Vėl rinkosi į amatų jomarką

0
286

Rasa GEDVILAITĖ

Kretingos muziejaus dvaro malūno kiemelyje tradiciškai kasmet rengiamas jaunųjų amatininkų jomarkas. Jame savo amatininkiškus gabumus demonstruoja ne tik jaunoji visuomenės dalis, čia su visais savo patirtimi dalinasi ir vyresnio amžiaus kretingiškiai, išlaikę amatų tradicijas.

Mažieji jomarko dalyviai pirmiausiai buvo pakviesti pasižiūrėti, kaip sėjami linai. Šią užduotį tradiciškai atliko Tarybos narys Povilas Turauskis, supažindinęs su lietuvių sėjimo tradicijomis, prietarais. Vaikams buvo itin smagu padėti jau pasėtus linus suminti. Mažieji taip pat išmoko pinti vainikus, sužinojo, kokie prieskoniniai augalai auga Tradicinių amatų centro kiemelyje. O mažieji lopšelio-darželio „Pasaka“ ugdytiniai smagiai visus linksmino savo dainomis.

Šiųmetiniame amatų jomarke dalyvavo tautodailininkai Arvydas Jarmalis, Feliksas Lukauskas, Adolfas Viluckis, Danutė Pučkorienė, kol kas tautodailininko vardo dar neturintis medžio drožėjas Narūnas Lideika, Kretingos technologijos ir verslo mokyklos, Dienos veiklos centro atstovai, Kūlupėnų M. Valančiaus pagrindinės mokyklos jaunieji audėjai, savo gaminius – saldainius, duonos kepinius – pardavinėjo muziejaus edukatorės Asta Norvaišienė ir Vida Viskontienė. Jomarke pasirodė Darbėnų folkteatras, S. Daukanto pagrindinės mokyklos „Žemaitukų“ kolektyvas. Kretingos muziejaus edukacinės veiklos vadybininkė Roma Luotienė šiemet prisijungti pakvietė ir bendruomenių pirmininkus.

„Daug žiūrovų turime, mažiesiems labai įdomu, kaip gimsta medžio skulptūros, jiems viskas smalsu. O mums smagu dalintis žiniomis. Tik negali mažieji pabandyti, nes dar susižeis, juk ir patiems visko nutinka, jei tik ilgiau medžio rankose nelaikai“, – kalbėjo medžio drožėjai.

O štai patys ir kur kas už save didesnius audimo paslapčių mokė Kūlupėnų M. Valančiaus pagrindinės mokyklos ir Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus įkurtos „Valančiukų“ audimo mokyklėlės auklėtiniai. Jie atvyko kartu su mokytoja Regina Tilvikiene ir muziejaus atstove Violeta Čėsniene. „Pamenu tokius metus, kai visa šeštokų klasė audė. Dabar jie jau dešimtokai. Kai kurie vaikai ateidavo, kai reikdavo laukti autobuso, tad taip laikas greičiau praeidavo, bet vėliau pamėgo austi, mielai sėda prie audimo staklių tiek berniukai, tiek ir mergaitės. Kai kurie pradeda austi nuo pirmos klasės, didžiausios audėjėlės yra aštuntokės. O ir aš pati negaliu būti neaudusi, būtinai mano staklėse turi būti pradėta juosta“, – pasakojo mokytoja R. Tilvikienė.

Prie audimo staklių kaip tik plušėjęs Erikas patvirtino, kad austi jam labai patinka, su malonumu tą darantis.

Bene labiausiai visus viliojo Kretingos technologijos ir verslo mokyklos palapinė, kurioje garavo įvairiausi etnografiniai patiekalai. „Visuomet primenama, kad turime atsivežti pagamintus tik etnografinius patiekalus, tad ir atsivežėme lietuvių tradicinius patiekalus: karką, cibulynę, spirgynę, troškintų kopūstų, kanapynę, tinkančių prie jų bulvių, taip pat visais laikais labai mėgiamų sausainių juostelių. Visada mokinių prašome pasiteirauti močiučių, kokius jos patiekalus gamindavo savo jaunystėje, o ir pačios gi iš kaimo kilusios, galime dalintis žiniomis, kokie patiekalai būdavo gaminami. Mes dalyvaujame etnografiniuose konkursuose, esame sulaukę ne vieno palankaus įvertinimo, tad savo virtuve pasitikime“, – kalbėjo mokytojos Rita Andrijauskienė ir Irena Petrutienė, kurioms suktis padėjo mokinės Joana Mažalskytė ir Norvida Narvilaitė. Beje, šios gabios šeimininkės buvo atvežusios ir naminės giros, bet ši karštą vasaros dieną buvo išpirkta greičiausiai.

Tądien Kretingos muziejuje Finansų ministerija organizavo konferenciją apie Europos Sąjungos investicijų naudą, tad ministerijos delegacija pasinaudojo proga ir taip pat aplankė jomarką.