6.9 C
Kretinga
30 kovo Ketvirtadienis
spot_img
spot_img

Kelių chuliganai už nebrangių automobilių vairo šiurpina miestiečius ir gatvėse, ir kalėdinėse aikštėse

Ar jau skaitėte?

Šaltasis metų sezonas – ne pats dėkingiausias laikas automobiliui. Meteorologiniai reiškiniai padidina riziką kelyje patekti į auto įvykį, o kelių barstymui naudojama druska veikia mūsų turtą – pastatų sienas, batus, ir, žinoma, automobilius. Dėl šios priežasties dalis vairuotojų žiemos kelionėms naudoja paprastesnį, pigiau taisomą automobilį, dar vadinamą winter beater‘iu.

- Reklama -

Tiesa, lietuviai šį terminą supranta savaip, po šiuo pavadinimu paslėpdami chuliganiškas veiklas kelyje.

Winter beater apibrėžimas pradėtas vartoti anglakalbėse šalyse, kuriose žiemos pasižymi permainingomis oro sąlygomis, o kelionių saugumui užtikrinti per sezoną sunaudojama daugybė tonų druskos. Šį, žiemai skirto automobilio, apibūdnimą dažniau galima sutikti Kanadoje, Jungtinėje Karalystėje, tačiau pastaruoju metu jis vis garsiau skamba ir Lietuvoje.

Lietuviai paskirtį supranta skirtingai

Yra dalis žmonių, kurie savo išpuoselėtus automobilius šaltuoju metų laiku palieka garažuose, o žiemai įsigyja paprastus, techniškai tvarkingus automobilius. Paprastai jie būna tie, kurie yra pavyzdingi eismo dalyviai. Tačiau yra ir kitokių winter beater‘ių.

„Pastariesiems paprastai nėra svarbi transporto priemonės techninė būklė. Dažnai tokie vairuotojai nusiperka kažkokį, nešvelniai tariant, lavonėlį, kartais net ir be techninės apžiūros. Išsiima vienos dienos leidimą keliauti į techninės apžiūros stotį, apsidraudžia minimaliausiam terminui ir važinėja negailėdami automobilio“, – sako vairavimo instruktorė Olga Židovlenkova.

Skelbimų portalo „Autogidas.lt“ vadovas Evaldas Narbuntovičius teigia, kad prieš žiemos sezoną fiksuota išaugusi naudotų automobilių paklausa. Anot jo, net ir perkant žiemos sezonui skirtą automobilį labai svarbu suprasti, kad net jei automobilis nėra brangus, būtina pirkimo-pardavimo sutartyje nurodyti visus žinomus transporto priemonės trūkumus, atlikti techninę patikrą ir įsitikinti, kad važinėti su nauju pirkiniu bus saugu.

- Reklama -

„Taupyti savo ir aplinkinių saugumo kaina tikrai nevertėtų“, – įsitikinęs „Autogidas.lt“ vadovas.

Trūksta legalių vietų

Pasak instruktorės O. Židovlenkovos, nelegalūs veiksmai kelyje, ypač jauniesiems vairuotojams yra tarsi savo galios demonstravimas. Ji atkreipia dėmesį ir į tai, kad Lietuvoje trūksta vietų, kuriose savo įgūdžius vairuotojai galėtų lavinti legaliai.

„Norint legaliai išbandyti automobilio galimybes saugioje teritorijoje reikia suderinti leidimą su atitinkamomis institucijomis, o norit profesionalesnės erdvės – išsinuomoti trasą. Visa tai kainuoja, nemaža dalis nusprendžia geriau už pinigus prisipildyti baką degalų nei tuos pačius pinigus skirti, pavyzdžiui, trasos nuomai. Lietuvoje trūksta legalių vietų, kur vairuotojai galėtų išsilieti. Bėda ir ta, kad kai kurios legalios aikštelės dirba tik darbo dienomis darbo metu“, – pažymi O. Židovlenkova.

Nors neretas vairuotojas tyčinį automobilio slydimą suvokia kaip pramogos elementą ir nesiekia padaryti žalos, tačiau ne visada tokie pasismaginimai baigiasi laimingai. Nors skaudžių nelaimių dažniausiai pavyksta išvengti, tačiau žiemos laikotarpiu draudikai susiduria su didesniu kiekiu tokio tipo įvykiu.

Žiemą daugėja nuvažiavimo nuo kelio atvejų

Draudimo bendrovės BTA Transporto žalų reguliavimo skyriaus vadovas Andrius Gasparavičius sako, kad žiemą gerokai padaugėja smulkių techninių eismo įvykių, kurių metu padaroma žala tik transporto priemonėms, tačiau netrūksta ir tokių, kai apgadinama miestų infrastruktūra – stulpai, atitvarai, kelio ženklai.

„Jeigu vairuotojai sutaria, kas kaltas dėl eismo įvykio, policijos įsikišimo nereikia. Pareigūnai įvykio vietoje gali nebūti ir tuo atveju, jeigu padaroma žala tik transporto priemonei. Būtent dėl šių priežasčių sunku vertinti tikrąjį eismo įvykių mastą, nes lieka neaišku, kurie jų sukeliami iš chuliganiškų paskatų. Tačiau jei visgi nustatoma, kad eismo įvykis sukeltas tyčia, grubiai pažeidus kelių eismo taisykles (KET), tokiu atveju draudimo bendrovės gali priimti sprendimą nepadengti vairuotojo sukeltos žalos“, – įspėja draudimo bendrovės atstovas.

Jis taip pat pastebi, kad žiemą daugėja besinaudojančiųjų „Pagalba kelyje“ paslauga, kurią siūlo draudimo bendrovė. Dažniausiai pagalbos kreipiasi į pusnis įvažiavusių ir užklimpusių bei po eismo įvykių apgadintų automobilių vairuotojai, taip pat tie vairuotojai, kurie kelionės metu praduria padangą.

„Pastebime, kad „Pagalba kelyje“ paslauga vis labiau domina vairuotojus. Jei vasaros metu vairuotojai linkę laukti draugų ar giminaičių pagalbos, tai žiemą ilgai negaišta ir naudojasi minėta paslauga“, – pažymi.

Pasiūlymais dalijasi socialiniuose tinkluose

Automobilių pardavimų portalo „Autogidas.lt“ vadovas E. Narbuntovičius apie winter beater‘ius puikiai žino, kokie yra tokio tipo vairuotojų poreikiai ir teigia, kad jų gretos Lietuvoje didėja. Anot E. Narbuntovičiaus, tik žiemos sezonui automobilio ieškantys vairuotojai dažniausiai domisi 15-18 metų amžiaus transporto priemonėmis. Tokius automobilius, anot jo, nėra sudėtinga tvarkyti, remontui nereikia ypatingos įrangos, dėl to ir jų eksploatacija yra sąlyginai nebrangi.

„Pastebime, kad žiemos laikotarpiu vairavimo entuziastų grupėse suaktyvėja dalijimasis galingesniais modeliais, varomais galiniais arba visais ratais. Dažniausiai tai būna BMW, „Mercedes-Benz“, „Subaru“ automobiliai, o variklio tūris dažnai siekia 2 litrus ar net daugiau. Tokie automobiliai kainuoja apie 1500 eurų, tačiau ne visi parduodami su galiojančia technine apžiūra“, – dėmesį atkreipia „Autogidas.lt“ vadovas.

E. Narbuntovičius taip pat akcentuoja, kad žiemos laikotarpiu dažniau ieškomi benzinu varomi automobiliai, ypač, kai kalbama apie ne pirmąją dešimtį metų skaičiuojančias transporto priemones.

„Pramogauja“ ir prie miestų eglių

Policijos duomenimis, iki lapkričio mėnesio šalies keliuose užfiksuota beveik 250 chuliganiško vairavimo atvejų, praėjusiais metais, per visus kalendorinius metus tokių pažeidimų skaičius siekė beveik 450.

Kelių policijos tarnybos specialios paskirties skyriaus vyriausiasis tyrėjas Jonas Dovidonis sako, kad dažniausiai chuliganiško vairavimo pažeidimus pavyksta užfiksuoti patiems pareigūnams neviešo patruliavimo metu, naudojant nežymėtas policijos transporto priemones. Tačiau pareigūnas džiaugiasi, kad pilietiški žmonės taipogi nėra abejingi pažeidimams ir vis dažniau siunčia pažeidimų vaizdo įrašus.

„Dažniausiai fiksuojamas važiavimas šonaslydžiu gatvėse ir aikštelėse esant skirtingoms oro sąlygoms. Taip pat fiksuojami ir pavojingi lenkimai draudžiamose vietose, apvažiavimai kitų transporto priemonių kelkraščiais, nerodant jokių įspėjamųjų signalų ir keliant pavojų eismo saugumui iš chuliganiškų paskatų. Pavojingi manevravimai sankryžose, lenkimai ir apvažiavimai esant draudžiamam šviesoforo signalui, keliant pavojų pėstiesiems ir kitiems eismo dalyviams“, – sako J. Dovidonis.

Pareigūnas išskyrė ir vieną akiplėšiškiausių pažeidimų, kurį policijai teko užfiksuoti.

„Vairuotojas atvažiavo į miesto aikštę ir esant apledėjusiai dangai, slysdamas šonu, suko ratus aplink papuoštą šventinę Kalėdinę miesto eglę. Akivaizdu, kad vairuotojas tokiu važiavimu prieš susirinkusius žmones siekė demonstruoti savo išskirtinumą“, – pasakojo pareigūnas.

Galvoja, kad yra nemirtingi

Dalis vairuotojų nori ne tik adrenalino, trokšta išbandyti kažką naujo, bet dar nori ir pademonstruoti savo gebėjimus kitiems. Dėl to, anot vairavimo instruktorės O. Židovlenkovos, ryžtasi kartais net sunkiai protu suvokiamiems pasivažinėjimams, kuriuos filmuoja ir talpina socialiniuose tinkluose.

„Jaunimas yra apsėstas žaidimų, kuriuose perkrovus kompiuterį atsinaujina gyvybės, todėl ir realiame gyvenime mano, kad gal jiems nieko nenutiks. Kertasi realus ir virtualus gyvenimas, bet dalis žmonių pamiršta, kad vairuotojo pažymėjimas nėra vien tik smagumas, tai – atsakomybė. Baisu, kai automobilis gali tapti žudymo įrankiu, kuris patekęs į netinkamas rankas sukelia tragiškas pasekmes“, – sako O. Židovlenkova.

BTA Transporto žalų reguliavimo skyriaus vadovas atkreipia dėmesį, kad jaunieji vairuotojai turi būti ypatingai dėmesingi žiemos metu. Taip pat, turi atkreipti dėmesį, ar transporto priemonės draudimas galioja tuo metu, kai vairuoja jaunasis vairuotojas.

„Nemažai jaunesniųjų vairuotojų, kol neturi savojo, naudojasi tėvų automobiliu. Kartais netgi be tėvų žinios. Jeigu draudimo polise yra nurodytas jauniausiojo vairuotojo amžius arba turimas stažas ir transporto priemonę vairuoja jaunesnis asmuo nei leistina, tokiu atveju, įvykus eismo įvykiui automobilio savininkui gali tekti pačiam padengti žalą. Todėl jaunųjų vairuotojų saugumu raginame pasirūpinti iš anksto, o dar geriau, jei patys jaunieji vairuotojai savimi rūpintųsi“, – pažymi Andrius Gasparavičius.

Ieva Pabiržė
Atstovė ryšiams su žiniasklaida
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialas Lietuvoje

spot_img

Taisyti prietaisus ar jų netaisyti: įvardijo tris pagrindines baimes

Jei staiga sugedo indaplovė, skalbyklė ar kavos aparatas, tai gali sugadinti ūpą net ir giedrą dieną. Planuose – krūva asmeninių ir profesinių reikalų, tad papildomi klausimai tiesiog nebetelpa galvoje. Mintis apie galimybę taisyti kartais...

Kaip sutaupyti puoselėjant grožį? Vaistininkė dalijasi patarimais

Atėjus pavasariui, daugelis pastebi žiemos padarinius – nusilpusią odą, plaukus ar nagus – ir ima ieškoti pagalbos. „Camelia“ vaistininkė Greta Šimkė sako, kad įvairių nusiskundimų turinčių pacientų sulaukia beveik kasdien. Ji pasakoja, ką pataria...

ORAI: Ketvirtadienio dieną didesnėje šalies dalyje nedideli krituliai, daugiausia lietus

Ketvirtadienio dieną didesnėje šalies dalyje nedideli krituliai, daugiausia lietus. Vėjas pietinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį lietus, dieną daug kur protarpiais palis. Temperatūra naktį 1–6, dieną 6–11 laipsniai šilumos. Šeštadienio naktį...

Horoskopai kovo 30 dienai

AVINASPamėginkite imtis aktyvių veiksmų iš pat ryto. Turėtų sektis tvarkyti organizacinius ir su finansais ar švietimu susijusius reikalus. Nesiguoskite, kad šiandien tik pirmadienis, taigi darbo savaitė dar nė neįsibėgėjo. JAUTISJei nenorite kurstyti ginčo, privalote šiandien...

ORAI: Šiandien žymesnių kritulių nenumatoma

Šiandien žymesnių kritulių nenumatoma. Vėjas šiaurės vakarų, vakarų, antroje dienos pusėje Vakarų Lietuvoje pereinantis į pietvakarių, pietų, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 2–7 laipsniai šilumos. Ketvirtadienio naktį daug kur numatomi krituliai (daugiausia negausūs) – sniegas, šlapdriba,...

Horoskopai kovo 29 dienai

AVINASŠiandien esate kupinas energijos ir ryžto kalnus nuversti. Visa problema - nukreipti jėgas į pozityvius darbus. Atsiras kažkas, pasišovęs jus būtinai sukritikuoti ar pažeminti. JAUTISBūsite toks suirzęs, todėl bet koks nesklandumas gali būti paskutinis lašas,...

ORAI: Antradienio dieną vietomis, daugiausia vakarinėje šalies pusėje, krituliai, vyraus nedidelis sniegas

Antradienio dieną vietomis, daugiausia vakarinėje šalies pusėje, krituliai, vyraus nedidelis sniegas. Vėjas šiaurės vakarų, 8–13 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–4 laipsniai šilumos. Trečiadienio naktį daug kur, dieną vietomis nedideli krituliai, vyraus sniegas....

Horoskopai kovo 28 dienai

AVINASPagalvokite, ar iš tiesų bėgate teisinga linkme. Tik vienas mažas žingsnelis į šalį gali jus šiandien negrįžtamai išvesti iš kelio. Kyla pačių įvairiausių ir netikėtų kliūčių, tad nervintis bus dėl ko. JAUTISŠiandien turite sunkumų. Atrodo,...

Muzikos prekių e.parduotuvė nedeklaravo daugiau nei 300 tūkst. eurų pajamų

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad atlikus e.parduotuvės, kurioje prekiaujama vinilinėmis ir kompaktinėmis plokštelėmis, audio kasetėmis bei įvairia atributika, kontrolę, nustatyta daugiau nei 300 tūkst. eurų nedeklaruotų pajamų ir 60  tūkst. eurų mokesčių. Iš...

Daugėja lietuvių keliaujančiųjų gydytis svetur

Tarpvalstybinė sveikatos priežiūra palengva atsigauna po koronaviruso pandemijos sukrėtimo. Praeitais metais pastebimai padaugėjo gyventojų prašymų kompensuoti išlaidas už kitose Europos šalyse suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas, įsigytus vaistus ar medicinos pagalbos priemones, praneša Valstybinė ligonių...

Sukčiai iš moters išviliojo 191 397 eurus

Kovo 26 d. Vilniaus apskr. VPK gautas moters (gimusios 1973 m.), pranešimas, kad nuo 2022 m. gegužės 25 d. socialiniuose tinkluose susipažino su vyru iš Prancūzijos, kuris iki šių metų kovo 20 d. apgaule...

ORAI: Šiandien daugelyje rajonų trumpi krituliai, daugiausia lietus

Šiandien daugelyje rajonų trumpi krituliai, daugiausia lietus. Vėjas pietvakarių, vakarų, pereinantis į šiaurės vakarų, 6–11 m/s. Temperatūra 3–8 laipsniai šilumos. Antradienį daug kur krituliai, vyraus sniegas. Vėjas šiaurės vakarų, vakarų, dieną kai kur gūsiai 15–18...

Horoskopai kovo 27 dienai

AVINASBūkite atidus! Kažkas seka jūsų pėdomis sulaikęs kvėpavimą ir tikisi, kad jūs pagaliau padarysite lemiamą klaidą. Toliau įvykiai vystysis savaime ir bus sunkiai valdomi. Slaptus santykius ar romantišką flirtą bus sunku išlaikyti paslaptyje. JAUTISNedarykite klaidų...

Policijos pareigūnai primins dviračių ir elektrinių paspirtukų vairuotojams jų atsakomybę

Dviračių ir elektrinių paspirtukų vairuotojai yra viešojo judėjimo dalyviai. Jiems galioja nustatytos taisyklės, o už jų nesilaikymą skiriamos baudos nuo 10 iki 230 eurų. Tam, kad dviračių ir elektrinių paspirtukų vairuotojai patys išvengtų nelaimių...

Klaipėdos rajono policijos pareigūnai vykdo priemones saugumui prie geležinkelių užtikrinti

2023 m. kovo mėn. 21 – 28 d. Klaipėdos r. PK pareigūnai prie įvairių rajone esančių geležinkelio pervažų vykdys prevencinę priemonę „Saugi aplinka geležinkelyje“. Jos metu bus vykdomas patruliavimas geležinkelio infrastruktūros prieigose, siekiant užkardyti...

Sukčiai eina koja kojon su technologijų pažanga, tik ją naudoja nusikalstamiems tikslams

Galimybe, naudojantis informacinėmis technologijomis išspręsti įvairias situacijas net neišeinant iš namų, kasdien naudojamasi vis plačiau. Ji tarnauja žmonių patogumui ir operatyvumui. Tačiau šia galimybe taip pat naudojasi bei prie sparčiai besivystančios technologijų pažangos prisitaiko...

Palangoje sulaikytas neblaivus (2,84 prom.) „Audi“ vairuotojas

Kovo 22 apie 18.32 val. gautas pranešimas, kad Palangoje, Klaipėdos pl., įtartinai manevruoja automobilis „Audi“, kurio vairuotojas gali būti neblaivus. Pareigūnams stabdant minėtą automobilį, šio vairuotojas nepakluso, sprukdamas pažeidė daug kelių eismo taisyklių ir,...

ORAI: Dieną protarpiais lietus. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šilumos

Sekmadienio naktį daug kur trumpai palis. Vietomis tvyros rūkas. Vėjas pietvakarių, pietų, 3–8 m/s. Žemiausia temperatūra 2–7 laipsniai šilumos. Dieną protarpiais lietus. Vėjas pietvakarių, vakarų, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šilumos. Pirmadienio naktį vietomis,...

Horoskopai kovo 26 dienai

AVINASJūsų laukia kažkokie bendri projektai darbe. Ir tikimasi, kad jūs būsite anaiptol ne tik pasyvus vykdytojas. Svarbiausia, kontroliuokite savo nuotaikas! Būtų apmaudu, jei dėl jūsų kaprizų žlugtų geras sumanymas. JAUTISŠiandien esate linkęs sugerti blogas svetimas...

Vienas išsiugdytas įprotis jus gali padaryti laimingesniais

Ekspertai patvirtina, kad vien pasidaliję kukliu turtu su kitu ar gerai išsimiegoję galite šypsotis daugiau nei turtingiausias pasaulio žmogus. Psichoterapeutė-psichologė Genovaitė Petronienė ir vienos iš Lietuvos veikiančių vaistinių tinkų vaistinės vedėja Inga Norkienė pažėrė...

Prancūzijos įkvėptos „Iki“ konditerijos naujienos: nuo elegantiškų eklerų iki klasikinių tortų

Prekybos tinklas „Iki“ atnaujino pavasario konditerijos bei kepinių asortimentą, kurį papildė prancūzų konditerio Thierry Lauvray kruopščiai sukurti elegantiški desertai ir net kelių rūšių pikantiški skanėstai. „Pagaminta IKI“ linijos naujienos yra skirtos tiek ypatingoms progoms,...

ORAI: Šiandien daug kur numatomas trumpas, daugiausia nedidelis lietus, galima perkūnija

Šiandien daug kur numatomas trumpas, daugiausia nedidelis lietus, galima perkūnija. Vėjas pietvakarių, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 11–16, vakariniame šalies pakraštyje 7–10 laipsnių šilumos. Sekmadienio naktį daug kur numatomas trumpas lietus, dieną daugelyje rajonų protarpiais palis....
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS