22.9 C
Kretinga
20 gegužės Pirmadienis
spot_img
spot_img

Iš Holivudą į Kauną iškeitusio J. Greenspono lūpų – apie tikrąją Padėkos dienos prasmę ir 4 patarimai, kurie pravers bet kuriai šventei

Ar jau skaitėte?

Las Vegase augęs, scenarijus Holivude rašęs Jaqas Greensponas jau daugiau nei dešimtmetį gyvena ir dėstytojauja Kaune. Nors tarp gimtųjų ir dabartinių namų – beveik 10 tūkst. kilometrų, tačiau atstumas neištrina Padėkos dienos tradicijų, ir ketvirtadienį J. Greensponas su šeima sės prie šventinio stalo. Nors Padėkos diena Lietuvoje toli gražu nėra tokia populiari kaip iš JAV taip pat atkeliavęs ir pamėgtas Helovinas, pasak Vaidos Budrienės, „Iki“ komunikacijos vadovės, viena su šia švente susijusi tradicija jau yra prigijusi ir Lietuvoje.

- Reklama -

„Padėkos diena dar tik pradeda populiarėti, bet apskritai lietuviai noriai į savo namus įsileidžia net ir naujas šventes. Pardavimai rodo, kad maistas jose tampa ypač svarbiu akcentu: prieš kiekvieną šventę išauga įvairiausių sūrių, kumpių, alyvuogių, užtepėlių, įmantresnių užkandžių paklausa. Dažnai proginėms vaišėms pirkėjai renkasi ir karštąjį patiekalą gaminti iš ypatingesnių produktų: krevečių, šviežios žuvies, kitų jūros gėrybių, dairosi į kitas mėsos ir paukštienos rūšis“, – pastebi V. Budrienė.

Padėkos dienos akimirka.

Padėkos diena už Atlanto švenčiama jau kelis šimtmečius ir kasmet tampa viena laukiamiausių dienų metuose. Pasak J. Greenspono, tą lemia ir jos universalumas – jeigu Kalėdas švenčia daugiausiai krikščionys, tai Padėkos diena yra skirta visiems.

„Padėkos diena yra puiki šeimos diena, kuri niekaip nesusijusi su religija. Tad nesvarbu, iš kur esate kilęs, kuo tikite, kas esate – Padėkos diena yra jūsų šventė. Dar daugiau – ir pagrindinė šios dienos nešama žinia yra labai sveikintina, o ji labai paprasta: visi kartu susirenka švęsti derliaus. Šios šventės tradicija kilo iš į Ameriką atvykusių piligrimų, kurie pirmąją žiemą badavo, o vietiniai gyventojai padėjo jiems apsirūpinti maistu. Jiems padėkojant ir buvo surengta pirmoji Padėkos dienos – t. y., derliaus šventė“, – pasakoja J. Greensponas.

Metams bėgant, atsirado ir daugiau priežasčių švęsti – pavyzdžiui, tą ketvirtadienį taip pat vyksta itin mėgstamos amerikietiškojo futbolo rungtynės, todėl dažnai maistas gaminamas žiūrint sporto varžybas. Taip pat atsiradusi ir draugams skirta Padėkos diena – „Friendsgiving“.

Pagrindines tradicijas saugo ir Lietuvoje

Padėkos diena.

Amerikietišką tradiciją ketvirtą lapkričio ketvirtadienį kartu susėsti prie bendro stalo ir padėkoti už besibaigiančius metus J. Greensponas tęsia ir persikraustęs gyventi į Lietuvą. Tiesa, ji būna kuklesnė, tačiau pagrindiniai šventės akcentai išlieka tie patys.

- Reklama -

„Kadangi mano šeima čia yra tik žmona ir dukra, dažniausiai švenčiame vieni. Mano žmona, kuri yra lietuvė, iškepa didelę kalakuto krūtinėlę, valgome bulvių košę ir galbūt spanguolių padažą. Prieš kelerius metus su žmona surengėme ir pilną Padėkos dienos vakarienę keliems draugams. Tik deja, Padėkos diena būna ketvirtadienį, Lietuvoje tai nėra šventinė dieną, todėl per darbus apie maisto ruošimą ar vėlyvą vakarienę negali būti nė kalbos“, – pripažįsta amerikietis.

Po vakarienės šeima pradeda žiūrėti prasidedančias šventines laidas, filmus. Jis juokiasi, kad vis dar nepavyksta septynmetės įtikinti, jog kalėdiniai „Rankin/Bass“ sustabdyto kadro („stop motion“) filmai yra nuostabūs, bet vilties tėtis nepraranda.

Ant stalo – amerikietiška klasika

Neabejotinai pagrindinis Padėkos stalo akcentas yra kalakutas, kurį kartu su keliais garnyrais paprastai ruošia namų šeimininkas, o tuomet kiekvienas atvykstantis atneša ir savo patiekalą stalui. J. Greensponas sako mėgstantis ragauti visko, bet yra tradicijų gerbėjas.

„Saldžiųjų bulvių apkepas su mažais zefyrais, cukruoti batatai arba šparaginių pupelių apkepas su keptais svogūnais yra klasika. Atskiras klausimas yra ir kalakuto įdaras, mat kiekviena šeima turi savitą, tikriausiai iš karto į kartą perduodamą jo gaminimo būdą. Kalbant apie desertus, man labai patinka moliūgų pyragas su plakta grietinėle. Nuo jo kilo ir išpopuliarėjusi „moliūgų prieskonių“ idėja. Taip pat dažnai siūlomas obuolių pyragas“, – pasakoja J. Greensponas.

Pritapusi ir laukiama tradicija Lietuvoje – „Juodasis penktadienis“

Jaqas Greensponas su šeima.

Jis sako nepastebintis, kad Padėkos diena įgautų daugiau populiarumo Lietuvoje, tačiau vieną su šia švente susijusią tradiciją lietuviai išties pamėgę – tai „Juoduosius penktadienius“. Penktadieniais po Padėkos dienos vyksta didelio masto išpardavimai, kurie žymi Kalėdų sezono pradžią.

„Mano šeimoje Las Vegase Padėkos dienos vakarą praleisdavome peržiūrinėdami visas reklamas ir kurdami planą, kaip pasinaudoti geriausiais „Juodojo penktadienio“ pasiūlymais. Šiems planams diriguodavo mano sesuo ir mums vadovaudavo lyg karinei organizacijai. Visą naktį nemiegodavome, kad galėtume laukti eilėse ir gauti pigesnių žaislų bei dovanų“, – prisimena J. Greensponas.

Lietuvoje „Juodieji penktadieniai“ taip pat rengiami jau nemažai metų iš eilės. Tik, priešingai nei už Atlanto, čia žmonės nestovi pernakt eilėse, tačiau progą gerokai sutaupyti tikrai išnaudoja, sako „Iki“ komunikacijos vadovė V. Budrienė.

„Nuolaidos, akcijos lietuviams yra labai svarbios. Pastebime, kad neretai ir pirkiniai planuojami būtent atsižvelgiant į riboto laiko geriausios kainos pasiūlymus. Pirkėjams svarbu, kad būtų ne tik mažinamos reguliarios kainos, bet kad jie parduotuvėje rastų ir agresyvių akcijų, 50-60 proc. siekiančių nuolaidų. Juodiesiems penktadieniams prie jų jau pripratę lietuviai taip pat turi didelių lūkesčių, todėl pirkėjų patogumui, juodąjį išpardavimą vykdome ne vieną dieną, o visą savaitę“, – sako V. Budrienė.

4 Jaqo patarimai norintiems surengti Padėkos dieną:

  • Smagiai praleiskite laiką. Tai svarbiausia. Šios šventės visa esmė yra praleisti laiką su artimaisiais ir būti dėkingam už šeimą, kurią turite.
  • Nestresuokite dėl maisto. „Tradiciniai“ patiekalai tradiciniai yra tik todėl, kad jie jau seniai žinomi. Tačiau internete daugybė patarimų, kaip senoms idėjoms įpūsti naujų vėjų. Gaminkite maistą, kuris patiks jums ir jūsų svečiams, nepriklausomai nuo to, ar jis atitinka „tradicinius“ reikalavimus. Pasinaudokite galimybe išbandyti naujus receptus ir idėjas. O jeigu nepasiseks, visada galite nusipirkti jau paruoštų patiekalų ar užsisakyti maisto į namus.
  • Kurkite savo tradicijas. Kaip minėjau, mano šeimoje JAV tradicija buvo planų rengimas „Juodajam penktadieniui“. O galbūt jums tai gali būti pretekstas pirmą kartą per sezoną pažiūrėti filmą „Vienas namuose“. Pavyzdžiui, su šeima čia mes tą darome savaitgalį po Padėkos dienos.
  • Pasitelkite pagalbą. Neprivalote visko daryti patys. Pati šventės esmė yra bendruomenė, artimieji. Ji neturi reikšti, kad vienas žmogaus vergaus virtuvėje. Te visi padeda, o tuomet visi ir džiaugiasi.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

spot_img

Vyriausybė pasiskolino 50 mln. eurų

Pirmadienį įvykusiame Lietuvos Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione vidutinės palūkanos sudarė 3,553 proc. Per biržą pranešta, kad 50 mln. eurų pasiskolinti 5 metams ir beveik 7 mėnesiams. Numatoma, kad vertybiniai popieriai bus išpirkti 2029 m. gruodžio...

2026 m. vidutinė senatvės pensija gali siekti 755 eurus per mėnesį

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė tvirtina, kad išlaikant dabar turimą vidutinių pensijų augimo dydį, siekiama 50 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU) riba būtų pasiekta 2026 m., o ne 2030 m., kaip...

Bankai įspėja klientus – sukčiai atvyksta į namus

Vienas iš Lietuvoje veikiančių banku perspėja klientus apie padažnėjusias atakas finansinių sukčių, apsimetančių banko arba kitų institucijų darbuotojais. Jie telefonu įtikina gyventojus apie neva kriminaliniais tikslais naudojamas žmonių banko sąskaitas, ir, išvilioję gyvenamosios vietos...

Vidmantas Janulevičius. Kelios pastabos dėl MMA: prisižaisime

Lietuvos bankas teigia, kad 2025 metais minimaliąją mėnesinę algą (MMA) galėtų augti iki 1070 eurų. Išgirdus tokius siūlymus, peršasi keistos analogijos. Nes 2023 metais ekonomika traukėsi 0,3 proc., tačiau MMA augo 10 proc., o...

Kauno rajone apvirtus automobiliui, ugniagesiai vadavo žmones

Kauno rajone sekmadienio naktį apvirto automobilis su trimis žmonėmis. Kaip skelbia Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, pranešimas apie Batniavos seniūnijoje, Možūriškių kaime, Jurbarko plente, įvykusią avariją buvo gautas 1.39 val. Pranešta, kad įvyko eismo įvykis, apsivertė lengvasis...

Ukmergės sankryžoje neblaivus vairuotojas sukėlė avariją

Ukmergėje neblaivus vairuotojas sukėlė avariją ir susidūrė su kitu automobiliu. Kaip pranešė policija, avarija įvyko sekmadienio vakarą, apie 21 val. 15 min., Vilniaus ir Linų gatvių sankryžoje. Automobilis „Volvo XC70“, vairuojamas neblaivaus (2,46 prom.) 55 metų...

Iš Raseinių kapinių išminuotojai išsivežė miną

Raseinių miesto kapinėse rasta minosvaidžio mina. Kaip pranešė Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, sekmadienį, 16.14 val., Sodų gatvėje, buvo įvestas saugumo užtikrinimo planas „Skydas“. Paaiškėjo, kad Raseinių miesto kapinėse, apie 50 metrų nuo koplytėlės, rastas į tujas...

Zarasų rajone sulaikytas galimai savo namą padegęs vyras

Zarasų rajone sekmadienį sulaikytas vyras, kuris galėjo padegti namą, pranešė policija. Anot policijos, apie 17 val. Baibių kaime apdegė gyvenamas namas. Įtariamasis padegimu galimai neblaivus (blaivumą pasitikrinti nesugebėjo) namo savininkas (gim. 1973 m.) uždarytas į...

Ariogaloje, šulinyje, rastas vyro kūnas

Raseinių rajone, šulinyje, sekmadienį rastas vyro kūnas, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). PAGD duomenimis, 11 val. 49 min. gautas vyriškio pranešimas, kad Ariogaloje, Maironio gatvėje, jo šulinyje, negyvas pažįstamas vyras. Ugniagesiams atvykus į įvykio...

Lyg iš savo daržo, bet be jokio vargo: šviežios gėrybės iš Lietuvos ūkių „Iki“...

Neturite laiko, noro ar erdvės rūpintis savu daržu? Norint mėgautis šviežutėlėmis gėrybėmis patiems vargti nebūtina – Lietuvos ūkiuose sunokusios daržovės ir prisirpę vaisiai į „Iki“ parduotuves atgabenami vos per vieną dieną. Pasak Gintarės Kitovės,...

Naujos vietinės rinkliavos už automobilių stovėjimą tvarkos Palangoje:

Nuo gegužės 15 d. Palangoje įsigaliojus naujoms parkavimo taisyklėms, vairuotojai smalsiai laukia detalių. Pateikiame aiškiai ir trumpai svarbiausius pakeitimus, kad būtų lengviau orientuotis naujoje tvarkoje. Metinė rinkliava: Tam tikrose teritorijose už parkavimą reikės mokėti visus metus. Nemokamas...

ORAI: Pirmadienio dieną Palangoje ir Šventojoje diena bus giedra, vakare debesuota, temperatūra nuo...

Palangoje ir Šventojoje ryte bus giedra, temperatūra svyruos nuo 14 iki 20 °C, vėjo greitis 1-2 m/s. Vidurdienį saulė šildys iki 25 °C, vėjas stiprės iki 3 m/s. Po pietų oras išliks giedras, tačiau...

Gegužės 20-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Kauno diena)

Gegužės 20-oji – Kauno diena; Pasaulinė metrologų diena; Mažojo futbolo diena; Pasaulinė bičių diena; Tarptautinė personalo profesionalų diena. Gegužės dvidešimtoji, pirmadienis – 140-oji metų diena (pirmoji 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 224...

Astrologinė prognozė gegužės 20-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Regis, vis labiau svajojate būti mylimi, populiarūs ir pan. Tokiu atveju stenkitės geriau suprasti save ir kitus žmones, būti objektyvūs, tolerantiški kitokiai nuomonei. JAUTIS. Regis, stengsitės atsakingai vykdyti profesines ir kitokias pareigas. Jums gali...

Palangos meras džiaugiasi greita Kontininkų gatvės rekonstrukcija

Palangos meras Šarūnas Vaitkus socialiniuose tinkluose dalijosi džiugiomis naujienomis Kunigiškių gyventojams: Kontininkų gatvės rekonstrukcija vyksta greičiau nei planuota. Nors buvo skelbta, kad pirmasis asfalto sluoksnis bus uždėtas tik birželio mėnesį, rangovai „Plungės lagūna“ sugebėjo...

2024-11-16 | Nemirtingi Queen Symphony su choru ir orkestru atvyksta į Palanga

Jau 2024 metų lapkritį projektas QUEEN SYMPHONY sugrįžta su ypatingais pasirodymais į Lietuvą! QUEEN – be jokių abejonių yra viena žymiausių visų laikų grupių. Parduota šimtai milijonų šios grupės albumų, ji yra pelniusi neįtikėtiną skaičių...

Tauragėje konflikto metu moteris peiliu sužalojo vyrą

Šeštadienio naktį po 1 val. Tremtinių kelio gatvėje esančiuose namuose moteris peiliu sužalojo vyrą. Kaip pranešė Tauragės apskrities policija, 1968 metais gimusi moteris buvo uždaryta į laikino sulaikymo patalpą. Tuo metu medikų apžiūrėtas 1967 metais gimęs...

Atšilus orams Klaipėda susilaukė skundų dėl motociklų sukelto triukšmo

Atšilus orams ir prasidėjus motociklų sezonui, dalis visuomenės neigiamai reaguoja į šių transporto priemonių keliamą garsą. Kaip Eltai pranešė Vilniaus ir Klaipėdos savivaldybės, šiais metais jau buvo sulaukta skundų dėl triukšmingų motociklų. Vilniaus miesto savivaldybės...

Į ligoninę paguldytas Kėdainių parke peiliu sužalotas vyras

Šeštadienio vakarą Kėdainiuose esančiame parke nenustatyti asmenys peiliu sužalojo neblaivų vyrą. Kaip pranešė Policijos departamentas, apie 21 val. vakaro 1990 metais gimęs vyras buvo užpultas Vytauto parke. Nukentėjusysis, suteikus medicinos pagalbą, gydosi namuose. Policija surinko medžiagą dėl...

Sostinės sankryžoje susidūrė automobilis ir motociklas – sužalotas vienas žmogus

Šeštadienio vakarą vienoje Vilniaus sankryžų susidūrus automobiliui ir motociklui, dėl patirtų sužalojimų medikų pagalbos prireikė motociklininkui. Kaip pranešė Vilniaus apskrities policija, eismo nelaimė Saltoniškių ir Sėlių gatvių sankryžoje įvyko apie 20 val. vakaro. Pirminiais duomenimis, automobilis...

Vilniuje apgadintas automobilis „BMW“: nuostolis siekia 4 tūkst. eurų

Šeštadienį Vilniuje stipriai apgadintas automobilis „BMW“. Kaip pranešė Vilniaus apskrities policija, apie 11 val. Savanorių prospekte pastebėta, kad išdaužti automobilio „BMW“ priekinis ir galinis stiklai, galiniai žibintai bei apgadinti durelių langų stiklai. Nuostolis siekia apie 4...

Kuršėnuose rastas mirusio vyro kūnas

Šeštadienio rytą Kuršėnuose rastas mirusio vyro kūnas. Kaip pranešė Šiaulių apskrities policija, 1966 metais gimusio kuršėniškio lavonas apie 8.32 val. rastas jo namuose Pergalės Rato gatvėje. Pirminiais duomenimis, kūnas be išorinių sužalojimų. Mirties priežastį aiškinasi policija. Kriminalai Lietuvoje:...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS