Mažieji šachmatininkai rungėsi Šiauliuose

sachmataiRasa GEDVILAITĖ >>

Gruodžio pradžioje Šiauliuose vyko tradicinis šachmatų „Meškiuko Rudnosiuko“ turnyras. Į penktąjį jubiliejinį turnyrą susirinko rekordinis dalyvių skaičius – 233 vaikai iki dešimties metų iš įvairių Lietuvos miestų bei Latvijos. Jame dalyvavo ir 10 jaunųjų Kretingos šachmatininkų, kuriuos į renginį palydėjo tėveliai.

Už suteiktą galimybę nuvykti į turnyrą dalyviai labai dėkingi Kretingos rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vyr. specialistei Astai Pocienei ir mokyklinį autobusiuką parūpinusiam Kretingos M. Daujoto pagrindinės mokyklos direktoriui Juliui Ginduliui.

Kaip pasakojo patys vaikai, daugumai tai buvo pirmos varžybos, tad smagu buvo išbandyti savo jėgas su tokiais pat varžovais.

Vaikai žaidė trijose amžiaus grupėse. Mažiausiųjų – vaikų iki 6 metų – grupėje prie šachmatų lentų kovėsi 41 šachmatininkas. Net šimtas šachmatininkų žaidė 7-8 metų grupėje: 78 berniukai ir 22 mergaitės. 9-10 metų grupėje – 67 berniukai ir 25 mergaitės.

Ignas Bumbulis, žaidęs 7-8 metų grupėje, „Švyturiui“ pasakojo šachmatais susidomėjęs visai neseniai – vos prieš porą mėnesių. Bet jam itin patikęs šis žaidimas, tad žaisiąs ir toliau. Broliukai – devynmetis Jokūbas ir aštuonmetis Martynas Baltūsiai – bei ketverių jų sesutė Elzė Baltūsytė, žaidę skirtingose grupėse, teigė tarptautiniame turnyre dalyvavę ne pirmą kartą. Štai Jokūbas savo jėgas jau išbandė ir pernai. „Mes visi šeimoje žaidžiame, galime jau organizuoti ir šeimos turnyrus. O vaikams išmokti nebuvo taip sunku. Jokūbui, pamenu, buvo toks lūžis, kai ėmė brolį aplošinėti, tuomet daug geriau ėmėsi sekti. Elzytei dar tik pati pradžia. Šachmatų sistemos įsisavinimą aš sulyginu su mokymusi skaityti. Tai dabar Elzė yra skiemenavimo lygmenyje“, – šypsojosi trijulės mama Violeta.

Prie šachmatų lentos sėdo ir brolis bei sesutė Titas Šimkus ir Dominyka Šimkutė. Tiesa, Dominyka dar tik bandymų stadijoje, jai, kaip ir Elzei, tik ketveri. Mergaitė vis dar susipažįsta su žaidimo sistema. Statistiškai šachmatais daugiau žaidžia vyrai, tačiau yra ir itin pajėgių šachmatininkių. Tito ir Dominykos mama Jūratė pripažino, jog jų šeimoje taip pat žaidžia vyriškoji pusė, mažoji Dominyka prisijungė neseniai. „Titas nuolat žaidė su vyriškiais mūsų šeimoje – tėčiu, seneliais, aš tai nelabai linkusi“, – atviravo Jūratė.

Septynmetė Augustė Kniukštaitė prisipažino taip pat žaisti ėmusis mokytis vos prieš porą mėnesių, tačiau jau puikiai viską suprantanti. Ją moko trenerė Asta Idzelienė.

O aštuonmetė Ieva Urbonaitė, pernai jau puikiai pasirodžiusi tame pačiame turnyre, šiemet irgi pademonstravo puikius rezultatus ir savo grupėje užėmė ketvirtą vietą. Šešiametė palangiškė Urtė Deksnytė savo grupėje taip pat užkopė į ketvirtą vietą, o E. Baltūsytė buvo devinta.

„Šachmatais žaidžiu dvejus metus. Darželyje buvo būrelis, tad į jį aš ir ėjau, o išėjusi ir toliau žaidžiau“, – kalbėjo Ieva, kurią, kaip pripažino tėvelis Kazys, sunku jau ir vyresniems įveikti.

Kaip papasakojo tėveliai, berniukams tokiuose turnyruose – kur kas didesnė konkurencija nei mergaitėms, tad jos visos tapo prizininkėmis.

Kantrybės, kaip paaiškėjo, vaikams nepritrūko, puikiai atlaikė šešias partijas.

Visiems turnyro dalyviams buvo įteiktos saldžios dovanėlės ir dalyvio pažymėjimai.