14.9 C
Kretinga
26 gegužės Sekmadienis
spot_img
spot_img

A. Fedotova. Kosmetikos klastojimas – kokia atsakomybė už tai gresia ir kaip atpažinti legalią prekybą?

Ar jau skaitėte?

Šiandien klientams pasiekiama pasaulinė įvairių prekių pasiūla, todėl kartais tampa vis sunkiau išsirinkti ne tik tarp įvairių maisto prekių, bet ir drabužių ar kosmetikos. Pasirinkimas tampa dar sudėtingesnis, kai į rinką patenka įvairių gerai žinomų prekės ženklų klastotės, kurios iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti lygiai taip pat, kaip ir tikrasis produktas, bet iš tiesų neatitinka nei tikrojo produkto kokybės, nei savybių. Be viso to, kosmetikos klastotės gali būti pavojingos sveikatai bei sukelti finansinę žalą, – teigia advokatų kontoros „TGS Baltic“ patarėja Aleksandra Fedotova.

- Reklama -

Klastojimo mastai – dideli

Remiantis 2019 m. Europos Sąjungos (ES) intelektinės nuosavybės tarnybos (EUIPO) pateiktais vertinimais, metiniai nuostoliai dėl klastojimo ir piratavimo vienuolikoje pagrindinių ES ekonomikos sektorių kasmet siekia iki 60 mlrd. eurų. Lietuvoje patiriami nuostoliai dėl klastojimo viršija 180 mln. eurų.

Advokatų kontoros „TGS Baltic“ patarėja Aleksandra Fedotova.

EUIPO atlikta analizė taip pat parodė, kad vienus iš didžiausių nuostolių dėl klastojimo patiria būtent kosmetikos ir asmens priežiūros prekių sektorius, po jo – drabužiai, avalynė ir aksesuarai, žaislai ir žaidimai, juvelyriniai dirbiniai ir rankiniai laikrodžiai, rankinės ir lagaminai.

Prekių klastojimas yra skausmingas gamintojams, nes dėl to jie priversti sumažinti gamybos apimtis ir darbuotojų skaičių. EUIPO fiksuoja, kad dėl to ES praranda iki 468 tūkst. darbo vietų. Dėl klastočių kosmetikos ir asmens priežiūros prekių sektoriuje, Lietuvoje taip pat yra prarandama apie 11 mln. eurų, arba 6,3 proc. visų pardavimo apimčių, visoje Europoje šie skaičiai siekia net 7 mlrd. eurų arba 10,6 proc. visų pardavimo apimčių.

Prekės gali būti pavojingos

Kosmetikos ir kiti padirbiniai įprastai yra gaminami siekiant labai paprasto ir nuspėjamo tikslo – pelno. Ir nors tikslaus apibrėžimo, kas yra kosmetikos klastojimas nei Europos teisės aktuose, nei Lietuvoje neturime, vis dėlto apibūdinti kokios tai prekės nėra sudėtinga. Suklastota kosmetika įprastai neatitinka deklaruojamų savybių ir neturi tam tikrų specifinių indikacijų, kokias turi tikrasis gaminys. Pavyzdžiui, deklaruojama, kad suklastotame gaminyje yra tam tikra odai naudinga medžiaga, bet iš tiesų jos nėra.

Taip pat labai dažnai pastebima, kad daugiausia klastojami yra būtent prabangių prekės ženklų gaminiai, nes taip greičiau yra uždirbamas pelnas. Kaip žinia, netikri gaminiai įprastai būna ženkliai pigesni nei originalūs, o tai neretai ir suvilioja vartotojus juos įsigyti. Palyginę kainas ir, galbūt, prekės nuotraukas, jie gali nė neįtarti, kad apsigauna įsigydami gaminį, už kurį moka pinigus. Tiesa dažniausiai paaiškėja tik fiziškai gavus prekę ir ją išbandžius – neretai ji visiškai neatitinka tikrosios prekės savybių.

- Reklama -

Būtent reklamuojant ir gaminant tokias prekes, siekiant kuo didesnio pelno, gali kilti pavojus ir vartotojų sveikatai. Dažniausiai suklastotas kosmetikos priemones yra siekiama pagaminti kaip įmanoma pigiau, neinvestuojant į medžiagų kokybę ar net saugumą. Naudojant tokią kosmetiką gali išsausėti oda, prasidėti įvairūs uždegiminiai procesai ar alerginės reakcijos.

Legaliai parduodamos klastotės

Tiesa, apsisaugoti nuo klastočių – nėra paprasta, tačiau svarbu išsaugoti kritinį mąstymą. Jei oficialiai rinkoje prabangos prekės visur yra parduodamos už labai panašią kainą, o kitur ji ženkliai skiriasi, vertėtų susimąstyti, kad greičiausiai tai nėra originalus produktas

Visgi nereikėtų nustebti, kartais gali pasitaikyti atvejų, kai klastotės yra parduodamos visiškai legaliai. ES turi registrą, kuriame turi būti pateikta informacija apie bet kokį rinkai planuojamą teikti gaminį – kas yra gamintojas, koks tai gaminys ir t.t. Pasitaiko atvejų, kai pateikiamas pranešimas apie gaminius su pagrindinėmis savybėmis, kuriems nereikia pateikti išsamios informacijos. Gamintojai pateikia nenuoseklią informaciją apie produktą tam, kad supaprastintų gaminių įteisinimą, tačiau tokie gaminiai dažnai yra priskiriami prie produktų, kuriems būdingos specifinės indikacijos ir kurių charakteristikos reikalauja saugumo ir (ar) veiksmingumo įrodymų, taip pat informacijos apie naudojimo būdą ir apribojimus.

Klastojant kosmetikos gaminius dažniausiai pateikiamas tik pranešimas, kuriame nurodoma, kad produktas turi tik pagrindines savybes ir neturi specifinių indikacijų, t.y., pavyzdžiui, nepateikiama informacija apie gaminio sudėtį. Būtent taip ir gali susidaryti situacija, kad suklastotas gaminys rinkoje yra legaliai.

Natūralu, kad prekybininkas pats nepateiks informacijos, kad parduodamas produktas yra apgaulė, nes tai greičiausiai užtrauktų atsakomybę prieš tuos, kuriems priklauso intelektinė nuosavybė ir prekės ženklas. Kai kuriais atvejais, norėdami didesnio pirkėjų pasitikėjimo, prekybininkai gali deklaruoti, kad yra oficialūs prekės ženklo atstovai. Vienintelis būdas, kaip vartotojai gali pasitikrinti, ar tai tiesa – kreiptis į oficialius atstovus ir paklausti, ar tam tikra internetinė svetainė ar parduotuvė tikrai prekiauja jų produktais. Taip galima išsiaiškinti, ar perkama iš tos parduotuvės prekė tikrai bus kokybiška ir atitinkanti deklaruojamas savybes.

Gresia atsakomybė

Nors dėl kosmetikos klastočių atskiro reguliavimo Lietuvoje nėra, vis dėlto administracinė atsakomybė ar bauda pagal administracinių nusižengimų, o kai kuriais ir pagal baudžiamąjį kodeksą, nustačius tam tikrus pažeidimus gali grėsti. Lietuvos muitinė apsaugo Lietuvos rinką nuo klastočių, kurios gali patekti į šalį iš trečiųjų šalių. Atliekant prekių muitinį tikrinimą pareigūnams gali kilti įtarimų, kad prekės galimai yra klastotės, tai yra, pagamintos pažeidžiant prekių ženklo savininko intelektinės nuosavybės teises.

Tokiais atvejais muitinės pareigūnai pradeda tyrimą ir apie galimai intelektinę nuosavybę pažeidžiančių prekių sulaikymą informuoja prekių ženklo atstovus. Jeigu gaunamas patvirtinimas, kad muitinėje sulaikytos prekės yra klastotės, prekės konfiskuojamos bei sunaikinamos. Tokiais atvejais būtent muitinė turi daugiausia galimybių inicijuoti baudžiamąjį persekiojimą arba taikyti administracinio nusižengimo kodeksą bei skirti baudas.

Prekės, kurios patenka į Lietuvą iš kitų Europos Sąjungos valstybių nėra muitinės kontrolės objektas, bet tai nereiškia, kad prekės nėra kontroliuojamos dėl jų atitikties reikalavimams ir vartotojai nėra apsaugomi nuo klastočių. Jei suklastota prekė jau yra rinkoje, baudžiamoji atsakomybė taip pat gali būti inicijuojama. Tik svarbu paminėti, kad šiuo atveju koncentruojamasi į sukčiavimo mastus, tad atsakomybės dydis priklauso būtent nuo to. Dažnai klastočių atvejai tiriami Europiniu mastu ir tyrimus kuruoja Europos Sąjungos teisėsaugos bendradarbiavimo agentūra (Europolas), kuri pasitelkia įvairių valstybių ikiteisminių tyrimų įstaigas. Taip pat veikia Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF), kuri turi įgaliojimų atlikti tam tikrus tyrimus, susijusius su sukčiavimu ir klastotėmis, o taip pat kuruoja valstybių narių nacionalinių valdžios institucijų bendradarbiavimą dėl sukčiavimo ir klastočių prevencijos

Na, o jei produktas buvo pripažintas pavojingu, keliančiu žalą ir neatitinkančiu tam tikrų reikalavimų, pavyzdžiui, randamos draudžiamos medžiagos – ima galioti ir produktų saugos įstatymas. Tokiais atvejais prekės yra atšaukiamos iš rinkos ir uždraudžiama jas teikti. Atitinkamai nustačius tokius pažeidimus subjektui būtų taikomos ekonominės sankcijos, kurios tikrai nėra labai didelės, pavyzdžiui, minimali bauda siekia nuo 150 iki 2,5 tūkst. eurų.

Visgi šioje situacijoje susiduriame su sunkumais, nes klastojimas ir sauga yra du skirtingi dalykai. Produktas gali būti suklastotas, tačiau tuo pačiu – visiškai saugus. Dėl to kyla sunkumų tikrojo produkto savininkams, mat jie turi atrasti būdus, kaip pažaboti klastotoją, nes kol kas mechanizmo, kaip tai padaryti paprastai ir užtikrinti, kad intelektinė nuosavybė būtų visiškai apsaugota – nėra.

spot_img

Gegužės 26-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Diena be vejos pjovimo)

Gegužės 26-oji – Diena be vejos pjovimo. Gegužės dvidešimt šeštoji, sekmadienis – 146-oji metų diena (paskutinė 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 218 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Algimanta, Algimantas, Algimantė, Algmina, Algminas, Eduardas,...

Astrologinė prognozė gegužės 26-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Šiandien netrūks emocinės įtampos ir jūsų nusiteikimas nebus labai savaitgališkas. Galvoje suksis darbai, pareigos, atsakomybės. Vakare galimi draugiški susitikimai. Galite užmegzti pažintį. JAUTIS. Jausite dvasinį polėkį, būsite nusiteikę planuoti kelionę, naują veiklą. Galite susižavėti...

Priėmimas į aukštąsias mokyklas – jau birželio 1 d. Ką svarbu žinoti stojantiesiems?

Birželio 1 d. startuoja bendrasis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas. Stojančiųjų lauks 11 valstybinių ir 5 nevalstybiniai universitetai, 12 valstybinių ir 6 nevalstybinės kolegijos. Į valstybės finansuojamas vietas numatoma priimti tiek pat pirmakursių, kaip...

ORAI: Šiandien Palangoje saulėta ir šilta, vėliau debesuota – puikus oras pasivaikščiojimui!

Šiandien Palangoje ir Šventojoje oras bus puikus. Nuo 10:00 iki 17:00 valandos bus giedra, temperatūra sieks 22-26 °C, o vėjas bus lengvas, 2-3 m/s, su gūsiais iki 7 m/s. Nuo 18:00 valandos dangus taps...

Gegužės 25-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Automechanikų ir autoelektrikų profesinė diena)

Gegužės 25-oji – Tarptautinė Afrikos diena; Tarptautinė dingusių vaikų diena; Automechanikų ir autoelektrikų profesinė diena. Gegužės dvidešimt penktoji, šeštadienis – 145-oji metų diena (šeštoji 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 219 dienų. Savo vardadienius...

Astrologinė prognozė gegužės 25-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Gali būti, kad jums teks bendrauti su mažai pažįstamais ar visiškai nepažįstamais žmonėmis. Turbūt jaudins, intriguos kai kurių asmenų rodomas ypatingas dėmesys. JAUTIS. Būsite nusiteikę mėgautis gyvenimo malonumais, patogumais ir nelabai skaičiuosite, kiek pinigų...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, gegužės 27–birželio 2 dienai. AVINAS Savaitės pradžioje būsite darbštūs, tačiau pajusite, kad darbo daugėja, o apie papildomą atlygį nekalbama. Jei mėginate įsidarbinti, gali prireikti rekomendacijų. Arba prireiks rimtos kompetencijos iškilus netikėtai problemai,...

Pasinaudoję šiomis „Rimi“ nuolaidomis, grilio vakarėlį surengsite pigiau: skonių receptorius nustebins šie deriniai

Kiauliena yra viena universaliausių mėsų, naudojamų viso pasaulio grilio virtuvėse: nuo tradicinių kepsnių JAV pietuose, kinų kulinarijos „Char Siu“ gabalėlių iki vokiškų „Bratwurst“ dešrelių. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad kiauliena yra ne...

Išskirtinė padėka iš krašto apsaugos ministro Lauryno Kaščiūno palangiškiams

Palangiškiams atiteko išskirtinė padėka iš krašto apsaugos ministro Lauryno Kaščiūno už bendradarbiavimą ir nuoširdžią pagalbą organizuojant Baltijos valstybių ir Šiaurės grupės gynybos ministrų susitikimą Palangoje. Šis renginys ne tik stiprino tarptautinį bendradarbiavimą, bet ir...

ORAI: Penktadienio dieną Palangoje ir Šventojoje oras keisis nuo debesuoto iki giedro

Palangoje ir Šventojoje orai ryte bus debesuoti, su temperatūra pakilsiančia nuo 19 °C iki 25 °C ir vėju, kuris sieks iki 5 m/s su gūsiais iki 10 m/s. Po pietų oras prasigiedrys, temperatūra pakils...

Gegužės 24-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės dvidešimt ketvirtoji, penktadienis – 144-oji metų diena (penktoji 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 220 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia: Gerardas, Joana, Vena, Veneranda, Venė, Ventūra, Vilimantas, Vilimantė, Vincenta, Vincentas; rytoj: Almanta, Almantas,...

Astrologinė prognozė gegužės 24-ajai, penktadieniui

AVINAS. Šiandien mąstysite plačiau, objektyviau. Jus domins toli vykstantys įvykiai, renginiai. Galbūt vyksite į varžybas, pažintinę išvyką ar kt. Jeigu aktualu mokytis, ruoštis studijų atsiskaitymams, teks rasti tam laiko. JAUTIS. Galite išleisti per daug pinigų,...

Gegužės 23-ioji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 23-ioji – Tarptautinė akušerijos fistulės diena. Gegužės dvidešimt trečioji, ketvirtadienis – 143-ioji metų diena (ketvirtoji 21-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 221 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Deziderijus, Gertaras, Gertarė, Gertas, Gertautas, Gertautė,...

Astrologinė prognozė gegužės 23-iajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Aktyvi, įvykių kupina diena. Galite sulaukti įvairių pasiūlymų. Galbūt teks bendrauti su įtakingais veikėjais, bankininkais, kreditoriais, užsieniečiais. Dėl kelionės arba kelionėje tikėtini trikdžiai. JAUTIS. Neveskite iš pusiausvyros asmenų, nuo kurių priklauso jūsų perspektyvos. Apdairiau elkitės...

Kelionė į Aušvicą gimnazistus paskatino nugrimzti į gilius apmąstymus

Šio mėnesio 16-19 dienomis su kitais gimnazistais ir mokytojais – Rasa Abelkiene, Vitaly Kirilov ir Vijute Mickuviene – vykom į Lenkiją. Mūsų tikslas buvo susipažinti su vienu gražiausių šalies miestų – Krokuva, praleisti dieną...

Naujoji Palangos kurorto muziejaus taryba pradėjo darbą

Vakar dienos popietę įvyko pirmasis 2024–2027 metų kadencijos Palangos kurorto muziejaus tarybos posėdis. Posėdžio metu buvo išrinkti tarybos vadovai ir aptarti svarbūs muziejaus veiklos klausimai bei ateities perspektyvos. Naujasis vadovas ir jo pavaduotojas Tarybos pirmininku tapo...

Myliu Palangą 2024 / DIDŽIOJI PROGRAMA

Penktadienis 05.31 Jūratės ir Kastyčio skveras 20:40 val. Kurorto festivalio „Myliu Palangą“ atidarymas 21:00 val. Luko Pilkausko su grupe koncertas 22:00 val. Profesionalios šiuolaikinio šokio trupės „UlnA“ pasirodymas 22:15 val. Rūtos Mur koncertas 23:20 val. „Zumba Night Party“. Organizuoja fizinio...

Žemaitijos sostinės šventė „Telšė linGOun“ (PROGRAMA)

Žemaitijos sostinės šventė „Telšė linGOun“ vyks 2024 m. birželio 6-9 dienomis. Štai pilna programa: Birželio 6 d. (ketvirtadienis) 14:00 val. – Šlovės sienos „Troupiančios Telšių žmonės“ atidengimas HARMONY pastate (Birutės g. 1). 16:00 val. – Ekskursija „Jei...

Žemaitijos sostinės šventė „Telšė linGOun“ (PROGRAMA)

Žemaitijos sostinės šventė „Telšė linGOun“ vyks 2024 m. birželio 6-9 dienomis. Štai pilna programa: Birželio 6 d. (ketvirtadienis) 14:00 val. – Šlovės sienos „Troupiančios Telšių žmonės“ atidengimas HARMONY pastate (Birutės g. 1). 16:00 val. – Ekskursija „Jei...

Gaivu, trašku, o „Iki“ – dar ir pigu: metas mėgautis lietuviškais agurkais, o su...

Tam, kas pirmasis sugalvojo ant supjaustytų agurkų uždėti šaukštą grietinės ir viską paskaninti druska, pipirais bei žalumynais, tikriausiai kiekvienas lietuvis paskirtų aukščiausią šalies apdovanojimą. Šioms salotoms pasigaminti daug nereikia. Raktas į puikią sėkmę yra...

Šilutėje moteris pasipriešino policijos pareigūnams ir buvo sulaikyta

2024-05-22 apie 23.55 val. Šilutėje, Dariaus ir Girėno g., policijos pareigūnams sodinant į tarnybinio automobilio laikino sulaikymo kamerą sulaikytą už smurtą artimoje aplinkoje moterį, pastaroji aktyviais veiksmais pasipriešino Šilutės r. PK pareigūnui, gimusiam 1999...

Telšiuose moteris tapo telefoninio sukčiavimo auka

Gegužės 22 d. 9.00 val. Telšiuose, Laisvės g., į moters, gim. 1930 m., laidinį telefoną paskambinęs ir policijos pareigūnu prisistatęs asmuo, apgaulės būdu išviliojo 3500 Eur. Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariato informacija
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS