Tarsi krauju nusidažęs vanduo užminė detektyvą

rps20150509_070816
Užterštas vanduo į kanalą Vydmantuose atbėga iš valymo įrenginių. 

Lietuvių liaudies patarlė teigia, kad ten, kur mūsų nėra, ir upės pienu teka. Vydmantiškiams ir rūdaitiškiams svetur važiuoti nereikia, kad pajaustų šio posakio tiesioginę reikšmę. Tiesa, vietoje pieno pro šias gyvenvietes vingiuojantis Žibos upelis plukdo kažką, kas dažo tamsiai raudonai. Šis „stebuklas“ vietiniams susižavėjimo nė kiek nekelia – upelyje ir kanale užsistovėjęs vanduo ne tik atrodo lyg kraujas, bet dar ir klaikiai dvokia. Šį reiškinį stebintiems belieka spėlioti, kaip toks vanduo teršia aplinką ir net Baltijos jūrą.

Į „Švyturį“ paskambinęs Kretingos rajono gyventojas nepanoro viešai atskleisti savo tapatybės, tačiau sakėsi negalįs likti nuošalyje. Jo pilietiškumo jausmas privertė išbraidžioti ne vieną kilometrą palei Žibos upelį ir kanalą, kur visai neseniai vyras pastebėjo iš tiesų keistą reiškinį. Jis nusprendė netylėti ir kreipėsi į įvairias institucijas, kuriose susidūrė su biurokratizmu – vienur buvo reikalaujama raštiško kreipimosi, kitur teigiama, kad jokios grėsmės nėra.

Tačiau pilietiškam rajono gyventojui iškilo klausimas – kam tie raštiški kreipimaisi, jei kažkas nenormalaus yra akivaizdu: upeliu gurga raudonas it kraujas vanduo, o ten, kur jis užsistovėjęs, neįmanoma stovėti šalia – dvokas gniaužia kvapą.

Aptiko taršos pradžią

„Gyvenu netoli Rūdaičių. Kai pamačiau Žibos upeliu tekantį raudoną vandenį, pradėjau domėtis, iš kur jis atbėga. Sekiau palei tėkmę ir pėdsakai nuo Rūdaičių atvedė iki Vydmantų. Faktas akivaizdus – raudonas vanduo išteka iš valymo įrenginių. Iš ten, kur jis turėtų būti išvalytas“, – baisėjosi rūdaitiškis.

Jis atsekė, kad nuo Vidmantų nuotekų valymo įrenginių palei tvenkinį yra nutiestas vamzdis. Jis tęsiasi apie pusę kilometro, kol pasiekia kanalą. Raudonas vanduo išpilamas ten, kanalu nubėga iki Žibos upelio, šis įteka į Darbą, Darba – į Šventąją, o ši vandenį nuplukdo į Baltijos jūrą.

„Baisu ir pagalvoti, kaip teršiama aplinka. Vanduo pasiekia gruntą, mūsų šulinius, galų gale, pasiekia jūrą. Tokį užterštą vandenį geria gyvūnai. Neatmetu galimybės, kad dėl užterštumo infekcinių užkrėtimų galimybė yra labai reali. Ką iškenčia netoli kanalo ir upelio gyvenantys žmonės, pašaliniam sunku ir suprasti – tvyro baisi smarvė. Tačiau visi bijo kalbėti, bijo kažkur kreiptis. Iš pradžių galvojau, kad užterštas vanduo nuves iki buvusio kiaulių fermos komplekso. Tačiau jis lieka nuošalyje. Užterštumas iš niekur kitur neateina – tik iš valymo įrenginių“, – neabejoja problemos ištakų ieškoti nepatingėjęs vyras.

Nespėja valyti

Vandens detektyvą narplioti pradėjusio vyro versijos bendrovės „Kretingos vandenys“ direktorius Gediminas Valinevičius nepaneigė. Jis patvirtino, kad iš valymo įrenginių iš tiesų teka raudonas vanduo. Tačiau sutrikusį technologinį procesą stengiamasi kuo greičiau atstatyti.

„Situacija dėl ištekančio raudono vandens man yra žinoma. Yra sutrikęs technologinis procesas, šiuo metu likviduojame avariją“, – teigė G. Valinevičius.

„Švyturiui“ G. Valinevičius sakė, kad, deja, į kanalą bei upelį pateko ne tik spalvotas nuotekų vanduo – neatmetama galimybė, jog gamtiniai vandenys bus užteršti.

„Kad išsiaiškinti užterštumo lygį, reikia mėginių. Jie yra paimti, vyksta išsamūs tyrimai. Jie trunka apie savaitę, todėl šiai dienai tikslaus užterštumo nežinome. Greičiausiai jis bus padidėjęs“, – apgailestavo G. Valinevičius.

Anot jo, avariją stengiamasi kuo greičiau likviduoti, tikimasi kuo mažesnių kenksmingų padarinių. G. Valinevičius pripažino, kad tokios avarijos yra nedažnos, tačiau Vydmantuose įvyksta ne pirmą kartą. To priežastis – Vydmantuose gamybą vykdančios įmonės. Iš jų pumpuojamų nuotekų užterštumas yra per didelis, todėl ir sutrinka nuotekų valymo technologiniai procesai.

„Su šia problema susiduriame kurį laiką. Artimiausiu metu kalbėsime su įmonių vadovais. Įmonių nuotekų užterštumas yra labai didelis, nuotekos išvalomos nepilnai, todėl kartais nebepavyksta suvaldyti proceso. Valymo įrenginiai nebespėja valyti, todėl vanduo dėl užterštumo paraudęs. Viena išeičių iš šios situacijos – įmonės privalo mažinti nuotekų užterštumą. To ir bandysime siekti“, – pažadėjo G. Valinevičius.

Naikins šašą

Pilietiško gyventojo, pastebėjusio taršą, dėka apie raudoną vandenį sužinojo ir Kretingos gamtosaugininkai. Jie prie valymo įrenginių bei upelio lankėsi prieš dvi dienas. Gamtosaugininkai taip pat pripažino, kad technologinė avarija įvyko nebe pirmą kartą, ir problema tęsiasi dar nuo tada, kai valymo įrenginiai nebuvo renovuoti. Specialistai viliasi, jog kažkada bus skirta lėšų ir upelis bei kanalas bus išvalyti nuo daugelį metų besikaupusių nešvarumų.

„Raudonas vanduo tikrai išteka iš Vydmantų valymo įrenginių. Juos pasiekia nuotekos iš įmonės „Jovaigė“. Ten plaunami burokėliai. Matyt, įrenginiai ne visada pajėgūs išvalyti spalvą, dažytas vanduo pasiekia kanalą. Kai įrenginiai dar nebuvo renovuoti, būdavo atvejų, kai jie nuotekų išvalyti nespėja, „Kretingos vandenys“ už tai seniau mokėdavo baudas. Tačiau atnaujinti įrenginiai turėtų dirbti pajėgiau ir efektyviau“, – įsitikinęs gamtosaugininkas Ričardas Kašėta.

Anot jo, apylinkės, kuriose teka šis užterštas vanduo, jau seniai yra rajono šašas. Dar iki įrenginių renovacijos neišvalytos nuotekos išsiliedavo. Nuo tų laikų į kanalą ir upelį yra nusėdę nešvarumų, todėl aplinkui taip dvokia.

„Tai sena problema. Vanduo raudonas ne visada, šis reiškinys pasikartoja kartas nuo karto. Spręsime, ką daryti, kad moderniuose įrenginiuose trukdžių valant nuotekas nebebūtų“, – teigė R. Kašėta.

Jo teigimu, artimiausiu metu dėl Vydmantų valymo įrenginių ir kanalo bei upelio susitiks rajono, „Kretingos vandenų“ vadovai ir gamtosaugos atstovai. Jie spręs, kaip likviduoti taip vadinamą šašą.

Anot R. Kašėtos, viena iš išeičių – kanalo valymas. Pasak gamtosaugininko, kadangi kanalas ir upelis per daugelį metų yra prisikaupę nešvarumų, juos būtina nedelsiant išvalyti. Kaip tai padaryti ir iš kur tam gauti lėšų, žadama svarstyti kaip įmanoma greičiau.

Švarių formų dušo kabina