Gaisrininkai miega, šalis turtėja

Laima STONKUVIENĖ

Rytoj Lietuvoje bus minima šv. Florijono, gaisrų sergėtojo, diena, kuri šiemet įrašyta į šalies atmintinų dienų sąrašą. Kartu su 4,5 tūkstančio kolegų profesinę šventę švęs ir rajono ugniagesiai gelbėtojai.

Ugniagesių gelbėtojų trūksta

„Lietuvoje kiekvieną dieną budi apie 700 ugniagesių gelbėtojų, Kretingoje vienoje pamainoje – mažiausiai 6 ugniagesiai gelbėtojai, 3 Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio pareigūnai bei, žinoma, tarnybos vadovai, – pasakojo Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Gintaras Bruzdeilinas. – Iš viso tarnyboje dirba 38 žmonės, taip pat rajone yra keturios savivaldybės ugniagesių gelbėtojų komandos – Darbėnų, Baublių, Salantų ir Kartenos. Komandose dirba po 9, budi – po 2 ugniagesius gelbėtojus. Mūsų ugniagesiai gaisrus gesina ne tik rajone, vyksta pagalbon ir į gretimus rajonus“.

Tarnyboje šiuo metu trūksta 6 ugniagesių gelbėtojų. Į šias pareigas, anot G. Bruzdeilino, iš karto būtų priimti asmenys, baigę ugniagesių gelbėtojų mokyklą Vilniuje. „Noriu paskatinti kretingiškius, kuriuos domina ši specialybė ir kurie atitinka keliamus reikalavimus, pasinaudoti galimybe baigti mokslus minėtoje mokykloje. Šiuo metu kaip tik renkami kandidatai į grupę, kuri mokymus pradės rugsėjo 1-ąją. Dokumentai priimami iki gegužės 11 dienos. Mokymai trunka 10 mėnesių, iš kurių 2 mėnesius yra praktika būsimoje tarnybos vietoje. Pagrindiniai reikalavimai asmenims, pageidaujantiems mokytis Ugniagesių gelbėtojų mokykloje, yra šie: būti Lietuvos Respublikos piliečiu ir mokėti lietuvių kalbą; turėti ne mažiau kaip 18 ir ne daugiau kaip 30 metų, būti nepriekaištingos reputacijos; turėti ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą; žinoma, būti tokios sveikatos būklės, kuri leistų eiti pareigas vidaus tarnyboje, atitikti bendro fizinio pasirengimo reikalavimus. Labai tikimės, kad mūsų būrį papildys nauji ugniagesiai gelbėtojai, nes pageidaujančių mokytis ir dirbti priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje yra“, – sakė G. Bruzdeilinas.

Darbų ratas didėja

Per beveik dešimtmetį, kai jis vadovauja tarnybai, kolektyvas atjaunėjo – tam įtakos turėjo darbuotojų statuto pasikeitimas. Dabar vidutinis ugniagesio gelbėtojo amžius – apie 30 metų, stažas – maždaug 4-5 metai. O daugiausiai metų tarnyboje dirba gaisrinių automobilių vairuotojai Edvardas Žiobakas bei Algimantas Venckus: pirmasis skaičiuoja 37, antrasis – 30-uosius darbo metus. Abu jie dirba pagal darbo sutartį.

„Per dešimtmetį keitėsi ir turima technika, nors ir ne tiek, kiek norėtųsi. Tam „koją kiša“ turimos patalpos, kuriose gaisrinė yra nuo 1938-ųjų metų, – šiuolaikiniai automobiliai į jas tiesiog netelpa, – teigė viršininkas. – Ši problema turėtų išsispręsti pastačius naują pastatą, o reikalai jau pajudėjo – sklypas naujai gaisrinei statyti numatytas Taikos gatvėje“.

Kretingos priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba šiuo metu turi 3 autocisternas, savivaldybės ugniagesių gelbėtojų komandos – 5. Gaisro atveju, esant reikalui, padėti kretingiškiams atvyksta ugniagesiai gelbėtojai iš artimiausių miestų ir rajonų.

„Ugniagesių darbo diena nėra tokia, kokią daugelis žmonių įsivaizduoja. Tai yra, vyrai nesėdi ir nelaukia, kol teks vykti gesinti gaisro. Tam nuolat ruošiamasi: ugniagesiai gelbėtojai kasdien sportuoja, nes kiekvienais metais laiko fizinius ir profesinius normatyvus, taip pat tobulina praktinius ir teorinius įgūdžius, ruošia ir prižiūri techniką. Visuomenės pasitikėjimas ugniagesiais gelbėtojais skatina dar labiau pasitempti, juolab, kad atliekamų darbų ratas didėja: jeigu seniau mūsų pagrindinis darbas buvo gesinti gaisrus, šiandien tenka gelbėti ne tik žmones, jų turtą, bet ir gyvūnus. Neseniai iš medžio iškėlėme nulipti nebepajėgusį katiną“, – pasakojo G. Bruzdeilinas.

Kad nelaimių būtų kuo mažiau

Viršininkas pasidžiaugė, kad tarnybos kolektyvas – jaunas, darbštus, energingas, kad rajone mažėja gaisrų, kad jų pasekmės būna nebe tokios liūdnos. „Per darbo tarnyboje metus atmintin labiausiai įstrigo gaisrai Kalnalyje, kurių metu žuvo du vaikai, vėliau mirė ir juos gelbėti puolusi mama, bei du garbaus amžiaus žmonės, – atviravo G. Bruzdeilinas. – Žmonių aukų pareikalaujantys gaisrai ilgam įsimena todėl, kad gyvybių nesugrąžinsi. Sveikindamas visus ugniagesius gelbėtojus su šv. Florijono diena dėkoju jiems už sąžiningai atliekamą sunkų, pasiaukojamą darbą ir linkiu, kad pavojų, kuriuos sukelia nevaldoma ugnis, rajone būtų kuo mažiau. Nes, kaip teigia posakis, kai gaisrininkas miega, šalis turtėja. Kuo mažiau nelaimių dėl neatsargaus elgesio su ugnimi, kurios gali pridaryti didžiulių nuostolių, linkime ir visiems rajono gyventojams“.

Reklama: ISVETA Roletai.

Ankstesnis straipsnisValstybės apdovanojimas – ramybe spinduliuojančiai Mamai
Kitas straipsnisSkola yra, bet namas neskolingas