Akmeną vėl vadavo nuo šiukšlių

Akmenos upė jau ketvirtąjį kartą sulaukė pagalbos. Iniciatyvą šį vandens telkinį išvaduoti nuo šiukšlių pradėjo Kretingos rajono savivaldybė, o po dviejų metų prisijungė ir Trečiojo amžiaus universiteto, kuruojamo Pedagogų švietimo centro, studentai, taip pat visuomeniški mokiniai. Šiemet pasirinkta upės atkarpa ties tiltu važiuojant į Palangą.

„Šiandien valyti Akmeną susirinkome ketvirtąjį kartą. Mūsų Akmena nėra nei pati didžiausia, nei kažkuo kitu išsiskiria, tačiau ji yra sava, mūsų mylima. Norėtume joje maudytis, žvejoti, tačiau to padaryti negalime, nes ji užteršta. O kažkada kretingiškiai čia maudėsi. Džiugu, jog kasmet mums padeda profesionalūs narai – asociacijos „Vienu įkvėpimu“ nariai, savo srities asai, kurie atvyksta iš Vilniaus. Jie ir šiemet su mumis“, – pasveikinusi visus susirinkusius teigė viena iš idėjos autorių, Trečiojo amžiaus universiteto studentė Danutė Vasiliauskienė.

Pirmasis toks susibūrimas prie Akmenos įvyko prie malūno, kitais metais – prie muziejaus, pernai visi susirinko prie buvusios žuvinės, o šiemet – prie tilto važiuojant į Palangą.

Tęsiama iniciatyva džiaugėsi ir Kretingos rajono savivaldybės administracijos Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vyr. specialistė-ekologė Jūratė Jokubavičienė: „Labai smagu, kad, prasidėjus pavasariui, neliekame abejingi aplinkai, jos švarai, norime, kad švaresni būtų ir vandens telkiniai. Galbūt kitąmet tokios švarinimosi akcijos nebeorganizuosime, darysime pertrauką, tačiau stebėsime tas vietas, kurios per ketverius metus buvo išvalytos. Bus matyti, ar per tą laiką gamtai vėl bus padaryta žala, ar ne“.

Susirinkusiems vaikams – Kretingos S. Daukanto pagrindinės mokyklos šeštokams – įdomiausia buvo stebėti narus. Asociacijos „Vienu įkvėpimu“ prezidentas Arvydas Šidlauskas prieš neriant į upę padėkojo visiems susirinkusiems, kurie prisideda prie šio sumanymo. „Ypač vaikai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip svarbu, kad vandens telkiniai būtų švarūs. O jei vaikai tai supranta nuo mažens, tuomet jie pavyzdį rodo ir savo vaikams. Taip mus supanti aplinka palaipsniui taptų kur kas švaresnė“, – teigė prezidentas.

Tokiam požiūriui pritarė ir ekologė J. Jokubavičienė: „Svarbiausias šios akcijos tikslas – sąmoningumo ugdymas. Suaugusieji suvokia, kad nevalia šiukšlinti, bet vaikams labai svarbu ugdyti šį suvokimą“. Ji taip pat papasakojo, jog Tarybos sprendimu Savivaldybės biudžete atsiranda eilutė, skirta bešeimininkėms teritorijoms tvarkyti. „Atrandame ir šiukšlynus, ir cheminių medžiagų, tačiau pastebime, jog visuomenė išties kultūringėja. Viskam reikia laiko, be to, dabar už aplinkos taršą gresia nemenkos baudos, žmonės apie tai pamąsto. Kartais vien prevencijos nepakanka“, – kalbėjo J. Jokubavičienė.

Pernai Trečiojo amžiaus universiteto studentė D. Vasiliauskienė senjorams vedė paskaitų ciklą apie Akmeną. Tuomet jie daug apie ją sužinojo tiek teoriškai, tiek ir praktiškai. Akmenos upė senjorų nebuvo pamiršta ir šiemet. Jie aktyviai padėjo narams tempti iš vandens įvairiausius jau seniai nebenaudojamus daiktus, „palaidotus“ vandens telkinyje.

O šiemet narai upės dugne rado senovinį vokišką karutį, kurį Trečiojo amžiaus universiteto studentai pasiūlė Kretingos muziejui, vaikišką dviratuką ir suaugusiems skirtą dviratį, tris dideles metalinių vartų dalis. Ištraukti netgi batai, irklas, duslintuvas, rogutės, spausdinimo mašinėlė, kelio ženklas.

„Atrastus puodelį, lėkštę pasilikome, juos bus galima atrestauruoti, panaudoti dekupažui“, – teigė D. Vasiliauskienė. Beje, ankstesniais metais rastus įdomesnius daiktus akcijos dalyviai saugoja tikėdamiesi, kad galbūt kada gims kokia mintis įkurti upės dugne rastų daiktų muziejų.

„Dabar visos prieinamos upės vietos jau yra išvalytos, po kelerių metų pažiūrėsime, kaip toji švara išsilaikė. Bus labai įdomu“, – teigė D. Vasiliauskienė.

Ankstesnis straipsnisPrie draudžiančio ženklo – įprasti pasiteisinimai ir pyktis
Kitas straipsnisNeleistinas tvoras teks pašalinti