Šimto metų sulaukusi mama – kaip dovana

Rasa GEDVILAITĖ |

Iš Skuodo rajono kilusiai, bet jau 25 metus Kretingoje pas dukrą gyvenančiai Domicelei Jonauskienei gyvenimas nepašykštėjo ilgų metų. Trečiadienį senolė šventė 100-metį. Nors, kaip pasakojo šimtametės dukra Danutė Vaitelienė, mamai teko sukaupti nemažą ligų kraitelę, ji sulaukė ir tokios gražios sukakties.

„Kai mama buvo 99 metų, tuomet ligos negailestingai kirto, patyrė infarktą. Gydytojai diagnozavo širdies vainikinių arterijų kalkėjimą. O 13 metų ji jau nebemato akimis. Po infarkto pakeitėme maisto racioną, valgome daržoves, žuvelę. Sunku net patikėti, jog tiek iškamuota, vis tiek tokio gražaus amžiaus sulaukė. Nežinau, kur aš dingčiau be mamytės. Su ja mes ir pasikalbame, ji puikiai viską supranta, yra sąmoninga. Didžiulis džiaugsmas, jog ji dar kartu“, – apie mamą pasakojo dukra.

Šimtametė svečius pasitiko gulėdama lovoje, tačiau dukra patvirtino, jog ji pati ir paeinanti, tik reikalinga šiokia tokia pagalba.

Kaip minėta, D. Jonauskienė gimė Skuodo rajone, Dvarviečių kaime, bet gyveno Plungėje, o prieš 25 metus atsikraustė pas dukrą Danutę į Kretingą. Paklaustos, ar esama giminėje dar tokių ilgaamžių, moterys patvirtino, jog tikrai nėra. „Mano mama viena pati tiek metų išgyveno. Ji šeimoje buvo mažiausioji, užaugo su broliu ir seserimi“, – užsiminė Danutė.

Kretingiškė 69-erių metų D. Vaitelienė pasidalino ir savo prisiminimais: „Mama sunkiai visą gyvenimą dirbo. Gyvenome miškų ribose, tad viską tekdavo dirbti. Pamenu, jog iš miškų užklysdavo ir vilkų, ir lapių, zuikių, visko prisižiūrėdavome. O kur dar partizanai, kurių bunkeriai miškuose būdavo įrengti. Ateidavo pas mus valgyti prašyti. Kiek žmonių iššaudė kaimuose, o mes išlikome. Sunkūs buvo laikai, baimės kupini“.

D. Jonauskienė užaugino tris vaikus, be Danutės, yra dar viena dukra, o sūnus jau iškeliavęs Anapilin. „Brolis anksti mirė, liga sugraužė vos 40 metų, o sesuo, kuriai šiuo metu 77-eri, gyvena Plungėje. Aplanko mus retsykiais, bet ir jai jau sunku tai daryti dėl sveikatos“, – pasakojo Danutė. Šimtametė taip pat sulaukė ir 8 anūkų bei 6 proanūkių. Viena iš proanūkių Ugnė kaip tik drauge minėjo išskirtinį gimtadienį.

Kaip informavo Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Kretingos skyriaus vedėja Danutė Kalinkienė, šiuo metu Kretingoje gyvena dvi šimtametės.


Dovana moterims