Palangiškiai juokiasi, kretingiškiai verkia

aplinkelis
Palangos aplinkkelis, palengvinęs eismą, apsunkino gyvenimą Vilimiškės kaimo gyventojams.

Pirmadienį oficialiai atidarytas Palangos aplinkkelis. Šio projekto įgyvendinimo nekantriai laukė ne tik palangiškiai, bet ir Kretingos rajono gyventojai. Tačiau paaiškėjo, kad tam tikri projekto sprendiniai nulėmė ir nepatogumų. Kai atidarymo juostą džiaugsmingai kirpo aukščiausi valstybės ir rajono vadovai, Vilimiškės kaimo gyventojai grąžė rankas. Jiems patogusis aplinkkelis reiškia, jog nuo šiol kasdien grįžtant į namus teks nuvažiuoti dar keletą papildomų kilometrų – daugelį metų egzistavęs trumpiausias kelias į kaimą uždarytas.

 Vilimiškės kaimas įsikūręs už Vydmantų, visai šalia aplinkkelio, kairėje pusėje. Kaime gyvena ne viena šeima, veiklą vykdo ūkininkai, numatyta gyvenvietės plėtra – yra suformuota keliolika sklypų. Daugelį metų Vilimiškės gyventojai, grįždami iš Kretingos namo, dar nepasiekę Palangos viaduko, dabar aplinkkelio, sukdavo kairėn. Per 15 metų šiame ruože dėl šio manevro nėra įvykę nė vienos avarijos. Problemų nekildavo net ir vasarą, kuomet kelias į Palangą yra užkištas automobilių.

Tačiau pagal aplinkkelio projektą įprastas kelias į Vilimiškes uždarytas – gatvė egzistuoja, tačiau pasukti į ją draudžia ištisinė linija ir saugumo salelė. Dabar Vilimiškės gyventojai turi važiuoti iki aplinkkelio, sukti Klaipėdos kryptimi, kiek pavažiuoti ir tik tada kitu keliu pasukti į savo gyvenvietę. Kasdien dirbantiems žmonėms tai reiškia papildomus kilometrus ir nepatogumus.

Palangai saugu, Kretingai – ne

Projektuotojai šį sprendimą aiškina paprastai – viskas dėl saugumo. Posūkis į kairę ties Vilimiškės kaimu uždarytas tam, kad išvengti avarijų. Tačiau, kaip pastebi vietiniai, avarijų čia niekada nebūta.

„Viskas iki šiol buvo gerai. Visi važiuodavo keliu, kai reikėdavo, saugiai pasukdavo į kairę. Per 15 metų, kai čia gyvename, dėl to neįvyko nė viena avarija, jokių nelaimių. Manome, kad tai reiškia, jog posūkis yra saugus. Skaudžiausia, kad šioje situacijoje vieniems gyventojams daromos nuolaidos, o kitiems sukeliami nepatogumai. Lygiai tokioje padėtyje, kaip mūsų gyvenvietė, yra Palangos kaimas Vilimiškė. Ten taip pat reikia sukti į kairę. Tačiau posūkis neuždarytas. Kaimo gyventojai gali sukti į kairę. Jiems galima, o mums – ne? Ten saugu, o Kretingos rajone ž pavojinga“, – retoriškai klausė dar prieš aplinkkelio atidarymą draugėn susirinkę Vilimiškės gyventojai.

Trūko informacijos

Pasak vilimiškių, apie aplinkkelį kalbėta jau seniai. Dar prieš 10 metų jie žinojo apie planą. Tačiau tame plane posūkis į Vilimikšės kaimą egzistavo. Kada padaryti pokyčiai, Vilimiškės gyventojai tik traukė pečiais – jie įsitikinę, kad jų norai ar pastabos niekam nerūpėjo ir nerūpi.

„Tai yra valstybinio lygio projektas. Nei mes matėme naujausius planus, nei mums kas nors ką nors pasakojo. Buvome pastatyti prieš faktą. Kad nuo šiol turėsime kasdien papildomai eikvoti kurą ir važiuoti per aplinkui, sužinojome tik pradėjus braižyti linijas. Žinoma, važiuoti namo per aplinkui, yra įpročio reikalas. Galbūt priprasime ir tų per mėnesį kilometrų, kurių susikaups nemažai, neskaičiuosime. Bet jei galime vieniems, tegu leidžia ir kitiems turėti patogų kelią namo“, – kalbėjo Vilimiškės gyventojai.

Anot jų, susirūpinę uždarytu posūkiu, jei jau nebekalba ir apie kitą nepatogumą. Prie jų kelio uždrausta stabtelėti viešajam transportui. Tai reiškia, kad neturint automobilio, Vilimiškės gyventojams iki stotelės ar iš jos tenka pėdinti apie 3 kilometrus.

„Kiek kovojome dėl stotelės, dabar kovojome dėl papildomų baltų linijų“, – prisipažino vilimiškiai.

Jų pastebėjimu, kad problema būtų išspręsta, tereikia paprasto sprendimo.

„Ties mūsų kaimo įvažiavimu yra 100 metrų ilgio ir 8 metrų pločio saugumo, lėtėjimo salelė. Joje visiškai pakanka vietos nubraižyti linijas, leidžiančias sukti į kairę. Viskas būtų saugu ir civilizuota, kaip ir iki šiol“, – mano Vilimiškės gyventojai.

Problemą pripažįsta

Vilimiškiai prisipažino, kad liūdniausia šioje situacijoje tai, kad jie kovoje liko tarsi vieni: nežino, kur kreiptis, jų maži norai niekam neįdomūs.

„Aplinkkelis tikrai buvo reikalingas ir mes nesame prieš jį. Jis yra tikrai patogus ir būtinas. Tačiau kam reikėjo sukelti nepatogumus mums, tuo labiau, kad to buvo galima išvengti? Tai, kad projektas yra valstybinio lygio, mus įspraudžia į rėmus. Mes nežinome, į ką kreiptis ir ko prašyti. Kokie turėtų būti mūsų veiksmai“, – svarstė vilimiškiai.

Siekdami bent kiek dėmesio savo problemai, jie parašė prašymą Kretingos rajono merui Juozui Mažeikai. Prašyme Vilimiškės kaimo gyventojų vardu Diana Odinienė paprašė J. Mažeikos „Palangos aplinkkelio atidarymo renginio metu pabandyti paklausti didžiausių valdžios atstovų, kodėl 15 metų galėjome važiuodami iš Kretingos pasukti į Vilimiškės kaimą. O atidarius aplinkkelį mes tokios galimybės nebeturime, nors nepasikeitė nei kelio kategorija, nei mašinų skaičius. Išvažiuojant į Palangą mes galime kirsti tris eismo juostas, o įsukant iš Kretingos pusės, musm draudžiama kirsti dvi eismo juostas“.

Rašte vilimiškiai prašo padėti pakeisti įvažiavimą į kaimą.

Vilimiškės kaimo gyventojų problemą J. Mažeika pripažino. Teigė pats ten buvęs ir pamatęs, kad gyventojai iš tiesų turi tam tikrų nepatogumų. Tačiau meras prisipažino, kad Savivaldybė šiuo klausimu padėti yra bejėgė.

„Gyventojų raštą gavau. Tai yra valstybinės reikšmės kelias A11. Mes Savivaldybėje negalime priimti jokių sprendimų ar pakeitimų šiuo klausimu. Vilimiškės atstovų prašymą išsiunčiau į Klaipėdos regiono kelius su prašymu spręsti problemą. Lauksime atsakymo ir tik jį gavę supažindinsime Vilimiškės gyventojus. Nesu saugaus eismo specialistas, negaliu komentuoti, ar posūkis būtų saugus, nesaugus. Gyventojams belieka laukti aukštesnių instancijų atsakymo“, – sakė J. Mažeika.

Su švyturio ženklu

Palangos aplinkkelis tęsiasi nuo Vydmantų iki Palangos oro uosto. Jo ilgis – kiek daugiau negu 8 km. Vykdant projektą, buvo rekonstruotas ne tik kelias, bet ir netoli kurorto esanti dviejų lygių sankryža, taip pat įrengtos dar dvi vieno lygio sankryžos. Darbai truko kiek daugiau negu metus.

Šio aplinkkelio tikslas – nukreipti nuo Palangos miesto tranzitinį transporto eismą, atvažiuojantį nuo Šiaulių, Klaipėdos ir važiuojantį link Liepojos ir priešinga kryptimi (iš Liepojos link Šiaulių, Klaipėdos). Vykstantiems į Latviją, oro uostą. Šventąją, nebereikės pravažiuoti Palangos ir užtrukti spūstyse. Paskaičiuota, kad vien vasaros metu Palangą kerta daugiau negu 75 tūkst. automobilių.

Aplinkkelio įrengimas kainavo apie 35 mln. eurų.