Kiek kainuos naujo buto didmiestyje įrengimas?

Būsto kainos Lietuvoje auga it ant mielių. Nors vis netyla kalbos apie artėjančią NT rinkos krizę, augimo rodikliai muša rekordus ir sostinėje Vilniuje, Klaipėdoje ir ypač laikinojoje sostinėje Kaune vis didėja būstų nuomos ir pardavimo kainos. Nors tai praneša apie vystytojų bei pardavėjų pelnus, tačiau tuo pačiu galima įžvelgti ir vis augančią gyvenimo kokybę. Kaip ten bebūtų, šį kartą kalbėsime ne apie pačių būstų, bet apie jų įrengimų kainas. Išnagrinėkime labai konkretų klausimą – kiek gali kainuoti naujo buto didmiestyje (Kaune, Vilniuje arba Klaipėdoje), įrengimas?

Sąlygos

Šiame straipsnyje bus nagrinėjami du scenarijai

A – pastatytas butas su visa vidine apdaila, tik be baldų ir buitinės technikos.

B – tik pastatytas, neįrengtas butas

Butas yra trijų kambarių, 65 kv.m ploto.

Scenarijus A

Būtina įranga ir buitinė technika

Kaip ir visur – kiekvieno žmogaus ir kiekvienų šeimininkų poreikiai gali būti labai skirtingi. Vieniems norisi prabangos – marmurinių stalviršių ar didžiulio šaldytuvo, kitiems reikia daugiau baldų dėl to, kad šeimoje yra daugiau nei du asmenys, o treti aukoja viską dėl minimalizmo ir kuklumo.

Bet kokiu atveju yra kertiniai buities elementai – įranga bei buitinė technika, be kurios nepavyks komfortiškai ir ramiai gyventi bute. Apytiksliai viskam išleisite ~3-5 tūkstančius eurų, jeigu rinksitės vidutinės klasės buitinę techniką. Į šią sumą įeina: orkaitė, šaldytuvas, televizorius, skalbimo mašina, kita virtuvinė technika, lygintuvas, dulkių siurblys, gartraukis, kaitlentė, mikrobangų krosnelė ir kiti svarbiausi pirkiniai.

Svarbiausi baldai

Lova, sofa arba minkštas kampas, bent 4 kėdės, spintelė prie lovos, spintelė vonioje, drabužių spinta, rašomas stalas, valgomojo arba virtuvės stalas, sekcija arba spinta svetainėje, kavos staliukas arba TV stendas. Visų šių baldų kaina turėtų būti maždaug 2000-3500 eurų. Jeigu rinksitės išskirtinius baldus, mokėsite gerokai daugiau. Orientacinė kaina parinkta vertinant vidutinės arba vos vos aukštesnės nei vidutinės kokybės baldus.

Kita

Taip pat yra gausybė kitų įrenginių ir produktų, kurių reikia namuose. Visų pirma – šildymas. Jeigu šildymas ne grindinis, tikriausiai reikės radiatorių. Radiatoriai internetu kainuoja labai įvairiai, bet vidutinio dydžio butui turėtų pakakti sumos iki 500 eurų jiems įsigyti.

Toliau turime dušą ir arba vonią. Čia kainos yra labai įvairios, bet vertėtų skirti bent 300 eurų + išlaidos sumontavimui ir įrengimui.

Pakabinamas unitazas kainuos dar bent 100 eurų + įrengimas.

Prieškambaryje turbūt norėsis veidrodžio. Jo kaina – ~100 eurų. Šviestuvai bei lempos sudarys dar iki 250 eurų išlaidų. Toliau galime pereiti prie saugumo sistemų (signalizacija ir apsauga nuo gaisro) bei durų skambutis, sujungimas su domofonu ir panašiai. Visa tai įprastai atsieina apie 600-700 eurų.

Pridėjus ir kitas būtinas išlaidas turime dar ~2500 eurų.

VISO

Buto su daline apdaila pilnas įrengimas visiškai paruošiant jį apgyvendinimui turėtų kainuoti nuo 8500 iki 11000 eurų.

Scenarijus B

Apdailos sprendimai – didžiausia paklaida

Jeigu nėra nei dalinės apdailos, išlaidos ties šiuo aspektu gali labai skirtis. Viskas priklauso nuo to, kokias medžiagas rinksitės, kokią įmonę, brigadą ar vieną specialistą samdysite darbų atlikimui bei kaip greitai norite gauti rezultatą. Įprastų apdailos darbų kaina yra 60-70 eurų už kv.m., taigi mūsų pavyzdyje apdailos darbai kainuos tarp 3,9 ir 4,6 tūkst. eurų (be PVM, jeigu jis aktualus). Dar kone tiek pat kainuos medžiagos, todėl išlaidos apdailai turėtų siekti tarp 8000 ir 9500 eurų.

Kaip sutaupyti?

  • Samdykite meistrus, kurie yra pažįstami ir/ar dirba pagal individualią veiklą ar verslo liudijimą – jie galbūt neatliks visko taip greitai, bet nereikės mokėti PVM, o galbūt dar ir nuolaidą gausite (iki 40%).
  • Jeigu išmanote, pasirūpinkite medžiagų pirkimu patys – jeigu nenorite, kad ištiktų pykčio priepuolis pamačius sąmatą, visas medžiagas pirkite patys. Labai rekomenduojama neduoti pinigų meistrams tiesiogiai ir geriau pirkti patiems, o meistras turi prisitaikyti prie to, ką jam pateiksite ir atnešite.
  • Neskubėkite – labai nemaža dalis meistrų, kurie dirba patikimai ir kokybiškai, turės darbo bent 3 savaitėms į priekį. Dėl to vertėtų rinktis patikimus specialistus ir geriau palaukti, nes šiuo atveju tikrai tinka liaudiškas posakis, jog „skūpas“ moka du kartus. Dėl prastai atlikto meistrų darbo gali tekti iš naujo tvarkyti visą apdailą.

Likusieji sprendimai – identiški kaštai

Kaštai bus visiškai identiški tam, ką aprašėme praėjusioje pastraipoje.

VISO

Buto be dalinės apdailos pilnas įrengimas kainuos tarp 16000 ir 20500 eurų. Jeigu pavyktų rasti pigiau apdailos darbus atliekančius specialistus, šią sumą galima sumažinti 10-20 procentų.