15.9 C
Kretinga
13 birželio Penktadienis
spot_img
spot_img

Karšta, drėgna, vanduo liejasi laisvai: pražūtingi pavojai telefonams ir kompiuteriams

Ar jau skaitėte?

Vienas iš sveikos aplinkos žmogui rodiklių – 40–60 proc. santykinė oro drėgmė. Labai panašūs palankios aplinkos parametrai taikomi ir jūsų telefonui, kompiuteriui ir kitai IT technikai. O jeigu besigaivindami šliūkštelėsime sulčių, mineralinio ar budindamiesi – kavos? Kompiuterinės technikos meistrai turi patarimų ir perspėja: paprastas įrangos išdžiovinimas, deja, gali nepadėti. Negana to, per sausa aplinka bėdų sukelia netgi dažniau nei per drėgna.

- Reklama -

Gedimų priežastis – aplaidi elgsena

„Be didesnių problemų IT technika trumpai dirba 20–80 proc. santykinės drėgmės ribose, o jei aktualu ilgalaikė apsauga nuo korozijos, rekomenduojama 30–45 proc. santykinis drėgnumas. Deja, esant per mažam santykiniam drėgnumui, didėja galimas elektrostatinės iškrovos dydis. Kovoti su šiuo technikos priešu yra sunkiau ir brangiau nei kad užtikrinti apsaugą nuo atviro vandens“, – pasakoja kompiuterinę įrangą atnaujinančios įmonės „Refurbas“ vadovas Arnas Bebrauskas.

Karštomis ir drėgnomis dienomis kompiuterius ir telefonus saugokite nuo drėgmės, nes net maži kiekiai skysčio gali sukelti rimtų gedimų. Iliustracinė nuotrauka.

Anot jo, per didelis drėgnumas – ilgalaikio įrangos naudojimo atveju – kelia mažiau bėdų. Tai gali lemti komponentų, laidininkų koroziją, gedimus, tačiau remonto atveju pažeidimai aiškesni, saugos metodai nuo šio technikos priešo irgi yra ženkliai paprastesni.

„Dėl drėgnos aplinkos galima laidininkų ir komponentų korozija, dėl to įranga gali nebe taip teisingai veikti, kristi jos našumas, sugesti komponentai, kartais tai netgi visiškai ir nepataisomai sugadina įrangą. Su panašiomis problemomis susiduriame dažnokai, pagrindinė priežastis – gamintojo numatytų eksploatacinių sąlygų nesilaikymas. Problemos kyla ir dėl žmonių aplaidumo – įranga apliejama kava, alumi, įrangos taisytojai mato ir netinkamus mitybos įpročius – įrangoje aptinka maisto likučių“, – pastebi A. Bebrauskas.

Netyčia apliejome kompiuterį ar klaviatūrą: ką daryti?

Pasak specialisto, dauguma šiuolaikinės technikos turi apsaugos mechanizmus ir reaguodama į kritinį parametrą įranga išsijungia automatiškai. Jei visgi tai nėra numatyta, tuomet tik absoliutus įrangos atjungimas nuo maitinimo šaltinio galbūt išgelbės įrangą. Bet tuo eilinio vartotojo pagalba ir baigiasi. Kad išsiaiškintume galimybes išgelbėti tokį skysčiu aplietą kompiuterį, būtina kreiptis į specialistus.

READ  Lietuviams privalumai, kurie kitose Baltijos šalyse tik startuoja – jau kasdienybė: vienintelių tokių „Iki“ parduotuvių populiarumas išaugęs 4 kartus

Po apliejimo elektros grandinėse galimi naujų pasekmių atsiradimai – korozija, degimas, sutrikę tiek elektros tiek mechaniniai funkcionalumo momentai. Deja, net visiškas buitinis „išdžiovinimas“ negarantuoja įrenginio tolimesnio veikimo, priešingai – neįsitikinus drėgmės sukeltomis pasekmėmis ir vėl įjungus įrangą po tariamo „išdžiovinimo“ netgi galima ją rimtai sugadinti. Įrangą galima vėl naudoti tik po išsamios diagnostikos bei pašalinus padarinius. 

- Reklama -

„Jei prietaisas sušlapo, o jo maitinimas išorinis, reikėtų pasistengti kiek įmanoma greičiau išjungti įrangą mygtukais, kuo skubiau atjungti prietaisą nuo elektros tiekimo. Vis dėlto šiandien absoliuti dauguma mobiliųjų telefonų ir dauguma nešiojamų kompiuterių turi vidinę bateriją, tad vartotojas neturi galimybės ją greit atjungti.”

Todėl reikėtų skubiai kreiptis į atitinkamos įrangos specialistus kurie moka išardyti įrangą, atjungti šaltinį, diagnozuoti galimus pažeidimus ir juos pašalinti“, – aiškina A. Bebrauskas.

Anot jo, jokiu būdu neturėtume eksploatuoti įrangos, jungti prie jos papildomos įrangos, kurią galima pažeisti. Neturėdami bazinių elektrotechnikos žinių turėtume stengtis apsaugoti save ir aplinkinius nuo galimo neigiamo poveikio sveikatai, neleisti „taisyti“ vaikams netinkamo, sugadinto elektros prietaiso.

Norėdami apsaugoti savo IT įrangą nuo nepalankaus aplinkos poveikio, turėtume atsižvelgti į keletą svarbių dalykų.

  • Naudodamiesi technika laikykitės gamintojo numatytų eksploatacinių sąlygų. Tik tomis aplinkybėmis gamintojas prisiima atsakomybę už įrenginio veikimą, garantines sąlygas. 
  • Tinkamai vėdinkite patalpas, kuriose naudojate įrangą. Be to, ji neturėtų būti įmontuota į visiškai uždaras erdves, kuriose neįmanomas oro srauto cirkuliavimas. 
  • Sekite parametrus. Jei įrenginio programinė įranga leidžia stebėti pagrindinius eksploatacinių sąlygų parametrus, reguliariai atkreipkite dėmesį, ar nėra nukrypimų nuo įprastų reikšmių. 
  • Pasikeitus eksploatacijos sąlygoms – pritaikykite įrenginio darbinius parametrus prie šių sąlygų, jei reikia – adaptuokite papildomą įrangą. 
  • Prižiūrėkite! Reguliariai naudodami techniką tikrinkite aušinimo sistemas, užterštumą dulkėmis, keiskite laiku pažeistus komponentus – reaguokite į perkaitimą, klaidingo veikimo atsiradimą – tai gali būti ženklas, kad kilo negrįžtamo proceso, įrangos sugedimo rizika.
READ  Žvejams kompensuos nuostolius

Anot specialisto, elektronikos naudojimo, priežiūros ypatumai, lustų veikimo principai turi panašumo į automobilių veikimo ir priežiūros principus. Variklio temperatūrai pakilus, jei neskubėsime reaguoti, automobilis pats pereis į saugų režimą, leis važiuoti tik ribotais sūkiais, mažu greičiu. Elektronikoje sudėtingesni lustai veikia identiškai: jei kyla jų temperatūra, mažinamas darbinis dažnis, mažinama maitinimo įtampa, krenta našumas – stengiamasi nesukelti negrįžtamo poveikio pažeidžiant įrangą.

„Jei įranga kaista, turėtume pasirūpinti nekaitinti jos dar labiau. Jei telefonas ar kompiuteris jau karštas, nereikia jo naudoti lovoje ant antklodės dar labiau uždarant aušinimo angas – kritiškai svarbu laikytis gamintojo apibrėžtų eksploatacinių sąlygų“, – perspėja A. Bebrauskas.

Atsakingai šalinkime netinkamą naudoti įrangą

Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė pabrėžia, kad atsakingai naudodami savo turimus elektronikos prietaisus pailginame jų gyvavimo ciklą, taip prisidėdami prie tvarumo bei elektronikos atliekų mažinimo. 

„Elektronikos atliekos jau keleri metai iš eilės yra pasaulyje sparčiausiai auganti atliekų rūšis. Tad tausojantis mūsų turimų elektronikos prietaisų naudojimas – tai mūsų indėlis į aplinkosaugą ir planetos ateitį, atsakingai eikvojant išteklius, mažinant naujų produktų gamybos sukeliamą anglies pėdsaką“, – sako EPA atstovė. 

L. Jurevičienė taip pat primena, kad labai svarbu nebetinkamą naudoti elektroniką, baterijas ir dujošvytes lempas šalinti jiems skirtame surinkimo tinkle. Mūsų šalyje ši infrastruktūra yra puikiai išvystyta, tokios atliekos perduodamos įgaliotiems tvarkytojams ir perdirbėjams. Smulkiosios elektronikos atliekas galima patogiai išmesti į specialiuosius konteinerius prekybos centruose, bibliotekose ar kitose įstaigose. Stambiosios elektronikos atliekas EPA komanda išveža iš namų nemokamai – tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje. 

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

spot_img

Patikra netoli Palangos: pasienyje su Latvija nustatyti pažeidimai

Vadovaujantis bendradarbiavimo per sieną Šengeno erdvėje programa, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato, Latvijos Respublikos policijos ir VSAT Pakrančių apsaugos pasienio rinktinės Palangos užkardos pareigūnai...

Kur ir kam skirti vandens fontanėliai Palangoje? Aiškiname skirtumus

2025 m. vasaros sezonui artėjant, Palanga stiprina savo kaip šiuolaikiško, patogaus ir visiems draugiško kurorto įvaizdį. Įrengti ir atnaujinti du skirtingų tipų viešieji fontanėliai...

Lietuviškos bulvės – jau prekyboje: puikiai derės prie grilyje keptos vištienos (receptas)

Net jei orai nelepina saulės šiluma, o ežerų vanduo negundo maudytis, kvieskime vasarą maistą ruošdami lauke. Aromatingas dūmo kvapas ir ypatingas mėsos skonis net...

Joninėms pradėkite ruoštis jau dabar ir traškučiais apsirūpinkite pigiau – „Iki“ paskelbė pirmą tokią...

Sparčiai artėjančias Jonines daugelis planuoja nuotaikingai atšvęsti su draugais, o koks gi vakarėlis apsieina be traškių užkandžių? „Iki“ tarsi perskaitė pirkėjų mintis ir pirmą...

Prasideda vasaros audrų sezonas – kas antras šalies gyventojas nerimauja dėl galimų nuostolių turtui

Šiltasis metų sezonas, džiuginantis atostogoms ir poilsiui palankiu oru, turi ir nemalonią savybę – jis kasmet atneša didesnių ar mažesnių audrų. Praėjusią savaitę pietiniu...

„Orkestro vasaros“ koncertuose Palangoje – naujas žvilgsnis į M. K. Čiurlionį

Publikaciją netrukus galėsite ir išklausyti! 🔽 Truputėlį palaukite!   ✔️ Šį ketvirtadienį Palangos Birutės parko rotondoje tradiciškai atgims pučiamųjų muzikos skambesys – Palangos orkestras...

Daržovių iššūkis: nė dienos be salotų – nepamirškite jų grilindami

Šiltesniais savaitgaliais nosį vis dažniau pakutena čirškinamų mėsos kepsnių aromatai,tačiau siekiant maitintis kuo sveikatai palankiau, svarbu nepamiršti ir daržovių. Prekybostinklo „Rimi Lietuva“ mėsos technologas...

Palangos paplūdimiai visiškai paruošti vasaros sezonui

Nors birželis dar neskuba dovanoti šilumos, Palanga – jau pasiruošusi vasarai. Apie tai savo socialiniuose tinkluose pasidalijo Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, kuris informavo,...

Individualių namų šeimininkams – netikėta žinia: tai privalės atlikti per 2 metus

Seimas svarstys siūlymą dar 2 metams pratęsti galimybę įteisinti neįregistruotus vandens gręžinius.  Antradienį parlamentarai po pateikimo pritarė tai numatančiam Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo...

Kodėl Lietuvos pajūryje nebeliko „Bitės“ 3G ryšio – ką tai reiškia vartotojams?

Vasaros sezoną pradedančiame Lietuvos pajūryje galutinai išjungta senoji 3G ryšio technologija. Daugiau kaip 20 metų šalyje naudota technologija nuo birželio 3 dienos nebeveikia visoje...

Nauja iniciatyva skatins ūkininkus dalyvauti ekoschemose

Pasvalio biodujų ir bioetanolio gamybos bendrovė „Kurana“ kartu su Lietuvos ornitologų draugija, atstovaujančia didžiausią pasaulinės gamtosauginės organizaciją „BirdLife International“,  pradėjo iniciatyvą, kuria skatins žemdirbius...

Kiek kainuoja ledų prekybos vieta Palangoje? Skelbiamos naujos galimybės verslui kurorte

Palangos miesto savivaldybė skelbia ketvirtąjį konkursą, skirtą leidimų prekiauti ar teikti paslaugas viešose kurorto vietose išdavimui. Konkursas vyks 2025 m. birželio 16 d. nuo...

Klaipėdos apskrityje per savaitę nustatyti 8 neblaivūs vairuotojai – du iš jų Palangos apylinkėse

2025 m. birželio 2–8 dienomis Klaipėdos apskrities VPK Kelių policijos skyrius užfiksavo net 515 Kelių eismo taisyklių pažeidimų, iš kurių išsiskyrė 8 neblaivūs vairuotojai...

Devintąjį gimtadienį atšventęs „Lidl“ pirmiausia dėkoja darbuotojams: už kiekvieno rezultato – komanda

Prieš devynerius metus Lietuvoje duris atvėrė pirmosios „Lidl“ parduotuvės. Nuo to laiko prekybos tinklas nuosekliai plėtėsi – šiandien jis jungia 81 parduotuvę 29 šalies...

Skubioji pagalba vaikams jau teikiama ir Palangos ligoninėje

Palangos ligoninė pradėjo naują paslaugą – nuo šiol čia skubioji medicinos pagalba bus teikiama ir vaikams. Tai itin aktuali naujiena tiek Palangos gyventojams, tiek...

Atraskite buriavimą Šventojoje: aktyvios vasaros pramogos vaikams ir suaugusiems prie Palangos

Ieškote, ką veikti Palangoje ir jos apylinkėse šią vasarą? Norite, kad jūsų vaikai praleistų laiką ne prie ekranų, o gryname ore, įgydami naujų įgūdžių?...

Pasakė, kokios naudotų automobilių markės populiariausios Lietuvoje – trejetukas nesikeičia

Lietuvoje vairuotojai ištikimi savo pasirinkimams – naujausia analizė rodo, kad ir šiemet naudotų automobilių populiarumo viršūnėje karaliauja tie patys trys prekių ženklai: „Opel“, „Volkswagen“...

„Rimi Lietuva“ pristatė naują, pirkėjų įžvalgomis pagrįstą verslo strategiją

Prisitaikydama prie besikeičiančių apsipirkimo įpročių, „Rimi Baltic“ pradeda strateginės transformacijos procesą, kurio metu bus įgyvendinta nauja ilgalaikė verslo strategija #FOCUS (FORMULĖ taupiam apsipirkimui). Ji...

Molėtų rajone iš vandens telkinio ištrauktas skenduolis

Molėtų rajone iš vandens telkinio skemadienio vakarą ištrauktas skenduolis, pranešė ugniagesiai. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, 23 val. 52 min. gautas pranešimas, kad Gaižiūnų...

Nepamirškite žygio batų – per atostogas jūsų laukia gražiausi Europos peizažai

Dažnai pirmosiomis atostogų dienomis daugelį užburia gaivinančios jūros bangos ir odą auksinančios saulės vonios, tačiau Europos šalys gali pasiūlyti kur kas daugiau nei tik...

Raseinių rajone buvo užsidegęs į ekskursiją vaikus vežęs autobusas

Raseinių rajone, kelyje Vilnius-Kaunas, ketvirtadienio vakarą užsidegė vaikus į ekskursiją vežęs autobusas. Per įvykį jie nenukentėjo. 19 val. 22 min. gautas pranešimas, kad kelio 163...

Festivalio „Myliu Palangą 2025“ atidarymas – meninis įvykis, kurio dar nematėte

Birželio 6 d. 20:20 val. Jūratės ir Kastyčio skvere – Palanga kviečia į ypatingą renginį, kuris pažymės vasaros sezono pradžią išskirtine menine-muzikine patirtimi. Festivalio...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS