Planuojama Kretingoje auginti lašišas

Aistas MENDEIKA

Kretingoje viešėjusių Norvegijos įmonės „Aqua Contractor International“ direktoriaus Jonny Bunaes, Lietuvos vidaus vandens kelių direkcijos gamybos direktoriaus Mindaugo Šimkūno ir Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos atstovų nuomone, geriausia vieta įkurti lašišinių žuvų auginimo fermą yra Kretingoje, buvusio audinių fabriko „Laisvė“ teritorijoje.

Ketinama įkurti bendrą Norvegijos ir Lietuvos įmonę, kuri uždarose cirkuliacinėse sistemose augintų lašišas ir vaivorykštinius upėtakius. Planuojama, jog įmonės veiklos pradžioje per metus būtų galima užauginti apie 1000 tonų šių žuvų. Viso projekto vertė siekia apie 10 mln. eurų. Didžiąją dalį lėšų, apie 80 proc., investuotų norvegai, o likusiosios tikimasi sulaukti iš Lietuvos verslininkų.

Svečias iš Norvegijos bei Lietuvos verslininkai jau lankėsi ir kituose rajonuose, kur ieškojo tinkamos vietos žuvų fermai statyti. Tačiau, pasak J.Bunaes, Kretingoje tokią įmonę įkurti būtų patogiausia. Mat netoli yra bendrovė „Kretingos grūdai“, todėl būtų galima su ja bendradarbiauti ruošiant žuvims pašarą. Kretingiškiai galėtų gaminti atskirus komponentus.

Taip pat labai patogu, jog netoli buvusio „Laisvės“ fabriko teka upė, kurios vanduo, pastačius nedidelę hidroelektrinę, suktų turbinas ir gamintų žuvų fermai labai reikalingą elektros energiją. Taip pat yra ir infrastruktūra, kurią reikėtų tik sutvarkyti.

Pasak svečio iš Norvegijos, žuvų auginimo uždarose sistemose įmonėse, kurių Norvegijoje yra nemažai, tarša minimali, tik šiek kiek nuteka į valymo įrenginius. Didelio kiekio vandens nuolat irgi nereikia, nes jis cirkuliuoja vidaus sistemose, o keičiama tik apie 5 proc.

Svečius priėmę rajono savivaldybės meras Juozas Mažeika, vicemeras Vytautas Ročys, Administracijos direktorius Virginijus Domarkas bei Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas Darius Martinkus teigė, jog visada bus už tai, kad į rajoną ateitų verslas. Juo labiau, jei jis yra perspektyvus, sukuria darbo vietų. Rajono vadovai svečius supažindino su savivaldybės galimybėmis padėti verslininkams. Pasak mero, pirmiausia galima suteikti žemės ar nekilnojamojo turto mokesčio lengvatas, kurios yra savivaldybės Tarybos kompetencijoje. Nors politikai yra savo sprendimu patvirtinę konkrečią tokių lengvatų suteikimo tvarką, kiekvieną atvejį galima nagrinėti atskirai.

Apžiūrėję „Laivės“ fabriko teritoriją, svečiai išvyko į Klaipėdos LEZ. Ten taip pat ieškota vietos žuvų auginimo fermai statyti.

Nors galutinis sprendimas, kur kurti bendrą Norvegijos ir Lietuvos žuvų auginimo įmonę, dar nepriimtas, tikimasi, kad ji atsiras Kretingoje, nes kol kas geresnis variantas nerastas.

Aqua bike bodyevolution.eu

Ankstesnis straipsnisKretingiškiams – dar viena parduotuvė
Kitas straipsnisNaujam dviračių takui kliūčių nebėra