Ant turgaus prekystalių – miško gėrybės

Neturintiems laiko ar bijantiems į namus parsinešti erkių, tačiau vertinantiems gamtos teikiamas gėrybes, į mišką šiemet eiti ir nereikia. Ypač grybauti. Baravykų ir raudonikių turguje, kaip juokauja ir patys žmonės, – nors vežimu vežk. Pirkti grybų į Kretingos turgų, kaip sužinojome, atvažiuojama net iš Klaipėdos, nes čia jų kilogramą prašoma pigiau.

Renka tik baravykus ir raudonikius

Netrukus 80-mečio sulauksianti kretingiškė Justina Skridailienė pasakojo grybauti einanti ne todėl, kad grybus parduotų. Tiesiog šiemet jų tiek daug, kad galinti ir su kitais pasidalinti. „Garbaus amžiaus jau sulaukiau, o traukia į mišką, nors tu ką, – šypsojosi moteris. – Jau daugiau nei 50 metų po miškus vaikštau, ir vis palikti jų negaliu, nors dabar nuo dukrų už tai ir gaunu barti. Esu radusi tokių gražių grybų, kad pirkėjai sustoję atsižiūrėti negalėjo, net fotografavo“.

Justina sakė renkanti tik baravykus ir raudonikius, kiti grybai jai – ne grybai. Šiemet baravykai kol kas labai sveiki, todėl ir nebijanti jų pažįstamam žmogui parduoti. „Pačiai labiausiai patinka valgyti verdančius grybus, jie tokie mišku kvepiantys. Uždarius stiklainiuose ir skonis, ir kvapas pasikeičia. Patinka ir džiovinti. Į mišką einu drąsiai – erkių nebijau, nes žinau kaip su jomis elgtis. Buvo laikas, kai erkes net rinkau – tokį darbą dirbau. Per 50 metų miške nė karto nesu paklydusi, gal dėl to ir turiu tokią silpnybę į jį eiti“, – juokėsi pašnekovė.

Už kilogramą baravykų visi prekeiviai kaip susitarę prašė 10 litų.

Rudens uogų mažiau

Uogų mėgėjai jų turguje taip pat gali nusipirkti. Bruknes ir spanguoles pardavinėjęs Rosvaldas už litrą prašė 9 ir 12 litų. Tikino uogas rinkęs Latvijoje, nes Lietuvoje šių uogų esą nėra – nušalo.

Tačiau kita pašnekovė, laukžemiškė Sandra Butkutė, teigė, kad bruknių yra, nors ir mažiau nei kitais metais. „Renkame rankomis, bruknes rinkti lengviau negu mėlynes, tačiau jas reikia perrinkti, juk neparduosi su visokiais šapeliais ir vabaliukais. Šiemet daug bruknių sugedusių. Spanguolės populiaresnės už bruknes, tačiau jų dar negalima rinkti. Spanguolės ilgiau išsilaiko, o bruknes tuoj reikia virti. Šias uogas žmonės perka ne tik dėl sveikatos. Jos skanu virtos su obuoliais, kriaušėmis“, – pasakojo Sandra.

Paklysti miške ji nebijo, nes uogas renka Laukžemės, kur gimė ir augo, miškuose, kur uogauti ir grybauti eina nuo mažens.

O štai riešutų, kaip tvirtino dar vienas pokalbininkas Regimantas, šiemet nors ir buvo, bet labai plonais lukštais. Nemažai sukirmijusių, tad nešti parduoti – didelė rizika. „Žmonės riešutų neskina ir parduoti neneša, nes paprasčiausiai tingi po lazdynus kabarotis, – juokdamasi porino Regimantas. – Rimtai kalbant, pardavinėti riešutus rizikinga, nors juos, aišku, būtų, kas pirktų“.

Gydymas brangiau kainuoja

Erkių platinamų ligų gydymas kainuoja daug brangiau nei kilogramas grybų ar litras uogų. Taip teigė kelis kilogramus baravykų nusipirkę Zina ir Juozas Markūnai. Sužinojome, kad į Kretingos, iš kur kilusi Zina, turgų Klaipėdoje gyvenanti pora atvažiavo nusipirkti Kartenos duonos su stambiais grūdais. Tačiau jos nebuvo, tad namo parsiveš bent grybų. „Klaipėdoje kilogramas baravykų kainuoja 20 litų, Kretingoje – pusė tiek. Perkam drąsiai – nebijom, kad bus sukirmiję. Tokie grybai, sako, dar geresni – esą jeigu jau vabalai ėda, tai ir žmogui nieko neatsitiks. O gyviai gudresni už žmogų. Miško gėrybes perkame, nes kam rizikuoti į namus parsinešti erkių, kurios tik bėdų gali atnešti“, – šmaikštavo Juozas prisipažindamas turintis liūdnos patirties.

Kiti kalbinti grybų pirkėjai vieningai tvirtino, kad laikas jiems brangesnis nei pinigai, kuriuos už grybus sumoka jų pardavėjams. „Šiemet grybų – nors vežimu vežk, ir, svarbiausia, visi sveiki – gali drąsiai pirkti ir konservuoti. Nauda visiems – ir grybautojams, ir tiems, kuriems grybus valgyti patinka, tačiau grybauti – ne“, – kalbėjo pašnekovai.