Kvietė atmerkti akis ir gyventi be prievartos

prievartaLaima STONKUVIENĖ |

Šią savaitę prasidėjo šešiolika dienų truksianti socialinė akcija, skirta kovai su smurtu prieš moteris, dar kitaip vadinama Baltojo kaspino akcija. Ją Kretingoje jau dešimtą kartą surengė Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro darbuotojos. Vakar jos kartu su policijos pareigūnėmis gatvės praeiviams dalijo informaciją apie įstaigas, teikiančias pagalbą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems žmonėms, ir kvietė į viešą nemokamą savigynos pamoką, kurioje mokytasi, kaip elgtis užpuolimo atveju.

„Vieni kretingiškiai prie mūsų palapinės sustojo iš smalsumo, sužinoti, kas čia vyksta, kiti – nuoširdžiai pasidžiaugė galimybe išmokti, kaip apsiginti nuo smurtautojų, treti į viską žiūri abejingai, greičiausiai, kaip ir į šalia jo skriaudžiamą žmogų, – sakė akcijos organizatorės – Centro valdybos pirmininkė Snieguolė Benikienė, direktorė Jurgita Cinskienė ir projektų koordinatorė Marija Juškienė. – Mūsų tikslas buvo atkreipti visuomenės dėmesį į šį reiškinį – smurtą, kuris šiandien pagaliau pripažįstamas kaip grubus žmogaus teisių pažeidimas. Labai tikimės, kad kretingiškiai neliks abejingi šiai problemai, atmerks akis ir gyvens be prievartos, o smurto aukos kreipsis pagalbos į specialistus. Joms tereikia policijos pareigūnui pareikšti norą gauti pagalbą ir mes moterims paskambinsime, padėsime įveikti kritinę būklę, informuosime ir konsultuosime rūpimais klausimais, suteiksime psichologinę ir teisinę pagalbą“.

Kretingos policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio tyrėjų Aurelijos Vaitelytės ir Loretos Miceikaitės teigimu, pareigūnai yra pirmieji asmenys, kurie susitinka su smurto aukomis ir smurtautojais, sprendžia konfliktą, teikia informaciją, kur kreiptis smurtą patyrusiems žmonėms, todėl aktyviai palaiko Baltojo kaspino iniciatyvą ir prisideda prie socialinės akcijos. „Daugelis žmonių jau žino, koks įstatymas juos gina nuo smurto artimoje aplinkoje, išdrįsta kreiptis pagalbos, nebebijo viešai kalbėti apie patiriamą smurtą ir prievartą. Lankstinukus su reikalinga informacija dalijome ne tik šiandien – juos smurto aukoms įteikiame ir nuvykę į įvykio vietą“, – pasakojo pareigūnės.

Kalbinti kretingiškiai vieningai tvirtino, jog Moterų informacijos ir mokymo centro darbuotojos daro labai gerą darbą, skleisdamos informaciją ir kviesdamos žmones atmerkti akis ir gyventi be smurto, nebijoti apie tai kalbėti, o patyrus smurtą – kreiptis pagalbos. „Smurtaujama buvo visais laikais, tik seniau tiek daug apie tai viešai niekas nekalbėjo. Blogiausia, kad labai dažnai yra ginama ne auka, o nusikaltėlis. Mano nuomone, norint sumažinti smurto atvejų, pirmiausia reikia apriboti alkoholio gaminimą, pardavimą, ypač jauniems žmonėms. Alkoholis – didžiausia blogybė, blaivia galva žmogus tiek blogo nepridarytų“, – įsikinusi Aldona Tautavičienė.

Kitos pašnekovės, Dalios Paulauskienės, manymu, baisiausia yra patirti smurtą visai to nesitikint, pavyzdžiui, ramiausiai žingsniuojant iš darbo namo. „Kadangi tokį sukrėtimą teko patirti, dabar namo viena nebeeinu, – sakė pašnekovė. – Labai šaunu, kad Moterų informacijos ir mokymo centro darbuotojų dėka turėsime galimybę išmokti savigynos, nes tai šiais laikais tikrai pravers“.
Policijos departamento duomenimis, 2013 metais per 10 mėnesių užregistruoti 17 399 pranešimai apie smurtą artimoje aplinkoje (per 2012 metus – 18 268), pradėti 8337 ikiteisminiai tyrimai (per 2012 metus – 7586). 2013 metais per 10 mėnesių pradėtuose ikiteisminiuose tyrimuose, susijusiuose su smurtu artimoje aplinkoje, kaip ir 2012 metais, didžioji dauguma nukentėjusiųjų yra moterys – 6945 (2012 metais – 6494), 947 nukentėjusieji yra vyrai (2012 metais – 721), 618 nukentėjusiųjų yra vaikai (2012 metais – 637).