22.9 C
Kretinga
20 gegužės Pirmadienis
spot_img
spot_img

Kaip mes sutaupome milijonus eurų valstybės lėšų

Ar jau skaitėte?

Nuo studento iki didžiules apyvartas generuojančio verslo, nuo dirbtinio intelekto iki mokslo inovacijų. Šiandien gausybė sričių vis drąsiau pasitelkia reikšmingą ir aktualią informaciją, kurią suteikia atviri duomenys. Neabejojama, kad pažangios valstybės strateginiu turtu įvardijamų išteklių svarba ir paklausa tik augs. Kaip Lietuvai sekasi dorotis su neišvengiamai didėjančio atvirų duomenų poreikio iššūkiais?

- Reklama -

Parsisiuntimų apimtys sparčiai augo

Galimybę patogiai gauti ir naudoti viešojo sektoriaus tvarkomus duomenis suteikia vieno langelio principu veikiantis Lietuvos atvirų duomenų portalas. 2023 m. itin sparčiai augo jame pateiktų atvertų duomenų rinkinių parsisiuntimų apimtys – jų skaičius nuo 2022-ųjų išaugo 16 kartų, tai yra duomenys buvo atsisiųsti beveik 260,5 tūkst. atvejų.

Atvirų duomenų naudą jau spėjo pajusti tiek viešasis, tiek privatus sektorius, ypač aktyviai kuriant naujas paslaugas šiais duomenimis naudojasi startuoliai, verslas, sako Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Erika Kuročkina.

Eurai. Iliustracinė nuotrauka.

Apie ekonominį atvirų duomenų potencialą tegul kalba faktai – tyrimais nustatyta, jog tokie duomenys atneša ekonominę naudą, kuri realizuojama rinkos sandoriuose pajamų ir bendrosios pridėtinės vertės forma. Tuo metu netiesioginis poveikis koreliuoja su naujų darbo vietų atsiradimo galimybėmis, naujomis prekėmis bei paslaugomis, duomenų naudotojų laiko sąnaudų mažinimu, žinių ekonomikos augimu, didesnių viešųjų paslaugų efektyvumu ir susijusių rinkų plėtra.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos duomenimis, netiesioginis atvirų duomenų poveikis rinkos dydžiui gali siekti net 78 proc. Šie duomenys svariai prisideda ir prie viešojo sektoriaus išlaidų mažinimo – skaičiuojama, kad vien 2022-aisiais sutaupyta daugiau nei 1 mln. eurų valstybės lėšų.

Tikslūs ir skelbiami realiu laiku

„Tokių duomenų poreikis nuolat auga, todėl dirbame tiek su viešojo, tiek privataus sektoriaus institucijomis, organizacijomis dėl greitesnio ir platesnio jų atvėrimo bei publikavimo Atvirų duomenų portale. Spartinti procesus skatina ir sėkminga tokių naudotojų, kaip citify.eu, neurotechnology.com, dayqanalytics.eu, trafi.com ir kitų, patirtis. Dalijimasis geraisiais atvirų duomenų naudojimo pavyzdžiais ne tik įkvepia kitus, bet ir ženkliai prisideda didinant viešojo sektoriaus įstaigų skaidrumą bei atsakomybę“, – įžvalgomis dalijosi Arminas Rakauskas, Informacinės visuomenės plėtros komiteto (IVPK) skaitmeninės aplinkos skyriaus vedėjas, atliekantis direktoriaus funkcijas.

- Reklama -

IVPK vadovo pastebėjimu, bene didžiausia problema, su kuria šiandien susiduria tiek už atvirų duomenų politikos įgyvendinimą atsakingos institucijos, tiek naudotojai, – duomenų kokybė.

„Valstybės informacinių sistemų ir registrų valdytojai bei tvarkytojai turi užtikrinti, kad atverti duomenų rinkiniai būtų tikslūs ir be klaidų – galutinį vartotoją turi pasiekti teisingi ir kokybiški duomenys, skelbiami realiu laiku“, – kalbėjo A. Rakauskas.

Verta paminėti, jog tai aktualu ne tik privačiam, bet ir viešajam sektoriui, kur duomenys ir atviri duomenys svariai pasitarnauja rengiant naujus ar keičiant esamus teisės aktus.

Tad pastaraisiais metais šalyje nemažai dėmesio skirta viešojo sektoriaus specialistų kompetencijoms didinti bei skaitmeninio raštingumo gebėjimams stiprinti. Čia svariai prisideda ir IVPK komanda, kuri konsultuoja institucijas duomenų atvėrimo klausimais, o Lietuvos atvirų duomenų portale skelbiama visiems prieinama vaizdo mokymų medžiaga.

Duomenų apsauga – jautri tema

Kaip pripažįsta pašnekovai, atvirų duomenų tema sulaukia ne vien specialistų diskusijų ir dėmesio. Tenka pripažinti, kad visuomenė vis dar neretai sutapatina skelbiamus viešus ir atvirus duomenis, sako IVPK vadovas.

„Pagrindinis šių sąvokų skirtumas – atviri duomenys yra pritaikyti automatizuotam nuskaitymui, tuo metu vieši duomenys yra institucijos arba organizacijos skelbiama informacija visuomenės informavimo arba organizacijos savireklamos tikslais, – palygino IVPK atstovas. – Atvirų duomenų rinkiniai yra pateikiami atvirais formatais, tokio tipo duomenis galima analizuoti jungiant tarpusavyje, nustatyti gvildenamos problemos priežastis, priimti faktais grįstus sprendimus bei kurti inovacijas.“

Vis dėlto labiausiai aktualūs išlieka su asmens duomenų apsauga susiję klausimai. Kaip primena E. Kuročkina, prieš atveriant ir paskelbiant duomenis pakartotiniam naudojimui jie yra nuasmeninami. Tai centralizuotai atlieka Valstybės duomenų agentūra – taip užtikrinamas ne tik tinkamas nuasmeninimo procesas, bet ir teikiama pagalba atveriant duomenis.

„Atveriant duomenis verslo ir visuomenės nuomonė bei poreikiai yra labai svarbūs. Pavyzdžiui, Lietuvos atvirų duomenų portale galima pateikti prašymą naujam duomenų rinkiniui atverti arba esamam papildyti, ištaisyti pastebėtas klaidas. Institucijos, gavusios vartotojo poreikį, per 5 darbo dienas turi atsakyti, ar prašymas gali būti tenkinamas“, – atkreipė dėmesį A. Rakauskas.

Lietuva – sparčiųjų sekėjų gretose

EIM jau kiek anksčiau pasidalijo ambicingais planais – iki kitų metų birželio mėnesio verslui bei visuomenei bus atverta dar daugiau didelės vertės duomenų rinkinių, naujoji informacija aprėps ir iki šiol dar viešai nepublikuotus geoerdvinius, Žemės stebėjimo ir aplinkos, meteorologinius, statistikos, judumo, taip pat bendrovių ir jų valdymo nuosavybės teise duomenis.

Taip pat šių metų gegužę ir birželį ministerija kartu su institucijomis atliko pirminę Europos Komisijos įgyvendinimo reglamente apibrėžtų didelės vertės duomenų rinkinių inventorizaciją. Jos metu nustatyta 11 už tokių rinkinių tvarkymą atsakingų valstybės institucijų, kurios pateikė informaciją apie 134 rinkinius, susijusius su didelės vertės duomenimis, – didžiuma jų jau atverti.

„Atvirų duomenų politiką ir jos praktinį įgyvendinimą vertinančiame kasmetiniame Europos duomenų portalo tyrime Lietuva šiemet pakilo viena pozicija, užimdama 13 vietą tarp 35 šalių, ir priklauso sparčiųjų sekėjų grupei. Mūsų šalis aplenkė tokias valstybes kaip Olandija, Vokietija, Austrija, Suomija ar Švedija. Visose tyrimo vertinamose srityse Lietuva viršijo ES vidurkį, labiausiai – 10 proc. – Atvirų duomenų portalo srityje“, – įvardijo EIM viceministrė.

Atsižvelgta ir į užsienio investuotojus

Kalbant apie duomenų atvėrimą, būtina ne tik užtikrinti reikalingas kompetencijas, teisingai parengti duomenų rinkinių metaduomenis bei struktūros aprašus, užtikrinti asmens duomenų apsaugą ir kita – ypač svarbu ir tarpinstitucinis bendradarbiavimas, sako viceministrė E. Kuročkina. O pirmieji iššūkiai prasideda jau nuo duomenų inventorizacijos, kurie didelės vertės duomenų atveju yra reglamentuoti, detaliai nurodant rinkinių technines specifikacijas.

IVPK vadovo teigimu, siekiant pagerinti duomenims tvarkyti ir naudoti skirtą aplinką bei sudaryti prielaidas jų kokybei didinti, šiuo metu baigiamas modernizuoti Atvirų duomenų portalas.

„Naujoji aplinka sukurta taip, kad būtų galima ją modifikuoti pagal vartotojų poreikius. Modernizavus portalą bus ne tik pilnai ir kokybiškai integruoti duomenys iš geoportal.lt, bet ir atvertos Vilniaus miesto, Valstybės duomenų agentūros ArcGIS aplinkos ir kitų katalogų galimybės. Be to, įdiegtas automatinis vertimo modulis kuria palankesnę informacinę aplinką užsienio investuotojams, taip palengvindamas priėjimą prie informacijos apie įvairius Lietuvos verslo ir gyvenimo aspektus“, – kalbėjo A. Rakauskas.

Lietuvos atvirų duomenų portale https://data.gov.lt/ duomenų rinkiniai skelbiami atvirais duomenų formatais (pvz., CSV, taikomosios programos sąsaja (API), GML ir kt.) sudarant galimybę atsisiųsti duomenis vienu kartu bei nuskaityti automatiniu būdu. Visa ši informacija visuomenei prieinama nemokamai. Šiuo metu portale pateikiama beveik 2 tūkst. duomenų, kuriuos atvėrė 170 organizacijų, rinkinių.

Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos informacija

 

spot_img

Vyriausybė pasiskolino 50 mln. eurų

Pirmadienį įvykusiame Lietuvos Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione vidutinės palūkanos sudarė 3,553 proc. Per biržą pranešta, kad 50 mln. eurų pasiskolinti 5 metams ir beveik 7 mėnesiams. Numatoma, kad vertybiniai popieriai bus išpirkti 2029 m. gruodžio...

2026 m. vidutinė senatvės pensija gali siekti 755 eurus per mėnesį

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė tvirtina, kad išlaikant dabar turimą vidutinių pensijų augimo dydį, siekiama 50 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU) riba būtų pasiekta 2026 m., o ne 2030 m., kaip...

Bankai įspėja klientus – sukčiai atvyksta į namus

Vienas iš Lietuvoje veikiančių banku perspėja klientus apie padažnėjusias atakas finansinių sukčių, apsimetančių banko arba kitų institucijų darbuotojais. Jie telefonu įtikina gyventojus apie neva kriminaliniais tikslais naudojamas žmonių banko sąskaitas, ir, išvilioję gyvenamosios vietos...

Vidmantas Janulevičius. Kelios pastabos dėl MMA: prisižaisime

Lietuvos bankas teigia, kad 2025 metais minimaliąją mėnesinę algą (MMA) galėtų augti iki 1070 eurų. Išgirdus tokius siūlymus, peršasi keistos analogijos. Nes 2023 metais ekonomika traukėsi 0,3 proc., tačiau MMA augo 10 proc., o...

Kauno rajone apvirtus automobiliui, ugniagesiai vadavo žmones

Kauno rajone sekmadienio naktį apvirto automobilis su trimis žmonėmis. Kaip skelbia Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, pranešimas apie Batniavos seniūnijoje, Možūriškių kaime, Jurbarko plente, įvykusią avariją buvo gautas 1.39 val. Pranešta, kad įvyko eismo įvykis, apsivertė lengvasis...

Ukmergės sankryžoje neblaivus vairuotojas sukėlė avariją

Ukmergėje neblaivus vairuotojas sukėlė avariją ir susidūrė su kitu automobiliu. Kaip pranešė policija, avarija įvyko sekmadienio vakarą, apie 21 val. 15 min., Vilniaus ir Linų gatvių sankryžoje. Automobilis „Volvo XC70“, vairuojamas neblaivaus (2,46 prom.) 55 metų...

Iš Raseinių kapinių išminuotojai išsivežė miną

Raseinių miesto kapinėse rasta minosvaidžio mina. Kaip pranešė Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, sekmadienį, 16.14 val., Sodų gatvėje, buvo įvestas saugumo užtikrinimo planas „Skydas“. Paaiškėjo, kad Raseinių miesto kapinėse, apie 50 metrų nuo koplytėlės, rastas į tujas...

Zarasų rajone sulaikytas galimai savo namą padegęs vyras

Zarasų rajone sekmadienį sulaikytas vyras, kuris galėjo padegti namą, pranešė policija. Anot policijos, apie 17 val. Baibių kaime apdegė gyvenamas namas. Įtariamasis padegimu galimai neblaivus (blaivumą pasitikrinti nesugebėjo) namo savininkas (gim. 1973 m.) uždarytas į...

Ariogaloje, šulinyje, rastas vyro kūnas

Raseinių rajone, šulinyje, sekmadienį rastas vyro kūnas, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). PAGD duomenimis, 11 val. 49 min. gautas vyriškio pranešimas, kad Ariogaloje, Maironio gatvėje, jo šulinyje, negyvas pažįstamas vyras. Ugniagesiams atvykus į įvykio...

Lyg iš savo daržo, bet be jokio vargo: šviežios gėrybės iš Lietuvos ūkių „Iki“...

Neturite laiko, noro ar erdvės rūpintis savu daržu? Norint mėgautis šviežutėlėmis gėrybėmis patiems vargti nebūtina – Lietuvos ūkiuose sunokusios daržovės ir prisirpę vaisiai į „Iki“ parduotuves atgabenami vos per vieną dieną. Pasak Gintarės Kitovės,...

Naujos vietinės rinkliavos už automobilių stovėjimą tvarkos Palangoje:

Nuo gegužės 15 d. Palangoje įsigaliojus naujoms parkavimo taisyklėms, vairuotojai smalsiai laukia detalių. Pateikiame aiškiai ir trumpai svarbiausius pakeitimus, kad būtų lengviau orientuotis naujoje tvarkoje. Metinė rinkliava: Tam tikrose teritorijose už parkavimą reikės mokėti visus metus. Nemokamas...

ORAI: Pirmadienio dieną Palangoje ir Šventojoje diena bus giedra, vakare debesuota, temperatūra nuo...

Palangoje ir Šventojoje ryte bus giedra, temperatūra svyruos nuo 14 iki 20 °C, vėjo greitis 1-2 m/s. Vidurdienį saulė šildys iki 25 °C, vėjas stiprės iki 3 m/s. Po pietų oras išliks giedras, tačiau...

Gegužės 20-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Kauno diena)

Gegužės 20-oji – Kauno diena; Pasaulinė metrologų diena; Mažojo futbolo diena; Pasaulinė bičių diena; Tarptautinė personalo profesionalų diena. Gegužės dvidešimtoji, pirmadienis – 140-oji metų diena (pirmoji 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 224...

Astrologinė prognozė gegužės 20-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Regis, vis labiau svajojate būti mylimi, populiarūs ir pan. Tokiu atveju stenkitės geriau suprasti save ir kitus žmones, būti objektyvūs, tolerantiški kitokiai nuomonei. JAUTIS. Regis, stengsitės atsakingai vykdyti profesines ir kitokias pareigas. Jums gali...

Palangos meras džiaugiasi greita Kontininkų gatvės rekonstrukcija

Palangos meras Šarūnas Vaitkus socialiniuose tinkluose dalijosi džiugiomis naujienomis Kunigiškių gyventojams: Kontininkų gatvės rekonstrukcija vyksta greičiau nei planuota. Nors buvo skelbta, kad pirmasis asfalto sluoksnis bus uždėtas tik birželio mėnesį, rangovai „Plungės lagūna“ sugebėjo...

2024-11-16 | Nemirtingi Queen Symphony su choru ir orkestru atvyksta į Palanga

Jau 2024 metų lapkritį projektas QUEEN SYMPHONY sugrįžta su ypatingais pasirodymais į Lietuvą! QUEEN – be jokių abejonių yra viena žymiausių visų laikų grupių. Parduota šimtai milijonų šios grupės albumų, ji yra pelniusi neįtikėtiną skaičių...

Tauragėje konflikto metu moteris peiliu sužalojo vyrą

Šeštadienio naktį po 1 val. Tremtinių kelio gatvėje esančiuose namuose moteris peiliu sužalojo vyrą. Kaip pranešė Tauragės apskrities policija, 1968 metais gimusi moteris buvo uždaryta į laikino sulaikymo patalpą. Tuo metu medikų apžiūrėtas 1967 metais gimęs...

Atšilus orams Klaipėda susilaukė skundų dėl motociklų sukelto triukšmo

Atšilus orams ir prasidėjus motociklų sezonui, dalis visuomenės neigiamai reaguoja į šių transporto priemonių keliamą garsą. Kaip Eltai pranešė Vilniaus ir Klaipėdos savivaldybės, šiais metais jau buvo sulaukta skundų dėl triukšmingų motociklų. Vilniaus miesto savivaldybės...

Į ligoninę paguldytas Kėdainių parke peiliu sužalotas vyras

Šeštadienio vakarą Kėdainiuose esančiame parke nenustatyti asmenys peiliu sužalojo neblaivų vyrą. Kaip pranešė Policijos departamentas, apie 21 val. vakaro 1990 metais gimęs vyras buvo užpultas Vytauto parke. Nukentėjusysis, suteikus medicinos pagalbą, gydosi namuose. Policija surinko medžiagą dėl...

Sostinės sankryžoje susidūrė automobilis ir motociklas – sužalotas vienas žmogus

Šeštadienio vakarą vienoje Vilniaus sankryžų susidūrus automobiliui ir motociklui, dėl patirtų sužalojimų medikų pagalbos prireikė motociklininkui. Kaip pranešė Vilniaus apskrities policija, eismo nelaimė Saltoniškių ir Sėlių gatvių sankryžoje įvyko apie 20 val. vakaro. Pirminiais duomenimis, automobilis...

Vilniuje apgadintas automobilis „BMW“: nuostolis siekia 4 tūkst. eurų

Šeštadienį Vilniuje stipriai apgadintas automobilis „BMW“. Kaip pranešė Vilniaus apskrities policija, apie 11 val. Savanorių prospekte pastebėta, kad išdaužti automobilio „BMW“ priekinis ir galinis stiklai, galiniai žibintai bei apgadinti durelių langų stiklai. Nuostolis siekia apie 4...

Kuršėnuose rastas mirusio vyro kūnas

Šeštadienio rytą Kuršėnuose rastas mirusio vyro kūnas. Kaip pranešė Šiaulių apskrities policija, 1966 metais gimusio kuršėniškio lavonas apie 8.32 val. rastas jo namuose Pergalės Rato gatvėje. Pirminiais duomenimis, kūnas be išorinių sužalojimų. Mirties priežastį aiškinasi policija. Kriminalai Lietuvoje:...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS