, jeigu reikia, jeigu taip įstatymas numato, tvoras perkelsime arčiau arba dalį jų išimsime“, – nė vienas pažeidėjas aplinkosaugininkams savo tiesų neįrodinėjo. Pirties savininkas Antanas Burba taip pat sakė vykdysiąs visus paliepimus, tik prie pagrindinio įėjimo į taip vadinamą salelę užtvertą tvorą norintis apginti. „Pernai šioje vietoje nuskendo žmogus, tvora yra tarsi saugotoja nuo nelaimių“, – teigė jis. Priimtas kompromisas – pašalinti medinius vartelius ir tinklinę tvorą, kad prie vandens būtų galima prieiti pro kitą pusę.

Ragina pašalinti geranoriškai

Visų tvorų, kurios pastatytos vandens telkinių apsaugos juostoje, savininkus aplinkosaugininkai įpareigojo tvoras nugriauti per savaitę. „To nepadarius, bus taikomos administracinės nuobaudos ir skaičiuojama žala aplinkai. Noriu akcentuoti, kad tokius reidus organizuosime ir toliau, todėl patariame vandens telkinių apsauginėje juostoje esančias neleistinas tvoras pašalinti geranoriškai, tą vis tiek reikės padaryti“, – sakė R. Kašėta.

Aplinkos ministerijos akcija „Tvora“ startavo gegužės 7 dieną. Jos tikslas ir siekis – kad nelegalių tvorų mažėtų, žmonės jų nestatytų ten, kur to daryti negalima. Nors buvo duotas mėnuo, per kurį įstatymų pažeidėjai galėjo patys nugriauti neleistinas tvoras, pirmąją akcijos dieną aplinkosaugininkai visoje šalyje patikrinę per 200 vandens telkinių pakrančių aptiko 115 galimų pažeidimų.

Už tvoros metrą – 500 litų bauda

Aplinkosaugininkai primena, kad nuo gegužės 1 dienos padidėjo baudos už vandens telkinių pakrantėse pastatytas neleistinas tvoras. Tai padaryta dėl to, kad statant tvoras neleistinose vietose prie vandens telkinių, pažeidžiamas jų pakrančių gamtinis kraštovaizdis, apsunkinama gyvūnų migracija, daroma žala aplinkinei gamtai.

Privačių sklypų savininkai, apsitvėrę daugiau nei 5 metrus iki vandens telkinio, bus baudžiami bauda, skaičiuojama pagal tvoros ilgį – 1 metras neleistinos tvoros savininkams kainuos 500 litų. Nustačius žalos atvejus, asmenys bus įpareigoti pašalinti žalos aplinkai padarinius. Tą jie privalės padaryti per du mėnesius. Jei per nurodytą terminą neleistinos tvoros nebus pašalintos, bus apskaičiuojamas 500 Lt už tiesinį tvoros metrą žalos aplinkai dydis. Už kiekvieną mėnesį, kol nebus pašalinami žalos aplinkai padariniai, žalos dydis bus didinamas po 500 Lt už tiesinį tvoros metrą.

Nemalonumai laukia ir poilsiautojų – jie apsistoti paežerėse ar paupiuose galės tik gavę savininko sutikimą. Netvarkingiems turistams, kaip ir anksčiau, grės nuo 50 litų baudos už aplinkos šiukšlinimą, tokiu atveju jiems taip pat teks atlyginti gamtai padarytą žalą.

Aplinkosaugininkai taip pat primena, kad yra įsteigta karštoji linija, kuria gyventojai gali pranešti apie galimai neleistinas tvoras prie vandens telkinių. Darbo dienomis galima skambinti telefonu 8 (5) 273 2995. Skambinant prašoma nurodyti konkrečius duomenis – miestą ar gyvenvietę, vandens telkinio pavadinimą, kuo tikslesnę vietą, tvoros atstumą nuo vandens ir savo telefoną, kad pareigūnai, esant reikalui, galėtų pranešimą patikslinti ir informuoti skambinusį žmogų apie rezultatus.


Tvorų tiekimas UAB

Ankstesnis straipsnisAkmeną vėl vadavo nuo šiukšlių
Kitas straipsnisSprogus rezervuarui gyventojai liks saugūs