7.9 C
Kretinga
4 spalio Penktadienis
spot_img
spot_img

Naktį kamuoja kvėpavimo sutrikimai? Gydytoja turi ir įspėjimų, ir patarimų

Ar jau skaitėte?

Kvėpavimas – vienas pagrindinių gyvybę palaikančių procesų, darantis didelę įtaką mūsų fizinei, protinei ir emocinei savijautai. Pasak BENU vaistininkės Gretos Vaitoškaitės, teisinga kvėpavimo technika atlieka svarbų vaidmenį stiprinant bendrą sveikatą. Jai antrina ir gydytoja, sertifikuota kvėpavimo terapijos specialistė Ligita Ilgutytė – būtina suprasti įvairių kvėpavimo pratimų svarbą ir deramai taikyti juos kasdieniame gyvenime.

- Reklama -

Daugelio problemų šaltinis – miego apnėja

Apnėja – graikiškos kilmės žodis, reiškiantis „nekvėpuojantis”. Miego apnėja – tai ne mažiau kaip 10 sek. sustojęs kvėpavimas miegant. Kartais kvėpavimas sustoja 20-30 sek., retesniais atvejais – 2-3 min. Pasaulinės sveikatos organizacijos (WHO) skaičiavimais, visame pasaulyje apie 936 mln. suaugusiųjų nuo 30 iki 69 metų amžiaus kenčia bent nuo lengvos miego apnėjos formos.

2019 m. žurnale „The Lancet Respiratory Medicine” paskelbtame tyrime teigiama, kad vidutinio sunkumo ir sunkios miego apnėjos paplitimas yra apie 10 proc. vyrų ir 3 proc. moterų. Tačiau šie skaičiai, manoma, yra gerokai mažesni nei iš tiesų – daug miego apnėjos atvejų nėra diagnozuojama. Specialistų manymu, vien Jungtinėse Amerikos Valstijose nediagnozuojama apie 80 proc. tokių atvejų.

G. Vaitoškaitė pastebi, jog miego apnėja yra vienas pagrindinių kvėpavimo sutrikimų ir Lietuvoje. Ji pasireiškia šiais simptomais – garsiu knarkimu, oro gurkšnojimu, mieguistumu dienos metu, sunkumu susikaupti, burnos džiūvimu, galvos skausmu, sumažėjusiu lytiniu potraukiu ir dažnu naktiniu šlapinimusi.

„Yra kelios miego apnėjos rūšys, iš kurių labiausiai paplitusi yra obstrukcinė miego apnėja. Ją sukelia viršutinių kvėpavimo takų užsikimšimas dėl tokių veiksnių kaip riebalų sankaupos kakle, alkoholio vartojimas, rūkymas, žemas skydliaukės hormonų lygis ir širdies ar inkstų nepakankamumas. Rečiau pasitaikanti centrinė miego apnėja atsiranda dėl kvėpavimo centro slopinimo smegenyse. Retais atvejais gali pasireikšti mišri miego apnėja, kai vienu metu pasireiškia ir obstrukcinė, ir centrinė miego apnėja“, – sako vaistininkė.

READ  Vyrų veido odos priežiūra žiemą

Negydoma miego apnėja gali sukelti įvairių sveikatos problemų – širdies ritmo sutrikimus, širdies nepakankamumą, aukštą kraujospūdį, insultą, II tipo diabetą, nervų sistemos ligas ir net depresiją. J. Vaitoškaitė pabrėžia, kad sergantiesiems miego apnėja svarbu reguliariai tikrintis kraujospūdį – tą galima daryti tiek namuose, tiek BENU vaistinėse.

- Reklama -

„Nereguliarus kvėpavimas miego metu gali sumažinti deguonies įsisotinimą, dėl to atsiranda ryškus mieguistumas dienos metu ir padidėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Naudojant pulsoksimetrą deguonies įsotinimui kraujyje stebėti, galima nustatyti nukrypimus nuo sveikos ribos ir pastebėti širdies ritmo sutrikimus“, – rekomenduoja vaistininkė.

Asmenims, sergantiems miego apnėja, labai svarbu laikytis sveiko gyvenimo būdo. Tai apima reguliarius fizinius pratimus, sveiko svorio palaikymą, miego režimo nustatymą, alkoholio vartojimo ribojimą ir metimą rūkyti. Kai kuriais atvejais gali prireikti chirurginio gydymo arba nuolatinio teigiamo slėgio kvėpavimo takuose (CPAP) prietaiso naudojimo. Todėl BENU vaistinė ragina gyventojus kreiptis į gydytoją ir imtis būtinų veiksmų savo sveikatos gerovei.

Be miego apnėjos, vaistininkė taip pat atkreipia dėmesį į kvėpavimo per burną ir streso poveikį kvėpavimo takų sveikatai. „Kvėpavimas burna dėl užsikimšusios nosies gali sukelti burnos džiūvimą, gerklės skausmą ir didesnę viršutinių kvėpavimo takų infekcijų bei alergijų riziką. Stresas ir baimė suaktyvina simpatinę nervų sistemą, todėl keičiasi širdies ritmas ir kvėpavimo įpročiai. Lėtas, gilus kvėpavimas gali padėti sumažinti stresą ir paskatinti atsipalaidavimą“, – perspėja G. Vaitoškaitė.

Paprasti kvėpavimo pratimai, didelė nauda

Ligita Ilgutytė, gydytoja bei sertifikuota kvėpavimo terapijos mokytoja, pasakoja, kaip susiję skirtingi kvėpavimo būdai ir jų poveikis mūsų organizmui.

„Vidinis kvėpavimas vyksta ląstelėse ir gamina energiją, o išorinis kvėpavimas yra mechaninis dujų apykaitos procesas. Kvėpavimas unikalus tuo, kad jį gali kontroliuoti ir mūsų autonominė nervų sistema, ir mūsų valia. Tinkamas deguonies prisotinimas yra labai svarbus, kad organizmas veiktų sveikai ir medžiagų apykaitos procesai vyktų natūraliai“, – sako gydytoja.

READ  Gydytojas įspėja sergančius celiakija: nepageidaujamą organizmo reakciją gali sukelti ir trupinėlis kvietinių miltų

Pasak jos, kvėpavimo pratimai gali atkurti natūralią sveiką organizmo aplinką ir funkcionavimą. Jie tiesiogiai susiję su nervų sistema, nes įkvėpimas suaktyvina, o iškvėpimas atpalaiduoja organizmą. Pavyzdžiui, klajoklinis nervas (lot. nervus vagus) suaktyvėja iškvėpimo metu ir padeda mums atsipalaiduoti.

„Įvairūs kvėpavimo pratimai tenkina skirtingus poreikius, pavyzdžiui, tonizavimo, atsipalaidavimo ar pusiausvyros. Nuoseklus kvėpavimas gali padėti nuraminti širdį, o specifinis kvėpavimas gali padėti pasiekti tam tikras būsenas. Šie pratimai gali būti prevencinės priemonės, tačiau jie taip pat gali padėti valdyti sutrikimus. Vis dėlto labai svarbu šiuos pratimus atlikti teisingai; priešingu atveju jie gali būti nenaudingi ar net žalingi“, – įspėja kvėpavimo mokytoja.

L. Ilgutytės teigimu, išmokti taisyklingai kvėpuoti gali prireikti specialisto patarimų, ypač asmenims, kurių kvėpavimo modeliai yra netaisyklingi arba ydingi. Fizioterapeutai vis dažniau moko žmones diafragminio ir krūtinės kvėpavimo, nes supranta raumenų įtampos ir kvėpavimo ryšį. Patartina kartu su specialistu išmokti bent kelis taisyklingo kvėpavimo pratimus, jog būtų užtikrintas jų veiksmingumas ir išvengta žalos.

„Stresas ir kvėpavimas yra glaudžiai susiję, nes stresas sukelia paviršutinišką, greitą kvėpavimą. Toks kvėpavimas mažina deguonies įsisavinimą ir neigiamai veikia nervų sistemą. Išmokę kvėpuoti giliai ir ramiai, žmonės gali sumažinti stresą ir pagerinti bendrą sveikatą. Kvėpavimo pratimai gali padėti subalansuoti organizmą ir net išspręsti tokias problemas kaip nemiga“, – teigia kvėpavimo terapijos mokytoja.

Anot jos, per pastarąjį dešimtmetį kvėpavimo pratimų populiarumas labai išaugo. Daugelis supranta šių pratimų naudą, o prie didėjančio jų populiarumo prisidėjo ir iš lūpų į lūpas perduodama teigiama patirtis. Kvėpavimo pratimai gali turėti didelį poveikį medžiagų apykaitai, limfos tekėjimui ir raumenų atsipalaidavimui, suteikdami nervų sistemai gilų atsipalaidavimo pojūtį.

READ  Uoslės praradimas ir priklausomybė nuo vaistų – netinkamo slogos gydymo pasekmės: kaip jų išvengti?

„Apibendrinant pasakyčiau, jog taisyklingas kvėpavimas yra labai svarbus norint palaikyti gerą sveikatą ir teigiamą savijautą. Kvėpavimo pratimai gali padėti atkurti natūralią organizmo pusiausvyrą, pagerinti medžiagų apykaitą ir sumažinti stresą. Tačiau labai svarbu išmokti ir teisingai atlikti šiuos pratimus, geriausia vadovaujant specialistui, kad būtų užtikrintas jų veiksmingumas ir išvengta galimos žalos“, – pataria gydytoja Ligita Ilgutytė.

spot_img

Laukuose Trakuose rastas vyro kūnas

Laukuose Trakuose rastas nežinomo vyro kūnas. Kaip pranešė Policijos departamentas, ketvirtadienį, apie 12 val. 40 min., Gedimino gatvėje, laukuose, rastas mirusio nenustatytos tapatybės ir amžiaus vyriškio kūnas irimo stadijos. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Ingrida Steniulienė...

Tyrimas: dešimt darbdavio savybių, kurias labiausiai vertina lietuviai

Renkantis darbovietę Lietuvos gyventojai pirmenybę teikia lanksčioms darbo sąlygoms, stabiliai bei užtikrintai darbo vietai ir geram baziniam darbo užmokesčio dydžiui, rodo „Lidl Lietuva“ užsakymu atliktas gyventojų nuomonės tyrimas. Siekiant pateisinti skirtingus esamų bei potencialių...

ORAI: Prasideda šalnos

Penktadienio dieną vietomis silpnas lietus. Vėjas šiaurinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 9–14 laipsnių šilumos. Šeštadienį lietaus tikimybė maža. Kai kur rūkas. Vėjas šiaurės, šiaurės rytų, 4–9 m/s. Temperatūra naktį 4–9, šiauriniuose rajonuose vietomis 1–3...

Spalio 4-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įdomybės

Spalio 4-oji – Pasaulinė gyvūnijos diena, šv. Pranciškus; Tarptautinė šypsenos diena. Spalio ketvirtoji – 278-oji metų diena (penktoji 40-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 88 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Edvina, Edvinas, Eivas, Eivenė,...

Astrologinė prognozė spalio 4-ajai, penktadieniui

AVINAS. Kad ši diena neapkarstų, pasistenkite gerai sutarti su kolegomis, partneriais. Turėtų neblogai sektis, jeigu ieškote galimybių bendradarbiauti ir gebate dalintis. Be kitų palaikymo pasieksite kur kas mažiau. JAUTIS. Tikėtinas stiprus poreikis su kažkuo labiau...

Po Klaipėdos universiteto ligoninės reorganizacijos chirurginės paslaugos Palangoje bus teikiamos tik šiltuoju sezonu

Po Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) reorganizacijos, chirurginės paslaugos Palangoje bus teikiamos tik šiltojo sezono metu – nuo gegužės 15 dienos iki rugsėjo 15 dienos. Tokį sutarimą ketvirtadienį pasiekė Palangos miesto savivaldybės vadovai ir KUL...

Klaipėdos universiteto ligoninei ir Palangos savivaldybei pavyko susitarti: paslaugos išliks

Šiandien sveikatos apsaugos ministro Aurimo Pečkausko iniciatyva ministerijoje surengtame Palangos miesto savivaldybės ir Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) atstovų susitikime pavyko rasti kompromisinį, abi šalis tenkinantį ir Palangos gyventojams bei svečiams naudingą sprendimą. KUL Palangos ligoninėje,...

Naujųjų „Xiaomi“ flagmanų pristatymas Vilniuje įvyko išsyk su pasauline premjera –telefonus technologijų entuziastus kvietė...

Trečiadienį sostinėje vykusiame išskirtiniame renginyje visuomenei gyvai pristatyti naujieji „premium“ klasės „Xiaomi 14T“ serijos mobilieji telefonai – ambicingi, galingi, fotografijos entuziastams sukurti įrenginiai. Juose integruotos „Leica“ kameros galimybes svečiai išbandė dalyvaudami fotografo Lino Marcišausko...

Elektronikos inovacijos: nauda gamtai ir iššūkiai aplinkai

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto mokslo darbuotoja dr. Vaida Survilienė aktyviai prisideda prie pilkųjų ruonių tyrinėjimo, pasitelkdama moderniausias technologijas. Šiuolaikiniai elektronikos prietaisai, kuriuos ji naudoja savo tyrimuose, leidžia mokslininkams stebėti ruonių elgseną...

Sukrečianti Ingos šeimos patirtis: šokas dėl sūnaus būklės

Nemažai tėvų ar globėjų susiduria su vaikų mitybos sunkumais. Dalis jų išsprendžiama gana nesunkiai, o kartais tenka ieškoti ir specialistų pagalbos. Tačiau vargiai kas gali įsivaizduoti, ką išgyvena tėvai, sužinoję, jog jų vaikas turės...

„Iki“ – tikra nuolaidų šventė: „Kavos ir arbatos fiesta“ leis kavos įsigyti net pigiau...

Jau penktadienį moksleiviai ir vėl į mokyklą žengs nešini žiedais. Švenčiant Mokytojų dieną svarbiausia – dėmesys ir nuoširdi padėka, o simbolinėms dovanoms išlaidauti visai nebūtina. Ypač, jeigu užsuksite į arčiau namų esančią „Iki“ parduotuvę,...

Marijampolėje į ligoninę pristatytas nuo laiptų nukritęs vyras, jam nustatytas 4,54 prom. girtumas

Marijampolėje trečiadienį į ligoninę pristatytas nuo laiptų nukritęs vyras, pranešė policija. Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, apie 8 val. 5 min. į Marijampolės ligoninės priėmimo skyrių buvo pristatytas neblaivus (4,54 prom.) vyras (gim. 1983...

Astrologinė prognozė spalio 3-iajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti aiškintis santykius su antrąja puse bei partneriais. Nesistenkite kitų įtikinti tuo, kuo patys netikite. Būkite pasirengę koreguoti kai kuriuos planus. JAUTIS. Pravartu iš peties paplušėti, jeigu privalote neatidėliodami atlikti kai kuriuos reikalus....

Kaip atskirti slogos ir kaip gydyti šiuos negalavimus

Atėjus šaltesniems orams, sveikatos priežiūros specialistai sulaukia vis daugiau nusiskundimų dėl slogos ir komplikacijų. Taip pat jie, pastebi, kad dažnas į slogą numoja ranka – esą, anokia tai liga. Tačiau kai kuriais atvejais negydoma...

ORAI: Trečiadienio dieną kai kur truputį palis

Trečiadienio dieną kai kur truputį palis. Vėjas besikeičiančios krypties, 4–9 m/s. Temperatūra 8–13 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio naktį didesnėje šalies dalyje, daugiausia Pietvakarių Lietuvoje, dieną daugelyje rajonų numatomas lietus. Vėjas naktį daugiausia rytų, 3–8 m/s, dieną...

Spalio 2-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įdomybės

Spalio 2-oji  – Angelų sargų arba Policijos diena. Spalio antroji – 276-oji metų diena (trečioji 40-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 90 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Eidvilas, Gervilas, Gervilė, Gervyda, Gervydas, Geržada, Geržadas,...

Astrologinė prognozė spalio 2-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Būsite dirglūs, nervingi. Emocijų audrą gali sukelti kritiškas žodis, replika, nemalonus prisiminimas, mintys apie galimus išbandymus. Visur matysite priešus, kažką kaltinsite nesąžiningumu, liežuvavimu. Nemalonius pokalbius atidėkite. Atsargiai kelyje. JAUTIS. Tikėtina, kad atsinaujins sena širdgėla...

Apsipirkti „Iki“ tapo dar lengviau ir patogiau: 5 „Iki“ klientų valdybos įkvėpti pokyčiai, kuriuos...

Nauji produktai asortimente, patogesnė mobilioji programėlė ir aiškesni kainų pasiūlymai parduotuvėse – tai tik keli naujausi patobulinimai „Iki“ tinkle, padedantys apsipirkti dar paprasčiau ir sklandžiau. Pokyčiai ypač taikliai priderinti prie klientų poreikių, kadangi jie...

Šilalės rajone, bendrovės „Rivona“ pastate, kilęs gaisras lokalizuotas, evakavosi 124 žmonės

Šilalės rajone antradienį prieš vidurdienį kilo gaisras bendrovės „Rivona“ pastate. 12.15 val. jis jau buvo lokalizuotas, pirminiais duomenims, žmonės nenukentėjo. Iki atvykstant ugniagesiams, iš pastato evakavosi 124 žmonės. „Atvykus ugniagesiams, palėpėje degė elektros skydinė, 12 valandą...

Vienas paprastas veiksmas „Rimi“ pirkėjams padės išsaugoti 5,6 tonų popieriaus

Prekybos tinklas „Rimi Lietuva“ toliau diegia skaitmenines naujoves, ne tik palengvinančias apsipirkimą, bet ir padedančias saugoti gamtą. Nuo spalio 1 d. visose „Rimi“ parduotuvėse ir reguliariose kasose pirkėjai turės galimybę nebespausdinti popierinių čekių ir...

Nebrangi ir skani egzotika: „Iki“ persimonų siūlo labai patrauklia kaina – gaminkite su jais...

„Dievų vaisiaus“ vos už keliasdešimt centų, bemat pakeliančio nuotaiką ir nudžiuginančio skonio receptorius – būtent to įsibėgėjant rudeniui pirkėjai pradeda ieškoti parduotuvėse. Ryškusis persimonas kasmet vis labiau įsitvirtina tarp lietuvių mėgstamiausių egzotinių vaisių, pastebi...

Nepraleiskite progos kiaulienos mentės „Iki“ įsigyti pigiau: 3 idėjos sočiai ir skaniai vakarienei

Kiauliena – mėsa, kurią lietuviai renkasi dažniausiai. Nors populiarėja ir jautiena bei vištiena, tačiau kiaulienos pardavimai vis tebeauga, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Jos populiarumą lemia tiek kaina, tiek ir jos...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS