15.9 C
Kretinga
12 birželio Trečiadienis
spot_img
spot_img

Hipertenzija sergančių jaunų žmonių skaičius išaugo beveik 6 kartus

Ar jau skaitėte?

Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Šią dieną profesorius, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas, Lietuvos hipertenzijos draugijos pirmininkas ir Lietuvos inkstų fondo prezidentas Marius Miglinas atkreipia dėmesį į opią problemą – šia klastinga liga vis dažniau sergančius jaunus žmones. Kas lemia padidėjusį kraujo spaudimą esant jauno amžiaus? Kokie pagrindiniai šios ligos rizikos veiksniai ir ką turėtų žinoti kiekvienas jaunas žmogus, norintis išvengti padidėjusio kraujospūdžio?

- Reklama -

Pasak prof. M. Miglino, jaunų žmonių, kuriems diagnozuojamas padidėjęs kraujo spaudimas, skaičius kasmet vis didėja, o per pastaruosius 30 metų jis išaugo beveik 6 kartus.

Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Iliustracinė nuotrauka.

„Žmonės iki 18 metų vis dažniau serga hipertenzija – tai galima vadinti šių laikų epidemija. Prieš 30 metų hipertenzija būdavo diagnozuojama vienam vaikui ar paaugliui iš 100, dabar šia liga gali sirgti netgi 6 jauni žmonės iš 100. Tai labai didelė, opi problema. Hipertenzijai išsivysčius esant jauno amžiaus, ši liga niekur nedingsta, tad žmogui sulaukus pilnametystės ji ir toliau progresuoja, jeigu nėra aptinkama ir suvaldoma laiku. Pamažu hipertenzija pažeidžia organus, inkstų ir smegenų kraujagysles, sukelia kraujagyslių sustandėjimą, širdies hipertrofiją, pokyčius akyse, smegenyse. Jos negydant, šios komplikacijos pasireiškia kur kas anksčiau, o tai susiję su blogesne gyvenimo kokybe, mažesne gyvenimo trukme, prarastais sveiko gyvenimo metais“, – pasakoja profesorius.

Pagrindinės hipertenzijos esant jauno amžiaus priežastys, anot profesoriaus, yra sėslus gyvenimo būdas, netinkama mityba.

„Tai šių laikų rykštė – gyvename patogų gyvenimą, už tai mokame savo sveikata. Daugėja prastai besimaitinančių, daug saldžių gėrimų, greitojo maisto, druskos vartojančių vaikų ir paauglių. Per didelis druskos vartojimas ir nutukimas ypač prisideda prie hipertenzijos vystymosi jauname amžiuje. Ši liga gali būti ir paveldima, tačiau daugiausia įtakos jai turi aplinkos veiksniai. Juk per 30 metų genetika nepasikeitė, pakito tik žmonių gyvenimo būdas, lėmęs beveik 6 kartus išaugusį hipertenzijos atvejų jauname amžiuje skaičių“, – sako specialistas.

Pradinėse stadijose liga sunkiai pastebima

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas, Lietuvos hipertenzijos draugijos pirmininkas ir Lietuvos inkstų fondo prezidentas Marius Miglinas.

Daugelis žmonių, pasak profesoriaus, vadovaujasi šia mintimi: „Jeigu nejaučiu skausmo, jaučiuosi gerai, vadinasi, esu sveikas.“ Deja, taip manyti gali būti klaidinga.

- Reklama -

„Pradinėse hipertenzijos stadijose šiai ligai būdingi simptomai nėra ryškūs. Dažniausiai liga aptinkama apsilankius pas gydytoją, atlikus specialius tyrimus. Tuo ši liga ir klastinga – jei nesimatuoji kraujo spaudimo, gali sirgti ir nė nežinoti. Labai svarbu didinti sveikatos raštingumą, edukuoti žmones apie tai, kad simptomų nebuvimas nebūtinai reiškia, kad esi sveikas. Todėl svarbu reguliariai apsilankyti pas gydytoją“, – pabrėžia prof. M. Miglinas.

Anot jo, trumpalaikis netinkamas gyvenimo būdas, kai patiriama daug streso, valgoma daugiau nesveiko maisto, mažiau judama, nesukels hipertenzijos, tačiau, šiems gyvenimo būdo įpročiams užsitęsus, rizika susirgti didėja.

„Tai, kaip greitai išsivystys ši liga, priklauso nuo daugybės veiksnių. Pavyzdžiui, kraujagyslių sveikatos, organizmo reakcijos į suvartojamą druskos kiekį. Kai kurių žmonių organizmas sugeba sėkmingai pašalinti druskos perteklių per inkstus, o kai kuriems dėl šio proceso padidėja kraujospūdis. Apskritai rizika sirgti hipertenzija auga su amžiumi. O tarp 50 metų sulaukusių žmonių įprastai jau kas antro asmens kraujo spaudimas yra padidėjęs“, – sako profesorius.

Kitos ligos taip pat gali sukelti hipertenziją

Specialisto teigimu, hipertenziją gali sukelti antinksčių, inkstų ligos, aortos ar kraujagyslių susiaurėjimas.

„Taip pat stipriai išreikšta miego apnėja, kai žmogus knarkia ir miego metu jam sustoja kvėpavimas. Tokiu atveju kraujospūdis nakties metu gali užkilti net iki 300. Todėl, jeigu kraujospūdis nemažėja net vartojant gydytojo paskirtus vaistus, reikia ieškoti problemos – galbūt hipertenzija yra kitos ją sukėlusios ligos pasekmė. Tačiau tai labai retas atvejis, iš 100 žmonių taip nutinka vos vienam ar dviem. Bet kuriuo atveju padidėjusį kraujo spaudimą koreguoti būtina, nes nekoreguojamas kraujospūdis, kad ir kokios kilmės jis būtų, gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai. Jeigu kraujospūdis padidėjęs nestipriai, pirmiausia siūlome jį koreguoti gyvenimo būdo pokyčiais, vaistus skiriame tik tada, jei nepavyksta jo sumažinti. Tačiau, jeigu kraujospūdis didesnis nei 180 ir 110, iškart pradedame gydymą vaistais“, – sako profesorius.

Vaistai gerina gyvenimo kokybę ir pailgina jo trukmę

Gydytojas atkreipia dėmesį – paskirtus vaistus būtina vartoti būtent taip, kaip nurodė gydytojas, negalima daryti pertraukų, savo nuožiūra mažinti ar didinti dozės, daryti vaistų „atostogų“.

„Net jei spaudimas vartojant vaistus truputį sumažėja, reikia ir toliau vartoti vaistus. Pagal oficialias rekomendacijas kraujospūdis per 3 mėnesius turi būti sumažintas iki normos, tai yra 140 ir 90. Tačiau net ir vartojant vaistus būtina laikytis sveikos gyvensenos principų“, – sako profesorius.

Be to, priduria jis, arterinė hipertenzija nebelaikoma atskira liga, veikiau ligų konglomeratu, nes kartu su ja dažnai aptinkamas ir nutukimas, diabetas, inkstų ligos ar padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje.

„Retais atvejais žmogui diagnozuojama tik hipertenzija. Lietuvos duomenys rodo, kad daugumai pacientų aptinkamas ir padidėjęs cholesterolis, ir kraujospūdis. Tokiu atveju rizika sumuojasi, tai reiškia, kad abu šie rizikos veiksniai vienas kitą veikia sinergetiškai ir kyla gerokai didesnė įvairių komplikacijų – insulto, infarkto – rizika. Tokiu atveju būtina kartu koreguoti ir padidėjusį cholesterolį, kuris gydomas cholesterolį mažinančiais vaistais statinais. Kai kurie žmonės nerimauja, kad reikia gerti daug tablečių vienu metu, tačiau dabar yra ir politablečių, kai vienoje tabletėje yra vaistai ir nuo kraujospūdžio, ir nuo cholesterolio. O vaistų dozė skiriama atsižvelgiant į paciento sveikatą, kraujospūdžio ir cholesterolio padidėjimo laipsnį. Paprasta, o efektas didžiulis – vartojant vaistus galima gerokai sumažinti komplikacijų skaičių ir pailginti gyvenimo trukmę“, – gydymo svarbą pabrėžia prof. M. Miglinas.

Kaip suprasti, kad vystosi hipertenzija?

8 taisykles, padėsiančias išvengti hipertenzijos.

Specialistas aiškina, jog vieną kartą padidėjęs kraujospūdis dar tikrai nereiškia, kad vystosi liga – svarbu kraujospūdį stebėti.

„Remiantis naujausiomis Europos hipertenzijos draugijos gairėmis, tam, kad būtų galima įtarti hipertenziją, kraujospūdis turi būti padidėjęs daugiau nei kartą. Tad, jeigu pasimatavote kraujo spaudimą ir jis buvo padidėjęs, reikėtų pamatuoti kraujospūdį pakartotinai po 1–3 mėnesių. O per tą laiką stengtis gyventi kuo sveikiau – sveikai maitintis, gerai išsimiegoti, būti fiziškai aktyviems. Jeigu antrą kartą pamatavus spaudimą jis vis dar yra padidėjęs, metas apsilankyti pas gydytoją, kuris padės išsiaiškinti, kur slypi problema“, – sako profesorius.

Jis išskiria 8 taisykles, padėsiančias išvengti hipertenzijos:

  1. Kokybiškas miegas ir pakankama miego trukmė;
  2. Sveika mityba – daug vaisių, daržovių, skaidulų ir kuo mažiau perdirbtų riebalų, druskos ir paprastųjų angliavandenių;
  3. Fizinis aktyvumas;
  4. Gliukozės kiekio kraujyje kontrolė;
  5. Normalaus kūno svorio palaikymas;
  6. Cholesterolio kiekio kraujyje kontrolė;
  7. Reguliarus kraujospūdžio sekimas (net ir tuomet, jei atrodo, kad kraujospūdis normalus);
  8. Nerūkymas.

„Jei laikomasi šių aštuonių pagrindinių taisyklių, padidėjusio kraujo spaudimo galima išvengti arba jį labai atitolinti. Kiekvienam žmogui reikėtų žinoti šias taisykles ir jų laikytis“, – tikina prof. M. Miglinas.

spot_img

Gluminantis sukčių pasiūlymas socialiniuose tinkluose

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų. Tačiau neapsigaukite, tai...

Medikams kyšius dalinusiai įmonės atstovei skirta beveik 6 tūkst. eurų bauda

Gydytojus papirkinėjusiai medicinos įranga ir priemonėmis prekiaujančios įmonės padalinio vadovei Panevėžio apylinkės teismas skyrė 5,8 tūkst. eurų baudą, trečiadienį pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Bylos duomenimis, įmonės atstovė G. D., veikdama kartu su šios medicinos...

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau...

Išvenkite „spyruoklės“ efekto: kaip organizmą paruošti atostogoms?

Ne vienam teko susidurti su situacija, kai išvykus kruopščiai planuotų atostogų ir vos atsipalaidavus kūnas tarsi pasako „ne“: ima skaudėti raumenis, sulėtinę tempą jaučiame tam tikrą diskomfortą, „kimba“ ligos. Kineziterapeutas Artūras Čižas rekomenduoja aktyvia...

ORAI: Trečiadienį numatomi trumpi lietūs, perkūnija ir stiprūs vėjai

Trečiadienio dieną Šiaurės Vakarų Lietuvoje daug kur numatomas trumpas lietus, kai kur su perkūnija. Vėjas pietvakarių, vakarų, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra 18–22, vakariniuose rajonuose vietomis 15–17 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio naktį kai...

Birželio 12-oji: vardadieniai, dienos INfo

Birželio 12-oji – Pasaulinė kovos prieš dirbančius vaikus diena. Birželio dvyliktoji, trečiadienis – 163-ioji metų diena (trečioji 24-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 201 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Anupras, Dovė, Krisčius, Kristė, Kristijona,...

Astrologinė prognozė birželio 13-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali kilti minčių apie darbo keitimą, sveikatos atstatymą. Pravartu elgtis ir dirbti taip, kad netektų gailėtis pernelyg uždelsus ar neįvertinus savo galimybių. JAUTIS. Regis, diena padovanos spalvingų emocijų. Gali būti ir romantikos, ir dramų....

Panevėžyje rasta mirusi 11-kos metų mergaitė

Panevėžyje rastas mirusios 11-kos metų mergaitės kūnas. Kaip pranešė Policijos departamentas, antradienio vakarą, apie 21 val. 20 min., Marijonų gatvėje, patalpoje, rastas mirusios mažametės, gimusios 2013 metais, kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties...

Klaipėdoje vyrą nušovusią verslininkę siunčia už grotų: teismas skyrė itin griežtą bausmę

Klaipėdos apygardos teismas neviešuose teismo posėdžiuose išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai sutuoktinio nužudymu ir neteisėtu šaunamojo ginklo laikymu pareikšti 45 metų verslininkei. Teismas nustatė, kad R. A. šeimos namuose Klaipėdoje sutuoktiniui priklausiusiu ginklu šovė į...

Jokių antibiotikų ir užauginta Lietuvoje: „Iki“ šviežios vištienos populiarumas tik auga

Vištiena – šio sezono grilintojų favoritė. Kad patiekalas pavyktų tobulai skaniai, visa magija prasideda ne nuo marinato ar kepimo būdo, o dar parduotuvėje, renkantis mėsą. Ji turi būti šviežia, o jos kokybė kruopščiai kontroliuojama....

ORAI: Šiandien daugelyje rajonų trumpas lietus ir perkūnija

Šiandien Lietuvoje daugelyje rajonų trumpas lietus, kai kur galima perkūnija. Vėjas pietvakarių, pietų, 8–13 m/s, vietomis gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, pajūryje 17–19 laipsnių šilumos. Trečiadienio naktį daug kur, dieną vietomis trumpai palis. Vėjas...

Birželio 11-oji: vardadieniai, dienos INFO

Birželio vienuoliktoji, antradienis – 162-oji metų diena (antroji 24-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 202 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Agluona, Aluona, Barnabas, Flora, Raminta, Ramintas, Tvirbutas, Tvirbutė, Tvirgeda, Tvirgedas, Tvirmantas, Tvirmantė; rytoj: Anupras,...

Astrologinė prognozė birželio 11-ajai, antradieniui

AVINAS. Šiandien būsite linkę nerūpestingai išlaidauti, vilioti patinkančius asmenis, leistis į avantiūras. Iš tikrųjų galite patirti kažką intriguojamo. Deja, gresia ir nuostoliai, žala. Saugokite vaikus. JAUTIS. Diena gali būti rami, šeimyniška, tačiau vakare koją kiš...

Prieš teismą stos slaptai veikęs kanapių laboratorijos savininkas

Kauno teismui perduota baudžiamoji bylą, kurioje 56-erių Vilkaviškio gyventojas kaltinamas kanapių auginimu profesionaliai įrengtoje laboratorijoje ir neteisėtu disponavimu labai dideliu narkotinių medžiagų kiekiu. Kaip pranešė prokuratūra, teisėsaugos pareigūnai kovo mėnesį demaskavo vilkaviškiečio gyvenamoje vietoje specialiai...

Palangoje pas keturis vyrus rasta galimai narkotinių medžiagų

Palangoje pas keturis vyrus rasta galimai narkotinių medžiagų, pranešė policija. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) duomenimis, apie 4 val. 40 min. Vytauto gatvėje, viešoje vietoje, atlikus vyro dalinę apžiūrą, rastas plastikinis maišelis su baltos...

Pirmadienio orai: lietus, perkūnija ir kruša pietryčiuose, temperatūra 18–23°C

Pirmadienio dieną daug kur lietus (vyraus trumpi lietūs), pietrytinėje šalies dalyje vietomis smarkus. Kai kur perkūnija, galima kruša. Vėjas besikeičiančios krypties, 7–12 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15–18 m/s. Temperatūra 18–23 laipsniai šilumos. Antradienio naktį...

Birželio 10-oji: vardadieniai, dienos INFO

Birželio dešimtoji, pirmadienis – 161-oji metų diena (pirmoji 24-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 203 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Diana, Galindas, Galindė, Gaudrimė, Litgarda, Liutgardas, Margarita, Nikandras, Nikas, Pelagas, Pelagija, Vingailas, Vingailė,...

Astrologinė prognozė birželio 10-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Giminaitis, draugas žmogus gali kreiptis dėl talkos ar tarpininkavimo, arba šios pagalbos iš jo prireiks jums. Gali išaiškėti draugų ir meilės partnerių nuotykiai arba neplanuotų rūpesčių sukels kiti šeimos nariai, vaikai.  JAUTIS. Regis, jums...

Kam reikalinga papildoma poilsio diena tėvams, kol vaikui sueis 16 metų

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pradėjo Darbo kodekso pataisų dėl mamadienių ir tėvadienių svarstymą ir paskelbė konsultavimosi su visuomene laikotarpį. Svarstomais kodekso pakeitimais siūloma papildomomis poilsio dienomis (mamadieniais ir tėvadieniais) leisti pasinaudoti dirbantiems tėvams,...

Elektrinių dviračių remontas Kaune

Elektriniai dviračiai arba tiesiog „bike“ jau spėjo išpopuliarėti tarp dviračių mėgėjų. Jie yra ekologiški, lengvai eksploatuojami ir ekonomiški. Tačiau net pati kokybiškiausia surinkimo technologija neužtikrina, kad eksploatacijos metu neatsiras gedimų. Dėl šios priežasties elektrinių...

Sekmadienio orai: trumpi lietūs, perkūnija, vėjas, 18–23°C

Sekmadienio dieną daug kur, daugiausia Rytų Lietuvoje, trumpi lietūs, vietomis su perkūnija. Vėjas pietryčių, pietų, pereinantis į pietvakarių, vakarų, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15–20 m/s. Temperatūra 18–23, vietomis 15–17 laipsnių šilumos. Pirmadienį vietomis trumpai...

Birželio 9-oji: vardadieniai, dienos INFO

Birželio devintoji, sekmadienis – 160-oji metų diena (paskutinė 23-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 204 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Daina, Felicija, Felicijus, Ginta, Gintas, Gintautas, Gintautė, Gintė, Prima, Primas, Vitalija; rytoj: Diana, Galindas,...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS